Widok

Jaki jest koszt budowy domu?

Jaki jest mniej więcej koszt budowy domu? Posiadam działkę około 1000 m2 kilka km od Trójmiasta. Chodzi mi o wszystko- robocizna, materiały, bez wykończenia w postaci malowania od środku czy mebli. Dom załóżmy 140-150 m2 powierzchni użytkowej, 1 piętro, bez piwnicy, garaż na 2 samochody, ogrodzenie + brama. Budowanie przez jakąś ekipę z polecenia pewnie z Kartuz itp.

Wiem, że to temat rzeka, ale biorąc pod uwagę kryterium cena/jakość? Orientacyjnie? Ile muszę rozsądnie liczyć na budowę domu? Ile na budowę domu i zagospodarowanie działki? Ile na dom, zagospodarowanie działki i wykończenie domu?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Tak jak piszesz - temat rzeka. Zerknij na projekty muratora, masz tam dołączoną wycenę. Możesz też użyć kalkulatorów budowlanych online. Za dużo zmiennych żeby podać nawet szacunkowe koszta.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
I do tego dolicz najmniej 20% bo jest jeszcze sporo rzeczy ktorych w tych wycenach nie ma a poniesiej te koszty.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0
za dwie stówy coś ulepisz
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
A opłaca się w dzisiejszych czasach kupować działkę budowlaną i budować dom? To pi razy drzwi wyjdzie koło miliona złotych. Czy nie bardziej opłacalne jest szukanie domu na działce, który ktoś chce sprzedać?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4
Racjonalnie patrząc ok. 500 tys. zł, materiały pośredniej jakości, fachowcy (nie ci najtańsi, co po nich trzeba poprawiać - nowy materiał + nowa ekipa, która liczy za poprawki ekstra - mieliśmy takich specy od dachu właśnie), no i bez jakiejś wymyślnej automatyki w chacie. Gotowy dom na działce, zazwyczaj kryje jakieś "niespodzianki", sąsiad kupił z kominem do rozbiórki i ponownego postawienia (komin nie trzymał pionu). Jak będziesz zainteresowany mogę polecić murarza.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
Też mi się tak wydaje, chociaż z tego powodu że w tej chwili wiele firm pośredniczych mają dużo dobrych ofert od developerów. Tym bardziej że budowa domu nie tylko dosyć kosztowna ale i wymaga poświęcenia czasu. Jakiś czas temu też planowałem przeprowadzkę z mieszkania w mieście do bardziej spokojnej okolicy. Na początku planowałem budować dom, ale potem znalazłem pare fajnych propozycji od biura nieruchomości. Więc po przeanalizowaniu tej całej sytuacji zdecydowałem na kupno domu.
Z doświadczenia mojego:

- weź firmę robiącą conajmniej kilkanaście budów rocznie i mogącą Ci zapewnić conajmniej 6 ludzi na budowie w postaci zmieniających się ekip od poszczególnych spraw;
- firma ma kupować materiały - przy tej skali nie osiągniesz inaczej ich marż na nie.

Co do kosztów budowy - nie sposób ocenić nie znając projektu. Niestety większość z nich potrafi pięknie generować koszty.

Mnie dom do wprowadzenia się (150 m2 użytkowej, ogrzewanie podłogowe, piec z wyższej półki 2x droższy od tzw. deweloperskich), czyli łącznie z zabudowami i AGD wyniósł 330.
Urządzenie działki pomijam.
Przy dobrej ekipie czas budowy do stanu deweloperskiego to 6-8 tygodni (u mnie była dobra pogoda - więc po 6-ciu stał).
Z firmy jestem zadowolony (zresztą od tego czasu budowali też kilku znajomym), ostatnio robili sprawy gwarancyjne (wiadomo, dom po zbudowaniu jeszcze pracuje, więc trzeba pewne sprawy nieco poprawić po czasie).

Ale tak jak powiedziałem - podstawa to projekt (u mnie np. rewelacyjne okazało się wyciągnięcie oryginalnego projektu o 60 cm).
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ok, liczmy 350 000-400 000 zł za dom (tanie, marketowe materiały) 450 000-500 000- lepsze materiały.

Ale co z wykończeniem, co z urządzeniem, ogrodzeniem i bramą i aranżacją działki?

