Widok

Fundusz sołecki 2017

Kolejny już fundusz sołecki (w tym roku w kwocie 40 tyś.) został przeznaczony na utwardzenie ulicy Warszawskiej.
Zgodnie z informacją wójta, inwestycja ma pochłonąć około 3 MLN
(3 000 000) złotych. Z racji faktu, że jest to jedna z najstarszych ulic wsi, prowadzi do stadionu itp., będzie wyasfaltowana, odwodniona, z chodnikami, progami zwalniającymi itd. Całkowita długość ulicy to około 1000m.

Prosta matematyka wskazuje, że jednoroczny fundusz sołecki pokrywa około 1,3% całej planowanej inwestycji. Ciekawe zatem ile jeszcze funduszy pochłonie...

Jest to jedna z ważniejszych ulic i powinna być utwardzona już dawno, tylko czy aż z takim rozmachem?

Niech każdy sam oceni, jak to się ma do deklarowanego przez wójta zrównoważonego rozwoju wsi, gminy itd. skoro w innych miejscach mieszkańcy muszą dofinansowywać drogi płytowe w około 1/3 a tu dostają "full wypas".

Dla porównania za 1km Warszawskiej można ułożyć około 11km płyt bez współudziału mieszkańców i ponad 17km z ich wsparciem...

Jednocześnie zagarnięty zostaje cały fundusz sołecki, który powinien zaspokajać drobiazgi. W takim wypadku nie ma szans żeby gdzieś ustawić znak, lampę, kosz na śmieci, huśtawkę, próg zwalniający. Wszystko idzie na jeden cel i to po raz kolejny.

Szkoda, że tak mało nas przychodzi na takie zebrania. Zwykle tylko kilka grup, jedni mają swój mniej lub bardziej zasadny wniosek, inni swój, zwykle wygrywa ten wspierany przez wójta i radnych. A wystarczy poświęcić 1-1,5 godz. raz w roku !!

Forma zebrania sołeckiego teoretycznie prowadzonego przez sołtysa a w praktyce przez wójta pozostawia wiele do życzenia. Jedna wielka reklama, chwalenie się zasługami (nie koniecznie swoimi ;) ), brak konkretnych odpowiedzi na konkretnie zadawane pytania, niezbyt grzeczne podejście do mieszkańców mających inne zdanie, inne opinie, zadających niewygodne pytania i składających wnioski nie wspierane przez wójta. Oczywiście wnioski które wójtowi się nie podobają są w większości wycofywane przed głosowaniem. A przedstawiciele tych które zostały utrzymane dostają łatkę samolubów, ludzi nie znających kompromisu itp.
Zebranie sołeckie, które powinno być spotkaniem i dyskusją między mieszkańcami a sołtysem o wsi i jej problemach jest w całości aranżowane i ustawiane przez wójta.
Słowem Ranczo w pełnej odsłonie.

Podsumowując w tym roku na zebraniu było około 100 osób.
W sąsiednim wątku opisano, że na fundusz obywatelski zagłosowało 55.
Wieś Bojano to oficjalnie 2951 mieszkańców.

A POTEM WSZYSCY NARZEKAMY !!! ...
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ładnie powiedziane, choć nie byłem akurat na tegorocznym zebraniu, to słyszałem, że -jako ujęto w innym poście - " wójt lekko odpłynął".
Sytuacja, kiedy fundusz sołectw mający co do zasady ESTETYZACJĘ terenu wsi jest wywołany na drogi przez lata jest chory i to mocno! A na zebraniu wójt mówi, że nie ma kasy na 3-4 śmietniki ogólnodostępne, gdzie 3000 mieszkańców mieszka.
Z całym szacunkiem dla mieszkańców Warszawskiej i okolic, należy się Wam droga, choć jeżdżę tylko tam rowerem z rzadka to wiem, że ta inwestycja powinna być priorytetowa, ale nie finansowana z obywatelskiego funduszu sołeckiego. Helloooo? W jakim my kraju żyjemy?

Proponuję na 1-2 miesiące przed spotkaniem asoleckim i "wyborami" konstruktywne zastanowić się nad innymi ciekawymi projektami, albo zrobić coś nawet w 2-3 etapach/latach na miejscu działki gminnej, gdzie był pomysł siłowni zewnętrznej, albo gdzieś indziej dalej od drogi... Kurcze ludzie, nie brakuje Wam miejsca, gdzie możnaby usiąść na 15 min, matki z dzieciakami by przyszły, jacyś staruszkowie po spacerze usiedli by sobie na ławce i pogadali, jakaś para nastolatków przyszła na swój pierwszy pocałunek... Coś z tych rzeczy, kufa, może brzmi to infantylnie, sam mam swój ogród, ale brakuje mi takiego miejsca wspólnego coś w stylu mini-parku, np. parę ładnie kwitnących wiśni Japońskich,na wiosnę tulipany, parę ładnych kwiatków, 1-2 zjeżdżalnie dla najmłodszych, parę ławek....sam bym się dorzucił kasowo i pracą rąk własnych i rodziny! A WY NIE?

Czekam na info, gdzie w Bojanie są wolne tereny gminne na taki mini park, albo inny teren, który się do tego nadaje geograficznie, a możnaby go jakoś "wykupić"...
Będzie fajna miejscówka, pomyślimy.
Wytężonej proszę głowy.
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 0
Co z ul. Gryfa Pomorskiego? Miała być utwardzana a tu cisza...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Czytam wpisy z wielką przyjemnością. Aż serce rośnie.
Opowiem, co widziałam przed piętnastoma laty w Bostonie.
W centrum miasta, na niewielkim stawie pływały łodzie, ozdobione na dziobach wielkimi łabędzimi głowami na długich szyjach,. Na łódziach były może 3-4 rzędy ławek. Ktoś wygrywał jakieś melodyjki. Bardzo to infantylne, a jakie urocze. Nie do zapomnienia.
Wokół tego stawu, na łączkach było pełno kocyków. a na nich i dzieci, i dorośli.
Przeurocze.
Obok ul. Bojana mamy takie rozlewisko. Może je wykorzystać na jakiś pomysł? Możemy w Bojanie wymyślać różne rzeczy, nie musimy naśladować wielkich miast. Mieszczuchy do nas przyjadą po coś , czego nie mają w miastach.

Pozdrawiam otwarte głowy.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0
Nasze rozlewisko to miejsce urokliwe i piękne. Ekologiem nie jestem, ale szkoda tych mew które mają tam swoje miejsce lęgowe. Mieszkańcy którzy żyją tu dłużej pamiętają jak okoliczne łąki były dosłownie białe od młodych mew. Niestety/stety Bojano się rozbudowuje i takie użytki ekologiczne zanikają.

Człowiek ma tysiąc pomysłów jak uczynić Bojano ładniejszym i bardziej przyjaznym. Przez kilka dobrych lat zaglądania na to forum przeczytałem kilkanaście jak nie więcej super inicjatyw. Niektóre nawet zgłoszone w Gminie. Jednak jak zwykle odbiły się o ścianę i wieczny "brak funduszy".

Jednak próbować trzeba. Byle do przodu:)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Bojano

Bojano, spotkania z kandydatami na wójta (40 odpowiedzi)

Uwaga mieszkańcy Bojana! Zgodnie z obietnicą zapewniam, że będziemy mieli okazję poznać...

Iglak Koleczkowo (11 odpowiedzi)

Czy Iglak otwarty jest w niedziele?

Laptop do naprawy (3 odpowiedzi)

Polecicie jakiś serwis do naprawy matrycy w laptopie Asus, szybka robota?

do góry