Widok

Rynek mieszkaniowy w Trójmieście w 2015 roku

Byl kiedys watek o roku 2014. Byly tam opinie mniej i bardziej inteligentne i mniej lub bardziej powiazane z rokiem 2014.

W tym watku prosze wpisywac ceny, trendy, oferty deweloperow ale z roku 2015.

Prosze nie pisac, ze mamy niz demograficzny, emigracje i za 20 lat bedzie nadpodaz albo spadek cen.
Jak ktos nie potrafi zrozumiec, ze jest to watek o roku 2015 niech pojdzie na spacer i sie przewietrzy.

Zaczne od zwyzki cen w Gdansku.
Z miesiaca na miesiac wzrost o 5-6%. link ponizej

Srednie ceny z lutego 2015

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Raport-z-rynku-mieszkan-marzec-2015-7240208.html

Interesujaca mnie nowa inwestycja zanotowala ceny na poziomie 5700 (2013 rok) i 6600 (2015 rok).

Jak wygladaj Wasze spostrzeżenia w 2015 roku?
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1
Tutaj link do srednich cen z marca 2015 dla Gdanska

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Raport-z-rynku-mieszkan-kwiecien-2015-7244964.html

Widac zwyzki. Co bedzie dalej?

Na horyzoncie widac zamkniety rachunek powierniczy co ma podniesc srednie ceny mieszkan w Gdansku o ok 500zl.

http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/deweloperzy-ostrzegaja-przed-zmianami-w,242,1,1722866.html
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2
Rozmowa na czacie, na stronie dewelopera http://www.gdansk.ROBYG.pl w dniu 4 sierpnia 2015.

Witamy w LiveChat
Agnieszka Jurczak
Specjalista ds. sprzedaży nieruchomości

Agnieszka Jurczak: Dzień dobry, w czym możemy pomóc? Porozmawiajmy o interesującej Cię inwestycji, mieszkaniu.
Klient: Witam
Agnieszka Jurczak: Witam

Klient: Czy na Lawendowym są jakieś Mieszkania w ofercie z tarasami na wyższych piętrach ?
Agnieszka Jurczak: muszę sprawdzić dostępność w biurze, poprosiłabym o adres e-mail, doradca przygotuje zestawienie ofert

Klient: myślałem, że dowiem się na czacie, śmieszny czat, który zapisuje do newslettera
Agnieszka Jurczak: jeżeli chodzi o szczegółową ofertę to jest ona w biurze sprzedaży, dlatego możemy ją przesłać

Klient: a co ogólnie może Pani napisać mi o tym osiedlu?
Agnieszka Jurczak: jakiej informacji Pan potrzebuje? Jest to osiedle dobrze skomunikowane w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Gdańsk-Jasień mieszkania mieszczą się w limitach MDM

Klient: Nie jest dobrze skomunikowane. Autobusy w sobotę jeżdżą co godzinę lub co półtorej godziny. Byłem tam ostatnio
Agnieszka Jurczak: Przystanek autobusowy znajduje się przy osiedlu; linie: 174 (do centrum Gdańska) i 156 (pętla Chełm),574-autobus szkolny na Jasień.

Klient: No właśnie. W sobotę niektóre nie jeżdżą a średnio dla tych autobusów czeka się ponad godzinę.
Agnieszka Jurczak: jest to nowe osiedle wiec na pewno z czasem autobusy będą jeździły z większą czestotliwością

Klient: No ale Pani napisała, że jest dobrze skomunikowane. Nie można tak pisać, bo to nieprawda. To naciąganie faktów. Chciałbym, żeby Pani napisała mi prawdę o osiedlu. To co naprawdę jest zaletą. Bo w sumie jestem ciekawy tego osiedla ale poproszę o prawdziwe informacje...
Agnieszka Jurcza: khttp://www.gdansk.ro.pl/pl/lawendowe-wzgorza/opis/Opis - ROBYG - DEWELOPER a Osiedle zaprojektowane w nowoczesnym stylu spełnia oczekiwania zarówno singli, jak i rodzin z dziećmi. Niska zabudowa, wysoki standard wykończenia z wykorzystaniem najlepszych materiałów oraz elegancki design sprawiają, że jest to doskonałe miejsce do zamieszkania. Zachwyca też szeroko rozwinięta infrastruktura osiedla strefa fitness dla aktywnych oraz strefa barbecue idealne miejsce do towarzyskich i

Klient: śmieszny czat, który odsyła mnie do opisu na stronie...
Agnieszka Jurczak: zapraszam do naszego biura sprzedaży

Klient: śmieszna firma, która pracownikowi, którego tytułuje specjalistą ds. sprzedaży, każe na czacie odsyłać do biura, albo na stronę www.
Agnieszka Jurczak: w biurze sprzedaży będziemy mogli przedstawić cenniki, pokazać plan osiedla i zaprosić do mieszkania pokazowego

Klient: Rozumiem, od tego są biura sprzedaży. Ale od czego jest czat?
Agnieszka Jurczak: oczywiscie jezeli ta lokalizacja nie odpowiada Panu możemy przedstawić oferty z innej

Klient: No właśnie tylko w tej lokalizacji interesują mnie wasze mieszkania lub innych deweloperów. I chcę dowiedzieć się coś więcej o osiedlu, żebym nie musiał jeździć to tu to tam.
Agnieszka Jurczak: roumiem, że chodzi głownie o cenę mieszkania?

Klient: Nie, nie pytałem o cenę.
Agnieszka Jurczak: jeżeli chodzi o dostępność mieszkań z tarasami to proszę zostawić do siebie adres e-mail, przeslemy informacje o dostępności najlepiej przyjść bezpośrednio do naszego biura

Klient: Zrozumiałem jak napisała mi to Pani pierwszy raz. Potem zapytałem o ogólne informacje o osiedlu, bo Pani powiedziała, że szczegółów dowiem się w biurze. Więc już nie pytam o taras i nie pytałem też o cenę, tylko o to, co Pani może powiedzieć mi o osiedlu.
Agnieszka Jurczak: proszę mi napisać jakich dokładnych informacji Pan potrzrebuje? tak jak napisałam jest to nowe osiedle z bogatą oferta mieszkań w MDM

Klient: Ok, o MDM napisała Pani już drugi raz. Raz dla mnie wystarczy. A czy jeszcze coś może Pani napisać o tym osiedlu?
Agnieszka Jurczak: budynki 4-6 piętrowe lokalizacja ul. Jabłoniowa /dzielnica Jasień 10 minut do starego miasta 5 minut do obwodnicy miasta Na osiedlu przedszkole, sklepy, bankomat mieszkania w najniższej cenie od 3999 m2 Miejsca postojowe naziemne i naziemne kryte brak hal garażowych

Klient: cena netto?
Agnieszka Jurczak: tak, odesłałam Pana na stronę , ponieważ na stronie są miedzy innymi wizualiacje i zdjęcia z inwestycji dlatego warto się z nimi zapoznać

Klient: Rozumiem. Ale to co jest na stronie umiem znaleźć sam i już czytałem. A co może zaoferować specjalista z czatu?
Agnieszka Jurczak: może umówić Pana bezpośednio na spotkanie w naszym oddziale na konkretny dzień i godzinę, aby spokojnie porozmawiać o inwestycji?

Klient: Aha, rozumiem. W takim razie myląca była ta informacja wstępna - cytuję: "w czym możemy pomóc? Porozmawiajmy o interesującej Cię inwestycji, mieszkaniu.".

W tym momencie specjalista porzuca rozmowę na czacie....
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 7
i tak długo wytrzymała :) chat nie służy do przekazywania takich informacji od tego są biura sprzedaży...
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
Faktem jest , że aktualnie nie kupi się nowego mieszkania na Przymorzu w cenach z lat 2010-2012.
Według moich szacunków na Przymorzu mieszkania są teraz o ok 15% droższe niż w latach 2009-2013.

Nie widzę natomiast wzrostów w Sopocie i Jelitkowie. Nie interesują mnie obrzeża ale byłbym zdziwiony jakby tam ceny rosły.

Kluczem są kredyty, które sztucznie pompują popyt. Aktualnie wibor3m to ok 1,6% , za rok zapowiadają sukcesywne podnoszenie stóp %, a trzeba pamiętać, że całkiem niedawno stopy były w granicach 4-5% i trzeba zakładać, że taki mogą osiągnąć na przestrzeni 5-10lat.

Co do Przymorza/Zaspa, to poza tanimi kredytami moim zdaniem wzrost cen wynika z tego, że
- największe inwestycje (te z wieżowcami) w tym rejonie zmierzają ku końcowi
- ludzie młodzi wolą kupić o 20% drożej ale nowe, w końcu i tak bank za to płaci.

Interesowałem się zakupem na Przymorzu ale uważam , że w tym roku nie warto. Jak wzrośnie wymagany wkład własny i stopy pójdą do góry to ceny powinny być lepsze.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0
Myslisz, ze jak bedzie wklad na poziomie min 20% i troche drozszy kredyt to ceny spadna? mysle, ze nie. Pamietaj, ze ludzie zarabiaja coraz wiecej wiec i metr drozszy o 300 czy 500 zl nie bedzie zadna przeszkoda.

Spójrz jak od poczatku 2015 rosna ceny w Gdansku. Byc moze jest to spowodowane tym, ze mniej sprzedaje sie na obrzeżach a moze faktycznie wszedzie ceny rosna. Z moich obserwacji wynika, ze na Przymorzu i Zaspie faktycznie ceny wzrosly np za sprawa tego, ze najtansza lokalizacja w tym rejonie czyli Albatross nie ma juz cen jak dwa lata temu. W 2013 mozna bylo kupic metr ponizej 6 tys a teraz to jest np 6600. Inaczej mowiac jak nie kupisz Ty to kupi ktos inny. Dlatego ceny ida w gore.Poza tym w powyzszej inwestycji zostalo juz moze z 60 mieszkan (na ok 800) a dodam, ze 3 z 5 blokow jeszcze sa w budowie.

Na pewno na ceny na Przymorzu beda mialy wplyw nowe inwestycjie na terenach po targach i przy Szczecinskiej. Tam maja oscylowac od 7500-8000 wzwyz. A to dalej podbije Przymorze w rankingu.

Takze w Sopocie i Jelitkowie widze zastoj. No ale tam ceny i tak czesto przekraczaja 10 a nawet 15 tys. Jak klienci zaczna kupowac mieszkania w Spocie w kilku lokalizacjach (od 25 do 32 tys/m2) to i srednia sie podbije.

Rozmawialem kilka dni temu z dwoma sprzedawcami z jednej inwestycji na Przymorzu i powiedzili wprost. Deweloper nie bedzie obnizal cen nawet na mieszkania, ktore czekaja np 2 lata. I tak w koncu sprzeda. I faktycznie niektore mieszkania stoja i stoja ale deweloper nie chce negocjowac.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 6
nie wiem co będzie ale wg mnie na chwilę obecną ceny nowych mieszkań na przymorzu wyglądają na przeszacowane. Kawalerka niespełna 30 m2 za ponad 7000/m2 i do tego miejsce w hali za 25 tys to czekanie na naiwnych napaleńców, a negocjacja ceny za poziomie pojedynczych tysięcy to żart, a tak to wygląda.

Cena 7000-8000 /m2 na Przymorzu jest nieracjonalna biorąc pod uwagę że w Sopocie kupisz za 10tys/m2 a z drugiej strony na szadółkach po 4tys/m2.

Jestem pewny, że wkład własny 20% + wzrost stóp zweryfikuje popyt, i deweloperzy też to wiedzą stąd przyspieszyli sprzedaż.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 0
byc moze masz racje ale wg mnie ceny nie sa wygorowane i mysle, ze w powyzszych lokalizacjach (przymorze i zaspa) ceny beda dalej delikatnie rosnac.
Coraz wiecej osob likwiduje lokaty i kupuje za gotowke (ok 40%) do tego MdM, niskie raty. Atrakcyjna lokalizacja. Nowe budownictwo. To wszystko robi swoje.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 8
Inwestycje w Gdyni
http://dom.trojmiasto.pl/Gdynia-Nowe-inwestycje-mieszkaniowe-n89738.html
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
Zrealizowane inwestycje z Gdyni wraz z cenami. Widac, ze nawet daleko od centrum trzeba wylozyc 4- 6 i wiecej tys/m2.
http://dom.trojmiasto.pl/Najwieksze-osiedla-trojmiejskich-deweloperow-w-Gdyni-n89267.html
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
ciekawostka spoza 3miasta. Łódź, wzrost roczny 15%.

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ceny-mieszkan-poszly-w-gore-hossa-na-rynku,113,0,1770865.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
5% wzrostu cen to bardzo dużo, nic dziwnego, że ludzie cały czas wolą wynajmować.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
i raczej nie bedzie latwiej z zakupem, deweloperzy caly czas przewiduja podwyzki. oczywiscie nie wszyscy ale jak polowa podniesie ceny to i reszta zacznie sie zastanawiac i byc moze zrobi to samo. Do tego teraz mamy 10% wkladu. Rekompensuje to niski koszt kredytu wiec to tez napedza sprzedaz i ceny. MdM tez robi swoje. Generalnie ludzie chcacy kupic wlasne M maja pod gorke. Jaki bedzie wklad wlasny za rok czy dwa wiemy, przebakuja juz o podwyzkach oprocentowania od przyszlego roku tak wiec moze sie okazac, ze tanio to bylo np w 2013 a teraz jest drozej i bedzie jeszcze drozej.

Wychodzi na to, ze kto teraz nie kupi nie kupi pozniej. Bo i jak skoro teraz kogos nie stac to po podwyzkach tym bardziej.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
ciekawe porownanie liczby wynajmujacych.

W porównaniu do innych krajów europejskich, niewielu Polaków wynajmuje mieszkania - jedynie co dwudziesty piąty, a w Czechach np. co ósmy, zaś w Holandii czy Danii - co trzeci mieszkaniec kraju. Niemniej rynek najmu rośnie -w ciągu ostatnich 5 lat podwoił się - i jestem przekonany, że będzie rósł dalej. Z kilku powodów: przede wszystkim dlatego, że rośnie mobilność pracowników, zwłaszcza młodych, z tzw. Pokolenia Y. Coraz więcej młodych osób nie chce wiązać się z danym miastem, w sytuacji, gdy liczą się z tym, że za rok mogą mieszkać w innym kraju. Poza tym coraz trudniej o kredyt hipoteczny, zaś ceny mieszkań zaczęły już rosnąć. Ponadto trendy społeczne, takie jak rosnąca liczba rozwodów i singli, wymuszają większy popyt na mieszkania.

http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/1170719.html?print=tak&p=0
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 2
Wlasnie wchodzi do sprzedazy Kwartal Uniwersytecki na ul.Szczecinskiej w Gdansku.

Ceny:
2 pokojowe od ok 7600m2 brutto
3 pokojowe od ok 7900m2 brutto
4 pokojowe od ok 9200m2 brutto

miejsce w hali garazowej ok 21500 brutto
piwnica ok 2100m2 brutto

Widac, ze na Przymorzu nie nalezy sie juz spodziewac nowych inwestycji po 5-6 tys/m2. Raczej 8 tys i wiecej. Po drugiej stronie czyli na Beniowskiego tez zapewne ceny beda sie zaczynac od 8-10 tys/m2 wzyz.

Jak to mowia, tanio juz bylo.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 2
Wyplakales sie do trojmiasto.pl zeby mnie zbanowali, bo przeszkadzalem ci w naganianiu :) ? Oczekuj donosu w sprawie tego tematu, ktory jest jawna kpina.

Zacznijmy od poczatku:

jaki odsetek lacznej podazy mieszkan w Gdansku to nowe inwestycje na Przymorzu i okolicach ? Jezeli nie jest to min. 51% to nie ma mowy o jakiejkolwiek tendencji.

Poza tym jezeli teraz nie kupia, to nie kupia tez w przyszlosci jak sam napisales i o ile czesc mieszkan moze devom zalegac latami, o tyle znaczna czesc musi jednak zejsc. Powodzenia z komercjalizacja przy 20% wkladzie wlasnym w narodzie golodupcow, ktory luzne srodki inwestuje glownie w nowe felgi albo plazme.

Zreszta nikt nigdy nie pisal, ze spadna jeszcze o polowe - poza centrum nadal sa jeszcze mozliwe spadki o 10-15%. Bo niemalze o te polowe juz zdazyly spasc od czasu gorki 2004-2006 :) Jak jestes bystry, to znajdziesz rowniez dane zrodlowe pokazujace, ze nadal przecietnego Polaka stac na mniej metrow ze swojej rocznej pensji niz w latach 2000-2003. A trzeba byc ciezkim idiota (albo przedstawicielem branzy) zeby cieszyc sie, ze cofnelismy sie o 15 lat w sile nabywczej. Wysokie ceny to zysk jedynie deva i nazelowanych frajerow z biur sprzedazy. Nawet nie dla firm remontowych - bo te zarabiaja wiecej, jezeli sprzedaz idzie szybciej (bardziej dostosowane ceny). Wiec wybacz, ale bede musial to zglosic, bo ciezkim idiota chyba jednak nie jestes, aby miec interes w tym, zeby rodakow bylo stac na mniej. Albo naganiasz na swoje mieszkania pod wynajem straszac wzrostem cen albo pracujesz u deva.

