Odpowiadasz na:

Kredyty beda drozsze. Nowa ustawa o kredytach hipotecznych uderzy w pośredników finansowych

Nowelizacja ustawy o kredytach hipotecznych może zmienić model ich sprzedaży przez pośredników finansowych.

Między 16 a 20 grudnia odbędzie się ostatnie posiedzenie Komitetu Stałego... rozwiń

Nowelizacja ustawy o kredytach hipotecznych może zmienić model ich sprzedaży przez pośredników finansowych.

Między 16 a 20 grudnia odbędzie się ostatnie posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów przed skierowaniem do Sejmu projektu ustawy o kredycie hipotecznym.

Zakaz płacenia prowizji?

Parę dni temu Komitet Stały wprowadził radykalną zmianę polegającą na zakazie pobierania przez pośredników wynagrodzenia od banków.

Jesteśmy zdumieni takim podejściem. Zaproponowany zapis będzie skutkował destabilizacją rynku, całkowicie odwróci model biznesowy i istnieje ryzyko, że profesjonalne usługi porównywania ofert kredytów hipotecznych znikną z rynku, bo naszym zdaniem klienci nie będą skłonni płacić dodatkowo za te usługi, skoro do tej pory mieli je w cenie kredytu .

Ustawodawca chce, aby klienci wiedzieli z góry, jaką prowizję pobierze pośrednik od sprzedanego kredytu. Pobieranie wynagrodzenia od banku jest głównym źródłem dochodu firm doradczych, ale klienci nie płacą pośrednikom za przygotowanie porównania.

Z naszych informacji wynika, że prowizje w ostatnich dwóch latach sięgały 2,5 proc. Pośrednik pobiera je od banku, co nie oznacza, że zawarta samodzielnie przez klienta umowa kredytu hipotecznego byłaby właśnie o tyle tańsza (koszty pozyskania klienta przez bank są większe niż przez pośredników).

Zdaniem ZFDF zmiana prawa może doprowadzić do wyboru mniej korzystnych ofert kredytu, a w najgorszym do związania się niewłaściwym długoterminowym zobowiązaniem, stanowiącym znaczne obciążenie dla konsumenta. To według związku działanie wbrew klientowi, ale stracą na tym również pośrednicy i same banki. Firmy z ZFDF sprzedają około 40 proc. kredytów hipotecznych w Polsce. Jeśli pod uwagę weźmiemy jeszcze mikrofirmy, pośrednicy sprzedają około połowy hipotek.

Jeśli pośrednik pełni usługi doradcze, to może być to kategoria, od której nie pobiera wynagrodzenia od banków. Ale w typowym pośrednictwie taki zakaz zdestabilizuje rynek i według naszych prawników jest sprzeczny z dyrektywą.

Czy banki też stracą

Prawdopodobnie także niektóre banki nie skorzystają na zakazie płacenia prowizji pośrednikom. Obecny model jest dla nich opłacalny, mają dobrą współpracę z pośrednikami zapewniającymi im klientów. To outsourcing sprzedaży. Gdyby doszło do proponowanych zmian, banki musiałyby zatrudnić więcej ludzi do pozyskiwania klientów, co podniosłoby koszty i niekoniecznie przełożyło się na sprzedaż hipotek. W tym zakresie pośrednicy działają dużo taniej niż banki.

Przewiduje, że w dłuższym okresie banki mogą się zdecydować na podniesienie kosztów kredytów hipotecznych, na czym w efekcie straciliby klienci.

Proponowana ustawa to krok w kierunku uregulowania rynku pośrednictwa w sprzedaży kredytów hipotecznych. Część banków nie rozbudowywała własnej sieci i koncentrowała się na pośrednikach (np. Deutsche Bank, a kiedyś Nordea), inne głównie te największe, już mające dużą sieć, np. PKO BP niechętnie współpracowały z pośrednikami. Zatem ta pierwsza grupa banków może ucierpieć na nowych regulacjach, bo ograniczą one dostęp do części klientów. Straciliby na tym także klienci, dla których oferta nieco by się zmniejszyła, ale realnie pośrednicy i tak sprzedawali głównie hipoteki kilku wybranych banków, z którymi mieli najlepsze relacje.

zobacz wątek
7 lat temu
~naciagacz, corka dewelopera hahahaha

Odpowiedź

Autor

Polityka prywatności
do góry