Orientacyjnie?
To wszystko zależy od projektu (dach dwu spadzisty będzie tańszy), czy na dachu będzie ceramika czy blacha, a może blacha na rąbek stojący. Od rodzaju docieplenia. Jaki typ ogrzewania wybierzesz, jaki piec. Od ilości i wielkości pomieszczeń. Nie da się za bardzo orientacyjnie, jak wiadomo jedynie, że chcesz coś wybudować. Znajomy ostatnio robił podjazd i chodniki -20tys., ogrodzenie 25 tys., na kuchnię ok. 25-30tys. (ze wszystkim), łazienka tu zależy dużo od armatury i wielkości pomieszczenia - 10tys. to takie minimum, i średnio 10tys. na każdy pokój (zakładając, że godzisz się na meble typu ikea lub inne brw). Aranżacja działki :) heh przy kosztach budowy, to się etapami robi, bo nikt nie ma zbędnych 20 tys., żeby działka jakoś wyglądała :)
350-400 za dom to wcale nie oznacza tanich marketowych materiałów, szczególnie w przypadku firm robiących większą ilość budów. Przebitki na cenach dla klientów indywidualnych są kosmiczne, dla małych wykonawców niewiele lepsze.

Jeżeli weźmiesz sensowny projekt to sam dom wyjdzie Ci poniżej 300.
A tak ogólnie to ile pokoi i na ile osób ?
Duży salon z aneksem kuchennym + 1 łazienka + minimum 3 sypialnie + garaż na 2 samochody. Na pewno bez piwnicy i bez strychu. Nie chcę również 2 łazienek i toalet.

Dom ma być dla mnie, żony i dwójki dzieci, może w przyszłości będzie trzecie.

Jak już się buduje to bez sensu chyba się ograniczać do do metrażu?

Jeżeli chodzi o opłacalność i sensowność to dom parterowy czy z piętrem?

Odnośnie działki lepiej kupić np. na Osowej 700 m2 czy kilka km za miastem w tej samej cenie 1200 m2?
Wiem, że tysiące przede mną godzin czytania i decyzji, ale na razie chcę się zorientować pobieżnie w temacie.

PS. Jaką powierzchnię minimum musi mieć działka budowlana żeby człowiek się nie wkurzał całe życie że nie kupił większej :)?
Na cztery, pięć osób warto pomyśleć od drugiej łazience - nawet malutka z kabiną prysznicową wystarczy. Dom z piętrem to mniejsze straty ciepła, no i lepszy podział domu na część bardziej "mieszkalną" i "użytkową", na dłuższą metę wygodniejszy przy większej ilości osób w domu. Przemyślcie dobrze, jakie pomieszczenia są wam w domu niezbędne i czy brak piwnicy to dobry pomysł, bo to dobre miejsce na kotłownię, pralnię i spiżarnię.
Większa działka to więcej miejsca na dom o ogród, ale wszystko zależy od tego, czego WY naprawdę potrzebujecie. Jeśli w okolicy jest dobry dojazd do szkół lub macie możliwość bezproblemowego dowożenia dzieci do szkoły i odbierania z niej, to większa działka będzie lepsza. Może kiedyś zechcecie więcej czasu poświęcić na ogród, zbudować altanę, mieć miejsce na grill, oczko wodne...
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
czy ja wiem czy kosmiczne przebitki, tam gdzie się da można negocjować, pośrednie usługi lepiej brać np. z montażem od nich wówczas płaci się 8%Vatu (materiał i usługa). Podane przeze mnie powyżej 500tys. dotyczy takiego domu gotowego do zamieszkania, bez fajerwerków, ale i bez "taniochy".
Cena materialow i rabaty - to tylko jeden czynnik ceny koncowej.
Drugi to robocizna i prowizja za posredniczenie w zakupach (oficjalna badz najczesciej nie).
Zlecisz zakupy materialow i rozliczenie na fakture - na machlojkach naciagna Ciebie - co za problem np 5 wywrotek piachu zamowic a fakture za 6 czy nawet 7 ? I tak na kazdym materiale. Jak ktos budowal to wie ze zalatwienie faktury na wieksza ilosc, czy nawet na towar ktorego nie kupowales - to pestka. Nie polecam takich rozwiazan. Mnie probowano naciagnac na o 50% pustakow wiecej niz powinni. Musialem policzyc i udowodnic ze sciemniaja. i tak ze wszystkim - wiec lepiej samemu kupic normalnie i wynegocjowac rabat.
Co wiecej - piszesz ze metrazu nie ma co ograniczac a drugiej lazienki nie chcesz - bedziesz zalowal na 1000%.
lepij 700m Osowa niz 1200 - np. Przodkowo.
Nie potrzebujesz 1200m na 100% - chyba ze jakas hodowle zalozyc chcesz. 900...1000 - to optymalna wielkosc. Ale jak mialbym patrezc z perspektywy odleglosci i dojazdow - to zdecydowanie Osowa (sam tu mam dom). A jak szukasz odludzia - to malo bedzie 10000m2.
Zgadzam sie 500tys to dom taki OK. Nie poszalejesz w wykonczeniach ale masz. od 30....100 tys za wykonczenie dzialki (w zaleznosci co robisz).
asd, dzięki za informacje. Piszesz, że sam mieszkasz na Osowej, ale wiesz, że tutaj za działkę 1000 m2 zapłacę około 500 000 zł + do tego dom 500 000 to razem wychodzi 1 mln. Dzisiejsze czasy to chyba najgorszy czas na budowanie się, mam rację? Ile m2 masz dom i ile m2 działkę na tej Osowej? Ile m2 to złoty środek między powierzchnią a kosztami? Może wiesz gdzie na Osowej można kupić taniej działki czy może już nie ma?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Tak naprawde to mieszkam na granicy Osowej - ale administracyjnie w Chwaszczynie juz :-) Kolo jeziora :-)
Tu dzialki sa w granicach 250...280/m2 - chyba, bo nie monitoruje tego dokladnie. Dla mnie lokalizacja lepsza od Osowej - bo nie lubie tlumu, a jednoczesnie blisko. No tyle ze do spozywczego trzeba podjechac bo najblizszy > 1km - ale dzisiaj kazdy ma auto i po drodze zawsze mozan cos kupic. Ma 1000m2 - i wiem ze do zabawy z dziecmi (domek drewniany do zabawy, trampolina 5m, sporo trawy , drewutnia duza, zaparkowania 2 Aut na zewnatrz (mam garaz na 1,5 samochodu ale parkuje przed domem) - wszystko styka i jeszcze mam zapas. Wiec 900 tez bedzie super. 800 - na styku. >10000m2 - powoli uperdliwe dbanie o zielen (koszenia duzo).
asd;