Na koniec - wzrost cen w inwestycjach kupowanych pod wynajem lub przez osoby spoza Trojmiasta nie mowi nic o rynku. Wyznacznikiem rynku sa inwestycje "dla ludzi", ze stalymi lokatorami, gdzie ludzie sie nawzajem znaja, a nie Brabank, itd. Gdy ktos szuka miejsca dla rodziny 2+2 to nawet nie bierze pod uwage ww. inwestycji. A Albatross to nic innego jak akademik. Sprawdz za ile startowala np Sloneczna Morena - idealny przyklad, bo nie centrum i nie zadupie, do tego stale zasiedlona.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 11
nie ma co się podpalać. Pytanie kto jest targetem przy takich cenach.

w pierwszej kolejności nasuwają się wynajmowacze nastawieni na studentów, ale przy tej najniższej cenie to stopa zwrotu ok. 5% brutto, słabo.

poza tym, to może przyjezdni studenci lub absolwenci, którzy myślą ,że Gdańsk kończy się kilometr od uczelni i którym rodzice kupią mieszkanie.

Ale kto ma kupić 4 pok. po 9200 w tej lokalizacji to naprawdę nie wiem. Po pierwsze w takiej cenie można myśleć o Sopocie lub Jelitkowie, a po drugie dla rodzin z dziećmi dużo więcej do zaoferowania mają osiedla południowe pomijając nawet aspekt tego , że jest o połowę taniej.

Naprawdę nie wiem dla kogo ta lokalizacja może być atrakcyjna poza studentami. Przypuszczam że targetem są wynajmowacze.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0
to prawda, tez uwazam, ze ceny 8,9 i wiecej tys za ta lokalizacje to przesada ale.... zobaczymy jak bedzie schodzic. Jesli zejdzie np 80% mieszkan tzn, ze taki poziom cen jest akceptowalny dla spoleczenstwa. Przynajmniej tego bardziej zaradnego. Przejechalem sie na ta uliczke i powiem szczerze, ze nie chcialbym tam mieszkac. Ale tak jak powiedzialem zobaczymy jak pojdzie sprzedaz.

Zreszta zapewne w przyszlym roku ruszy Beniowskiego a tam tez ma byc "drogo". Bedzie kilka pieter (ok 5) wiec cena ziemi itp pojdzie w metry.

W przyszlym roku ruszy tez Budimex ze swoja dzialka na pasie startowym. Ale tu jest na razie kompletna cisza. Dopiero zaczynaja myslec co i jak.

Ale na Hynka cos zaczyna sie dziac. No i ceny troche nizsze 6-7 tys m2
http://www.domiporta.pl/nowe/inwestycja/impuls_gdansk-zaspa_19234
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
Rozumiem, ze piszesz o sobie jako zaradnej czesci spoleczenstwa ? Ta naprawde zaradna czesc lokuje pieniadze w znacznie bardziej efektywne niz 5% rocznie inwestycje, do tego znacznie bezpieczniejsze (w wypadku konfliktu na skale europejska istnieje duze ryzyko, ze tych blokow zwyczajnie nie bedzie, a ubezpieczyciel nie pokrywa tego typu roszczen).

Impuls jest faktycznie dobrze skalkulowany, tylko z drugiej strony jak tylko ruszyli, to w pewnym momencie na stronie mieli tylko kilka dostepnych mieszkan, teraz maja ich duzo wiecej - nikt nie wie na dobra sprawe jak wyglada ilosc umow notarialnych, a w zasadzie za ile mieszkan poszly zaliczki od nabywcow, bo traktowanie rezerwacji jako sprzedanych jest naduzyciem. Idac tym tropem sam w pewnym momencie mialbym 5 mieszkan.

Jezeli schodza lokalizacje za 8-9 tys. za metr to nalezy jeszcze zwrocic uwage, czy jest to mieszkanie do mieszkania, czy inwestycyjnie. W tym drugim przypadku jezeli jest to 20te mieszkanie pod wynajem kupione przez fundusz lub warszawke, to w zadnym wypadku nie mowi to o tendencji, ze zwyklym ludziom jest coraz lepiej, a co najwyzej tyle, ze jakas jednostka sobie radzi w zyciui ma kapital na takie inwestycje. Jezeli zwykla rodzina musi kupowac mieszkanie na Przywidzkiej bo na inne nie ma zdolnosci, to miasto musi od razu przeznaczac mase kasy na doprowadzenie komunikacji na takie zadupia, podczas gdy w najlepszych lokalizacjach mamy ogrodki dzialkowe albo sloikow na wynajmie, ktorzy w kazdej chwili moga za praca przeniesc sie do np. Wroclawia. Nie musze chyba pisac, jak wplywa to na ewentualne inwestycje handlowo-uslugowe w tego typu pustyniach, gdzie na stale zamieszkuje sie od czasu do czasu. Najlepsze dla miasta byloby, gdyby rodziny masowo kupujace mieszkania na zadupiach zasiedlily dolny taras, gdyz tylko w ten sposob mozna byloby pobudzic uslugowo i handlowo te lokalizacje. Zobacz co sie dzieje w przyziemiach Czterech Oceanow albo Horyzontow - wiatr hula, bo nikt nie jest w stanie utrzymac sie z burdeli, turystow letnich i ciagle zmieniajacych sie najemcow. Tak, coraz wiecej ludzi stac na zakup mieszkan w celach inwestycyjnych - ale niestety dla miasta oznacza to tylko jednorazowy wplyw ze sprzedazy dzialki deweloperowi, potem mamy potezne utracone potencjalne zyski z sytuacji, gdyby centralne lokalizacje byly masowo wybierane przez ludzi, a najlepiej rodziny, ktore chca sie zwiazac z danym miejscem na dlugie lata. Tymczasem lokale handlowo uslugowe pod jednym szyldem dzialaja od lat najlepiej na gornym tarasie, gdzie do minimum mamy zredukowane zjawisko dobowek, czy krotkiego najmu. Natomiast powtorze po raz kolejny - zakup mieszkania byl latwiejszy w 2002 roku niz dzis. Oczywiscie dzis jest lepiej niz np 7 lat temu, gdyz ceny spadly o 20-50% a pensje wzrosly, ale nadal jeszcze dluga droga do normalizacji.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 5
Ta naprawde zaradna czesc lokuje pieniadze w znacznie bardziej efektywne niz 5% rocznie inwestycje, do tego znacznie bezpieczniejsze (w wypadku konfliktu na skale europejska istnieje duze ryzyko, ze tych blokow zwyczajnie nie bedzie, a ubezpieczyciel nie pokrywa tego typu roszczen).

Tzn. zaradny majacy 500 000 wolenj gotówki w co inwestuje i na jaki procent z ochroną kapitału?
I niw pisz mi o wojnie bo taka klauzula zabezpieczajaca jest zdecydowanie na wyrost.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Rekomendacja U od 1.04.2015

http://www.money.pl/sekcja/zdolnosc-04-2015/
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2
Słuchaj koleżanko "naciagacz, corka dewelopera hahahaha", wypisujesz na tym forum tyle rzeczy, udzielasz się, wydaje się, ze zajmuje Ci to większość czas, możesz napisać jaki masz w tym cel?....chcesz kupić mieszkanie, sprzedać...czy po prostu naganiasz klientów na marne inwestycje?
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 7
ranking kredytow hipotecznych kwiecien 2015

http://bankowyonline.pl/kredyty-hipoteczne-oprocentowanie/
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 3
Kredyt hipoteczny krok po kroku

http://www.kred.pl/kredyt-hipoteczny-krok-po-kroku.html
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3
http://biznes.trojmiasto.pl/Kredyt-to-nie-dar-od-losu-ale-raczej-przymus-ekonomiczny-n89873.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2
Kilka ofert z Gdanska

http://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-gdansk/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Kilka ofert z Gdyni

http://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-gdynia/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Cos o posrednikach

http://serwisy.gazetaprawna.pl/nieruchomosci/artykuly/867395,deregulacja-rynku-posrednikow-nieruchomosci-tanie-mieszkanie-sprzedam-jeszcze-taniej.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
http://www.money.pl/sekcja/ranking-kredytow-hipotecznych-2015/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
zastanawiam się jaki będzie finał tak wygórowanych cen nowych mieszkań na Przymorzu. Przypuszczalnie, z wyjątkiem mieszkań w cenie 8000pln/m2 i więcej, wielkiej korekty na nowych mieszkaniach nie należy się spodziewać (bo generalnie ludzie nie sprzedają taniej niż kupili).

A jak piszecie, nowe mieszkania na Przymorzu się sprzedają, to musi to oznaczać, że na zainteresowaniu tracą albo stare bloki albo dzielnice obrzeżne. Ja raczej obstawiam coraz mniejsze zainteresowanie wielką płytą. Czyli w konsekwencji będzie (a może już jest) bardzo duża dysproporcja cenowa pomiędzy nowymi i starymi blokami. Przymorze stanie się dzielnicą największych kontrastów: młodzi i dobrze usytuowani w nowych blokach i z drugiej strony emeryci, biedniejsi i tanie mieszkania na wynajem w wielkiej płycie. Czyli generalnie sukcesywna degradacja wielkiej płyty.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Moich dwoch znajomych 10-15 lat temu wyprowadzilo sie w okolice obwodnicy. Po tych latach zwiazanych z dojazdami, kosztami tych dojazdow oraz straconym czasem obydwaj przeprowadzili sie juz na tzw dolny taras. Jeden na Przymorze, drugi do Wrzeszcza. Mimo tego, ze w w/w dzielnicach jest zdecydowanie drozej niz przy obwodnicy zaintersowanie nimi nie maleje.
Gdyby ceny typu 6,7,8 i wiecej tys/m2 byly ogolnie postrzegane jako zbyt wysokie deweloperzy nie budowaliby a to co juz by zostalo wybudowane stałoby puste a tak nie jest.

Podalem wyzej jeden przyklad tego, ze nawet "tansze inwestycje" niz 8 tys/m2 takze drozeja. Z niecalych 5500-6000/m2 do 6500-7000/m2. Tak wiec raczej to dotyczy wiekszosci nowych inwestycji. W polowie roku powinno byc jasniej co do tendencji. Beda kolejne raporty NBP oraz innych firm.

Mysle tez, ze wieksza dysproporcja miedzy tzw bogatymi mlodymi a starymi biednymi jest w Sopocie. Nowe mieszkania czesto kosztuja 15 i wiecej tysiecy a emeryci mieszkaja w swoich od "100" lat.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
Zaczyna sie realizacja nowego osiedla.
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Nowe-osiedle-niepokoi-mieszkancow-Zaspy-n90225.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bedzie-latwiej-o-kredyt-koszt-pozyczek-w-dol,136,0,1783944.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Czy tylko ja odnoszę takie wrażenie, że w Gdańsku buduje się mniej mieszkań?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
hmmmm cos w tym moze byc. Wiecej buduje sie w centralnych dzielnicach a mniej (tak mi sie wydaje) przy obwodnicy gdzie powstawaly duze osiedla.

Przez to tez srednia cena mieszkan w Gdansku rosnie. Zreszta oprocz jednej sredniej ceny dla Gdanska Gdansk cenowo powinien byc podzielony na polnocne i poludniowe dzielnice. To daloby znacznie lepszy obraz tego ile trzeba zaplacic za m2 w centralnych dzielnicach i na obrzeżach.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
Też odnoszę takie wrażenie. Po prostu rynek nieruchomości już się nasycił mieszkaniami. Mniejszy popyt, to i podaż też jest mniejsza. Tak wynika z mojej prywatnej analizy. Sporo osób przenosi się też na przedmieścia, kupuje domy. Sporo w tym zakresie zmienił program mdm, który dofinansowuje również raty kredytów na budowę domu. Tutaj też o tym piszą: http://www.kredyt-mieszkaniowy.info/porady/jak-wziac-kredyt-na-mieszkanie-lub-budowe-domu-krok-po-kroku/
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2
Mniejszy popyt?
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Wzrost-liczby-sprzedanych-mieszkan-w-I-kw-2015-wyniosl-2-2-proc-kdk-REAS-3326714.html

Ludzie wola centra niz przedmiescia. Przedmiescia byly popularne 10 lat temu jak ludzie naogladali sie amerykanskich filmow.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 5
moim zdaniem ludzie wolą nowe od starych i szukają kompromisu pomiędzy standardem a lokalizacją.

ostatnio rozglądam się i w pierwszym filtrze odrzuciłem budynki z przed 1997r, aktualnie filtr przesunąłem na 2001-2003 i nowsze.
"nowe" budownictwo z lat 90 a dzisiejsze budynki to przepaść. Mam na myśli architekturę (która cały czas pozostawia wiele do życzenia), rozkład pomieszczeń, winda, parking.

Jeśli chodzi o minusy nowszych inwestycji to budowa "okno w okno".
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
MadMax nie do konca. okno w okno. nie zawsze. zalezy jakie mieszkanie wybierzesz i na jakim etapie kupisz (mowa o nowych). Rozklad pomieszczen to tez kwestia na jakim etapie kupujesz nowe mieszkanie. Im szybciej tym lepszy wybor wiec i rozklad ciekawy mozna znalezc. winda, parking to raczej nie problem, wjezdzasz do garazu, wsiadasz do windy i tyle. Oczywiscie mowa tu o nowych lokalizacjach. W przypadku uzywek jest oczywiscie problem, nie masz wyboru, bierzesz co jest lub szukasz dalej.

Co do pierwszej informacji to oczywiscie zawsze szuka sie tego co miesci sie w naszej kieszeni.
Na przyszly rok planuje jakas uzywke ale z tego co widze bedzie ciezko. Jedyny plus to nizsza cena niz nowych. Na dzisiaj.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3
z używkami jest jeden problem, aby wyhaczyć używkę w dobrej cenie (lepszej niż to co oferują aktualnie deweloperzy) to musi to być budynek z przed 2006 roku. W 2006 ceny poszły ponad 100% w górę i bardzo ciężko znaleźć kogoś kto chce sprzedać znacznie po niżej ceny zakupu.
Ponadto jak wrzucisz filtr nie starsze niż rok 2000 + twoje preferencje na lokalizację to okazuje się że nic nie ma w cenach nawet zbliżonych do deweloperskich a jak jest to standard z zeszłej epoki.

Nie znaczy to, że nie można kupić czegoś z rynku wtórnego za dobre pieniądze ale warunek to musisz wiedzieć czego chcesz , mieć pewność co do ceny jaką chcesz zapłacić, i co najważniejsze podjąć decyzję w przeciągu max tygodnia od pojawienia się mieszkania na rynku. Mieszkania na wtórnym w cenie poniżej średniej sprzedają się szybko, oczywiście przy założeniu, że ta niższa cena nie wynika z tego, że te mieszkania są gorsze od tych droższych.

To jest też moim zdaniem zloty patent na szybką sprzedaż mieszkania "bądź najtańszy w swojej klasie"
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
http://m.wyborcza.biz/biznes/1,106501,17875864,Zalamanie_w_hipotekach__Spada_liczba_wnioskow_o_kredyty.html?biznes=local#BoxBizLink

i co gnido ? Na pewno ceny beda dalej rosnac hahahahaha.

Jeszcze kilka wpisow naganiajacych i idzie pisemko do moderatora za szkodliwe dzialania, bo byc moze paru idiotow, ktorzy nie potrafia liczyc, zlapie sie na twoje tanie "argumenty".

I kogo tutaj obchodzi, ze planujesz zakup ? Jak juz mowilem, osoby naprawde zaradne inwestuja rownie bezpiecznie i do tego na wyzszej stopie zwrotu, do tego w przypadku wojny z twoich blokow moze nic nie zostac. Ale do tego trzeba miec leb. Dyletanci inwestuja w nieruchomosci. (ew zagranica, ale na to jestes zbyt goly)

Powtorze - nikogo nie interesuje, ze orlowo czy jelitkowo nie tanieja, bo to nie miejsca do stalego pobytu, a te najdrozsze wykupuje po znajomosci panstwo za nasze podatki, bo murarz ma odpowiednie uklady i koledzy ratuja mu sprzedaz. Przecietna osoba bedzie szukac wlasnie poza centrum ze wzgledu na ceny, a korytko inwestycyjne w koncu wyschnie, bo nie bedzie komu wynajmowac, a raczej zacznie sie scinanie oplat w dol, aby pozyskac klienta. Poza centrum ceny ani drgnij, Central Park startowal za 5500 a jest ponizej 5000, skomunikowanie bardzo dobre. Od szczytu banki spadki w zaleznosci od lokalizacji to 10-50%. Osoby, ktore sledza rynek nieruchomosci chca przede wszystkim kupic, wiec jezeli nie przestaniesz naganiac na swoj wynajem poprzez rzekomy wzrost cen, to zajmie sie tym moderator. A jak chcesz cos zareklamowac to zaplac.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 6
ciężko żeby ceny spadły, gdy w przypadku drogich, niesprzedający się mieszkań z pomocą przychodzi koleżka, który kupuje od dewelopera hurtem mieszkania za naszą kasę.

