Widok

URLOP WYCHOWAWCZY - czy pracodawca może odmówić???

Rodzina i dziecko bez ogłoszeń Temat dostępny też na forum:
Mam pytanie jak wyżej czy pracodawca może odmówić mi udzielenia urlopu wychowawczego??

W tej chwili jestem na urlopie macierzyńskim (dokładnie do 30 kwietnia) później chciałabym wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy. Następnie po wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego chciałabym złożyć wniosek o udzielenie mi 3-letniego urlopu wychowawczego.

Jak to jest??? Niestety do PIP-u nie mogę się dodzwonić :_(((
Marcelinka 28.11.2009, Dominik 20.11.2005
Moje dzieci są dla mnie sensem życia, są całym światem :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
jesli masz umowe do konca czasu planowanego urlopu wychowawczego, to na jakiej podstawie pracodawca moze ci odmowic urlopu wychowawczego?
image
2rabbits.eu - pościele, kocyki i przytulanki dla maluchów
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
umowę mam na stałe czyli na czas nieokreślony. Nie wiem może z czystej złośliwości???Po prostu pytam czy ma do tego prawo czy nie?? :-)))))
Marcelinka 28.11.2009, Dominik 20.11.2005
Moje dzieci są dla mnie sensem życia, są całym światem :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
nie może ci odmówić wychowawczego - składasz wniosek, określasz do kiedy i już :-)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
u mnie sobie zazyczyli tylko zeby to bylo na ich wniosku wiec pisalam jeszcze raz
ale przyznali :D
image
2rabbits.eu - pościele, kocyki i przytulanki dla maluchów
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
trzeba złożyć wniosek bo taki jest wymóg- ale pracodawca nie może odmówic takiego urlopu- minimalny okres na jaki można go wzisc to 3 mc
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Dzięki dziewczyny :-)
Marcelinka 28.11.2009, Dominik 20.11.2005
Moje dzieci są dla mnie sensem życia, są całym światem :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
A dlaczego tylko zaległy urlop? Złóż od razu zaległy i bieżący, jeśli jest ciągłość urlopu wypoczynkowego po urlopie macierzyńskim i bezpośrednio przed wychowawczym, to pracodawca nie może Ci odmówić. Najlepiej złożyć wniosek urlopowy (zaległy i bieżący) i od razu podanie o urlop wychowawczy.
image
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
właśnie....


ile urlopu bieżącego można wykorzystać między macierzyńskim a wychowawczym?


planuję wychowawczy do końca roku - wtedy kończy się moja umowa :P


czy to prawda, że mogę wykorzystać tylko aktualną/proporcjonalną część urlopu?

(do lipca mój wymiar to 20 dni, od lipca 26)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
ja właśnie pisałam do pipu z pytaniem o urlop wypoczynkowy, wychowawczy i dostałam odpowiedź, wiec jestem na bieżąco.
zawsze możesz napisać do pipu - odpowiedzą na maila lub listem poleconym, ale trwa to baaaardzo długo (ok 4-5 tygodni czekałam na odpowiedź)
image
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
czekałam ponad miesiąc na maila z PIPu ;)

a i tak nie dowiedziałam się wszystkiego o co pytałam :P



to chyba było pisane metodą "kopiuj-wklej" ;P
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Agusia mozesz wykorzystac 26 :))


ja od lipca jestem na zwolnieniu i wykorzystalam caly urlop wypoczynkowy a od wrzesnia mam 26dni

takze zostalo mi jeszcze 6dni zaleglego
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
ale mi w lipcu tego roku zwiększy się wymiar urlopu o te 6 dni :P


teraz aktualnie jestem na zaległym urlopie wypoczynkowym ;P



ponoć w marcu będę mogła wykorzystać tylko 5 dni za ten rok(proporcjonalnie)... nie mogę wziąć całości... czy chociaż tych 20 dni...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Agusia ja do 19marca jestem na macierzynskim
po nim wykorzystuje 6dni zaległego urlopu
nastepnie 26dni za rok 2010
i 3 miesiace wychowawczego

mozesz wykorzystac 26dni calosc a nie proporcjonalnie
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
a jak mam to udowodnić naszej księgowej?????? :> do tej baby nie mam za gorsz zaufania - kilka razy gubiła różne dokumenty, ostatnio wysłała papiery do ZUSu w Gdyni zamiast do Gdańska itp. :P

ona twierdzi, że mogę wziąć tylko za 1 kwartał :P
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
ech Aguś rozumiem - ja też mam dość szperania w internecie i dowiadywania się na własną rękę :( ale na bank możesz wykorzystać urlop za cały rok!

