Widok

Ostatnie tango w Oruni. Nowa książka Krzysztofa Kosika

Opinie do artykułu: Ostatnie tango w Oruni. Nowa książka Krzysztofa Kosika.

"Oruńskie tango" Krzysztofa Kosika to hołd złożony jednej z najbardziej specyficznych dzielnic Gdańska z jej barwnymi mieszkańcami i szalonym życiem nocnym w tle, a zarazem wyraz tęsknoty za światem, który bezpowrotnie przeminął.

Niewiele jest osób, które znają Orunię tak dobrze, jak Krzysztof Kosik. Były prezes Towarzystwa Promocji Lokalnej "Orunia Sky", z wykształcenia historyk, od wielu lat działa na rzecz ukochanej dzielnicy. Zbiera i spisuje związane z nią historie, by pamięć ...
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Orunia?

Nie dziękuję, zawsze to była jest i będzie.dzielnica. patoli.
popieram tę opinię 16 nie zgadzam się z tą opinią 96

Co Ty wiesz o Oruni...
Baw się dalej w piaskownicy ;)
popieram tę opinię 17 nie zgadzam się z tą opinią 3

Jest alternatywa.

Kto nie ma miedzi to w slumsach na Oruni siedzi.Aby uciec z Oruni to musi być albo powódż,albo pożar albo przez "wydział spraw lokalowych" na Kurkowej.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 12

Boicie się?

No i dobrze... bójcie się dalej:)
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 1

interpunkcje

,,,Szkoda tylko, że pod względem stylu książka Kosika nie zachwyca, a błędy stylistyczne i interpunkcyjne stają się z każdą stroną coraz bardziej irytujące. Być może gdyby "Oruńskie tango" zostało porządnie zredagowane i przeszło profesjonalną korektę, byłoby lepiej.....Droga pani gdyby to napisac tak jak by,,PANI,, tego sobie zyczyla TO nie bylo by juz ,,Orunskie Tango,, tylko chlam wydawniczy.Pozdrawiam
popieram tę opinię 33 nie zgadzam się z tą opinią 12

Korekta

Po profesjonalnej korekcie byłby to akademicki wykład historyczno- socjologiczny, na szczęście, w zamyśle autora są to naturalne wspomnienia żywego człowieka z tej dzielnicy. Z krwi i kości, mówiącego i piszącego jak mu w duszy zagra. Stworzył smakowite domowe danie, a nie korporacyjno- sieciową papkę barową
Jak się komuś nie podoba ,nie musi czytać ,nie ma przymusu.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Byki interpunkcyjne, błędy stylistyczne i... przaśność przekazu nie służą - ani książce, ani upowszechnianiu oruńskiej historii.
KOREKTA w tym zakresie, bez redagowania merytorycznego, bardzo by się tej pozycji przydały.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Proszę podać źródło, które dowodzi, że pan Kosik ma wykształcenie historyczne. Pierwszy raz słyszę, że ma skończone studia. Jasne, że współcześnie nie jest problemem dopisać sobie magisterium choćby na fb, a zweryfikować tego w archiwach uczelni nie można, bo obowiązuje ochrona danych osobowych.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 16

Wazelina,

Grzej do miskiewicza z sensacyjną informacją, może załapiesz się na smarowaną imprezkę i zostaniesz prezesem?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 5

Klimaty.

Fajny zundapp. Ks 600?
popieram tę opinię 16 nie zgadzam się z tą opinią 0

Klimaty.

Fajny:) ale zbiornik dziwny. Kojarzysz może o co chodzi?Nie widziałem takiego jeszcze.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Zbiornik

Ten na zdjęciu to zbiornik właściwy, czyli tank na benzynę. Na to szła nakładka ozdobna np z bokami chromowanymi i szparunkami. Zdaje mi się że BMW tez to miały w podobnych modelach z ramami z wytłoczek. ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ciekawe gdzie teraz jest
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

na złomie pewnie....
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Gdzie można kupić ?

Gdzie można kupić ?
popieram tę opinię 19 nie zgadzam się z tą opinią 0

Książkę czy moto?
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Też chętnie się dowiem.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Bo nie walc
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Wytykanie błędów interpunkcyjnych

Szkoda, że dziennikarzy Trójmiasto pe el nie irytują ich własne błędy stylistyczne, interpunkcyjne czy merytoryczne:-) a dla Pana KosIkar szacunek, że ciągle "chce się chcieć".
popieram tę opinię 31 nie zgadzam się z tą opinią 2

Tak , niektóre miejsca zmieniaja się za bardzo

aż żal ,ze burzy się wszytsko jak leci.
No i ludzie sie zmienili - na słoiki,co o Gdańsku ani me, ani be
popieram tę opinię 16 nie zgadzam się z tą opinią 3

dobrze powiedziane POlankowy Bolku

za to słoiki nam wspaniałe wiejskie zwyczaje przywożą ze sobą;
wystawki na klatkach itp.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Worki z śmieciami na korytarzach,buty itd