W Chwaszczynie na górce mieszkasz? Tam niedaleko będzie obwodnica Metropolitalna. To może być spora uciążliwość.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2
Kilometr ode mnie - wiec nie bedzie uciazliwa bardziej niz obwodnica w Osowej w tej odleglosci.
Mam do Ciebie pytanie. Mieszasz gdzieś w ok. ul. Bogusława, Drogi Kaszubskiej?
daj maila to sie odezme - na forum takich danych juz nie podam
Daj mi ty do siebie maila to Ja ci coś napiszę. Bardziej mi chodzi o twoją radę/pomoc jako mieszkańca tych terenów. Bo mam pewien dylemat i szukam pomocy.
mieszkam jakieś 300m od obwodnicy. szumu nie sluchać. nic nie przeszkadza takze tym bym sie nie kierowala.
aby nie bylo slychac hałasu z obwodnicy trzeba by mieszkac minimum kilometr od niej. A Ty po prostu przyzwyczailas sie do niego.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
Przevywam b.blisko obwodnicy i szumu tak bardzo nie slychac. Prawd.
A to dlatego ze:
- sa ekrany
- w dzien jest i tak sporo szumu

W nocy za to mniejszy ruch - wiec tez nie przeszkadza.
Ale slychac jak sie chce uslyszec - co najwyzej nie przeszkadza.
>Przevywam b.blisko obwodnicy i szumu tak bardzo nie slychac

Z ciekawości zapytam: Jak blisko mieszkasz czy pracujesz? - jaka odległość?
skad miałes hydraulika jak mosze odp greg1982@vp.pl
kończymy właśnie dom 120 metrów..nie licząc działki wydaliśmy juz 265tysiecy i jeszcze ze 20 jest do wrzucenia bo została elewacja i ogrodzenie. Jak robisz dla siebie to chcąc nie chcąc szukasz dobrych materiałów wykończeniowych zeby to wszystko posłużyło jak najdłużej nie mówię o materiałach wykończeniowych z wysokiej półki a ze średniej.. i już taki koszt wyszedł,pozdrawiam
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
hej a czy w 600 tys. zmieszcze sie z budowa i wykonczeniem mam dzialke i projekt lacznie z meblami do kuchni i lazienki dom ma prosta bryle 2 spadowy dach poddasze 216 m2 ale po podlodze jak myslicie?
Na pewno masz duze szanse - wszystko zalezy od tego jak bedziesz wykanczal...
No to wszystko zależy od firmy budowlanej jak to wyceni. U mnie dodatkowo sytuacja wyglądała tak że dostaliśmy z żoną dofinansowanie z MDM-u plus rabaty już bezpośrednio z tej firmy (Ribet). Nie powiem wyszło to korzystnie i obyło finalnie bez kredytu.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2
Koniecznie chcecie murowany dom? Jest mnóstwo firm, które robią drewniane domy, nawet za 250 tys. dostaniesz pod klucz, no i takie domy powstają nawet w kilka tygodni, a pod względem wytrzymałości nie ustępują murowanym. Dla takiego widoku warto :) http://www.proeko.com/realizacje-domow-z-bali/polska
Na Florydzie po przejsciu witerku widac ze faktycznie tak samo trwale jak murowne...
Na twojej florydzie trąby powietrne niszczą wszystko wiec z murowanych tez dachy mogą polecieć- mogą ściany się położyć itp.
Gdyby murowany zapewnił ochronę 100% to tylko takie powstawałyby na terenach zagrożonych.
POMYŚL.
Podczas wichury wolisz żeby waliła się an ciebie ściana murowana czy konstrukcja szkieletowa? :-)

