Widok

Segregacja śmieci - Co? Gdzie? Jak?

Od niedawna mieszkam na Familijnym i wybrałam opcję z segregowaniem śmieci, ale powiem szczerze, że mam niezłą zagwostkę, gdyż informacje uzyskane w gminie są sprzeczne z ulotkami którymi dysponują, a dodatkowo obie ulotki gminne wykluczają się wzajemnie. W Saniporze dysponują jeszcze innymi informacjami, ale podobno Żukowo wywalczyło swoje zasady, więc staram się tego trzymać.

Moje pytanie kieruję do osób, które już mają rozgryziony system i z zamkniętymi oczami kierują swoje śmieci do odpowiednich pojemników.

- gdzie wywalać worki i folie? teoretycznie plastik, zgodnie z ulotką suche, zdrowy rozsądek mówi, że jednak plastik. Czy opakowania po jogurtach lub np butelki po kefirach wcześniej płuczecie? Opakowania po kosmetykach do plastiku czy suchych? (a ulotkach w obu tych kategoriach)

- jeśli chodzi o papier - to czy wrzucacie tam wszystkie rzeczy związane z papierem? tzn kartony po jakichś towarach, np. żelazku, ulotki i inne "papierowe" śmieci? czy może część kartonowych i papierowych śmieci ląduje w suchych a w papierze tylko wybrane?

- czy jeśli w dniu odbioru wystawię więcej niż jeden worek z papierem, plastikiem lub szkłem to zabierają ile wlezie czy jest np. raz na miesiąc jeden worek? pytanie chyba najgłupsze ale mimo wszystko warto rozwiać wszelkie wątpliwości :)

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi - może ktoś ma jeszcze jakieś inne wątpliwości?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Jedno co wiem, to że na pewno zabierają wszystkie wystawione ilości posegregowanych śmieci (tzn. w moim przypadku dwa czy trzy worki były zabrane) ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Witamy w Baninie! Spokojnie, z czasem wszystkiego się nauczysz. Mi na początku też było ciężko ale już się przyzwyczaiłam do segregowania, nawet mam już nawyk ;) Jeśli chodzi o worki i folie to daję albo do suchych albo plastiku. Opakowania po np serkach, jogurtach myję i daje do plastików, bo skoro raz na miesiąc zabierają ty by mi śmierdziało. Opakowania po kosmetykach do plastiku. Wszystkie rzeczy papierowe daje do papieru. Zabierają tyle worków ile wystawisz, nie ma ograniczeń. Jeśli nie jestem pewna gdzie co wrzucić, daje zawsze do suchych, chodzi o to aby nie "zabrudzić" mokrych śmieci. Ale gdy np. mam w mokrych śmieciach coś "lejącego" to też wkładam do małych reklamówek jednorazowych i tam wrzucam.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
tam, znaczy do mokrych ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
hehe mycie śmieci to jest największa głupota jaką wcisnęli ludzkości !! to co zaoszczędzisz na segregacji wydasz na wodę do mycia opakowań po jogurtach ;/ - a co z oszczędzaniem wody której tak na całym świecie brakuje ???

pamiętaj abyś sprawdziła czy dany "papier" np. gazeta ile ma w sobie "plastiku" - bo większość kolorowych magazynów, tygodników np. Twój Styl itp. niestety do "PAPIERU" się nie nadają.
a w sumie co za różnica jak i tak to wszystko wymieszają :)