Plus teksty-jadę na Oliwę, Wrzeszcz. No i ten ich styl jazdy samochodami razem z niesamowitą umiejętnością parkowania w miejscach totalnie nieprzewidywalnych.
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 1

taka prawda

tak samo uważam. Nie ma już mojego Gdańska, nie ma już klimatów Oruni, Nowego Portu, czy Łąkowej. Za to deweloperka, nowe knajpy a w nich "studenci", nie zaparkujesz nigdzie... szkoda. Nazw większości dzielnic "nie znajo", za to do tramwaju wsiadają pierwsi-nie musisz przecież człowieku wysiąść jak szlachta jedzie...Ech...czasem jeżdżę do N Potru, tam przynajmniej miejscowi...
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 0

100% racja

słoje morąga, augustowa i innej sciany wschodniej - styl jazdy wiejski, czyli przed skretem w lewo robia taki "zarzut" w prawo, beka okrutna.
no i nie pogadasz o niczym, panienki z ostródy tylko dzieci by robily, kolesie tylko na imprezke i meczyk i piwko. zero gadki, zero hobby, zero osobowosci.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

książka

Brawo Panie Krzysztofie i jeszce raz brawo .Dla mnie jest Pan wspaniałym człowiekiem .Gratuluje Panu twórczości, bo tacy jak Pan tworzą historię naszego powszedniego.
Pozdrawiam.
popieram tę opinię 23 nie zgadzam się z tą opinią 0

Patole to dolne miasto tam to sa historie warto spisac
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 6

Adria

Adria nie była mordownią, bar U Olka ewentualnie tak,
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 1

Powojenna Orunia to teraz Żabianka.

Zamiast ubogich niewykształconych są ubodzy źle wykształceni których praca starcza na małe przyjemności.
Patologie są identyczne i tylko styl się zmienił na gorszy.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 0

WYCHOWĄŁEM SIĘ SMĘTNEJ

Z samej tylko tej ulicy można w nieskończoność pisać historyjki i historie.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Wydaj wspomnienia, chętnie przeczytam:-)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

"Ostatnie tango w Oruni"?

Mam wątpliwości co do poprawności tytułu: "w Oruni", nie "na Oruni"? Zapewne tytuł przeszedł "profesjonalną korektę", ale brzmi jakoś dziwnie.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 1

O innym mieście w Poradni Językowej PWN:
"Z nazwami dzielnic zasadniczo łączymy przyimek na, wyjątkiem są przede wszystkim te dzielnice, które powstały z przyłączenia do miasta dawnych wsi. Kiedyś mówiono w Mokotowie, dziś tylko na Mokotowie. Wciąż mówimy w Wilanowie, ale niewykluczone, że gdy powstanie tu więcej domów, zaczniemy mówić na Wilanowie."
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Pan Krzysztof Kosik.

Mam pytanie - kiedy (data) Orunia stała się prawną częścią miasta Gdańska ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

1930 rok
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Pan Krzysztof Kosik.

pełna data to dzień, miesiąc i rok.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

15 sierpnia 1933
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

ed

ed co ty na to komentuj
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

orunia

na ko do ,adri.korun chodzilem do kina .kosmos .dzisjaj stoi tam stacja lotosu a pozniej na piwko do adri fajne byly czasy 6 jezdzila do teatru wybrzeze jednosci robotniczej byla cala w bruku wozy konskie wozily wegiel na zime dla biedniejszej czescl spoleczenstwa i.t.d pozdrawiam starych garusow...................
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

"Ostatnie tango w Oruni"

A może jeszcze "Na Wrzeszczu", "W Zaspie", "Na Brzeźnie", "W Stogach"
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Orunia sky

to była również piracka tv. Na Chełmie oglądałem za dzieciaka :-) To był 91 lub 92 jak puszczali tam film D.A.R.Y.L. Ma się tą pamięć :-)
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Szkoda Ludzi, których czas zły przemielił na popiół bez możliwości wejścia choćby na turnię życia...

Dzisiaj inne gebelsy z telewizorów ślą orędzia do Narodu a i orędzia sie zmieniły no bo ile razy można Naród na ten sam bałach złowić i pot i krew i łzy z niego wycisnąć ku chwale Partii i Kraju?

Wiem, że Hipek z Kanadą nigdy już nie wsiądą pod Adrią do Tramwaju nr. 6 by odwiedzić mnie w urokliwej Willi na Biskupiej, jedyni jakich znałem, no może jeszcze Tajfun z Żabiego Kruku, którzy bez strachu wspinali się w górę ulicy Na Stoku...

Pisz Pan, ludzie stamtąd będą najlepszym FC dla Pańskiej twórczości...
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

Pan Klewiado

to też kawał historii, umarł kilka dni temu
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sky_Orunia
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 0

Rejtana, ślimak, Adria, Nesca to chyba jeszcze do dziś, salon gier, liga salezjanska, park i tak bez końca.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

.

jeszcze Parkowa po szkole
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

0ruńskie tango

-dzięki, że taka książka powstała, mam sentyment do 0runi tu się wychowałam tu się wszyscy znali, to m.Innymi park oruński, dom kultury, kino kosmos, mordownia adria, bulwar nad motławą, szkoła podstawowa nr8-7,9, 56, szkoła geodezji i rolnicze. To piękna dzielnica, pozdrawiam mieszkańców.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
do góry