Ta transakcja to skandal dekady.

http://dom.trojmiasto.pl/Hurtowy-zakup-134-mieszkan-w-Gdansku-od-jednego-dewelopera-n90304.html
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
to prawda, jak za jednym zamachem znikaja 134 mieszkania to i podaz dla prywatnych klientow jest duzo mniejsza z dnia na dzien. I to jest jeden z powodow dla ktorych ceny beda rosly. A jak do tego dojda kolejne tego typu transakcje to za rok czy dwa dzisiejsze ceny beda wspomnieniem.

Przypomne, ze panstwowy fundusz chce kupic ok 20 tys mieszkan w zaledwie kilku miastach Gdansku, Warszawie, Krakowie, Łodzi i Wrocławiu.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3
Opinie deweloperow na temat cen na 2015 rok

http://prnews.pl/nieruchomosci/czy-zdaniem-deweloperow-mieszkania-zdrozeja-3320726.html
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Biurowiec-i-mieszkania-zamiast-dziury-przed-NOT-em-n90413.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Oplaty-liczone-od-kwoty-kredytu-wkrotce-je-pozegnamy-7257648.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
ciekawostka dla osob chcacych miec dom ale z problematycznym podlaczeniem mediow.

http://www.domyhybrydowe.pl/co-to-jest-dom-hybrydowy/w-skrocie.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
To jest jakaś masakra - 6000 za metr? Bo co, bo to Gdańsk? Ale co w związku z tym? I do tego problemy z deweloperem, dziadowskie kredyty w zachodnich bankach... no ludzie, kto to kupuje? Tylko idioci chyba...
a 7-8 tysięcy za metr? WTF? Masakra! MA-SA-KRA.
Gdzie ludzie zarabiają w najlepszym wypadku po te 2000-2500 na łeb, to weź tu rodzinę załóż, 5000 na 3-4 osoby. 1500 kredyt, 800 rachunki, zostaje 2500 na 3-4 osoby. g*wno, nie życie. I to w Polsce, gdzie żadnego plusa nie ma, tylko afery i bzdury...
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 4
Dziadowskie te ceny i sztuczne omamianie że coś jest prestiżowe :) Nie kumam czemu te "rewelacyjne" lokalizacje tyle kosztują, mieszkałem na Zaspie 20 lat i cieszę się że w końcu mogłem się wyprowadzic, są fajniejsze miejsca i za lepszą cenę niż betonowa dżungla z widokiem na bloki z namalowanymi kwiatkami...
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1
bo nowe bloki na zaspie to mają widok nma park. te z wyzszych pieter na morze.
wie ktoś może co to za nowa inwestycja Robyga na zasie sie szykuje?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
byc moze cos bedzie Robyg budowal. na razie nic nie slyszalem. wiem, ze kupili ziemie w Gdansku ale gdzie?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Raport-z-rynku-mieszkan-maj-2015-7257936.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
W raporcie powyżej przedstawiono ceny ofertowe. Transakcyjne są o 1000PLN/m2 niższe (4993PLN/m2):

http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/1197304.html
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Okolice obwodnicy, Jasienie, Chelmy itp faktycznie, zapewne za 5 tys/m2 kupisz ale juz centralne dzielnice od 6-7 wzwyz.

To wszystko sa ceny srednie z calego miasta.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
No właśnie piszę o cenach uśrednionych dla całego miasta, przy czym ja podaję ceny transakcyjne, czyli znaleźli się kupcy gotowi zapłacić tę cenę i sprzedawcy gotowi ją zaakceptować.

Ceny ofertowe przytoczone przez Ciebie dają się w prosty sposób zmanipulować. Jeśli w portalu ogłoszeniowym dodasz ofertę z zawyżoną ceną, to będzie ona wpływać na ceny ofertowe ale transakcyjne pozostaną bez zmian. Gdy ktoś wystawia swoje mieszkanie z ceną 1mln PLN za metr kwadratowy to nagle ceny ofertowe w Gdańsku znacznie podskoczą, chociaż wiadomo, że transakcja z taką ceną nie ma szans dojść do skutku. Tak właśnie się dzieje np. tutaj: http://www.oferty.net/mieszkanie-na-sprzedaz-burgaska-gdansk-piecki-migowo-73m2-4-pokoje-3150000-pln-ba,1511582159 - mieszkanie z 1980 roku wystawione za 43tyś/m2
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Widzę, że nie wiesz jak się robi takie rzetelne zestawiania (o ile to zestawienie, które przytaczasz jest faktycznie rzetelne)...i raczej nie da się takich danych tak łatwo zmanipulować, bo ktoś wystawiał bzdurną cenę w ogłoszeniu....żeby tak było to takich ogłoszeń musiałby być określona ilość. Poza tym myślenie o cenach średnich to wydaje mis trochę śmieszne...przecież nie kupię sobie trochę mieszkania na starówce i trochę nad morzem i jeszcze kawałek na stogach.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Akurat to ogłoszenie to po prostu dodanie jednego zera za dużo (ale to jakieś biuro o którym nawet nie słyszałem).

Ogólnie podstawowym problemem jest dublowanie (wielokrotne) się ofert.

Rozmawiałem kiedyś z szefem RedNetu - jednej z najchętniej wykorzystywanych przez media agencji "badań" rynku nieruchomości. Ich metodologia poraża.
Proste średnie, żadnych filtrów, oparcie się o jeden współpracujący portal, albo o badania w trakcie targów mieszkaniowych. Brak analizy czasu życia oferty etc etc.

Właśnie dlatego potem w takich badaniach wychodzą bzdurne, zawyżone średnie ceny ofertowe.
A że każdy Polak zna się na wszystkim najlepiej - potem są kolejne oferty w bzdurnych cenach.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
No właśnie w tym sęk, że wiem jak się robi "takie rzetelne" zestawienia i zazwyczaj są one dopasowywane do z góry przyjętej tezy. Jeśli dowodzimy, że ceny rosną, to dobieramy sobie ceny ofertowe tak, żeby wykazać wzrosty (dwa pierwsze linki w tym wątku bazują na danych ofertowych z Otodom udostępnionych Bankierowi). Jeśli celujemy w udowodnienie, że najem mieszkań jest świetnym biznesem to dobieramy ceny transakcyjne - tutaj jest mniejsza możliwość manipulacji, chociaż też możemy żonglować średnią arytmetyczną czy ważoną w zależności od potrzeb (np. w moim poprzednim linku ceny transakcyjne w Gdańsku wynosiły około 4900/m2 - tutaj http://regiodom.pl/portal/wiadomosci/analizy-raporty/ceny-transakcyjne-mieszkan-spadaja-najwieksze-obnizki-we-wroclawiu-i-gdan to już jest blisko 4500/m2).

Zgadzam się co do nie używania cen średnich jako wyznacznika wartości nieruchomości. Dodatkowo wartości w portalach ogłoszeniowych traktowałbym jako życzenia właścicieli co do uzyskania konkretnej ceny. O wiele lepsze dane można uzyskać występując o listę dokonanych transakcji w interesującej nas okolicy. W Warszawie każdy ma (odpłatny) dostęp do tych danych (http://www.um.warszawa.pl/zalatw-sprawe-w-urzedzie/sprawa-w-urzedzie/udostepnianie-danych-objetych-rejestrem-cen-i-wartosci-ni), nie wiem jak sytuacja wygląda w Gdańsku, możliwe, że jak w Gdyni udostępniane są jedynie pośrednikom. Nie zgłębiałem tematu, tak na szybko chyba należałoby zacząć szukanie tutaj: http://www.powiat-gdanski.pl/index.php?m=struktura&mm=wygeodez_katastru
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
srednia cen transakcyjnych dla Gdanska w I kw 2015 to 4932 pln
http://www.okiemmetrohouse.pl/ceny-transakcyjne-mieszkan-w-i-kwartale-2015-r/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Czyli mam przez to rozumieć, że te zestawienia są h.. warte, bo są pisane żeby nakręcać z góry upatrzoną koniunkturę?...i nie należy się tym zbytnio kierować podczas zakupu mieszkania?...czy dobrze to rozumiem?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Dokładnie - nie powiem o ile łatwiej się sprzedaje, gdy kupujący ma wbite do głowy przez "fachowe" media, że ceny transakcyjne wzrosły (wzrosły ciut faktycznie, ale taka średnia ogólna to jak średnie wynagrodzenie).
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Nie popadajmy ze skrajności w skrajność, chodziło mi raczej o zachowanie umiaru przy analizowaniu statystyk.

Po pierwsze nie znając metodologii badań nie można określić ich wiarygodności. Dla przykładu załóżmy, że mamy w jednym miesiącu 2 oferty: 120m po 6tys/m2 i 30m po 7tys/m2. W kolejnym miesiącu obserwujemy oferty: 75m po 8tys/m2 i 25m po 5tys/m2. Jeśli weźmiemy średnią arytmetyczną to wyjdzie nam stagnacja (w jednym i drugim miesiącu średnia wyjdzie 6.5tyś/m2). Jeśli zastosujemy średnią ważoną to mamy wzrost cen o prawie 17% (6.2tys/m2 vs 7.25tys/m2).

Po drugie, ceny ofertowe można porównywać jeśli chcesz wystawiać swoje mieszkanie w cenach takich jak inni. Jeśli chcesz je sprzedać/kupić to patrzysz na ceny transakcyjne.

Po trzecie, każde mieszkanie ma swoje unikatowe walory i porównywanie go do średniej trochę się mija z celem. W najlepszej sytuacji są tu osoby kupujące mieszkania od dewelopera w konkretnej inwestycji, bo mogą uzyskać z UM informacje o zawartych ostatnio transakcjach i wówczas mają pogląd, ile inni uzyskali rabatu (lub nie uzyskali) na danej próbie podobnych mieszkań. Dobrą informację podał(a) tutaj ~naciagacz, corka dewelopera hahahaha - w Albatrosie ceny w 2013 wynosiłu 6tyś/m2 a teraz 6600/m2. Jeśli więc planujesz zakup w tej inwestycji to dysponujesz twardymi danymi.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
wczoraj dowiedzialem sie, ze nowe inwestycje Robyga w Gdansku to:
1) na Morenie powstana kolejne bloki Robyg
2) Na Jabloniowej powstanie jeszcze z 10-20 blokow (wybudowali chyba 6 blokow, 6 jest w budowie a na 6 wystapili o pozwolenie na budowe) dodatkowo maja tam ok 20h ziemi.
3) Na Zaspie kupili teren (jesli dobrze pamietam) na Chrobrego, budynki beda skierowane w strone Szpitala na Zaspie. Budynki beda 4 pietrowe takze koszt ziemii przelozy sie w cene metra. A ceny jak na bliskosc morza i tylko 4 pietra wg mnie moze od 8 tys/m2.
Co ciekawe wg moich informacji (mimo, ze jeszcze nic sie nie dzieje) kilka osob zarezerwowalo juz mieszkania w tej inwestycji nie znajac do konca cen itd.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
Mozliwosc szybszych podwyzek stop procentowych.

http://www.forbes.pl/prognozy-nie-nadazaja-za-polska-gospodarka,artykuly,194682,1,1.html#fp=frb
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
powstana mieszkania w Parku Oliwskim

http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Nowe-biurowce-i-ogrody-obok-Parku-Oliwskiego-n90842.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
dni otwarte
http://dom.trojmiasto.pl/Dni-otwarte-nowych-inwestycji-mieszkaniowych-n90849.html?expand=10571208&hl=10571208#op10571208
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
@naciagacz, corka dewelopera hahahaha;

Czytam twój newsletter z zaciekawieniem. I jak twoje prognozy na kolejne półrocze 2015?

Jakby szału do tej pory ze zwyżką cen w Trójmieście nie ma! Na obrzeżach buduje się bardzo dużo ale co mnie przeraża: To jakość. To niestety nie jest standard warszawski (mam na myśli obrzeża) może dlatego ceny aż tak nie rosną, bo developerzy mają na razie duże marże;-)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
http://dom.trojmiasto.pl/Siedlce-i-Aniolki-Gdzie-zamieszkac-niedaleko-od-centrum-n91082.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
RN tu nie chodzi aby byl szal na zwyzke cen mieszkan tylko aby byla pewna stabilizacja nawet jezeli mialoby to oznaczac delikatne podwyzki. Jak zauwazyles szalu ze zwyzkami nie ma ale to dobrze. Z tym, ze zalezy to tez od loalizacji. Sa takie lokalizacje dla ludu, gdzie mimo podwyzek o 5-10% dalej nie maja problemu ze sprzedaza mieszkan. A sa takie gdzie pomimo obnizek o 10% czy garazu gratis bujaja sie z mieszkaniami po kilka lat.
A sa tez takie gdzie wogole nie ma promocji nawet jesli mieszkania wisza 3 lata w ofercie bo i tak systematycznie sie sprzedaja.

Wg mnie drugie polrocze bedzie oznaczalo stabilizacje tegoroczna (w linkach wyzej podano, ze ceny w Gdansku w 2015 wzrosly o kilka procent) oraz zaleznie od lokalizacji mozliwosc symblicznej zwyzki.
Mysle, ze dopiero jak wprowadza rachunek powierniczy zamkniety ceny podskocza o 5-10% w zaleznosci od lokalizacji.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Z kupnem mieszkania warto jeszcze chwilę poczekać. Faktycznie ceny są o wiele niższe niż kilka lat temu, lecz obecnie tkwimy w okresie stagnacji. Biorąc pod uwagę bardzo możliwe zawirowania na globalnych rynkach finansowych, za około rok możemy dużo zarobić kupując nieruchomości za gotówkę. Wyczerpujący artykuł na ten temat znajdziecie tutaj: http://independenttrader.pl/358,chcesz_kupic_mieszkanie_poczekaj_jeszcze_chwile.html
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
NIK już w 2012 r. ostrzegała rząd, że w Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, a kolejne 200 tys. w niedługim czasie zostanie wycofane z użytku, co jeszcze pogłębi ten deficyt.

http://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news/gminy-walcza-o-doplaty-na-budownictwo-socjalne,2128875,4206
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
http://dom.trojmiasto.pl/Chmielna-Park-Kup-i-zarabiaj-n91392.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
wczesniej ruszylo sie w Gdansku teraz zaczyna sie ruszac w Gdyni
http://finanse.wp.pl/kat,1033781,title,Ceny-mieszkan-w-Polsce-Najnowszy-raport-z-rynku-nieruchomosci,wid,17629313,wiadomosc.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Tak-sie-zmieni-Wyspa-Spichrzow-400-mln-zl-w-osiem-lat-n91504.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Z nowości mieszkaniowych 20 czerwca rusza sprzedaż mieszkań i apartamentów w Mila Baltica na gdańskiej Zaspie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
http://www.gdansk.robyg.pl/pl/dzien-otwarty-na-nowej-inwestycji-robyga-mila-baltica/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Dopłaty w MDM również dla rynku wtórnego:

http://www4.rp.pl/article/20150615/PCD/306159881
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
na razie to fikcja. jak to wprowadza bedzie chyba ok.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Raport-z-rynku-mieszkan-czerwiec-2015-7263558.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
http://dom.trojmiasto.pl/Petla-na-koncu-al-Havla-przyciaga-deweloperow-n91528.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Wyspa Spichrzow ponownie.
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Nowe-spichlerze-i-miejsca-dla-lodek-na-Wyspie-Spichrzow-Nowa-Motlawa-druga-Aura-i-trzeci-Chmielna-Park-n91623.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Z Polski
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gus-deweloperzy-oddali-10-tys-nowych,218,0,1833690.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Pomiedzy Gdanskiem a Sopotem 200 metrow od plazy
http://dom.trojmiasto.pl/Znalezc-swoja-bezpieczna-przystan-n91714.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Pomiędzy Gdańskiem a Sopotem, czyli gdzie? Tak się pisze tylko wtedy gdy coś leży w Gdańsku. Widziałem ofertę jakiś czas temu i zdecydowałem się na coś innego ale w Sopocie a nie gdzieś pomiędzy Gdańskiem a Sopotem
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
wystarczy troszke ruszyc glowka i w 2 minuty wszystko mozna znalezc. W tym miejscu to tak jakbys mieszkal w Sopocie ale o wiele taniej. Wiec to tylko inna nazwa miasta. Zreszta kilaset metrow dalej w Sopocie sa tylko same rudery a ceny wyzsze ze wzgledu na sama nazwe miasta wiec to zadna atrakcja. Dopiero w samym centrum Sopotu jest ok ale ceny o dobre 100% wyzsze. Dla tej okolicy jest to najlepsza lokalizacja.

prosze skoro Twoje miliony (hehehe) uniemozliwily znalezienie czegos tak prostego

https://www.google.pl/maps/@54.427051,18.591392,3a,75y,239.4h,78.82t/data=!3m6!1e1!3m4!1sM9268JAil-BDdjzYjibnzQ!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
@mm

???
Jelitkowo jest najdroższą i najbardziej ekskluzywną dzielnicą Trójmiasta. Informacja, że inwestycja jest pomiędzy tymi miastami jest dużo bardziej precyzyjna niż podanie, że to Gdańsk, przy plaży.
W Tre Mare ceny są rzędu 11-16k/m2 i nie są to najdroższa inwestycja w dzielnicy.

