Widok

Umowa na wyłączność

Witam, do 15 lipca mam podpisaną umowę na wyłączność. Kiedy mogę wypowiedzieć umowę - tj. z datą 15 czy 16 lipca? W umowie jest zapis o miesięcznym okresie wypowiedzenia - czyli rozumiem po złożeniu wypowiedzenia umowa na wyłączność przechodzi na tzw. umowę otwartą?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zobacz dokładny zapis w umowie.
Ja jak miałam umowę na wyłączność z pośrednikiem to kiedy czas minął umowa automatycznie przechodziła z wyłączności na otwartą. Nie musiałam pisać żadnego wypowiedzenia ani nic innego. Wypowiedzenie umowy składa sie wtedy, gdy całkowicie rezygnujesz z współpracy z danym biurem.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Tak, dokładnie. Całkowicie rezygnuję ze współpracy z pośrednikiem. W umowie jest napisane, że "po tym okresie umowa przechodzi na czas nieokreślony" - rozumiem, że jest to już umowa otwarta (?)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

To zależy jak dokładnie masz w umowie. Jeśli umowa jest na wyłączność i na dokładnie określony czas (czyli u ciebie do 15 lipca), to oznacza, że w tym dniu wygasa wasza umowa i od dnia następnego nie macie ze sobą już nic wspólnego że tak powiem. W umowie powinno wyraźnie pisać, że z dniem X umowa staje się umową otwartą na czas nieokreślony. Zapis typu "po tym okresie umowa przechodzi na czas nieokreślony" nie wskazuje czy jest ona na wyłączność czy otwarta. Powinno pisać czarno na białym, bo potem są problemu. Niestety ludzie podpisują umowy bez czytania literka po literce, nie zwracają uwagi na drobiazgi, nie dają do konsultacji jakiemuś radcy, a potem są problemu.

Jeśli pisze u ciebie, że z dniem X umowa przechodzi na czas nieokreślony", a masz okres wypowiedzenia miesiąc, to takie wypowiedzenie powinnaś złożyć prawie miesiąc temu. Jak złożysz teraz to umowa wygasa miesiąc po tym, jak pośrednik je dostanie (czyli już sierpień)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Tak jest napisane:
1."Niniejsza umowa zostaje zawarta na czas określony 6 miesięcy, po tym okresie przy braku innych ustaleń przechodzi na czas nieokreślony z miesięcznym okresem jej wypowiedzenia."
2."Wypowiedzenie umowy w trakcie trwania klauzuli wyłączności jest możliwe tylko w przypadku rezygnacji Zamawiającego odpowiednio ze sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. (...) i Zamawiający zapłaci pośrednikowi wynagrodzenie za wykonane do tej pory czynności kwotę 2% ceny ofertowej powiększonej o należny podatek vat (...)."

O tym, że przechodzi na otwartą nie jest tu napisane. Pytałam o to przy podpisywaniu umowy, pośrednik powiedział, że po okresie 6 m-cy przechodzi na umowę otwartą, ale mój błąd, że przed podpisaniem umowy nie doczytałam, czy taki zapis jest uwzględniony w umowie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

To w takim razie jeśli złożysz im wypowiedzenie np. jutro, to od jutra będzie sie liczył ten miesięczny okres. Jeśli chciałaś aby wasza współpraca skończyła sie właśnie 15 lipca to wypowiedzenie powinnaś złożyć 14 czerwca.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

No tak, ale w pkt 2 jest wyraźnie napisane, że wypowiedzenie umowy w trakcie trwania klauzuli wyłączności jest możliwe w (...) - ale wtedy musiałabym zapłacić 2% netto prowizji - bo czerwiec to okres trwania wyłączności. Chodzi mi o to, że współpraca może potrwać do połowy sierpnia, przy czym mam nadzieję, że faktycznie od 15 lipca będzie to umowa bez klauzuli wyłączności.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

To raczej oczywiste - nie po to się zawiera umowę i angażuje się w odpowiednie działania do tego rodzaju umowy, aby po chwili klient próbował obejść biuro.
Zapis jest jasny - umowa przestaje działać w przypadku rezygnacji ze sprzedaży
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie zamierzam obejść biura. Chciałabym zakończyć współpracę z tymże biurem, gdyż przez okres prawie już 6 m-cy, pośrednik przyprowadził aż 1 potencjalnego kupca...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Pytanie czy to wina biura czy (jak to najczęściej bywa) ceny ?
Co to jest i za ile ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Cena nie zawsze winna. Ja sprzedaję bardzo drogą nieruchomość i każdy pośrednik powiedział mi, że ciężko to będzie sprzedać, a już szczególnie za tak duże pieniądze. Ale... Jedna firma nie robi nic, zero jakiegokolwiek zainteresowania, ani jednej prezentacji. Cisza głucha. Druga firma pełne zaangażowanie. Ciągle kontakt telefoniczny i mailowy, na bieżąco informują mnie gdzie rozesłali info i jakie były reakcje zwrotne. Było kilka prezentacji i jedne negocjacje w pełnym toku z który to ja sie wycofałam i dlatego nieruchomość nie została jednak sprzedana (a mogłam sprzedać już po 2m-cach).

Więc odstraszająca ewentualnie cena to nie wszystko. Może ma słabo zaangażowanego pośrednika, któremu po prostu nie zależy i tyle. Taki pech. U mnie wspomniana leniwa firma przez ponad 8 m-cy nikogo nie przyprowadziła, a pracowita przyprowadziła kupca po 3 tygodniach (który by kupił gdybym jednak ja się nie wycofała w trakcie negocjacji).
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Cena adekwatna do standardu i osiedla. Przed wyłącznością współpracowałam z 2 innymi biurami na zasadzie umowy otwartej i przez pół roku miałam o wiele więcej oglądających... A niby na wyłączności mieszkania tak szybko się sprzedają... (właśnie dlatego podpisałam taką umowę, czego bardzo żałuję)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Napisałem NAJCZĘŚCIEJ.
A co do ilości oglądań - liczy się nie to ile ich jest, ale ile z nich pada propozycji cenowych.
Niestety w tym bajzlu jaki zafundował nam pan Gowin często dochodzi do tego, że część biur zamiast rozpoznać klienta szukającego ciąga go na ślepo po nieruchomościach, bo "może się na coś zdecyduje"
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

To złóż wypowiedzenie 15 lipca. Od tego dnia za miesiąc będziesz wolna, a w tym czasie umowa i tak jest już otwarta, czyli jak byś chciała możesz sprzedać sama albo współpracując z inną firmą.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

No tak niezupełnie - normalna umowa pośrednictwa (zwana u nas umową na wyłączność) zgodnie z zapisami ustawy MUSI być umową na czas oznaczony
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Witam
a proszę powiedz co i gdzie sprzedajesz? ja jestem na etapie poszukiwania mieszkania
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Pośrednicy i zarządcy

Zarządca nieruchomości Prestiż - prośba o opinie (22 odpowiedzi)

Szukamy administratora dla nasze Wspólnoty Mieszkaniowej w jednym z kandydatów jest Prestiż. Czy...

tytuł: czy muszę podpisać umowę z pośrednikiem? (93 odpowiedzi)

witam, mam pytanie dotyczące podpisania umowy z pośrednikiem nieruchomości: znalazłem...

do góry