eh życzę cierpliwości
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ja mam super segregator śmieci- mój super piec c.o. !!!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 8
I właśnie dla tego wybrałam opcję niesegregowaną...wiem, to nietrendy...ale zasady segregowania są niejednoznaczne i jak dla mnie idiotyczne...odpady roślinne- kompostowalne, zastawiam, mam kompostownik, który działa od lat bez zarzutu...reszta- nie mam czasu i sił na kretyńskie zasady i wieczne dylematy- co gdzie wrzucić!
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 0
ja mam taka metodę:
jak jestem pewna że dany odpad nadaje się do segregacji czyli do plastików, papieru czy szkła to tam wrzucam.
Jeśli mam wątpliwosci - to wrzucam do suchych.
Opakowań po jogurtach nie myję - wrzucam do suchych.
reklamówki do plastiku
kolorowe gazety do suchych
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
dzięki za wszystkie odpowiedzi, widzę, że ile osób tyle metod :)
Też na początku myślałam, że nie będę segregować i mieć w nosie, ale jak policzyłam, segregując podatek od nieruchomości mam "gratis" więc jednak jest to jakaś oszczędność dla mnie i korzyść dla środowiska - o ile traktują te śmieci zgodnie z planem i nie mieszają w jednym kotle.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Zaoszczędzisz na podatek, ale wydasz na telefony do gminy i wykłócanie się dlaczego nie zabrano Twoich śmieci. Segregowaliśmy,ale szybko z tego zrezygnowaliśmy po tym jak zapomniano nam zabrać śmieci i po telefonie do Gminy śmieciarka przyjechała ponownie( po 7 dniach) nie wiem teraz czy panowie śmieciarze czy któryś z sąsiadów wrzucił do naszego kubła z mokrymi butelkę po piwie i pudełko po papierosach.Śmieciarze zrobili zdjęcia i mieli podkładkę dlaczego nie zabrali śmieci. Po tym incydencie mówię NIE segregacji !
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1
chcę dodać, że cenię sobie miejsce w ogrodzie/na posesji/w garażu. Mam jeden duży 240l kubeł 3 osobową rodzinę i rzadko kiedy śmieci mam ponad to (ew. przy dużych imprezach). Nie wyobrażam sobie ustawiania szpaleru z koszy na śmieci w swoim ogrodzie lub walających się worków (zwłaszcza, że przy domu potrafią się kręcić liski i dziki nie wspominając o biegających psach/kotach). Na familijnym to chyba za dużo miejsca na posesji nie ma na trzymanie 5 kubłów?
sorry ale wolę mieć przestrzeń w ogródku a nie składowisko śmieci pod domem.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 2
Przesada, wszystko zależy od organizacji.
Przy wejściu z domu do garażu postawiłam stojak na trzy worki, taki z klapami u góry, estetycznie wyglądający. Szer. ze 30 cm. Nie przeszkadza przy wsiadaniiu do samochodu. Z domu szybki dostęp do niego bez wychodzenia na dwór. Rolę spełnia znakomicie. Załatwia papier, szklo i plastik.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0
Śmieci w ogrodzie? Przecież dość dużo miejsca jest na frontowej części budynku. Tymczasowo mam 2 pojemniki na suche i mokre, trwa remont więc worki z segregowanymi są w garażu. Też myślałam o stojaku, ale z drugiej strony zastanawiam się jak z jego jakością i wytrzymałością - widziałam też, że są do nich obudowy co wygląda razem całkiem nieźle. Nie produkuję nie wiadomo ile śmieci, kubły na suche i mokre zabierają do połowy puste, ale póki co zgodnie z harmonogramem. Jeśli się okaże, że segregowanie jednak jest uciążliwe to przestanę - jak na początek jeszcze mam pozytywne nastawienie, zobaczymy jak szybko mi przejdzie :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
wczoraj 24 11 15 oddałem 20kg makulatury,nakrętki,baterie, 4kg butelek plastikowych zbiórka odbywała się na parkingu szkolnym. Przy podziale odpadów pomagały mi dzieciaki. Pod domem mam dwa kubły na śmieci regularnie opróżniane.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Na początku mieliśmy dwa kubły na zewnątrz i trzy worki w garażu, teraz dokupiliśmy kolorowe kubły na zewnątrz. Staram się dostosować do informacji z ulotki z UG, a jak mam wątpliwości to wrzucam do suchych. Mieszkamy od roku. Wszystko jest uporządkowane i wywożone regularnie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
hej,
mam takie niecodzienne pytanie, czy ktoś może mi powiedzieć, gdzie mogę znaleźć cennik wywozu śmieci?

pól roku wczesniej zapłaciłam z góry za wywóz i teraz nie wiem, ile mam zapłacić, a muszę dopłacić za 2 miesiące, wchodzę na stronę Saniporu ale nie widzę tam żadnego cennika ...

wybrałam opcję bez segregacji, tylko mokre i suche, czy ktoś wie ile dokładnie wynosi opłata za miesiąc?
pamiętam, że coś ok 30 zł, ale ile dokładnie, to nie wiem...

ktoś, coś? :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
http://www.zukowo.pl/strona-555-Odpady_stale_Sposob_skladania_deklaracji.html

otwórz plik deklaracji, tam jest zawarty cennik wszystkich opcji
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
dzięki Dobry Człowieku....

jestem guła i tyle ... :P
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
a ja plastiku w ogóle nie oddaję. Miałam dwa razy mały worek (głownie z butelkami bo nie wiedziałam do końca co tam można wrzucać) i nie zabrali więc dałam sobie spokój i wszystko co powinno być w plastiku ląduje w suchych.
do papierów nie wrzucam paragonów,ulotek i mokrego papieru.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Super, że wątek tak się rozwinął :) Myślałam, że jak wybieram segregację to muszę to robić "pełną parą" czyli oddawać wszystkie surowce, bo gdy np. znajdą szkło w suchych to zaraz nie odbiorą albo powiedzą, że mam płacić więcej. Co rusz gdy kogoś o to pytam to mówi mi, że jego segregacja to głównie suche i mokre, wypowiedź powyżej, że bez plastików; to jak to w końcu jest? Co się naprawdę liczy a co można, brzydko mówiąc, olać?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ja nie rozumiem z czym macie problem? Przecież do suchych wrzucamy wszystko to co nie jest "mokre" i nie jest plastikiem, papierem, szkłem. Jak mam wątpliwości czy dany rodzaj szkła, plastiku papieru nie nadaje się do segregacji to wrzucam do suchych. Każda gmina ma trochę inaczej posegregowane śmieci ale wszystkiego można się nauczyć.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
pozwól, że zacytuję:
"Przecież do suchych wrzucamy wszystko to co nie jest "mokre" i nie jest plastikiem, papierem, szkłem. Jak mam wątpliwości czy dany rodzaj szkła, plastiku papieru nie nadaje się do segregacji to wrzucam do suchych"

słowem kluczem w owym wątku jest użyte również przez Ciebie słowo WĄTPLIWOŚĆ. Problem jest taki, że właśnie zbyt często pojawia się wątpliwość gdzie dany odpad ma trafić, bo dostarczone ulotki wykluczają się wzajemnie. Na forum wciąż ktoś psioczy, że śmieci nie zostały zabrane, bo coś było nie tak - stąd pytanie i cały ten wątek aby uniknąć nieporozumień.