Pozdrawiam
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Dla budujacych dom.

http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pozwolenie-na-budowe-domu-jednorodzinnego-od,190,0,1841854.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
tak dla informacji na temat oszczedzania w bankach. chyba juz lepiej kupic nieruchomosc
http://pl.blastingnews.com/felietony/2015/06/w-polsce-jak-na-cyprze-banki-beda-okradac-obywateli-00456479.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
ceny 3miasto
http://www.tabelaofert.pl
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
http://dom.trojmiasto.pl/Gdansk-Nowe-mieszkanie-blisko-morza-n92183.html?expand=10678034&hl=10678034#op10678034
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
https://www.eurostyl.com.pl/idea.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
http://dom.trojmiasto.pl/Niewielka-plomba-przy-ul-Torunskiej-na-Dolnym-Miescie-n92325.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
propozycje dla frankowiczow
http://dom.trojmiasto.pl/Rzad-deklaruje-pomoc-frankowiczom-n92405.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
http://dom.trojmiasto.pl/Nowa-inwestycja-w-Brzeznie-osiedle-przy-Hallera-n92492.html#
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
http://www.wolnemiasto.pl/index.php#developerPage
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
ciekawostka

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Stac-nas-na-pol-metra-mieszkania-wiecej-niz-10-lat-temu-7270073.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
jak inwestuja najbogatsi?

http://m.100najbogatszychpolakow.forbes.pl/najbogatsi-polacy-inwestuja-w-nieruchomosci,artykuly,190737,1,1.html#fp=frb
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
troche historii

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Dekada-deweloperow-rollercoaster-na-rynku-nieruchomosci-7269573.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
http://dom.trojmiasto.pl/Zanim-kupisz-od-dewelopera-Powierzchnia-mieszkania-n92790.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
http://dom.trojmiasto.pl/Po-7-latach-rusza-inwestycja-nad-Motlawa-n92174.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
http://dom.trojmiasto.pl/Nowy-dom-nad-morzem-lub-blisko-centrum-Gdanska-n93004.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Jest dla kogo budowac. Na pohybel wszystkim wieszczacym biede, brak chetnych do zakupu itd.
http://praca.trojmiasto.pl/Coraz-wiecej-milionerow-na-Pomorzu-Skarbowka-podsumowuje-akcje-PIT-n92927.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
http://dom.trojmiasto.pl/Nowe-osiedle-na-Dzialkach-Lesnych-n93210.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Zainteresowanie wątkiem ewidentnie spadło, a jakoś nikt nie spojrzał na nick "moderatora" i nie skumał, że to ewidentna prowokacja ;)))
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
poza tym wszyscy zdrowi? malo mnie obchodzi zainteresowanie watkiem
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
To po co przeklejasz ciągle linki z innych portali, dla sportu?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
http://www.bankier.pl/wiadomosc/W-II-kw-znaczne-wzrosty-na-rynku-kredytow-mieszkaniowych-AMRON-3398390.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Raport-z-rynku-mieszkan-sierpien-2015-7273123.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Panie "naciągaczu" - w wątku winna być prowadzona dyskusja, a zasypywanie wątku linkami do artykułów niekoniecznie powoduje, że dyskusja jest prowadzona.

Proszę się ograniczyć z wklejaniem linków.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Panie adminie, a czy ja komus zabraniam prowadzenia dyskusji? Zamiast kopiowac cudze teksty i wklejac lepiej podac od razu zrodlo prawda?

Ten watek jest o nieruchomosciach prawda?
Linki, teksty sa o nieruchomosciach prawda?

To w czym problem?

Z tego co pisali niektorzy jak i kilku moich znajomych wchodza tutaj wlasnie na ten watek aby poczytac co dzieje sie w nieruchomosciach.

To dobrze czy zle?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Niby dobrze, ale same linki bez żadnej dyskusji - komentarza nie powinny mieć miejsca na forum.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
A wiec beda teksty a czasem bedzie link jesli beda to jakies tabele itd.
Oczywiscie zapraszam do rzeczowej dyskusji.

Ten tekst powinien zainteresowac wszystkich, ktorzy maja mieszkania komunalne lub mieszkaja w ich poblizu.

Władze Gdańska zdecydowały, że uchodźcy z Afryki będą mogli ubiegać się o mieszkania komunalne. Tymczasem w samym Gdańsku jest 1830 rodzin oczekujących na mieszkanie komunalne Poczekają znacznie dłużej?

Mieszkania komunalne dla uchodźców taka jest decyzja władz Gdańska i odpowiedź na deklarację polskiego rządu chęci przyjęcia około 2000 tysięcy emigrantów z Afryki i Azji. Konkretnych decyzji, ile osób i do jakiego regionu naszego kraju miałoby przyjechać, jeszcze nie ma ale musimy być gotowi tłumaczą władze Gdańska. Taką informację podała wczoraj TVP Gdańsk.

Podczas XIII sesji Rady Miasta Gdańsk (27 sierpnia 2015) przyjęto uchwałę, w której poszerzono listę osób mogących ubiegać się o wynajem mieszkań komunalnych o uchodźców. Dodajmy, że prezydentem Gdańska jest Paweł Adamowicz w 2001 roku znalazł się wśród założycieli regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej! Przynależność partyjna, jak i poprzednia działalność polityczna daje jasno do zrozumienia, że Gdańsk za sprawą bezideowych samorządowców ma szanse zostać pierwszym miastem, które będzie miało poważne problemy z uchodźcami prezentującymi postawę roszczeniową, a również nie wykluczone, że wśród nich znajdą się islamiści z IS.

Propaganda nabiera na sile dołączają się do niej nawet tacy dziennikarze jak Piotr Kraśko. Na antenie TOK FM wyraził swoje stanowisko.

Jeżeli chcemy, żeby Polska była krajem bogatym, gdzie ludzie traktowani są równo, gdzie panuje sprawiedliwość, to miejmy świadomość, że za 5 lat dziesiątki, a może setki tysięcy ludzi będą się chciały dostać do Polski. I pomyślmy o tym, jak zbudować system, w którym oni będą się czuli dobrze i Polakom będzie dobrze z tymi ludźmi mówił Kraśko.

Widać władze Gdańska podzielają tę opinię
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ozywienie na rynku mieszkaniowym w Polsce. Chetnych na kredyty nie brakuje.

W II kwartale br. zadłużaliśmy się z myślą o zakupie nieruchomości zdecydowanie częściej niż na początku roku. Sprzedaż kredytów hipotecznych wzrosła w tym okresie pod względem ilości zawartych umów, jak i wartości udzielanych kredytów - pisze "Puls Biznesu".

Odczytywane jest to jednoznacznie jako sygnał poprawy sytuacji na rynku mieszkaniowym zauważa gazeta.

Od kwietnia do czerwca podpisano ponad 10 proc. umów więcej niż przed rokiem, a wartość udzielonych kredytów zwiększyła się jeszcze bardziej, bo w porównaniu z poprzednim kwartałem wzrosła o ponad 12 proc. wynika z danych Związku Banków Polskich.

Większe zainteresowanie kupowaniem nieruchomości na kredyt tłumaczyć można przede wszystkim niskim poziomem stóp procentowych, który doprowadził m.in. do obniżenia ilości pieniędzy gromadzonych w tym okresie na lokatach o 5 mld zł.

Żeby więc więcej inwestować, w ubiegłym kwartale mniej oszczędzaliśmy, a w dodatku więcej musieliśmy pożyczać wskazuje "PB".
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Promocja ! Lepsza niz miejsce w hali ? )))

Zaproszenie do AquaStacji od Inpro SA

Szanowni Państwo,
Gratulując wyboru zakupu na inwestycji Kwartał Uniwersytecki, Inpro SA przy współpracy z sąsiednią Alchemią wręczy każdemu klientowi bezpłatne zaproszenie do AquaStacji na pobyt w strefie
basenowej i strefie saun.
Zaproszenie zostanie wysłane pocztą na wskazany
adres korespondencyjny.
Życzymy miłego wypoczynku.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ceny jakby delikatnie spadają.
Mam inne pytanie, co powiecie o tej nowej ustawie która ma niby pomóc frankowicozm. Uważacie, że bogatym (bo frankowicze w więszości nie są biedni) - powinno się pomagać w ten sposób?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Zmieniono zasady tej pomocy. Wcale tak dużo juz nie pomogą.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Niby ma byc 50/50%. Ale znajac realia nie wiadomo czy wogole wejdzie w zycie.
Banki juz zapowiedzialy, ze beda sie domagac odszkodowania od Polski za utracone zyski.
Tak wiec cale to zamieszanie z pomoca dla frankowiczow moze byc tylko gra polityczna przed wyborami.

Mysle, ze jezeli cokolwiek bedzie mialo zadzialac w przyszlym roku musialoby to ruszyc.

Osobiscie jestem calkowicie przeciwny jakiejkolwiek pomocy. Ktos podpisal umowe to niech sie wywiazuje z zapisow. Nie stac kogos, to trzeba zlicytowac itd. Kazda umowa to ryzyko. Nikt nikogo nie zmusza do podpisywania umow. Mozna wynajmowac i miec spokoj. Temat rzeka. Zreszta na forum sa juz watki o frankowiczach ale poza wylewaniem zalu zadnych realnych efektow.

A teraz cos dla osob marzacych o pracy w Anglii i zamieszkaniu tam.

Żeby kupić mieszkanie w Wielkiej Brytanii, trzeba pracować ponad 150 lat

Ceny nieruchomości w Wielkiej Brytanii są już tak wysokie, że dla większości obywateli zakup własnego kąta jest całkowicie poza ich zasięgiem - wynika z danych zebranych przez serwis HouseSimple.com.
Kwiaciarka w Wielkiej Brytanii musiałaby pracować przez 159 lat, żeby zgromadzić wymagane środki finansowe na zaliczkę na własne mieszkanie. W przypadku doradcy klienta w sklepie okres ten wynosi 156 lat, a w przypadku instruktora fitness - 152 lata. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu HouseSimple.com, monitorującego rynek nieruchomości.

Autorzy badania uwzględnili średnią cenę nieruchomości mieszkalnej w Zjednoczonym Królestwie, która wynosi obecnie nieco ponad 202,7 tys. funtów, a także zdolność kredytową przedstawicieli najgorzej opłacanych grup zawodowych i wysokość zaliczki, jaką musieliby uiścić na poczet zakupu mieszkania. Założyli również, że reprezentanci profesji, w których płace są najniższe, byliby w stanie odkładać z myślą o zakupie 10 proc. swojego rocznego wynagrodzenia netto.

Ceny nieruchomości w Wielkiej Brytanii są obecnie najwyższe od wielu lat, aczkolwiek ostatnio dynamika wzrostu nieco wyhamowała. W sierpniu br. ceny lokali mieszkalnych zwiększyły się o 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 0,4 proc. W ujęciu rocznym wzrost cen mieszkań i domów wyniósł w sierpniu 3,2 proc. wobec 3,5 proc. odnotowanych w lipcu - wynika z najnowszych danych Nationwide Building Society, największego brytyjskiego towarzystwa budowlanego.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2
Wielka Brytania, to która to dzielnica Gdańska, Sopotu, Gdyni?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
artykul z trojmiasto.pl

Jeśli apartament, to tylko nad morzem

Istnieje pewna kategoria rzeczy, które lubią wszyscy. Chyba każdy z nas lubi dobrze zjeść, słuchać dobrej muzyki i spacerować brzegiem morza. Bliskość morskiego brzegu sprawia, że praktycznie każdego dnia można czuć się, jakby się było na wakacjach. Możliwość plażowania w ciepłe dni i spacerowania po piasku w zimniejsze jest dla nich zarezerwowana przez cały rok. Ale mieszkanie nad morzem to nie tylko plaża - wzdłuż morskich brzegów istnieje rozbudowana infrastruktura rekreacyjna jak parki, ścieżki rowerowe i spacerowe oraz obiekty sportowe. Miłośnicy żeglarstwa i innych sportów wodnych cenią sobie bliskość marin i przystani. Nie brakuje tu też restauracji i hoteli, które często udostępniają swoją ofertę osobom z zewnątrz, zainteresowanym np. skorzystaniem z hotelowego SPA czy salonu masażu. Dodatkowo budowane w pasie nadmorskim luksusowe apartamenty posiadają takie udogodnienia jak elektroniczny system smart home, czy usługi Concierge, w ramach których zamówić można pranie, prasowanie, sprzątanie, mycie okien czy nawet koszenie trawnika. Na tle powstających obecnie w nadmorskich miejscowościach w Polsce luksusowych nieruchomości mieszkalnych wyróżnia się propozycja firmy deweloperskiej NDI S.A., realizującej TRE MARE Residence - zespół apartamentów na granicy Sopotu i Gdańska zobacz na mapie Gdańska. Deweloper idealnie wykorzystuje lokalizację inwestycji - zaledwie 200 metrów od plaży w Jelitkowie. Część lokali wchodzących w jej skład będzie miała przypisane prywatne tarasy dachowe, z których latem można korzystać jak z otwartego salonu. Mieszkańcy pozostałych apartamentów i ich goście będą mieli do dyspozycji wspólne tarasy z widokiem na morze, zaaranżowane z myślą przede wszystkim o odpoczynku. We wszystkich trzech budynkach znajdzie się zaledwie około 60 apartamentów o powierzchni od 37 do 240 m kw. Na najwyższych piętrach ulokowane zostaną dwupoziomowe, przestronne penthouse'y o powierzchni ponad 200 m kw., z otwartą antresolą, dzięki której salony osiągną nawet 6 metrów wysokości. Obecnie w ofercie pozostał już tylko jeden taki apartament. TRE MARE Residence - zespół apartamentów na granicy Sopotu i Gdańska. TRE MARE Residence - zespół apartamentów na granicy Sopotu i Gdańska. mat. prasowe Poza Penthousami, na uwagę zasługuje największy z apartamentów, który na jednej kondygnacji zajmuje 150 mkw., ma aż 3 m wysokości. Dodatkowo apartament jest wyposażony w prywatny taras dachowy o powierzchni 100 m kw. Do apartamentów na parterze przypisano wydzielone żywopłotami ogrody o powierzchni do 150 metrów kwadratowych. Deweloper zapewnił dostęp do nich z zewnątrz, dzięki czemu ogrodnik osiedla na zlecenie właściciela będzie mógł również zadbać o prywatne posesje. To nie koniec udogodnień - wszystkie lokale będą miały możliwość instalacji klimatyzacji - w projekcie przewidziano ulokowanie klimatyzatorów w hali garażowej - dzięki czemu nie zakłócą czystej formy architektonicznej budynków. Na tle konkurencji apartamenty Tre Mare będą wyróżniać również ogromne przeszklenia (o powierzchni nawet 18 mkw.!), zapewniające idealne nasłonecznienie w całym apartamencie. Większość okien stanową potęgujące wrażenie przestrzeni "portfenetry" - czyli okna od samej podłogi niemal do sufitu. Duży wybór towarów zagwarantuje sklep zlokalizowany na otwartej części rezydencji. Dzieci będą miały do dyspozycji dobrze wyposażony, nowoczesny i bezpieczny plac zabaw, starsi - tor do gry w boule, miejsca do odpoczynku w ogrodzie oraz pokój klubowy. Cały teren inwestycji będzie ogrodzony i monitorowany. - Bliskość Sopotu gwarantuje dostęp nie tylko do infrastruktury uzdrowiskowej, ale także szerokiej palety restauracji i bogatego życia nocnego. Jesteśmy przekonani, że Tre Mare Residence pod względem oferowanej jakości i lokalizacji nie ma w tej chwili konkurencji jeśli chodzi o luksusowe inwestycje apartamentowe nad polskim morzem - mówi Bartłomiej Oset, zastępca dyrektora działu rozwoju projektów kubaturowych NDI S.A. Inwestycję zaprojektowała renomowana pracownia architektoniczna MAT, z której desek kreślarskich zeszły m in. takie projekty jak Dom Zdrojowy w Sopocie czy Hotel Sheraton. Całość ma zostać oddana do użytku w I kw. 2017 r.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Aktualne info dla osob chcacych skorzystac z MDM

W puli 715 mln zł dotacji dla programu MdM na rok 2015 do wykorzystania pozostało 374 mln zł - podaje BGK. Od 2014 r. zawarto ok. 26,5 tys. umów kredytowych w ramach MdM. Na 2016 rok kredytobiorcy złożyli już 4 tys. wniosków na kwotę prawie 100 mln zł.

