Widok

Bojano - plusy i minusy mieszkania w tym miejscu.

Czytam od dłuższego czasu forum i postanowiłem wyrazić swoją opinię nt. mieszkania w tym miejscu. Mieszkam tu od 2006 roku, poprzednio Gdynia. Zacznijmy od minusów.
Pierwszym i głównym minusem jest zarządzenie wsią przez jednostkę nadrzędną czyli Gminę. Ponoć jeżeli chodzi o liczbę mieszkańców to jako Bojano jesteśmy więksi nawet od Szemudu. Więc wiadomo że będzie stąd płynął silny głos rozszczeniowy. po tych kilku latach mam wrażenie że Szemud traktuje Bojano jak wrzód na du***. O wszystko trzeba się prosić. Największą bolączką jest z pewnością stan dróg który jest opłakany. Wszyscy na forum wylewają żółć - pytanie tylko czy idą w ślad jakieś inne ruchy. Leśne dziadki z Gminy (Chustak i reszta bandy) udają że się przejmują. Mam tu jednak wiele wątpliwości bo jakość dróg jest chyba jedną z najgorzszych jakie widziałem. Proponuję wizytę w choćby sąsiednim Przodkowie. Mamy obecnie nowego Wójta ale słyszałem że jego moc sprawcza jest żadna ponieważ Rada Gminy wszystko oponuje. I tu pojawia się pytanie czy jako mieszkańcy mamy wpływ na obsadę tych stanowisk. W większości dróg położone zostały już główne media (kanaliza, gaz) więc ja się pytam gdzie jest problem aby te drogi utwardzić? Drugi problem to oświetlenie dróg.... czyli kolejna walka z wiatrakami. Jak już gdzieś się zdecydują na montaż nowych lamp to i tak pali się co druga albo w ogóle.

Co do plusów to muszę powiedzieć że poprawia się infrastrukura handlowa. Osobiście bardzo lubię robić zakupy w Bojanie w sobotę, bez pośpiechu - jak to ma miejsce w tygodniu w mieście typu Gdynia, Gdańsk. I uważam tu że budowanie Biedronki będzie dużym błędem. Po pierwsze zabije to cały lokalny handel a po drugie tego typu sklepów nie brakuje w okolicy więc można sobie podjechać. Wolę osobiście mieszkać we wśi gdzie mam możliwość robienia zakupów w Rzeźnika w Piekarni, Warzywniaku czy np ostatnio otwartym Sklepie Rybnym. Kupuję produkty świeże i z pewnością lepszej jakości niż jedzenie z Dyskontu typu Lidl czy Biedronka. poprawia się infrastruktura zdrowotna - więcej specjalistów, Dentystów, Ginekologów, nowopowstała Apteka koło Grablowskich z dobrymi cenami i fachową obsługą.

Czyli reasumując - zastanawiam się co zrobić, jaki wspólny front przyjąć aby wręcz zmusić Gminę do lepszego zarządzania, aby zmusić Gminę do wymiany Leśnych Dziadków, którzy siedzą i pierdzą w swoje fotele od wielu lat a efekty ich pracy są kompletnie niewidoczne.