Tak jak piszesz, wszystkiego można się nauczyć, dlatego w tym celu zadałam pytanie o to jak inni mieszkańcy osiedla/wsi segregują śmieci, bo skąd brać lekcje jak nie od tych co pojęli już wiedzę? Wyobraź sobie, że dla kogoś kto nigdy śmieci nie segregował jest to niemałe wyzwanie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4
Nam kiedyś nie zabrano mokrych. Wystarczył telefon do Saniporu i śmieciarka musiała się cofać i zabrać śmieci.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Śmieci do pieca i jest czysto i ciepło.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 7
Podaj adres palaczu!
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Szukaj,szukaj, wąchaj piesku!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 8
Z całym szacunkiem co do Twojej persony, ale czy nie powinieneś skorzystać z pomocy specjalisty? Idź się leczyć czubku!
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0
Leczenie zakończone.Brak funduszy w NFZ,poszły na takich jak Ty ekodebili.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 8
A my mamy niezabierane szklo od wakacji... i za co placimy?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Zgłosiłeś reklamację w tym temacie? Skąd gmina ma wiedzieć, że firma nie zabiera odpadów, gdy nie mają zgłoszeń?

http://zukowo.pl/strona-703-Odpady_stale_Tryb_i_sposob_zglaszania_reklamacji.html

Portal - Odpady Komunalne
Tryb i sposób zgłaszania reklamacji
TRYB I SPOSÓB ZGŁASZANIA NIEWŁAŚCIWEGO ŚWIADCZENIA USŁUG PRZEZ FIRMY ODBIERAJĄCE ODPADY LUB PRZEZ PUNKT SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI ODPADÓW KOMUNALNYCH.

SZANOWNI MIESZKAŃCY

Informuję, że w dniu 26 maja 2015 r. Rada Miejska w Żukowie podjęła uchwałę nr X/95/2015 w sprawie: szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

W wspomnianej uchwale został odkreślony również tryb i sposób zgłaszania przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych przypadków niewłaściwego świadczenia usług przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne lub przez PSZOK.

W przypadku niewłaściwego odbioru odpadów komunalnych z państwa nieruchomości przez firmy świadczące usługi lub w przypadku niewłaściwego odbioru odpadów przez Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Żukowie przy ul. Polnej 70 należy:

niezwłocznie lecz nie później niż w terminie jednego dnia roboczego od zaistnienia sytuacji, zgłosić ten fakt do tut. Urzędu.
zgłoszenia mogą być wnoszone pisemnie na adres Urząd Gminy Żukowo ul. Gdańska 52 lub e-mailem na adresy ugzukowo@zukowo.pl; h.byczkowska@zukowo.pl; e.krefta@zukowo.pl; lub telefonicznie nr tel. ( 58) 685-83-71 albo ustnie w pok. 32 tut. Urzędu w godzinach pracy urzędu tj. pn. i wt. od 7.30- 17.00, śr. i czw. od 7.30 - 15.30 oraz w piątek od 7.30- 15.00.
Zgłoszone przypadki niewłaściwego świadczenia usług są rozpatrywane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia lub wpłynięcia zgłoszenia, a w sprawach wymagających szczególnego wyjaśnienia nie później niż w ciągu 30 dni od dnia wszczęcia postępowania wyjaśniającego. Rozpatrzenie zgłoszenia będzie poprzedzone analizą wszystkich okoliczności w danej sprawie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ludzie dajcie spokój z tą segregacją śmieci.Jak wyglądają wasze wejścia na posesje,rządki kubłów i worków na śmieci zamiast jednego.Niektóre opakowania plastikowe musicie myć,a woda też kosztuje.Ja mam jeden kubeł i bez pitologi wywalam wszystkie śmieci,zero stresu,opróżniają co 2 tygodnie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
Trzeba przyznać iż harmonogram (np. szkło co 2 m-ce) odbierania segregowanych śmieci nie zachęca do segregacji :( w tej gminie zero normalności...
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Banino

Kominek czy koza? (72 odpowiedzi)

Hej, wahamy się czy kupować kominek czy koze. Jakie widzicie plusy i minusy jednego i drugiego?...

Deweloper Dom Moich Marzeń (Banino / Dąbrowa) (116 odpowiedzi)

Jakieś opinie na temat dewelopera Dom Moich Marzeń budującego na skraju Banina i Dąbrowy ?...

Fak ! (4 odpowiedzi)

Mieszkańcy Banina , co sie dzieje z odsnieżaniem wioski 2km od Gdańska ? Chodzi mi głownie o...

do góry