Rządowy program "Mieszkanie dla Młodych" został uruchomiony w 2014 roku. Pomoc państwa polega na dofinansowaniu wkładu własnego przy zakupie mieszkania. Obsługa finansową zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego.

W tym roku blisko połowa środków w tegorocznym limicie dla programu MdM została już wykorzystana. W puli dofinansowania pozostało jeszcze 374 mln zł. Dyrektor Bogusław Białowąs z państwowego banku przewiduje, że "wykorzystanie środków z tegorocznego limitu przewidzianego w budżecie państwa w kwocie 715 mln może się zbliżyć do pełnego wykorzystania na koniec roku". - Liczymy, że zmiany wprowadzone do programu "Mieszkanie dla młodych" spowodują jeszcze większe zainteresowanie środkami na zakup pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, w tym rodziny wielodzietne - dodaje Białowąs.
Jakie zmiany?

Nowelizacja ustawy, która weszła w życie z dniem 1 września br. wprowadza zmiany takie jak możliwość kupna mieszkania na rynku wtórnym. Nowy MdM oferuje znacznie większe wsparcie dla rodzin wielodzietnych: wzrosło dofinansowanie wkładu własnego z 15 do 30 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania, program przestanie dotyczyć tylko zakupu pierwszego mieszkania w przypadku rodzin wielodzietnych.

Najważniejsza z punktu widzenia finansowego jest nowelizacja zwiększająca udział w programie osób bez zdolności kredytowej. Od tej pory dowolne osoby a nie tylko najbliższa rodzina będą mogły wystąpić w charakterze dodatkowego kredytobiorcy.

Tylko w sierpniu do BGK wpłynęło 1 787 wniosków o dofinansowanie zakupu mieszkania na kwotę 41,95 mln zł. Od uruchomienia programu do sierpnia br. liczba zawartych umów kredytowych w ramach programu MdM w całej Polsce wyniosła 26 445, a łączna kwota dofinansowania wkładu własnego przekroczyła 600 mln zł. Najwięcej umów napłynęło z woj. mazowieckiego. Tam zawarto ich ponad 5 tys. na łączna kwotę dofinansowania 133,97 mln zł. Ponad 4 tys. umów kredytowych zawarto także w woj. pomorskim (na kwotę 101,3 mln zł) oraz w woj. wielkopolskim (ponad 95 mln zł). Najmniej umów podpisano w województwie opolskim - były to tylko 72 umowy na kwotę 3,88 mln zł.

Liczba wniosków składanych na rok 2016 przekroczyła już 4 tys. na dofinansowanie o wartości blisko 100 mln zł.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Cos nowego i nietypowego w Oliwie.

http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Postawia-szklane-domy-w-Oliwie-n94426.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Coraz bliżej zabudowy Mola Rybackiego w Gdyni

W najbliższych tygodniach ma zostać wydane pozwolenie na budowę sześciu apartamentowców na terenie Mola Rybackiego. Prace rozpoczną się w drugim kwartale 2016 roku i potrwają 1,5 roku. W ostatnich dniach pierwszy etap inwestycji otrzymał oficjalną nazwę Yacht Park. Budynki zajmą obszar ok. 6,3 tys. m kw. powierzchni, co odpowiada ok. 6 proc. całości terenu przeznaczonego pod całą inwestycję. Umowa w sprawie zabudowy pierwszej części terenu po Dalmorze została podpisana jesienią w zeszłym roku. Inwestorem została firma mLocum związana z grupą mBanku, która w Trójmieście zbudowała osiedle Sopocka Przystań. Porozumienie zakłada budowę sześciu budynków mieszkaniowych wzdłuż Nabrzeża Kutrowego wraz z niezbędną infrastrukturą i powierzchnią użytkową 11,7 tys. m kw. obliczoną na ok. 170 apartamentów. Każdy z nich ma mieć cztery kondygnacje, przy czym na parterze zaplanowano funkcje usługowe takie jak restauracje i butiki. Do końca roku powinno zostać wydane pozwolenie na budowę. Jak zapowiadają przedstawiciele PHN prace będą mogły rozpocząć się po tym jak ustąpi zima. - Chcemy z nimi ruszyć w drugim kwartale przyszłego roku. Wszystkie uzgodnienia i porozumienia zostały już podpisane, projekt jest już gotowy. Czekamy teraz na pozwolenie na budowę. Lada dzień rozpoczniemy sprzedaż mieszkań w sześciu budynkach - wyjaśnia Magdalena Kacprzak z Polskiego Holdingu Nieruchomości. Ceny na razie nie są znane. Obecnie firma zamierza skupić się na projektach mieszkaniowych. Budowa obiektów handlowych i biur w całym kraju została odłożona do czasu lepszej koniunktury na rynku. - Nie należy oczekiwać bardzo dużych nakładów inwestycyjnych w przyszłym roku, jeśli chodzi o inwestycje deweloperskie. Jedne z większych inwestycji, które będą w tym czasie realizowane to Prymasa Tysiąclecia w Warszawie i Yacht Park, czyli inwestycje o charakterze mieszkaniowym - wyjaśniał w ostatnich dniach na konferencji prasowej Włodzimierz Stasiak, członek zarządu ds. finansowych PHN To nie oznacza jednak, że prace nad dalszą zabudową Mola Południowego w Gdyni utknęły w martwym punkcie. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, razem na terenach po Dalmorze może powstać ok. 70 tys. mkw. powierzchni komercyjnej i ok. 120 tys. mkw. powierzchni mieszkaniowej. Być może jeden z obiektów biurowych będzie budowany bez udziału zewnętrznego inwestora, wyłącznie przy z pieniędzy Dalmoru. Na zabudowę całego Mola Rybackiego trzeba będzie jednak poczekać co najmniej do 2030 roku. Na zabudowę całego Mola Rybackiego trzeba będzie jednak poczekać co najmniej do 2030 roku. Trwają negocjacje w sprawie kolejnych etapów z zewnętrznymi inwestorami, które są bardzo zaawansowane. Niebawem powinniśmy być gotowi przedstawić stosowny komunikat w tej sprawie - odpowiada Kacprzak. Zgodnie z zapowiedziami, równolegle do pierwszego etapu ma powstawać marina razem z bosmanatem i zapleczem socjalnym. Nie jest warunkiem budowy, ale jest zawarta w planie zagospodarowania. Poza tym ma być zachętą do kupna mieszkania w nowym śródmieściu Gdyni. Do tej inwestycji PHN przystąpi sam. Bezpośredni nadzór będzie sprawowany przez spółkę Dalmor. Według planów przy budynkach powstaną 3 nowe pomosty, przy których będzie mogło cumować 120 jachtów. Stałym rezydentom będzie wynajmowane 80 proc. Pozostała część będzie przeznaczona dla przypływających gości. Ta część inwestycji jest trudna, bowiem wymaga szeregu pozwoleń - teren jest objęty programem Natura 2000. Czy pierwsze pierwsze łódki wpłyną razem z wprowadzeniem się nowych lokatorów? - Na pewno chcielibyśmy, by obydwie inwestycje się dopięły. Byłoby to naturalne. Na razie jednak ciężko mówić o pewnikach w tej sprawie - dodają przedstawiciele PHN. Cała inwestycja według ostrożnych prognoz ma być gotowa za ok. 20 lat. Jej wartość to 1,25 mld zł. Na przyszły rok zapowiadane jest również rozpoczęcie inwestycji w okolicach drugiej mariny. Wyburzanie żeglarskich budynków klubowych ma się rozpocząć w pierwszym kwartale nowego roku. Na działce o powierzchni użytkowej 32 tys. m kw. powstanie hotel z 200 pokojami. Zajmie blisko 10 tys. m kw. Oprócz tego w kompleksie znajdzie się powierzchnia handlowa i usługowa (5,7 tys. m kw.), biura (5 tys. m kw.), w którym znajdzie swoją siedzibę m.in. Pomorski Związek Żeglarski, centrum fitness (2 tys. m kw.), podziemny garaż posiadający 240 miejsc postojowych oraz sale konferencyjno-szkoleniowe. W budynku będą mogły prowadzić dalej działalność także kluby żeglarskie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Pomiędzy ulicami Tartaczną i Panieńską zobacz na mapie Gdańska rozpoczyna się budowa kamienicy. Tuż obok zobacz na mapie Gdańska budowę innej kamienicy planował TBS Motława, ale zmienił plany i prawdopodobnie sprzeda grunt wraz z projektem. Czy Osiek to dobra lokalizacja do mieszkania? tak, nie ma tam wielkiego ruchu, a Główne Miasto jest tuż obok tak, ale czas zadbać o tamtejsze podwórka i ulice nie wiem, zupełnie nie znam tej części miasta nie, jest tam naprawdę nieciekawie zobacz wyniki W pierwszym etapie Apartamentów na Starówce, które powstały wzdłuż ul. Tartacznej zobacz na mapie Gdańska odrestaurowana została ściana wschodnia dawnego młyna, który działał w tym miejscu. Do ściany dobudowana została nowa część. W powstałym w ten sposób budynku funkcjonować miały biura i apartamenty. W tej chwili część biurowa zmieniła swoje przeznaczenie. Powierzchnie biurowe podzielone zostały na mniejsze lokale użytkowe (od 20 do 47 m kw.), które mają pełnić rolę apartamentów na wynajem. Ten sam inwestor - firma Portal - wyremontował także sąsiednią kamienicę od strony ulicy Panieńskiej zobacz na mapie Gdańska. Dzisiaj funkcjonuje tam Hostel 22. Właśnie między tymi dwoma budynkami powstanie nowa zabudowa - budynek połączony ze ścianą szczytową młyna z jednej strony i ścianą hostelu z drugiej strony. Pod nowymi budynkami powstanie jednopoziomowa hala garażowa. - Powstaną tu 54 mieszkania o metrażach od 27 do 76 m kw., ale możliwe jest ich łączenie. Na parterze powstaną trzy małe lokale usługowe z wejściem bezpośrednio od ulicy - informuje Renata Kacperska z firmy Portal.- Ciekawostką jest, że w kamienicy nie będzie można zamieszkać pod "trzynastką". Projekt zabudowy powstał w pracowni architektonicznej Doroty Sachejko. Podziały na elewacji mają przywodzić na myśl ciąg kamienic. W przeciwieństwie do pierwszego etapu inwestycji, na górnych kondygnacjach nie będzie tarasów. Do części lokali będą natomiast przylegać balkony. Wszystkie apartamenty będą miały portfenetry (okna od podłogi do sufitu). Architekci dołożyli starań, by zdecydowana większość okien znajdowała się na elewacjach zewnętrznych, a nie od podwórza. Inwestycja zostanie ukończona w drugim kwartale 2017 roku. Ceny metra kwadratowego kształtują się w przedziale od 8,4 tys. do 12,7 tys. zł. Niemal po sąsiedzku od dawna oczekiwany jest start innej inwestycji, której inwestorem ma być należące do miasta Towarzystwo Budownictwa Społecznego Motława. W kwartale ulic Panieńskiej, Browarnej, Zamkowej i Osiek zobacz na mapie Gdańska ma powstać budynek mieszkalny w systemie TBS. Ze względu jednak na trudność w zdobyciu pieniędzy na budowę, grunt wraz z projektem prawdopodobnie zostanie sprzedany. - Projekt jest przygotowany do realizacji i ma prawomocne pozwolenie na budowę. Problemem jest jednak zdobycie finansowania, dlatego grunt wraz z przygotowanym do realizacji projektem zostanie prawdopodobnie sprzedany. Na pewno znajdą się firmy zainteresowane jego zagospodarowaniem. Cena nie jest jeszcze znana, bo jesteśmy w trakcie liczenia naszych kosztów - mówi Tadeusz Mękal, prezes TBS Motława. - Póki co trwają prace związane z podziałem gruntu. Mamy w tym miejscu około 1500 metrów kwadratowych pod zabudowę mieszkaniową i około 300 metrów pod drogę i chodnik. Na sprzedaż będzie tylko strefa mieszkaniowa. Konkurs na projekt tej zabudowy odbywał się dwa razy. Ostatecznie zrealizowany miał zostać projekt szczecińskiej pracowni Domino. Zabudowa - jeśli powstanie - będzie pozbawiona funkcji usługowych. Od parteru po najwyższą kondygnację powstanie 76 mieszkań.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
W drugim kwartale w czterech z sześciu największych polskich miast ceny mieszkań na rynku pierwotnym wzrosły w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Eksperci twierdzą, że ceny będą rosły w stabilnym tempie. Ten trend dotyczyć będzie przede wszystkim najatrakcyjniejszych mieszkań - położonych w dobrej okolicy, o wysokim standardzie i z dostępem do różnorodnej infrastruktury. Drożeć będą też lokale w mniejszych miejscowościach, szczególnie w popularnych kurortach.

- W ciągu najbliższych 2-3 lat ceny będą stabilne. Absolutnie nie będziemy obserwować bonanzy, z którą mieliśmy do czynienia w latach 2006-2007. Ceny oczywiście powoli rosną, ale są konkretne powody tych wzrostów - tłumaczy Mariusz Kurzac, dyrektor generalny Cenatorium.

Według niego drożeć będą te lokale, które są położone w dużo atrakcyjniejszych lokalizacjach, szczególnie dobrze skomunikowanych, w pobliżu szkół, przedszkoli czy parków.

- Dużą rolę również odgrywa piętro, na którym mieszkamy. Mieszkania niżej położone, na parterze czy pierwszym piętrze, będą tańsze niż te, które są na samej górze - tłumaczy Kurzac. - Na najwyższych piętrach często znajdują się większe apartamenty z pięknym widokiem na miasto - dodaje.

Według danych Narodowego Banku Polskiego w Warszawie cena transakcyjna za metr kwadratowy mieszkania w drugim kwartale na rynku pierwotnym wyniosła 7 510 zł. Z kolei rok wcześniej było to 7 316 zł. Na rynku wtórnym natomiast spadła z 7 332 do 7 164 zł.

Na rynku pierwotnym mieszkania drożały także w Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu. Potaniały nieco w Gdańsku - z 5 977 zł do 5 752 zł, a także w Krakowie - z 6 172 do 5 896 zł. Na rynku wtórnym sytuacja była stabilniejsza. Różnice w cenach za metr kwadratowy w tych miastach w porównaniu z rokiem poprzednim wynosiły zazwyczaj kilkadziesiąt złotych.

Jak wynika z danych firmy Reas, niewielkie wzrosty cen mieszkań znajdujących się w ofercie deweloperów obserwowane są trzeci kwartał z rzędu. Analitycy tej firmy podkreślają, że powodem są dwa zjawiska - podnoszenie cen najtańszych mieszkań dzięki wzrostowi limitów w MdM oraz uzupełnianie przez deweloperów wyprzedanej oferty mieszkań o podwyższonym standardzie.

Ekspert Cenatorium zwraca uwagę, że stopniowy wzrost cen na rynku pierwotnym wynika z większego zainteresowania klientów tymi lokalami. Szczególnie, jeśli zakup rozpatruje się również jako wieloletnią inwestycję.

- Dobrą inwestycją są mieszkania o metrażu powyżej 45 mkw. - zaznacza Mariusz Kurzac. - Jeśli mówimy o rynku nieco większych mieszkań, apartamentów, to tutaj oczekiwałbym dalszego stabilnego wzrostu. Im większe mieszkanie typu apartament, tym docelowo ta inwestycja w dłuższym terminie jest bardziej opłacalna.

Tempo wzrostu rynku apartamentów w najbliższym czasie przyspieszy. Tylko w tym roku w Krakowie, we Wrocławiu i w Trójmieście powstanie ich więcej niż w latach 20122014 razem wziętych. Według raportu KPMG i Reas wartość rynku pierwotnego luksusowych nieruchomości mieszkaniowych w Polsce oscyluje wokół 500 mln zł, z czego około 90 proc. to sprzedaż apartamentów.

- Drożej będzie też w kurortach, w Zakopanem, Świnoujściu czy Kołobrzegu - wymienia Kurzac. - Sopot jest taką ciekawostką na rynku mieszkaniowych, której nie da się porównać z innymi podobnymi miastami w Polsce.