Macie jakieś inne wnioski?
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 3
Mieszkam w Bojanie od 2010 roku, wnioski podobne do Twoich. Biedronki mi tu również nie brakuje.
W kwestii forum to czytam je coraz rzadziej, gdyż na każde zadane pytanie najlepszą odpowiedzią jest: jak Ci się nie podoba, to wynocha... Ot takie tam przyjazne pomrukiwania sąsiedzkie....
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 3
a sklep rybny, to przeprasam gdzie sie znajduje
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Za bankiem w podwórzu.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
może i częściowo masz rację co do stanu dróg ale uważaj na takie osobiste wycieczki co do konkretnych osób,nazywając bandą...bo może to być karalne.Sporo osób robi w takich sprawach procesy...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2
Jeśli mowa o politykach to wydaje mi się, że to osoby publiczne i można się o nich wypowiadać publicznie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Witam Lokales
Mieszkam w Bojanie od 2002. Masz rację leśne dziadki mają się dobrze. Od tylu lat te same twarze w gminie. Tylko, że urzędasy jak mają umowę na czas nieokreślony to ich praktycznie nie ruszysz. I chyba żaden wójt tego nie zmieni.
Od tego czasu jeszcze zmieniła się szkoła (i sklep u Jacka :) ).
Pozdrawiam
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Tylko właśnie tego nie potrafię pojąć. To my wybieramy władzę która nas reprezentuje i dobiera sobie pracowników. Nie ukrywam że pokładam jakieś nadzieje w Kalkowskim. Coś tam obiecał, co mógł to zrobił (droga w Karczemkach) ale jak rozmawiam z mieszkańcami nawet innych wsi z naszej Gminy to słyszę że nasz wójt jest w mniejszości i Rada Gminy i Leśne Dziadki strasznie go tłamszą. Z drugiej jednak strony pytam ile zachodu potrzebne jest do radykalnych kroków związanych z naprawą dróg... Patrząc na naszą Gminę to mam wrażenie że prawie tyle samo roboty co z autostradami.....
Może trzeba się jakoś wspólnie zebrać, ustalić plan działania rozpocząć strajk w Urzędzie.... może takie kroki coś zmienią? Sam już nie wiem!
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Może najpierw spróbujmy zmienić to co można. Zacznijmy od odśnieżania. Po co nam w Gminie osoby odpowiedzialne za drogi jeżeli w sprawach odśnieżania należy dzwonić do Sołtysa. Czas najwyższy zacząć pracę w terenie a nie za biurkiem.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0
Na początek poznajmy nazwiska radnych i sołtysa, nr. telefonów.
Są przez nas wybrani i powinni być dla nas, np. do przyjęcia interwencji..
Na naszym forum powinni też podawać nam informację, co postanawia się w sprawach dot. mieszkańców Bojana, czy i jak możemy im pomóc, i z czymś nie mogą sobie poradzić.

W kwestii dróg, to zgadzam się, że jesteśmy od macochy. Żeby nie można było utrzymać na przyzwoitym poziomie odcinka ul. Bojana od granicy Gdyni do I skrzyżowania - makabra, oraz Na Dambnik to trudno uwierzyć. Chyba jest to generalnie sprawa zapóźnienia intelektualnego i bardzo niskiej kultury pracy. Czy ktoś widział kiedykolwiek, że zasypywano dziury? Nie, przejeżdża się samochodem z otwartą klapą i kamyczki spadają jak leci, a po deszczu.dziury się powiększają.
Co to za przetargi na roboty?. Wiosną pługiem równano moja ulicę i dowiedziałam się od kierowcy, że przyjechał pługiem zza Lęborka.

A może by tak proporcjonalnie zarezerwować pewną kwotę pieniędzy- fundusz obywatelsk, do dyspozycji grupy mieszkańców na co chcą wydać w pierwszej kolejności..
Drogi, niestety przysłaniają piękne położenie Bojana
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Dla mnie osobiście najbardziej rażącą tej wsi wadą jest złośliwość i ciągła krytyka wobec innych + zero dialogu, próby polubownego załatwienia sprawy. Nie podoba mi się, że w środowisku w jakim żyję ludzie nie są przychylni (co widać po samym forum). Ludzie nie nauczyli się mówić wprost tego co im nie odpowiada lub wzbudza wątpliwości.

Dla mnie ogromnym plusem są piękne tereny, dzikie zwierzęta, cisza, których nie uświadczy się w mieście.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0
Myślę że zdecydowanie jest więcej plusów niż minusów.
Najpoważniejszą bolączką jest częsty brak kompromisu pomiędzy rdzennymi mieszkańcami (jeżeli tak można powiedzieć) a tymi co się przeprowadzili z miasta.
Jednak moim zdaniem i jedni i drudzy mają w tym duże zasługi. Nowobogaccy miastowi często trzymają głowę w chmurach i uważają się za Bóg wie co... co niewątpliwie może drażnić, natomiast "starzy" mieszkańcy są mało ugodowi i często uważają że np. drogi zawsze były dziurawe to i dalej będą i nie ma co wymagać więcej....
Trzeba nad tym pracować aby to zminiać.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Gosia przesadzasz, na forum są te same osoby używające różnych nickow. Brak zajęcia powoduje ich zgorzkniałość i tematami przewodnimi są ksiądz, albo biedronka. Bojano, to kilka tyś. mieszkańców i nie ma co się przejmować malkontentami.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1
Mam nadzieję, że tak jest.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Wniosek po ostatnim spisie powszechnym jest prosty - w Bojanie mieszka bardzo dużo ludzi, ale tylko garstka z nich jest tu zameldowana (ułamek tego co w Szemudzie), nie wszyscy mają odbiory budowalne etc itd. W związku z tym statystycznie odpadamy w przedbiegach w staraniu o cokolwiek, ponieważ słupki księgowo-populacyjne są dla nas bezlitosne.

