nowy wąteknowy wątek
Dom bez odbioru ?? Czy ktoś się z tym spotkał ??
[Dom i mieszkanie]

Mam nadzieję że komuś się uda odpowiedzieć.

Mam na oku pewien dom, już go oglądałam, wszystko z nim wporządku. Ma podłączoną kanalizę, nawet gaz (dom jest gazem ogrzewany). Media też są w porządku. Wszystko z nim jest ok, budowany 15 lat temu. W zeszłym roku wymieniany dach, ocieplony itp.
Ale jest pewna rzecz która mnie niepokoi. Dom nie ma zrobionych odbiorów technicznych czy jak one się tam nazywają.

Jak to możliwe że facet mieszka w nim 15 lat bez odbiorów ???
Czy nie wydaje się Wam że ta ofetra "grubymi nićmi jest szyta" ;)

Powiedzieliśmy że dogadamy się z nim jak zrobi nam wszystkie odbiory... powiedziłał że ok, nie ma sprawy że załatwi to w ciągu 2 m-cy. Ale prawda taka, że coś takiego załatwi się w ciągu max 2 tygodni. Kilkoro znajomych stawiało dom i pozałatwiali to w przeciągu 1- 2 tygodni.

Kolejna sprawa, skoro tak zależy my na sprzedaży to czemu nie zrobił tego wcześniej ?? Zaznaczam że dom jest wystwiony od ok. stycznia (całkiem możliwe że dłużej, ale tego nie jestem pewna), więc miał już kupę czasu na załatwienie tych spraw.

Właściciel mieszka w Niemczech ale to nie stanowi żadnego problemu ponieważ jak wiadomo można załatwiać przez pośredników itp.

Co Wy o tym sądzicie ???????

image
Re: Dom bez odbioru ?? Czy ktoś się z tym spotkał ??

może w 1996 roku wyglądało to inaczej?

moi tesciowie mieszkaja w domu całkowicie wykonczonym 8 lat bez odbioru bo sa duzo mniejsze opłaty nie wiem za co ale oni mowi ze tak oszczedniej

wiele budynków nie ma odbiorów i ludzie mieszkają. nie stanowi to kłopotu. niestety niektóre banki chcą odbioru technicznego budynku w innym wypatku odmawiają udzielenia kredytu. kupowałem dom 2 lata temu i odbiory załatwiałem sam. trwało to 4 dni, teraz nazywa sie to dopuszczenie budynku do uzytkowania.

z tego co ja się orientuję to mieszkanie w domu bez odbioru może skutkować karą grzywny nakładaną przez urząd gminy coś około 5 tys podobno, ale nie wiem jak to sprawdzić...

ludzie nie robią odbiorów bo to koszt około 3-4 tys złotych a dodatkowo nie płacą podatku od nieruchoności bo nie zgłaszają jej do gminy i płaca tylko podatek od grutnów , gmina zukowo na donosy reaguje wezwaniem i kontrolą.

u mnie w rodzinie odebrano dom dopiero po 50latach mieszkania w nim......

Czas Na Test.

http://www.youtube.com/watch?v=rRgjIMY_VMs&feature=related
Jutro Kupię klamkę i odje*** śmietankę - PRZYSIĘGAM

witam jezeli w dzieniku budowy nie bylo wpisow co najmniej 2 lata to trzeba starac sie o odnowienie projektu na dom lub znalesc kierownika bodowy ktory zrobi wpisy zglosic do ug by zrobili odbiur

koszt 3-4 tys? dziwne-ja zrobiłam za darmo z tego co wiem to w urzędach nic nie płacisz.Nie ma nawet znaczka skarbowego-a robiłam odbiór w zeszłym tyg. więc o jakich kosztach mówisz?

jeżeli nie mają pełnej dokumentacji to odtworzenie jej lub zebranie zajmie im więcej czasu. Zamieszkiwanie czyli użytkowanie nieodebranego domu wiąże się z natychmiastową karą w wysokości 10 000 zł .Nie kupuj bez odbioru-choćby dlatego że nie wiesz czy postawili zgodnie z projektami-a jest ich kilka-osobno dla gazu,dla prądu,budynku ...