W tym kurorcie jest naprawdę drogo. Średnia cena za metr kwadratowy na rynku pierwotnym w Sopocie to blisko 12,5 tys. zł, a na wtórnym - prawie 9 tys. zł (na podstawie ogłoszeń w serwisie Trójmiasto.pl). Z kolei w Gdyni są one aż dwukrotnie niższe.

Obecny rok na rynku deweloperskim jest rekordowy. Dane GUS wskazują, że w ciągu ośmiu miesięcy roku rozpoczęto budowę 110 669 mieszkań, czyli o 11,3 proc. więcej niż rok wcześniej.

- Obserwujemy dynamiczny przyrost transakcji na rynku pierwotnym. Wynika to m.in. z tego, że rynek ma stabilny popyt. Obserwujemy też przesunięcie części transakcji z rynku wtórnego na rynek pierwotny, czego najlepszym przykładem są właśnie duże miasta, w tym Warszawa - mówi Kurzac.

Tu jednak wiele zależy od dzielnicy, bo w takich miejscach jak Mokotów zdecydowanie więcej jest transakcji na rynku wtórnym, a na Białołęce czy Bielanach przeważają te na rynku pierwotnym.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Poproszę jeszcze o źródło tych wypocin, bez tego to zwykłe złodziejstwo.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Rynek mieszkaniowy w Polsce wrzesien 2015. Raport na temat cen.

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Raport-z-rynku-mieszkan-wrzesien-2015-7277334.html

Ceny nowych mieszkań w wzrosły w ciągu ostatniego miesiąca o nawet 10 proc. Największe zmiany zaobserwowano na rynku nowych kawalerek o powierzchni do 38 mkw. Czyżby to deweloperzy pozycjonowali oferty, którymi próbują zarobić także na studentach?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
@naciągcza ...

Po wyborach: 6-7% oprocentowanie kredytów hipotecznych w PLN do 18 miesięcy licząc od 01'2016 r. - wtedy oferta będzie super z pozycjonowana.

CHF powyżej 4 PLN

Te 18 miesięcy to czas na wojenkę dotyczącą przewalutowań CHF na PLN, jak już uzgodnią końcową ofertę to wtedy drugi raz ostrzygą tym razem wszystkich PLN, taka moja prognoza.

Jak myślisz mieszkania w lokalizacjach dla ludu będą drożeć? Bo lokalizacje unikatowe zawsze będą w cenie.

Moja rekomendacja jest taka,żeby wstrzymać się z zakupem jeszcze ok. 2 lata lub założyć, że obsługa kredytu hipotecznego będzie na poziomie 8%, by później nie było rozczarowań, że rata wzrasta.

przy 300 tys. obecnie WIBOR to 2,58% = 7740 PLN odsetek / per year, przy 7% to już 21 tys. plus oczywiście marża banków. Dość wysoko. Prawda?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
apropo wstrzymywania sie z zakupem. Pamietam jak kilka lat temu wielu specow pisalo tu na forum, ze jak ceny mieszkan spadna do 4-6 tys to beda to relane ceny i kupia. Kiedy ceny spadly z 8-10 tys do 4-6 tys lament byl ten sam. Za drogo bo m2 powinien kosztowac 3 tys.
Widac z tego, ze obojetnie po ile bedzie m2 ludzie i tak beda narzekac oraz i tak nie kupia (ci narzekajacy).

Widze, ze przez ostatnie 2 lata ceny poszly do gory (nowe ok 10%) bez wzgledu na internetowych zaklinaczy.

Oczywiscie biorac kredyt na mieszkanie trzeba zakladac gorszy scenariusz aby podolac. Ale do tego trzeb aumiec używać kalulatora i glowy.

A czy bedzie drozej dla ludu. Oczywiscie, ze tak. Ale nie chodzi tu o to czy to bedzie oferta dla ludu tylko o lokalizacje. W bardzo dobrych lokalizacjach buduje sie sporo dla ludu (do 7 tys/m2).

A co do WIBORU - stan na 10.08.2015 - wibor 3m-1,73%, wibor 6m - 1,81%
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Raport z rynku mieszkań - październik 2015
Początek jesieni nie przyniósł wielkich zmian na rynku nowych i używanych mieszkań na sprzedaż. Średnie ceny ofertowe zmieniły się co najwyżej o kilka procent, zarówno na korzyść kupujących, jak i sprzedawców, w zależności od lokalizacji. Dla tych ostatnich najbardziej sprzyjające dane płyną ze stolicy Dolnego Śląska.

W porównaniu z poprzednim miesiącem, październik nie stał pod znakiem większych zmian. Wśród analizowanych miast, niezmiennie najdroższe lokum znajduje się w Warszawie ok. 7750 zł kosztuje 1 mkw. średniej wielkości mieszkania prosto od dewelopera. Na rynku wtórnym ta cena wzrasta do 8070 zł/mkw. Nowe mieszkanie najtaniej można kupić w Szczecinie (4840 zł/mkw.), a używane w Łodzi (3845 zł/mkw.) wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis Otodom.pl.

Ceny w Gdansku poszly lekko do gory. Tabelka.
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Raport-z-rynku-mieszkan-pazdziernik-2015-7281675.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Znowu drożeją mieszkania? Ile powinny kosztować?

Ceny ofertowe nieruchomości z najnowszego raportu z rynku mieszkań mogą przerazić osoby, które jeszcze nie mają własnego M. Wynika z nich, że mieszkanie w Warszawie o powierzchni 50m2 trzeba zapłacić co najmniej 400 tys. zł, we Wrocławiu i Gdańsku po 300 tys. zł, a w Krakowie ok. 330 tys. zł.

Jednocześnie z danych GUS-u wynika, że przeciętna płaca w mikroprzedsiębiorstwie wynosi 2,2 tys. zł brutto, co w zasadzie oznacza, że ludzie z takimi zarobkami nie mają najmniejszych szans na kredyt mieszkaniowy. Skąd zatem tak wysokie ceny, dla kogo i czy rzeczywiście jest się czym martwić?

Zacznijmy od tego, że gdy np. od średniej warszawskiej odejmiemy najdroższe dzielnice (Powiśle, Śródmieście) to przeciętne ceny ofertowe spadają do 6,5 tys. zł za mkw. Podobny mechanizm można zastosować w innych dużych miastach - rynek jest niejednorodny. Bywa, że w jednym mieście ceny rosną jak szalone, a w innym maleją.

W mniejszych, np. tych do 100 tys. mieszkańców, ceny już są bardziej zbliżone do zarobków, przykładowo w Zielonej Górze średnia cena za mkw oscyluje w granicach 3 tys. zł, podczas gdy przeciętna pensja w tym mieście podawana przez GUS jest tylko o 30% niższa niż w Warszawie, gdzie lokale są 2,5-krotnie droższe!

Nagły wzrost cen nowych lokali to w dużym stopniu wynik nadchodzących zmian w wymogach KNF odnośnie do wielkości kapitału własnego potrzebnego zakupu mieszkania na kredyt. Dzisiaj potrzebne jest 10% wartości nieruchomości, a od stycznia 2016 roku będzie to 15%. Deweloperzy grają trochę na emocjach potencjalnych kupujących, bo przy mieszkaniu wartym 250 tys. zł w teorii potrzebne będzie zabezpieczenie kwoty wynoszącej blisko 40 tys. zł dzisiaj jest to 25 tys.

To sporo, bo połowa Polaków nie ma nawet odłożonego 1 tys. zł na czarną godzinę, a przy zarobkach wynoszących średnio 3 tys. zł netto wynajmując mieszkanie realnie można odłożyć ok. 500 zł miesięcznie.
Rozsądek mówi kupuj

Zatem śpieszący się do własnego M potrzebują średnio 5 lat (2,5 gdy odkładają wspólnie z partnerem) na zaoszczędzenie 25 tys. zł przy jednocześnie wysokich wydatkach na opłacenie najmu. Naturalnie, część obecnie kupujących dostaje pieniądze potrzebne na wkład własny od rodziny.

Rozsądni ludzie nie chcą płacić komuś 1,5 tys. zł miesięcznie za wynajem przez kolejnych kilka lat, skoro nawet przy wysokich cenach nieruchomości mogą spłacać własne małe mieszkanie. To tzw. budowanie kapitału wielkiej wartości niestety na kredyt, z wysokimi odsetkami i z realną szansą, że przepłacą.

Biuro Informacji Kredytowej niejako potwierdza tę tezę, bo w ostatnich miesiącach odnotowuje się wzrost liczby zapytań o kredyty mieszkaniowe. Deweloperzy zdają sobie z tego sprawę, dlatego do końca roku będą trzymać wysoki poziom cen i niewykluczone, że jeszcze je podniosą.

Z drugiej strony, przy obecnie bardzo niskich stopach procentowych rata kredytu na kwotę 250 tys. zł wynosi ok. 1150 zł. Tradycyjnie, bardzo niewielu kredytobiorców bierze pod uwagę możliwość zmiany stóp procentowych, które jeśli wróciłyby do poziomu z 2008 roku, to rata za ten sam kredyt wzrosłaby z 1150 do ok. 1750 zł. Ale kto by się tym przejmował? W końcu trzeba się śpieszyć.

Kolejna kwestia to różnica między ceną ofertową, a ceną transakcyjną. Mieszkanie wystawione za 8 tys. zł za mkw. może być sprzedane za 7 tys. zł lub nawet mniej. Kto nie negocjuje, ten po prostu traci. Inna sprawa, że nawet przy dużych rabatach trzeba uważać, bo deweloperzy stosują bardzo podobne sztuczki psychologiczne jak sklepy odzieżowe w trakcie wyprzedaży. Więc zanim zdecydujemy się na zakup lokalu, który jest wystawiony na sprzedaż od dwóch lat, prześledźmy jego historię cen w archiwalnych ogłoszeniach.
Mieszkanie w kredycie na wynajem? To ciężki kawałek chleba

Sporo ludzi mając już jedną nieruchomość kupuje drugą na wynajem. Teoretycznie stopy zwrotu z wynajmu są lepsze od lokat, co zachęca osoby z kapitałem do zakupów nieruchomości. Jeśli ludzie kupują za gotówkę, to raczej nie stracą. Gorzej z tymi, którzy myślą, że wynajem spłaci im kredyt niestety, to nie jest łatwy kawałek chleba i naprawdę łatwo się zawieść.

A jakie powinny być ceny mieszkań? Takie, jakie są skłonni zapłacić klienci. Rzecz w tym, że nie ma wolnego rynku, bo nie ma konkurencji wśród deweloperów lub występuje ona tylko pozornie. Ponadto sztuczne pompowanie rynku kredytem przy bardzo wysokiej zachłanności deweloperów (więcej zyskujących, gdy budują mniej, niż gdy budują więcej, co jest absurdem), którzy nie mają żadnej konkurencji ze strony Państwowego Programu Budowy Mieszkań (bo taki nie istnieje) powoduje, że obecne ceny nieruchomości są zwyczajnie bezpodstawnie wysokie.

Chyba, że według rządzących - marzących o podniesieniu dzietności kobiet potrzebnej do sfinansowania systemu emerytalnego obwarowanego górniczymi (i nie tylko) przywilejami - normalną sytuacją jest, że pracujący 30-latkowie wynajmują pokoje ze współlokatorami w zaniedbanych mieszkaniach pamiętających czasy Gierka.

Pierwszym i głównym czynnikiem, który powinien je kształtować jest realny przeciętny dochód nabywców 1 mkw. mieszkania w normalnym standardzie w dzielnicy, z której dojazd do centrum zajmuje 45 minut autobusem, zwyczajnie nie powinien być droższy niż 1,5 średniej miesięcznej pensji w danym mieście tak, by całkowity koszt nieruchomości nie przekraczał maksymalnie 5 rocznych średnich pensji.

To nie jest mój wymysł. Z raportu Deloitte wynika, że przeciętny Niemiec na zakup 70-metrowego mieszkania (bez podwyższonego standardu) musi odłożyć 3 roczne pensje, Belg 3,5, a Holender niecałe 4. Z tego samego raportu wynika, że Polak na zakup takiego mieszkania w Polsce musi odkładać każdą zarobioną złotówkę przez prawie 8 lat! Niestety, w Polsce na głowie stoją zarówno zarobki, jak i ceny nieruchomości w 2 lata to możemy odłożyć najwyżej na średniej klasy nowy samochód. Jestem optymistą więc myślę, że w przyszłości będzie lepiej. Nie namawiam do zakupu mieszkania tych, którzy jeszcze mogą poczekać. Osoby, które nie mogą sobie na to pozwolić też nie stracą pod warunkiem, że zaciągając kredyt nie zostawią sobie na życie minimalnej akceptowalnej kwoty przez bank.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Gdansk.
Oferty z Funduszu Mieszkań na Wynajem jednak nie są takie tanie.
Drozej niz w prywatnym najmie a do tego najemca musi sam umeblowac mieszkanie.

Od 22 października w Gdańsku działa Fundusz Mieszkań na Wynajem. Najtańsza kawalerka kosztuje 1250 zł.

Fundusz Mieszkań na Wynajem, czyli ogólnopolski program Banku Gospodarstwa Krajowego skierowany głównie do tych, którzy nie mogą lub nie chcą brać kredytu na zakup własne go lokum, właśnie startuje w Trójmieście. Zainteresowani od jutra , za pośrednictwem strony www. jakusiebie.pl, mogą już rezerwować mieszkania pod wynajem w inwestycji Browar Gdański we Wrzeszczu. BGK kupiło ich tam od dewelopera aż 134 w metrażu 26-96 m kw. - Wszystkie są wykończone w wysokim standardzie pod klucz .W łazienkach i kuchniach znajduje się dodatkowo zabudowa i sprzęty AGD.

Umeblowanie zostawiamy najemcom, bo każdy z nich ma swoje indywidualne preferencje w tym zakresie- informuje Ryszard Słowiński, prezes zarządu BGK Nieruchomości.

Nowy program, wedle wcześniejszych zapowiedzi , miał być tańszą alternatywą od wynajmu mieszkania na wolnym rynku. No właśnie- miał. Teraz okazuje się bowiem, że ceny zaproponowane przez BGK Nieruchomości niewiele się różnią od tych, proponowanych przez prywatnych właścicieli.

Ceny dla Gdańska zaprezentowano 21 października. Wahają się od 1, 2 tys. zł do 3, 8 tys. zł.Zależą oczywiście od metrażu, atrakcyjności danego mieszkania, a także od czasu na jaki podpiszemy umowę na wynajem: minimalny okres to 6 miesięcy maksymalny 4 lata.

Ci, którzy zdecydują się na wynajem 2-4 letni miesięcznie płacić będą nawet o kilkaset złotych mniej, od tych którzy zechcą tam zamieszkać krócej. Miesięczny czynsz blisko 27 metrowej kawalerki wynajmowanej od BGK to 1480 zł w wariancie krótszym i 1270 zł w tym dłuższym. Do tego dochodzi 121 zł opłat eksploatacyjnych.

Dla porównania- cena wynajmu takiego samego mieszkania w Browarze Gdańskim, tyle że już kompletnie umeblowanego, podana w prywatnym ogłoszeniu to 1400 zł miesięcznie.

- Fundusz Mieszkań na Wynajem jest projektem komercyjnym, a nie socjalnym. Mieszkania kupujemy od deweloperów na warunkach rynkowych, a to oznacza że musimy się też kierować rynkowymi poziomami czynszów - mówi Ryszard Słowiński, prezes zarządu BGK Nieruchomości. - Każdy lokal wyceniany jest indywidualnie. Staramy się, by w naszej ofercie były mieszkania w bardzo atrakcyjnych cenach, ale trzeba się liczyć z tym, że są i takie które przewyższają ceny czynszu rynkowego. Musimy mieć minimalny zysk, który pozwoli zwrócić się inwestycji w kolejnych latach - przyznaje.

tabelka z cenami najmu mieszkan w Browarze w Gdansku Wrzeszczu
http://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/29/e6/5627bb4cd026f_p.jpg?1445444595
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Rynek mieszkaniowy. Duży popyt, ceny delikatnie w górę

Rosnąca liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczynanych budów pozwala przewidywać, że gorący czas na trójmiejskim rynku nieruchomości jeszcze potrwa. Dzięki wysokiemu popytowi i dobrej sprzedaży przybywa nowych inwestycji. Ceny rosną.