ja mam inny problem - pracuję w placówce oświatowej feryjnej (urlop mamy w wakacje i ferie) - macierzyński i urlop za ubiegły rok kończą mi się w połowie maja - chciałam wziąźć wychowawczy na miesiąc, następnie wykorzystać urlop wypoczynkowy i od września normalnie wrócić do pracy - a tu okazuje się, że muszę wziąźć urlop wychowawczy do 31 sierpnia, a w związku z tym wogóle nie dostanę urlopu wypoczynkowego za ten rok! i podobno wszystko zgodnie z prawem! brak mi słów :(
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
to idż na zwolnienie lekarskie zamiast wychowawczego - bo nie ma możliwości i tak wziecia jednego miesiaca tylko najmniej 3. a potem wykorzystaj urlop
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
przeciez wychowawczy samemu się okresla od kiedy do kiedy, mozna przerwać tyko potem za jakiś czas znów wziąć ale max 3 razy do ukonczenia 3 roku zycia przez dziecko.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Aga zadzawoń do PIP-u, ja dzwoniłam do Gdyni bo do Gdańska dodzwonić się nie mogłam. Pani powiedziała, że jak masz bieżącą sprawę to najlepiej zadzwonić nie pisać, bo oni zawalani są mailami i nie nadążają odpowiadać :-(((((
Marcelinka 28.11.2009, Dominik 20.11.2005
Moje dzieci są dla mnie sensem życia, są całym światem :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
betrisa - ja tu gdzies na forum czytalam ze 4 razy mozna wniosek skladac
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
AgusiaGda - możesz wykorzystac przed url. wychowawczym CAŁY urlop wypoczynkowy za 2010 rok - nabywasz do tego prawo już w dniu 1 stycznia 2010 r. Umowe masz do konca roku tak więc nie ma powodów aby udzielac Ci urlopu proporcjonalnie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
iza napisała, że minimalny okres wychowawczego to 3 miesiące.... planowałam wziąść tylko 6 tygodni wychowawczego + 3 tygodnie urlopu wypoczynkowego podczas wakacji... ale teraz po tym co napisała nie wiem czy będzie to możliwe, może to ktoś potwierdzić?
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
urlop wych może byc wykorzystany najwyżej w 4 częściach ( do ukończenia przez zdrowe dziecko 4 roku życia) . Max 3 m-ce mogą z urlopu wych. korzystać rodzicektórzy chcą go wybierać jednocześnie . Podstawa KP Art. 186 paragrafy 1-5
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
bardzo istotne jest to, ze to pracownik decyduje o tym na ile części podzieli urlop wych ( max 4 ) i jak długo bedzie trwała każda z tych części .
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
tak więc Martha możesz zrobic tak jak planujesz :-)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
no to super...
tylko teraz czy moje plany będą zgodne z planami szefa...

u nas moi Rodzice się córeczką zajmują jak my jesteśmy w pracy i właśnie wpadliśmy na ten pomysł aby w wakacje dać im odpocząć ale też by być więcej z moim Maluchem.

też boje się, że będzie mała afera. No ale zobaczymy...
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
dzięki Dziewczyny :)))

Ojjka - chyba faktycznie zadzwonię i poproszę o odpowiednią podstawę prawną - żebym mogła przekazać tej naszej "księgowej" ;P



Rybalon - ale mogę wykorzystać 20 dni a nie 26??? bo w momencie "skoku" na większy wymiar urlopu będę już na wychowawczym :P czyli wtedy ekwiwalent za 6 dni(po rozwiązaniu umowy)???
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
raczej 20 dni - tak chyba byłoby prawidlowo ( bo w momencie wybierania urlopu nie masz jeszcze prawa do 26 dni )potem ekwiwalent za 6 dni tego urlopu uzupelniającego ....gdyby to przejście z 20 na 26 dni bylo podczas trwania urlopu macierzyńskiego lub też zwyklego urlopu wtedy udzieliłabym 26 dni już
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Z tym braniem całego urlopu wypoczynkowego już od 1 stycznia to jest teoria (tzn. kodeks pracy) - tak powinno być. Ale niestety znam firmy, które tego nie przestrzegają całkiem świadomie i pozwalają wybrać tylko część urlopu, proporcjonalną do przepracowanego okresu w danym roku :/ Ale jeśli od razu złoży się wniosek o wychowawczy, który będzie trwał co najmniej do końca roku, to chyba udzielą urlopu wypoczynkowego wg kodeksu...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Agusia, a może faktycznie u Ciebie w pracy mają trochę racji. Teraz wyobraziłam sobie sytuację, że po macierzyńskim w lutym biorę cały urlop za rok 2011, a później składam podanie o skrócenie godzin pracy np do 6, proporocjonalnie za ten okres powinni zmniejszyć mi urlop, tylko, że nie mają z czego bo ja już go wybrałam.. ciekawe jakie jest rozwiązanie w takiej sytuacji, na pewno mają problem.
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
jeśli twoja umowa trwa cały rok kalendarzowy lub dłużej to nie ma wcale problemu - skladasz w lutym wniosek o wykorzystanie calego urlopu za dany rok i już - mogliby ci dac proporcjonalny gdyby umowa kończyla się w ciągu roku - jesli trwa caly rok to nie mogą ci odmowic.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Gabi ja wracam do pracy we wrzesniu i zmniejszam wymiar godzin