Czy ten dom jest w Gdyni??
Jeśli tak to uważaj. Chodzi mi o dom na obrzeżach Gdyni.
2 lata temu chciałem ze znajomym dom starców i również mieliśmy podobną sytuację. Ponoć w kraju reprezentuje tego kolesia agencja nieruchomości która pobiera drakońskie kwoty za pośrednictwo.
Już wtedy były jaja i mówił iż za miesiąc, dwa załatwi odbiór.
Odezwij się na mój mail.
danuszkin@interia.pl

Tak, dom bez odbioru to jest taki problem że nie można założyć hipoteki. Odbiór domu gdzie jest regularnie prowadzony dziennik budów nie jest problemem. Problem powstaje jeśli w dzienniku ostatni wpis jest starszy niż 2 lata to takową budowę uznaje się za wstrzymaną i formalnie wymaga się odnowienia procedury pozwolenia na budowę i takie tam. Ale można to obejść, kosztuje to trochę fatygi czyli jakieś 2-3 miesiące i kosztuje ok. 1000 do 5000 zł ale w tej cenie można załatwić wszytko co niezbędne i też będzie dobrze. Na twoim miejscu sprawdziłabym hipotekę działki i czy nie ma do nich "współwłaścicieli". Sam odbiór domu jest problemem ale nie jakimś nie do przeskoczenia. Kupując dom bez odbioru to kupujesz formalnie działkę.
Szanse 50 na 50. Nam się zdarzyło że po kilku latach potrzebowaliśmy zrobić odbiór domu rodziców, wpisów nie było a okazało się że w międzyczasie kierownik budowy zmarł. To dopiero były niezłe jaja. :P Ale jest już wszystko ok.

Mam bardzo podobną sytuacje, dom bez odbioru, kierownik budowy nie żyje a wpisów nie ma. Mógłbyś podać więcej szczegółów jak i gdzie żeby to wszystko wyprostować?

Witam w "klubie". Też mieszkam w domu bez odbioru. Oczywiście sprawa wyszła przy załatwianiu darowizny. okazało się że owszem jest pozwolenie na budowę, plan zagospodarowania, mapki, projekt, opis techniczny, nawet jakieś odbiory instalacji są - kominiarz itp. Nie ma niestety dziennika budowy - kierownik budowy podobno wyemigrował do USA w latach 90-tych :( Nie ma też żadnych informacji o tym, że budowa została kiedykolwiek zakończona. Geodeta naniósł nam budynek na mapy, dom dostaliśmy w darowiżnie, ale problem pozostał bo mieszkamy tutaj nie legalnie. Jesteśmy zameldowani w tym budynku ale np. prąd mamy naliczany wg taryfy budowlanej :( .. jakieś rady???

Ludzie, nie podawajcie niesprawdzonych informacji. Nie jest prawdą, że nie można domu nieodebranego obciążyć hipoteką. Można.

Sama mieszkam w domu bez obioru od 10 lat (właśnie zbieram dokumenty do odbioru). Dom jest obciążony hipoteką. Kupowaliśmy go na kredyt, którego zabezpieczeniem jest właśnie hipoteka. Niewykluczone, że banki mają zróżnicowane zasady udzielania kredytów, co nie znaczy, że nieruchomości nie można obciążyć hipoteką. Mój bank nie miał z tym problemu, mimo że formalnie kupowaliśmy budowę.

Nie jest też prawdą, że kupujesz formalnie działkę. W akcie notarialnym opisana jest nieruchomość gruntowa wraz budynkiem - powierzchnią itd..

Nie kupowałabym takiego domu głównie ze względu na zabawę z formalnościami. Naciskałabym, żeby te sprawy załatwił obecny właściciel. I drugi powód - kara grzywny, o której już ktoś z forumowiczów wspomniał (nie wolno użytkować domu, który nie został do użytkowania dopuszczony).

Ja bym uważała z nabywaniem takiej nieruchomości. Moi znajomi na początku budowy przesunęli trochę dom w jedną stronę, żeby nie mieć okien zbyt blisko sąsiadów (przesunęli o 1 czy 2 metry). I teraz już minęło kilkanaście lat, a dom wciąż "nie odebrany". W skrajnym przypadku może ich czekać przymusowa rozbiórka, jak się ktoś z urzędu bardzo uprze :/

Jeśli dom Wam się b. podoba, to niech ten facet załatwi wszystkie dokumenty, zanim mu zapłacicie. Lepiej nie ryzykować.