Firma doradcza REAS na zlecenie BGK Nieruchomości przygotowała raport dotyczący trójmiejskiego rynku nieruchomości. Wynika z niego, że sytuacja rynkowa - między innymi utrzymujące się niskie stopy procentowe oraz funkcjonowanie programu MdM (w Trójmieście wyjątkowo duża dostępność na tle kraju) działa na rynek stymulująco. Jest to widoczne w skali całego kraju, jak również na terenie Trójmiasta (przy czym liczba wniosków o dopłatę z rządowego programu zmalała w Trójmieście między II i III kwartałem o 8 proc.). W trzecim kwartale tego roku sprzedaż przekroczyła kolejny rekord (w skali kraju sprzedano 13,2 tys. mieszkań). Sprzedaż rośnie od ośmiu kwartałów, co oznacza, że deweloperzy są w dobrych nastrojach i wprowadzają do sprzedaży kolejne mieszkania - zarówno w kolejnych etapach realizowanych projektów, jak również w zupełnie nowych inwestycjach. Coraz więcej nowych mieszkań W trzecim kwartale tego roku w Trójmieście - inaczej niż w innych dużych aglomeracjach Polski - liczba mieszkań oferowanych w sprzedaży zmalała o 5 proc. - ze względu na duży popyt, mieszkań w ofercie póki co szybciej ubywa, niż przybywa. O dobrej sprzedaży świadczy także fakt, że coraz mniej jest na rynku mieszkań gotowych. Takie mieszkania stanowiły na koniec września zaledwie około 15 proc. oferty deweloperskiej. 84 proc. mieszkań, których budowa zakończona zostanie w 2015 roku zostało już sprzedanych, co oznacza, że nie jest łatwo również kupić mieszkanie, które oddane do użytkowania zostanie niebawem. Także z oferty, która ma zostać oddana do użytkowania w przyszłym roku, 42 proc. oferty zostało już sprzedane. Z raportu wynika także, że trójmiejscy deweloperzy ogłosili (póki co) plany realizacji 2874 mieszkań w 2017 roku - 25 proc. tych mieszkań już zostało sprzedanych. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań w centralnie położonych projektach, które przyciągają nie tylko ceną, ale także wartościami dodanymi w postaci śródmiejskiej infrastruktury osiedlowej oraz projektów wieloetapowych, rozwijanych od lat.

Z raportu wyraźnie wynika, że mieszkań w Trójmieście buduje się więcej niż w ubiegłym roku i w latach poprzednich. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto do końca sierpnia tego roku (6 053) jest wyższa niż liczba wszystkich rozpoczętych budów w całym ubiegłym roku, jak również w latach poprzednich. Do końca roku przekroczona zostanie zapewne liczba lokali, których budowa została rozpoczęta w 2008 roku (7 077), być może nawet - w rekordowym 2007 roku, kiedy deweloperzy rozpoczęli budowę 7 791 mieszkań. Ceny delikatnie w górę Sytuacja na rynku stymuluje oczywiście wzrost cen. Średnia cena dla całego Trójmiasta od II kwartału 2012 roku była względnie stabilna i pozostawała przez większość tego czasu w przedziale 6 000 - 6 100 zł za m kw. W drugim kwartale tego roku średnio w Trójmieście nastąpił skokowy wzrost ceny metra kwadratowego nowego mieszkania do poziomu ponad 6 500 zł. Analitycy przyznają jednak, że na taki skok cenowy wpływ miało wprowadzenie do oferty inwestycji apartamentowych, których wysoka cena zaburzyła wskazania średniej (Sopot). W Trójmieście dostępnych jest najwięcej nowych mieszkań w przedziale cenowym 5 000 - 6 000 tys. zł. W trzecim kwartale takich mieszań było ponad 1500 - to prawie 1/3 całej znajdującej się w sprzedaży oferty nowych mieszkań.

Wskaźniki wzrostu cen wykazane w raporcie REAS zgodne są ze wskazaniami barometru cen nieruchomości w Trójmieście działającym w serwisie Dom i Nieruchomości opartym na ogłoszeniach zamieszczonych w Serwisie Ogłoszeniowym portalu Trojmiasto.pl (ceny ofertowe). Według jego wskazań średnia cena nowego mieszkania w Gdańsku na koniec października wynosiła 5649 zł/m kw. w Gdańsku, 6890 zł w Gdyni i 12 247 zł za m kw. w Sopocie. Barometr cen Trojmiasto.pl: średnie ceny ofertowe w Gdyni Dane zbierane przez REAS dotyczą obszaru Trójmiasta (Gdańsk, Sopot, Gdynia), nie są w nich ujęte budowy, które rozpoczęte zostały w gminach ościennych. Bilans dotyczący całej aglomeracji jest zatem jeszcze większy.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Uwaga na lukę w programie MdM. Można stracić dofinansowanie

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Uwaga-na-luke-w-programie-MdM-Mozna-stracic-dofinansowanie-7284262.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Co sie sprzedaje ?

Mimo, iż klienci najbardziej zainteresowani są zakupem lokali dwupokojowych, to jednak statystyki GUS pokazują, że najwięcej transakcji dotyczy lokali trzypokojowych i większych.
Jak obliczył GUS w segmencie lokali mieszkalnych przedmiotem transakcji były przede wszystkim lokale 3-izbowe oraz 4-izbowe i większe.

W ujęciu ilościowym łącznie stanowiły one 68,0 proc. obrotów lokalami mieszkalnymi, a wartościowo 72,6 proc.

Udział sprzedaży lokali 2-izbowych wyniósł 25,6 proc. ogólnej liczby lokali mieszkalnych oraz 22,0 proc. ich wartości.

Sprzedaż kawalerek stanowiła jedynie 4,6 proc. w ujęciu ilościowym i 3,6 proc. w ujęciu wartościowym.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dopłaty z MdM. Duży udział rynku wtórnego we wnioskach

W październiku do BGK wpłynęło ponad 5 tys. wniosków o dofinansowanie w ramach programu MdM na łączną kwotę 135,49 mln zł. Od września, gdy do programu został włączony rynek wtórny, aż 65 proc. złożonych wniosków dotyczy wsparcia przy zakupie lokali z tego rynku.
We wrześniu weszła w życie nowelizacja ustawy dot. programu Mieszkanie dla Młodych. Dzięki niej dofinansowanie objęło mieszkania z rynku wtórnego. Zwiększono także dopłaty dla rodzin z dziećmi (20 proc. dla małżeństw z dwójką dzieci oraz do 30 proc. dla rodzin z trójką lub więcej pociech). Nowa ustawa zwiększa udział osób bez zdolności kredytowej, bowiem dowolne osoby, a nie tylko najbliższa rodzina, mogą teraz wystąpić w charakterze "dodatkowego kredytobiorcy".

W październiku padł kolejny rekord wniosków złożonych do BGK w ramach rządowego programu "Mieszkanie dla młodych". Wpłynęło aż 5 302 wniosków - to ponad 1,5 tys. więcej wniosków niż w poprzednim miesiącu - poinformował w poniedziałek BGK.

Po dwóch miesiącach od nowelizacji można zauważyć, że zmiana dot. rynku wtórnego spowodowała wzrost zainteresowania programem. Spośród 6 382 wniosków, które wpłynęły od początku września o dofinansowanie, aż 65 proc. (czyli ponad 4 tys.) dotyczyło rynku wtórnego, a tylko 35 proc. rynku pierwotnego.

Bank Gospodarstwa Krajowego nadal przyjmuje wnioski o dofinansowanie w roku 2015. Do tej pory wykorzystano 491,5 mln zł z dostępnych na 2015 rok 715 mln zł. BGK rozpoczął także przyjmowanie wniosków na rok 2016. W październiku na 2016 rok kredytobiorcy złożyli już ponad 6 tys. wniosków na kwotę przekraczającą 150 mln zł.

Do tej pory program pomógł w zakupie mieszkania już 31 852 beneficjentom, w tym pomoc dotyczyła 7 651 rodzin z przynajmniej jednym dzieckiem. Powierzchnia kredytowanych mieszkań wynosi średnio 53 m kw., natomiast przy zakupie domu jednorodzinnego średnia to 85,48 m kw.

Według danych z BGK najwięcej wniosków o dofinansowanie z MdM napłynęło do tej pory z woj. mazowieckiego - 5 889 wniosków na kwotę ponad 158 mln zł. Dużo wniosków napływa także z woj. pomorskiego (4 839 wniosków na kwotę 116 mln zł.) oraz z woj. dolnośląskiego (3 060 wniosków na kwotę 69,2 mln zł.). Spośród miast największy udział w programie przypada Warszawie. W stolicy dofinansowanie otrzymało ponad 4 tys. zainteresowanych programem.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Za co kupujemy?

Deweloperzy i pośrednicy podają różny odsetek takich transakcji, jest to zależne od segmentu rynku, którym się zajmują. Wszyscy przyznają jednak zgodnie, że w Trójmieście od wielu miesięcy przybywa transakcji, w których kupujący nie muszą posiłkować się kredytem - kupują nieruchomości za gotówkę. Gdybyś miał pół miliona złotych, na co byś go wydał? w odpowiedni dla mojej rodziny dom lub mieszkanie 28% kupiłbym apartament na wynajem 8% kupiłbym trzy - cztery niewielkie, niedrogie mieszkania na wynajem 29% kupiłbym pokoje condohotelowe lub aparthotelowe z opcją zarządzania przez firmę 2% zainwestowałbym na giełdzie, częściowo ulokowałbym pieniądze w obligacjach i na lokatach 5% kupiłbym ziemię jako lokatę kapitału 6% zainwestowałbym w sztukę lub obiecujące dobra luksusowe 1% wydałbym na podróże 4% wydałbym na dobry samochód i przyjemności 4% nie wiem! 5% wydałbym na coś innego 8% głos oddany łącznie głosów: 719 Pośrednicy i deweloperzy coraz częściej mówią o klientach, którzy są w stanie szybko sfinalizować transakcję, bo nie muszą czekać na decyzję kredytową - płacą za nieruchomość gotówką. - Nasi specjaliści do spraw sprzedaży od około roku dostrzegają znaczny wzrost ilości zakupów mieszkań za gotówkę. W tej chwili nawet blisko 30 procent transakcji nie opiera się już na kredytowaniu transakcji, tylko na środkach własnych - ocenia Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży Grupy Kapitałowej Euro Styl. Nie oznacza to oczywiście, że mieszkańcy Trójmiasta nagle wzbogacili się na tyle, by pozwalać sobie na takie zakupy. W większości przypadków są to pieniądze pochodzące z oszczędności, których ze względu na niskie (najniższe w historii) stopy procentowe nie opłaca się lokować w produktach bankowych; stopa zwrotu jest po prostu zbyt niska. Oprocentowanie lokat bankowych jest tak niskie, że deweloperzy mówią o klientach, którzy mieszkania kupują po prostu jako lokatę kapitału - nawet bez chęci wynajmowania, tylko z myślą o swoich dzieciach, które zamieszkają w nich w przyszłości. Za gotówkę kupują zatem przede wszystkim osoby, które odpowiednio dużo zarabiają i mają oszczędności. Rośnie także na rynku grupa osób, które nie musiały zarobić same - kupują nowsze lub większe mieszkanie, bo dysponują pieniędzmi ze spadków czy darowizn (stan posiadania nieruchomości zwiększa się z pokolenia na pokolenie), a nawet - jak przyznaje jeden z deweloperów - z wygranych w grach losowych. W tej grupie są też rodziny, które decydują się na zakup nieruchomości (często dla wchodzącego w dorosłe życie dziecka) z dopłatą z programu Mieszkanie dla Młodych. Oczywiście, zgodnie z zasadami programu, zakup taki musi być oparty o kredyt hipoteczny na minimum połowę ceny zakupu i na minimum 15 lat. Ale jak obserwują deweloperzy, którzy mają w ofercie mieszkania z dopłatami, często reszta środków to gotówka (rozumiana także jako środki konieczne na wykończenie mieszkania).
Duży popyt.
Ceny delikatnie w górę Klienci, którzy decydują się na zakup nieruchomości z powyższych pobudek wybierają mieszkanie o metrażu i w lokalizacji, która będzie dla nich wygodna do życia. - Obserwujemy tendencję do zakupów mieszkań za gotówkę we wszystkich naszych inwestycjach i dotyczy to mieszkań o szerokim wachlarzu metraży - mówi Andrzej Przybek z Euro Stylu. - Mieszkania zakupione za gotówkę oczywiście są przeznaczane pod najem, ale tę formę płatności wybierają także osoby, które relokują w ramach tej samej dzielnicy, czyli sprzedają mieszkanie z rynku wtórnego na rzecz zakupu mieszkania nowego, często i większego. Mieszkania na wynajem - idą luksusowe i wielka płyta Inaczej jest w przypadku inwestorów, którzy nieruchomości takie kupują z zamiarem ich wynajmowania. - Za gotówkę sprzedają się nam mieszkania w bardziej prestiżowych lokalizacjach - na osiedlach Browar Gdański czy Angielska Grobla. W lokalizacjach położonych na obrzeżach, na przykład na osiedlu przy Świrskiego, zakupy nadal finansowane są głównie z kredytu hipotecznego - ocenia Katarzyna Sasiak, dyrektor sprzedaży w firmie PB Górski. - Szczególnie kuszący i opłacalny jest najem krótkoterminowy, więc klienci kupują z myślą o nim kawalerki, ale też mieszkania trzy-, czteropokojowe. Wtedy wnętrza przearanżowywane są na konkurencyjne, w stosunku do hoteli, apartamenty. Inwestowanie gotówki w dedykowane szczególnie najmowi krótkoterminowemu nieruchomości potwierdzają osoby mające styczność z segmentem premium. Dochód z najmu jest oczywiście adekwatny do ilości zainwestowanych pieniędzy. - Kupując nieruchomości w dobrych lokalizacjach klienci mogą liczyć na zwrot w formie wzrostu wartości nieruchomości przez lata, a także przychodu z tytułu najmu długoterminowego, jak i krótkoterminowego, który cieszy się coraz większym powodzeniem - przyznaje Krzysztof Król z biura prasowego firmy deweloperskiej Invest Komfort. - Najem ten przez turystów jest traktowany jako alternatywa również dla najbardziej prestiżowych hoteli i niesie ze sobą duże perspektywy rozwoju. Większość klientów, którzy dokonują takich zakupów, angażuje własne środki. Jeżeli ta grupa posiłkuje się kredytem, to wyłącznie w okresie, w którym ich kapitał zaangażowany jest w innych formach inwestowania. Taką tendencję na rynku potwierdza Paweł Podbielski, doradca i pośrednik z agencji White Wood, która zajmuje się obrotem nieruchomościami segmentu premium. - Klientów, którzy "uciekają" z pieniędzmi z lokat czy giełdy przybywa wyraźnie od dwóch - trzech lat. Wolą te pieniądze lokować w nieruchomościach. W bardziej prestiżowych lokalizacjach zdecydowanie najbardziej popularny jest najem dobowy - mówi Paweł Podbielski. - Jeśli zliczyć transakcje przeprowadzone przez nasze biuro tylko w tym roku, to w przypadku transakcji do pół miliona, a więc będących zakupami na cele własne, do mieszkania, 90 procent z nich posiłkowane jest kredytem. Powyżej tej ceny mówimy już głównie o inwestorach. I tak w przedziale nieruchomości za 500 - 800 tysięcy 70 procent nieruchomości zakupionych zostało za gotówkę, w przedziale od 800 tysięcy do 1,2 miliona - 80 procent, a powyżej 1,2 miliona 85 procent. W ujęciu rok do roku ilość klientów dokonujących zakupów za gotówkę wyraźnie rośnie - precyzyjnie wylicza Podbielski. Czytaj także: Przegląd. Nowe mieszkania w pasie nadmorskim Ale, żeby nie podkreślać znaczenia Trójmiasta jako miejsca, gdzie gotówka lokowana jest tylko w dobrze zlokalizowanych apartamentach przyznać trzeba także, że nieruchomości na wynajem kupowane są także w segmencie popularnym, także na rynku wtórnym, także w wielkiej płycie. - Trójmiasto jest idealnym przykładem miejsca, w którym warto inwestować w mieszkania - to duży ośrodek akademicki oraz dynamicznie rozwijający się ośrodek biznesowy i turystyczny. Dzięki temu przez cały rok możemy liczyć na najemców zarówno tych krótko jak i długoterminowych. W sezonie wakacyjnym obłożenie atrakcyjnych mieszkań przez wczasowiczów przekracza 90 procent, natomiast po sezonie możemy liczyć również na "turystów" biznesowych. Bez najmniejszego problemu mieszkanie można korzystnie wynająć studentom, którzy chętnie podpisują umowy najmu na okres wrzesień-czerwiec - mówi Paweł Grabowski z agencji Big Nieruchomości. - Stopy zwrotu z inwestycji w mieszkanie wahają się od 5 do 12 procent w skali roku, czyli inwestycja zwróci się w ciągu 8 do 20 lat. Jeden z klientów Pawła Grabowskiego zainwestował 110 tys. zł (zakup 90 tys. i remont 20 tys.) w 17-metrową kawalerkę w wielkiej płycie na gdańskim Przymorzu. W skali roku zarabia na wynajmie ok. 14 tys. wynajmując ją od września do czerwca za ok. 900 zł miesięcznie plus opłaty, a w wakacje ok. 100 zł za dobę. Klienci z gotówką, których nie stać na inwestycję w nowe czy drogie nieruchomości nie gardzą więc także wielką płytą, bo nie gardzą nią również ich przyszli najemcy. Politykę inwestowania i osiągania wolności finansowej dzięki takim inwestycjom od lat forsuje i poleca Sławek Mzuri, autor bloga Fridomia i założyciel rozrastającego się również w Trójmieście stowarzyszenia Mieszkanicznik. - Na rynku wtórnym najczęściej kupowane są kawalerki i mieszkania dwupokojowe. Takie oferty znajdziemy w blokach z wielkiej płyty na Przymorzu, Zaspie, Żabiance, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Preferowane są lokalizacje położone wzdłuż trasy SKM oraz pas nadmorski w Gdańsku, czyli Jelitkowo, Brzeźno, a także cały Sopot. Ważne, żeby mieszkanie zapewniało dobrą komunikację za pomocą transportu publicznego z centrum miasta i uczelniami wyższymi lub aby dzielił je od morza krótki spacer - charakteryzuje "gorący towar" Paweł Grabowski. Czy ta bańka kiedyś pęknie? Deweloperzy i pośrednicy przewidują, że trend do zakupu nieruchomości za gotówkę będzie rósł. W PB Górski, podobnie jak u innych deweloperów i doradców z rynku wtórnego pojawiają się klienci z gotówką, którzy kupują dwa - trzy lokale na raz. Jedni klienci polecają takie zakupy kolejnym. - Dla osób, które chcą inwestować pieniądze, lokowanie ich w nieruchomościach to dobry kierunek. Maleje opłacalność inwestowania w ziemię, giełda i produkty bankowe nie przynoszą oczekiwanej stopy zwrotu - ocenia Paweł Podbielski. Oczywiście jak zwykle w prognozowaniu trendów na rynku nieruchomości brać pod uwagę trzeba czynniki polityczne. - Trudno przewidzieć w jakim tempie przybywało będzie osób dobrze zarabiających. Ogromne znaczenie ma tu także długofalowe obniżanie stóp procentowych, które mają wpływ na opłacalność trzymania pieniędzy na lokatach. Ze względu na ten drugi czynnik tendencja do inwestycyjnych zakupów za gotówkę, według mojej opinii, będzie utrzymywała się przez najbliższe 12-18 miesięcy - ocenia Andrzej Przybek z Euro Stylu. - Oczywiście znaczący wpływ na zakupy nieruchomości w celach inwestycyjnych może mieć polityka państwa sprzyjająca lub niesprzyjająca indywidualnemu inwestowaniu w nieruchomości; mam tutaj na myśli ewentualne wprowadzenie podatku katastralnego czy zaangażowanie państwa lub samorządów w budownictwo czynszowe.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Zadam jeszcze raz pytanie: po co przepisujesz czyjeś artykułu na tym forum, w dodatku w formie pełnego słowotoku, bez akapitów, odstępów, itd...?
......tego w ogóle nie da się czytać. Startujesz do kolejnego konkursu na najgłupszy temat tego portalu?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 5