Dom szkieletowy stawia mniejszy opór przy podmuchach bo potrafi pracować.
Pewnie taki dom z bala fajna sprawa ale 250 tys za 75m2 pow.uzytkowej to chyba żadna super oferta ? I co widac jeszcze trzeba doliczyć prace ziemne to przynajmniej przy domu takich rozmiarów to dodatkowo 20tys .
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
Bardzo wiele zależy od kosztu materiałów budowlanych. Nie warto jednak oszczędzać na ich jakości. Dobrym sposobem jest znalezienie taniego składu budowlanego, który ma hurtowe ceny i przede wszystkim promocje i zniżki od dużych zamówień. W trakcie budowy domu korzystałem ze składu budowlanego http://www.elgrom.pl/ z Gdyni. Kupowałem tam wszystko - począwszy od cementu i cegieł, a skończywszy na oknach dachowych i farbach do wnętrz. Po zakończeniu budowy i podliczeniu kosztów mogę stwierdzić, że oszczędności sięgnęły około 15%.
A ja od nich nie bralem bo drogo mieli
A skąd brałeś? Wydaje mi się, że nie mają drogo. Porównywałem z dużymi marketami i mają taniej. Teraz też widziałem na ich stronie elgrom pl że mają przeceny na farby Dekoral, więc podejrzewam, że to zależy od produktu. Poza tym jak pisał Mirbas nie warto oszczędzać za wszelką cenę kosztem jakości produktów, porównuj tylko ceny tych samych produktów, a nie z zamiennikami.
Jak dom ma być energooszczedny to polecam zapoznać się z ofertą:
http://www.zielonedomy.com.pl
w razie pytań jestem do dyspozycji
517420470
trojmiasto@zielonedomy.com.pl
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0
Gdyby tak zaopatrzyć się we wszystkie materiały elektryczne w tanim sklepie internetowym, jakim jest Elektron Online (http://elektrononline.pl/), koszt ostateczny zapewne byłby zauważalnie niższy. Polecam w ogóle znajdować podobne tanie źródła zaopatrzenia jeśli chodzi również o pozostałe materiały niezbędne przy budowie.
Sa inni tansi i z lepszym wsparciem.
To rzeczywiście temat rzeka, ponieważ wszystko zależy od ilości i jakości materiałów, projektu i ekipy. To samo dotyczy bramy garażowej, są różne typy bram, każda z nich ma swoje wady i zalety. Aby co kolwiek powiedzieć na temat tego jaka by pasowała,warto by orientować się w projekcie przyszłego domu. Ostatnio na przykład jak planowałem wymienić bramę garażową, to musiałem uwzględnić wszystkie wymiary aby dobrać pasującą bramę garażową. Więc ciężko będzie co kolwiek powiedzieć bez szczegułów.
My skorzystaliśmy z programu Domy dla Ludzi Fasady Plus, Mamy dom modułowy i jesteśmy bardzo zadowoleni. Dom jest energooszczędny, przytulny i wygląda na solidny :)
Kolejny naciagacz...
Forumowicze trójmiasta, bardzo proszę o podzielenie się swoim zdaniem w ankiecie (wynajem sprzętu budowlanego):

https://goo.gl/forms/NhmZEfyXNNeoHWcT2

Dziękuję serdecznie, liczy się dla mnie każdy głos :)

Moim zdaniem nie da się okreslić to zależy od zbyt wielu rzeczy, musiał byś się z jakąś firmą na wycene umówić etc. W trómieście firma Marpat jest dobra, specjalizują się w domkach jednorodzinnych także może się z nimi skontaktuj, biuro mają w Gdyni ale działają też w Gdańsku i Sopocie

Ja na swój dom o podobnych wymiarach (pojedynczy garaż, 150mkw) wydałem ok 400 tysięcy i nadal część spłacam. Nie wiem czy to dużo czy mało - na taki było mnie stać. Nie oszczędzaliśmy na materiałach, zastosowaliśmy nowoczesne technologie - system rekuperacji, użycie keramzytu.. Dom - jednym słowem - pracuje, tzn. oszczędza każdą energię. Teraz jeszcze za bardzo tego nie odczuwam, bo spłacam kredyt :D Ale firma, która wybudowała mi dom (http://www.itodesign.pl skutecznie mnie przekonała, że warto zainwestować w rozwiązania, które obniżą wysokość przyszłych rachunków.
do góry