Zatem głosy wszelkie roszczeniowe będą traktowane jedynie z pobłażliwym uśmiechem, tak długo, aż sytuacja nie ulegnie zmianie.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 0
Jeśli dobrze zrozumiałem, nie wszyscy mają odbiory a mieszkają. To znaczy, że zamieszkują nielegalnie, narażając siebie na poważne konsekwencje
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0
bzdura odbiór nie ma nic wspólnego z meldunkiem, jak coś piszesz to zgodne z prawem
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
Jest jedna prozaiczna sprawa. Przemeldowanie z Gdyni do Bojana wiąże się z komplikacjami - trzeba jeździć z załatwianiem wszelkich spraw do odległego Wejherowa lub do Szemudu zamiast do pobliskiej Gdyni. Nie ma to żadnego sensu zwłaszcza że znikł już obowiązek meldunkowy.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 2
Co Ty powiesz? Od kiedy znikł ten obowiązek?
Osobiście do Wejherowa mam prawie tyle samo co do UG Gdyni, a kolejki zdecydowanie mniejsze. Licząc korki i trasę i porównując z trasą do Wejherowo wyjdzie tyle samo czasowo i na paliwo. Z drugiej strony co za różnica gdzie się ma meldunek. Co on daje? Teoretycznie i praktycznie nic. Ważniejsze jest płacenie podatków. I tu bym namawiał do płacenia zgodnie z ustawą, czyli według miejsca ZAMIESZKANIA na dzień 31.12 każdego roku. Prawie 40% wraca do gminy w której mieszkasz.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Może jednak ma, ja nie chciałem na sobie testować. Zapraszam do lektury,cytaowany artykuł z muratora.
"Za nielegalne użytkowanie budynku mieszkalnego jednorodzinnego kara od 1 stycznia 2005r. wynosi zgodnie z 59f ust. 1 - 10 000 zł (stawka opłaty 500 zł razy 10 (to wprost z 57 ust.7) razy współczynnik kategorii obiektu budowlanego - 2 (to w załączniku do ustawy), razy współczynnik wielkości obiektu budowlanego - 1 stąd = 500 x 10 x 2 x 1 = 10 000 zł).

nakładana w drodze postanowienia na podstawie art. 57 ust. 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz.U. Nr z 2003r. Nr 207 poz. 2016 z późniejszymi zmianami) w terminem zapłaty w ciągu 7 dni

słuszne wątpliwości poruszone na forum- to w przypadku budynku jednorodzinnego- moment użytkowania
Powiem tak: czy donos sąsiada, antena telewizyjna na dachu, powiększone rachunki za prąd i inne media, czy biegające dzieci (w czasie kontroli PINB) lub gotująca się zupa na kuchence lub meldunek są oznakami użytkowania?
Otóż takiej definicji nie ma i dopóki klient nie powie, że użytkuje i nie podpisze się pod tym w protokóle z kontroli to nikt nie jest w stanie tego udowodnić.

inną rzeczą jest udowodnienie użytkowania np. sklepu - jest kasa fiskalna, można zrobić zakup kontrolowany np. 1 batonika m--s itp. Poza tym jak taki przedsiębiorca w zgłoszeniu prowadzenia działalności gospodarczrej poda miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na budowie to jest ugotowany.

a oto inne przykładowe kary:

KARY Z TYTUŁU NIELEGALNEGO UŻYTKOWANIA OBIEKTU BUDOWLANEGO LUB JEGO CZĘŚCI (kwoty przykładowe )