Nowe inwestycje

Przystanek PKM Karwiny, mimo że powstanie dopiero za rok, już teraz działa na deweloperów jak magnes. W realizacji są trzy osiedla w jego sąsiedztwie, a budowa dwóch kolejnych ruszy w przyszłym roku. Co to za inwestycje, kiedy będą gotowe i jaka jest oferta?

Niedawno pisaliśmy o tym, że rejon na styku trzech gdyńskich dzielnic zmieni się nie do poznania w ciągu kilku lat. Wszystko za sprawą nowego przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (ma być gotowy za rok) oraz węzła przesiadkowego, który zmieni sposób poruszania się po okolicy.

W te zmiany wpisują się także deweloperzy ze swoimi inwestycjami, obudowując niemal z każdej strony teren wokół przystanku. Obecnie w realizacji są trzy osiedla, a dwa kolejne czekają na pozwolenie na budowę.

Najnowszą propozycją w tym rejonie jest Merano Park firmy Ekolan. W ramach inwestycji na działce o powierzchni 23,8 tys. m kw. przy ul. Parkowej zobacz na mapie Gdańska powstanie 8 dwukondygnacyjnych budynków. Każdy będzie składał się z 4 do 7 segmentów o powierzchni od 115 do 150 metrów kwadratowych.

Na parterze zaplanowano salon z kominkiem oraz aneks kuchenny. Z części dziennej będzie można wyjść do prywatnego ogródka. Na piętrze znajdą się trzy sypialnie, łazienka, pralnia i szafa garderobiana. Do każdego segmentu przynależeć będzie garaż na dwa samochody plus rowery.

- Budowa Merano Park rozpoczęła się pod koniec sierpnia. W pierwszym etapie powstają cztery budynki z 25 segmentami. Termin zakończenia prac przypada na III kwartał 2016 roku - informuje Alina Wabnic-Kamińska, pełnomocnik zarządu Ekolanu ds. marketingu.

To oznacza, że pierwsi mieszkańcy zaczną sprowadzać się tam mniej więcej w tym czasie, kiedy uruchamiany będzie przystanek PKM Karwiny. Czy wizja regularnych połączeń kolejowych miała wpływ na decyzje inwestycyjne (Ekolan kupił działkę od miasta w grudniu 2013)?

- Pod względem dostępności do komunikacji ta lokalizacja jest bardzo dobra nawet bez PKM-ki - przekonuje Wabnic-Kamińska. - Oczywiście jej pojawienie się będzie dodatkowym atutem.

Sprzedaż mieszkań w Merano Parku ruszyła w październiku. Deweloper przyznaje, że cieszą się one dużym zainteresowaniem. Nie chce jednak zdradzać cen.

Z pierwszego etapu osiedla Bernadowo Park sprzedana została ponad połowa ze 197 mieszkań.
Po sąsiedzku, przy ul. Leśnej zobacz na mapie Gdańska, swoją inwestycję mieszkaniową realizuje ogólnopolski deweloper - firma J.W. Construction. Budowa osiedla Bernadowo Park ruszyła wiosną. Pierwszy etap składał się będzie z 10 czterokondygnacyjnych budynków ze spadzistymi dachami. We wnętrzach znajdzie się 197 mieszkań o metrażach od 33 do ponad 120 m kw. W tym samym czasie powstanie też boisko, plac zabaw oraz zewnętrzna siłownia.

Budowa potrwa do końca września przyszłego roku, a mieszkańcy zaczną się wprowadzać w IV kwartale.

- W sprzedaży pozostało 48 proc. mieszkań - informuje Marlena Grzelak, specjalista ds. sprzedaży J.W. Construction. - Ceny wahają się między 5,5 tys. a 8 tys. zł za metr.

Czy obecność PKM ma znaczenie dla klientów?

- Na pewno - nie ma wątpliwości Grzelak. - Część z nich pyta o tę inwestycję, inni ją znają, a jeszcze inni są zaskoczeni tym, że PKM powstanie.

Deweloper Polnord wprowadził właśnie do sprzedaży kolejne mieszkania Bramy Sopockiej.
W tym tygodniu Polnord rozpoczął sprzedaż II i III etapu inwestycji Brama Sopocka. Obejmą one budowę 42 apartamentów w metrażach od 60 do 101 m kw. Termin oddania do użytku zaplanowano na luty 2017 roku. Ceny zaczynają się już od 6925 zł za metr kwadratowy.
Niedawno zakończyła się realizacja pierwszego etapu inwestycji, która powstaje przy ul. Sopockiej zobacz na mapie Gdańska, na granicy dwóch miast. W jej ramach powstało 9 nowoczesnych dwupiętrowych budynków z 54 mieszkaniami.

Azymut to nowa inwestycja Inpro. Jej budowa rozpocznie się w przyszłym roku.
Swoją inwestycję przy PKM planuje także Inpro. Deweloper jest w przededniu rozpoczęcia budowy osiedla, które powstanie na wzniesieniu między ul. Strzelców a Wielkopolską zobacz na mapie Gdańska.
W ramach inwestycji Azymut powstanie prawie 200 mieszkań zlokalizowanych w siedmiu budynkach o zróżnicowanej wielkości.

Deweloper jest obecnie w trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowę. Realizacja ma się rozpocząć w I kwartale przyszłego roku i trwać do końca 2017. Już teraz można wstępnie rezerwować mieszkania, a sprzedaż ruszy wraz z początkiem robót. Ceny metra wahać się będą między 6 a 7 tys. zł.

Deweloper nabył działkę w zeszłym roku. Czy wpływ na taką decyzję miały informacje o budowie przystanku PKM Karwiny?

- To na pewno jest dodatkowy atut, ale nie powód zakupu gruntu - przekonuje Rafał Zdebski, pełnomocnik zarządu firmy Inpro. - Ta lokalizacja i tak jest dobrze skomunikowana.

Budowa Osiedla Vida Verde ma się rozpocząć w 2016 roku i trwać maksymalnie dwa lata.
Na pozwolenie na budowę czeka również spółka Willage, która zamierza postawić siedem czterokondygnacyjnych budynków z 42 apartamentami o powierzchni od 52 do 156 m kw. Budowa osiedla Vida Verde ma się rozpocząć na początku przyszłego roku i potrwa maksymalnie dwa lata.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Koniec kredytów hipotecznych? Banki odpowiadają na pomysł PiS

Przestaniemy pożyczać pieniądze na zakup nieruchomości albo podniesiemy opłaty tak banki odpowiadają na pomysł opodatkowania ich aktywów.

Bardzo poważnie rozważamy zawieszenie oferowania hipotek. Podejrzewam, że takie same dyskusje trwają obecnie we wszystkich bankach usłyszeliśmy od przedstawiciela jednego ze znaczących graczy na rynku kredytów mieszkaniowych. Nie chce, żeby podawać nazwę instytucji, którą reprezentuje, ale zapewnia, że dyskusja jest poważna. Prawdopodobnie od stycznia zatrzymamy sprzedaż zapowiada. I dodaje, że wszystkie banki będą teraz uciekać od aktywów.

Z oficjalnymi deklaracjami bankowcy wolą poczekać do momentu, w którym znane będą konkrety dotyczące nowej daniny. Wszystko zależy od tego, jaki kształt ostatecznie będzie miał podatek. Nie można jednak wykluczyć, że jego wprowadzenie negatywnie odbije się na akcji kredytowej dyplomatycznie ocenia Piotr Cyburt, prezes mBanku Hipotecznego.

Nawet jeżeli kredyty mieszkaniowe nie znikną, to przesądzony jest wzrost marż i opłat. Niektóre instytucje wracają do pobierania dodatkowych opłat, np. za rozpatrzenie wniosku, z których sektor zrezygnował 10 lat temu zwraca uwagę Jacek Furga ze Związku Banków Polskich.

Michał Konarski, analityk DM mBanku, spodziewa się, że podatek uderzy również w segment kredytów dla korporacji. Trudniej może też być pozyskać pieniądze na duże projekty infrastrukturalne. Innymi słowy firmy będą miały utrudniony dostęp do kapitału, na czym finalnie ucierpi wzrost gospodarczy komentuje.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
śmieszni są bankierzy z tym straszeniem, zawieszenie kredytów hipotecznych uderzy przede wszystkim w banki i deweloperów. a w dłuższej perspektywie pogłębi zapowiadany z powodów demograficznych kryzys na rynku nieruchomości
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Kredyty będą droższe. Banki podnoszą marże, bo boją się nowego podatku

Deutsche Bank, mBank oraz bank Pekao podjęły już decyzję o podniesieniu marży kredytów hipotecznych. Wprawdzie firmy te nie przyznają wprost, że jest to efekt zapowiedzi wprowadzenia przez PiS podatku bankowego, ale z pewnością tak tę podwyżkę należy interpretować. To znacząco wpłynie na zdolność kredytową Polaków, a sytuację pogorszy również obowiązujący od przyszłego roku wyższy wkład własny obowiązujący przy zaciąganiu nowego zobowiązania.

W czwartek 3 grudnia szef sejmowej Komisji Finansów Publicznych Wojciech Jasiński ogłosił, że w ramach nowego podatku banki będą musiały co miesiąc odprowadzić do budżetu 0,0325 proc. Nowe obciążenie będzie naliczane od aktywów przekraczających 4 mld złotych. Planowany termin wprowadzenia zmian to 1 lutego przyszłego roku.

Banki chcąc przygotować się na sytuację, w której ich zyskowność drastycznie spadnie, już podejmują pierwsze kroki. Jak dowiedziało się money.pl w biurze prasowym Deutsche Banku, niemiecka instytucja w tym tygodniu podniosła marże dla swoich kredytów hipotecznych o 0,65 punktu procentowego. Zatem jeśli chcemy w tym banku zaciągnąć kredyt np. na dom, musimy spodziewać się oprocentowania WIBOR + 1,84 proc. Jak podaje Expander, aby nieco załagodzić wysoką podwyżkę, bank ten zrezygnuje z wprowadzonej w listopadzie opłaty za rozpatrywanie wniosku w wysokości 4 tys. złotych.

Jak informuje nas bank, decyzja o weryfikacji polityki cenowej jest podyktowana koniecznością dostosowania się do czekających Deutsche Bank oraz cały sektor wyzwań. Domyśleć się jednak można, że chodzi o wprowadzenie podatku od aktywów bankowych.

Nie tylko Deutsche Bank szybko zareagował na tę sytuację. Jak dowiedziało się money.pl w biurze prasowych mBanku, dziś weszły tam w życie nowe, wyższe stawki marży. Dla kredytów hipotecznych udzielanych osobom fizycznym zostały one podwyższone o 0,4 punktu procentowego. Najniższy koszt kredytu w mBanku wynosi 1,8 procent powyżej stawki WIBOR (stopy kredytu na rynku międzybankowym w Polsce).

Z początkiem grudnia marże podniósł również bank Pekao. Jeszcze w listopadzie wynosiła ona 1,4 procent, a od 9 grudnia wynosi ona 1,8 procent.

Marżę nieprzekraczającą wartości 2 procent nie jest jednak tak łatwo od banku otrzymać. Trzeba spełnić szereg wymagań. Jak wylicza Expander, posiadacze nawet wysokiego wkładu własnego otrzymają marże przekraczające 2 procent. - Przykładowo dla kredytu z wkładem wynoszącym 25 procent, marża w Deutsche Banku wyniesie 2,3 procent, a w mBanku 2,1 procent. Takie poziomy do niedawna obserwowaliśmy jedynie w przypadku kredytów z bardzo niskim wkładem własnym - wylicza Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.

Ekspert dodaje, że te zmiany wpłyną na zdolność kredytową Polaków. Zwraca również uwagę na wejście w życie od przyszłego roku wyższego udziału własnego do minimum 15 procent przy zaciąganym kredycie. KNF nie zgadza się również na zaproponowaną przez banki formę ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

- W rezultacie uzyskanie finansowania w przyszłym roku może być znacznie trudniejsze niż obecnie. Sytuację pogarsza również wysoki kurs franka szwajcarskiego. Podnosi on presję na wprowadzenie ustawy o przewalutowaniu kredytów w tej walucie. To dla banków oznacza kolejne koszty, które choćby częściowo mogą sobie zrekompensować m.in. poprzez dalsze zwiększanie kosztów kredytów - dodaje Jarosław Sadowski.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Zgadzam sie z Toba, ze raczej nie zawiesza sprzedazy kredytow. Natomiast po wzroscie marz dostepnosc kredytow zmaleje. Do tego wyzszy wklad wlasny i bedziemy mieli sytuacje w ktorej miesiac temu moglbys kupic np 40m2 a w styczniu 2016 nie bedzie Ciebie stac nawet na kawalerke 30m2.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nowa kamienica nad Motlawa

http://dom.trojmiasto.pl/Problemy-z-budowa-nowej-kamienicy-nad-Motlawa-n97040.html?strona=0#opinie
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Raport z rynku nieruchomosci grudzien 2015

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Raport-z-rynku-mieszkan-grudzien-2015-7290027.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Jednak kredyty tak mocno nie zdrożały według ostatniej analizy na http://konta-oszczednosciowe.blogspot.com
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ciekawe kiedy pojawią się jakieś spadki
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

taaaa spadki hahahahhahhahaa po raz setny napisze TANIO JUZ BYLO !!!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Inne tematy z forum Dom i mieszkanie

Jakie okna polecacie? (144 odpowiedzi)

Potrzebuję dobrych okien, jakie firmy z trójmiasta polecilibyście?

pokrycie dachu - dach. ceram. (27 odpowiedzi)

czy Ktoś z Was w ostatnim czasie korzystal z firm, usług dotyczących właśnie pokryć dachowych...

Ozdoby,dekoracje na ścianę... (31 odpowiedzi)

Szukam inspiracji dotyczących tego co można umieścić na nowo wymalowanej ścianie... Czy ktoś mam...

do góry