urlopu mi nie zmniejszaja bo nie maja czego gdyz wykorzystuje jego calosc po macierzynskiem kiedy jeszcze jestem zatrudniona na full etat

jedyne co sobie zostawilam to dwa dni opieki na dziecko
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
urlop proporcjonalny moga Wam jeszcze tylko naliczyć po powrocie z wychowawczego .
Najkorzystniej jest zatem przed dłuższym wychowawczym wykorzystac cały urlop wypoczynkowy za dany rok .
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
to jak mam przekonać tego babsztyla, że chcę i mogę wykorzystać 20 dni? :/

teraz jestem na zaległym urlopie wypoczynkowym... później 2 dni opieki :P
nie wypisałam jeszcze wniosku o kolejny urlop wypoczynkowy(bieżący) ani o wychowawczy - żeby sprawdzić co i jak ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
niech sobie poczyta art 155/1 i Art . 155/2 Kodeksu Pracy tam piszą kiedy urllopu udziela się proporcjonalnie - Twojego przypadku tam nie ma bo masz umowę do konca roku .
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
jeszcze Art 161 że pracodawca jest zobowiązany udzielic pracownikowi urlop w tym roku kalendarzowym w ktory uzyskał on do niego prawo.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
NIe czytalam całego wątku, ale potwierdzam - mozna wziac cały urlop za 2010 od razu. Nabywasz go z dniem 1 stycznia.
Ja tak zrobiłam, po macierzynskim to co zostalo za 2009, caly za 2010 i pamietajcie, zeby przed wychowawczym wziac przyslugujace 2 dni opieki na dziecko. Bo jesli wychowawczy jst do konca roku to te dni przepadają!!!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
o, to dobrze wiedzieć, dzięki.
Agusia, a Ty się nie daj :)
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
nie nie ;) ja się nie dam ;) nie należę do osób, które cicho siedzą ;P


tylko kiedyś byłam bardziej obcykana w prawie pracy ;)



dzięki Dziewczyny :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
czy w takim razie, jeżeli u mnie sa płacone wczasy pod gruszą to należą mi sie one w całości??
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
no jeśli wypiszesz w tym roku urlop 14 dni kalendarzowych to oczywiście ze ci sie nalezą , jeśli jesteś cały rok na wychowawczym to niestety nie ...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
ew. gdy w przyszlym roku do marca byś wykorzystywała zaległy urlop za 2010 to tez sie należy - nie wiem jaką masz sytuację
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
do czerwca mam macierzyński, potem chce wykorzystac ulrop za 2009 - 9 dni, i cały za 2010 - 26 dni. więc czy wczasy pod grusza należa się w całości??
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
tak należą Ci się wczasy pod gruszą :-)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Mam takie pytanka:

1. na ile przed planowanym terminem rozpoczęcia wychowawczego należy złożyć podanie? (ja znalazłam w necie, że na 2 tygodnie, ale w kadrach twierdzą, że miesiąc i że juz się spóźniłam);

2. jeśli złożę podanie o urlop wychowawczy, a zachoruję (obecnie jestem w trakcie wypoczynkowego po macierzyńskim), to czy mogę w jakiś sposób przełożyć rozpoczęcie urlopu wychowawczego?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
z tego co pamiętam wniosek musisz złożyć najpózniej 2 tyg przed planowanym terminem rozpoczęcia url. wych ( ale sprawdzę to jutro w pracy w przepisach) a jesli chodzi o chorobę i ew. przesunięcie rozp. url. wych. jest to tylko i wyłącznie kwestia tego czy w pracy pójdą Ci na rękę czy nie ( mogą zniszczyć wniosek i uznać , że stawiłaś się do pracy ....i przyjąć wniosek z inną datą ) ...wszystko zalezy od firmy i od kadr.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Rodzina i dziecko

Spodziectwo, jest ktoś w temacie? (97 odpowiedzi)

Szukam mam synków ze spodziectwem, są tu takie?

Jaka jest najlepsza odpowiedź na pytanie: Kiedy będziesz mieć dzieci? (7 odpowiedzi)

Jestem kobietą w wieku wychowawczym. Nie mam nic przeciwko dzieciom. Mam swoje powody, żeby ich...

Pełnoletnia córka -mój osobisty koszmar (129 odpowiedzi)

Moja córka m-c temu miała 18 urodziny . i tyle ja widziałam...... Do 18 tez rzadko bywała w...

do góry