Obiekty budowlane
1. Budynki mieszkalne jednorodzinne - 10.000.- zł
2. Budynki gospodarcze, inwentarsko-składowe, garaże dwustanowiskowe, domki letniskowe - 5.000.- zł
3. Elementy dróg publicznych, wjazdy,inne budowle - 25.000.- zł
4. Budynki mieszkalne wielorodzinne (powyżej dwóch lokali) - 20.000.- zł
5. Budynki zakwaterowania turystycznego, budynki handlu, gastronomii i usług - 75.000.- zł
6. Budynki i obiekty przemysłowe - 50.000.- zł
7. Stacje paliw - 75.000.- zł
8. Place składowe, parkingi, lotniska - 40.000.- zł
9. Stawy rybne, zbiorniki wodne, rowy - 45.000.- zł
10. Sieci energetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, teletechniczne, ciepłownicze, przesyłowe - 40.000.- zł
11. Kominy i maszty - 50.000.- zł

ZA BUDOWĘ OBIEKTU BEZ POZWOLENIA NA BUDOWĘ (kwoty przykładowe )

Obiekty budowlane
1. Budynki mieszkalne jednorodzinne - 50.000.- zł
2.Budynki gospodarcze, inwentarsko składowe, garaże dwustanowiskowe, domki letniskowe - 25.000.- zł
3. Elementy dróg publicznych, wjazdy, inne budowle - 125.000.- zł
4. Budynki mieszkalne wielorodzinne (powyżej dwóch lokali) - 100.000.- zł
5. Budynki zakwaterowania turystycznego, bBudynki handlu, gastronomii i usług - 375.000.- zł
6. Budynki i obiekty przemysłowe - 250.000.- zł
7. Stacje paliw - 375.000.- zł
8. Place składowe, parkingi, lotniska - 200.000.- zł
9. Stawy rybne, zbiorniki wodne, rowy - 225.000.- zł
10. Sieci energetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, teletechniczne, ciepłownicze, przesyłowe - 200.000.- zł
11. Kominy i maszty - 250.000.- zł

Roboty budowlane
1. Zatoki parkingowe, miejsca postojowe do 10 stanowisk, budowle piętrzące do 1 m, oczka wodne do 30 m2, opaski brzegowe, pochylnie dla niepełnosprawnych, ogrodzenia, kraty, mała architektura w miejscach publicznych - 2.500.- zł
2. Obiekty uzupełniające zabudowę zagrodową i związane z produkcją rolną, budynki gospodarcze o powierzchni do 10 m2, przydomowe oczyszczalnie ścieków, tymczasowe obiekty ustawiane na okres 120 dni, pomosty (rekreacyjne itp.) o długości do 25m, instalacje zbiornikowe na gaz płynny, przyłącza - 5.000, -zł. "
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
A wójt zachęca do meldunku...

http://www.szemud.pl/aktualnosci/2/736.html
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
A nie lepiej poprosić Szczurka aby namówił Kalkowskiego do oddania Bojana Gdyni?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2
Chcesz płacic wyzsze podatki (srednio x 2)? I jeszcze ci zrobią strefę płatnego parkowania
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Wolisz płacić złotówkę i nic z tego nie mieć czy dwa złote ale dostawać coś w zamian?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
A co Ci zaoferują? Zobacz z jakimi problemami borykają się mieszkańcy Kaczych Buków, Wiczlina i innych odległych od Centru dzielnic. Drogi wcale nie lepsze niż u nas w gminie. Więc wcale lepiej nie jest. To jeden z przykładów. Są plusy i minusy przyłączenia do Gdyni. Tak jak i są plusy i minusy odłączenia od Szemuda ;-)
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 0
Nie ma podatku 1 zł - jest podatek 500 zł - który wyniesie 1000 zł
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
młotek jesteś a nie GWE
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

Inne tematy z forum Bojano

Kolekne lanie aswaltu w Kielnie (34 odpowiedzi)

3,2 mln zł też z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg przeznaczymy na zdanie Kielno - Kowalewo.

Gama Optica 16 marca otwarcie (7 odpowiedzi)

Dołącz do otwarcia naszego nowego punktu Gama Optica w Bojanie i skorzystaj z wielu...

Zasługi Wójta Kalkowskiego - anty lista (27 odpowiedzi)

Jako, że druga tura tuż tuż a ludzie mają to do siebie, że zapominają szybko no i mamy dużo...

do góry