Widok

Jaki podkład pod panele podłogowe ?

Chcemy w mieszkaniu położyć panele i zastanawiam się, jaki podkład będzie lepszy - korek czy pianka? Chodzi o to, by materiał tłumił dźwięki. Co jest tańsze?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
pianka może być najtańsza. Rozważ jeszcze inne podkłady pod panele, nie tylko korek, zwłaszcza jeśli mieszkasz na parterze.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Zadaniem podkładu pod panele podłogowe jest nie tylko wytłumianie, ale również izolacja od wilgoci w podłodze. Ta druga właściwość często umyka, a jest również bardzo istotna.
Współczesne oferowane podkłady zawierają 2 w 1, tzn. mają warstwę wytłumiającą (warstwę pianki), która jest na nośniku: folii paroizolacyjnej. "Goła" folia jest szersza od warstwy pianki, umożliwiając w ten sposób układanie na zakładkę. Jest to rozwiązanie najtańsze i w standardowych warunkach jest wystarczające.
Można pokusić się o stworzenie własnego podkładu: warstwy izolacyjnej i warstwy wytłumiającej. Warstwa izolacyjna to zwykła folia w miarę gruba (dostępna w sklepach budowlanych, ale nie z tych bardzo cienkich, przeznaczonych do zabezpieczenie mebli, lub dostępnych nawet w sklepach ogrodniczych). Folia układana na zakładkę (można z klejeniem szarą na styk taśmą do opakowań, ale moim zdaniem to za duży kłopot). Warstwa wytłumiająca to cała gama możliwości. Wybór uzależniony potrzebami oraz kasą. Wspomniany korek jest jedną z możliwości, ale koszty będą wysokie. Niektórzy proponują karton falisty, bo jest to rozwiązanie najtańsze, ale moim zdaniem, karton na ewentualnych nierównościach i na ciągach komunikacyjnych w końcu się zbije i przestanie wystarczająco tłumić. Dostępne są w handlu dedykowane podkłady będące stosunkowo miękkimi płytami, które są wystarczająco miękkie, aby wytłumiać i zniwelować drobne nierówności, a jednocześnie nie zbiją się do zera. Takie podkłady można wybrać, przy czym jeszcze pozostaje wybór grubości płyt. Czym grubsze, tym lepiej izolują i wytłumiają, ale podwyższają poziom podłogi; są droższe, a dochodzi jeszcze koszt wykończeń na progach. Nie bez znaczenia są również względy estetyczne i praktyczne (różnice poziomów podłóg, niewielkie, ale zawsze).
Podsumowując: proponuję gotową folię z pianką.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ważna jest też gładkość podłoża. Im grubsze podkłady, tym większe nierówności możesz zniwelować.
No i czy nie wystają z wylewki np. drobne kamyczki, które przebiją folię i straci ona wówczas funkcję hydroizolacyjną.
Zwykła cienka pianka PU (często zintegrowana z folią) to rozwiązanie najtańsze ale i straszny badziew. W zasadzie nadaje się tylko na praktycznie idealnie gładkie podłoża.
Tanim i dosyć dobrze tłumiącym materiałem są podkłady z LDF-u. Jedynie bardzo nie lubią wilgoci.
Jeśli będziesz stosowała podkład w płytach, warto go układać pod kątem 45° - ciut więcej roboty z docinaniem, ale masz pewność, że złączenie podkładów nigdy nie przytrafi się na złączeniu paneli..
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ja panele kładłam dwa razy i więcej nie będę... niestety nie ma to jak faktyczne drewno i parkiet... no chyba, że ktoś lubi wymieniac podłogę co rok lub dwa lata....
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 8
Jeżeli zniszczyłaś panele po dwóch latach to parkiet lub podłogę zniszczysz jeszcze szybciej.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1
lol, jak kupujesz najtańsze panele to możliwe. u mnie dzieciaki parkiet zdewastowały już po pierwszym roku (choć po czterech nadal ładnie wygląda...na pierwszy rzut oka) a ich pokój z panelem nietknięty
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Tylko mata z korka : ekologiczne i dobrze izoluje !
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2
Moja sąsiadka z góry ma panele i wszystko słyszę jak chodzi, najgorzej jak się szykuje do wyjścia, lata po mieszkaniu jak wariatka. Jak wcześniej miała podłogę drewnianą to było spoko.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2
To się nazywa "dobrze" zrobiona podłoga :P
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

W kosztach wykończenia podłogi, w szczególności podkładu pod panele powinien partycypować sąsiad z dołu. :-)
Byłbym za tym, żeby materiał kupił i przekazał do zabudowy sąsiadowi z góry. Nie byłoby problemu, że sąsiadka "lata po mieszkaniu jak wariatka" :-)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
http://www.balterio.com/pl/pl/subfloors
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie patrzyłbym co jest tańsze, tylko co lepsze. A najlepszy pod panel jest podkład tzw. pianomat - nie tylko świetnie wycisza ale i dociepla podłogę. Popatrz sobie na ich stronę - http://www.pianomat.pl/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Pianomat- odp Pana ze sklepu z panelami "kto Panu to g*wno sprzedał"
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ja robiłem podkład z tej zielonej pianki specjalnej pod panele. Wyszło tanio i chyba całkiem dobrze tłumi dźwięki, bo osoby poniżej nie narzekają, że słychać co robię :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ja mam maty pod panelami od firmy Folimpex i sprawdzają dobrze.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Tylko korek, jest trochę droższy od mat ale nie wiele, nic nie słychać zarówno w pomieszczeniach obok jak i na dole. Mam porównanie i tylko korek.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

No pod panele to najlepiej pianka z Folimpexu, świetnie się sprawdza
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Dom i mieszkanie

Jakie okna polecacie? (144 odpowiedzi)

Potrzebuję dobrych okien, jakie firmy z trójmiasta polecilibyście?

Czy ktoś żałuje zakupu mieszkania na kredyt? (413 odpowiedzi)

Witajcie, mam pytanie do osób, które kupiły mieszkanie na kredyt: czy żałujecie, że wzięliście...

Zakup mieszkania w trójmieście (73 odpowiedzi)

Witaj Was wszystkich rodowitych trój-mieszczan jak i trójmiejskich imigrantów, ;) tych drugich...

do góry