Widok

W sopockich lasach odkryto dwa kurhany

Opinie do artykułu: W sopockich lasach odkryto dwa kurhany.

Badacze Grodziska i pracownicy Muzeum Archeologicznego w Gdańsku natrafili w sopockich lasach na dwa kurhany. W przyszłym tygodniu mają rozpocząć się badania, które dadzą odpowiedź na pytanie o epokę, z której pochodzą.

Sopockie Grodzisko - dziś skansen - mieści się niedaleko ul. Haffnera . Badania wskazują, że VII a IX wiekiem istniała tu prymitywna osada, a później, prawdopodobnie w połowie IX wieku, zbudowano na jej miejscy warowny gród otoczony wałem.

- Samo Grodzisko ...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ludzie nie mają kasy, bieda wokoło ale na badanie trupów kasa się znajdzie. Brak słów
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 53

To już kwestia naszej wrodzonej ciekawości :)
popieram tę opinię 16 nie zgadzam się z tą opinią 2

Dlatego wielu sflustrowanych facetów zostaje ginekologami..
popieram tę opinię 17 nie zgadzam się z tą opinią 8

co to znaczy sflustrowany? ? ?

masz fluktuacje jaźni słownikowej? :)
popieram tę opinię 15 nie zgadzam się z tą opinią 4

W lesie niedaleko leśniczówki Gołębiewo jest krąg kamienny.Nie wiem czy ułożyli go Goci czy ktoś później.Ma średnicę około 20 metrów
popieram tę opinię 70 nie zgadzam się z tą opinią 4

zgadzam się!!

niedaleko pętli na Reja tam gdzie się biega? też tak mi się wydaje
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 0

W którym dokładnie miejscu? Sporo dużych kamieni jest w tamtej okolicy, ale kamiennego kręgu nie widziałem.

A ciekawy jestem bardzo.
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 1

Jadąc od leśniczówki w stronę Osowy asfaltem mija się pierwszy parking ,później jest drugi i za tym parkingiem jakieś 20-30 metrów są takie krzaki,niewysokie drzewa i w środku tego miejsca są ułożone kamienie tworzące jakby krąg.
Najlepiej to widać na wiosnę.Oczywiście mogę się mylić,ale jak pierwszy raz będąc tam na grzybach zobaczyłem to miejsce to od razu wydawało mi się że jest to krąg i pojechałem na wiosnę sprawdzić.Jak się idzie od kamienia do kamienia to zatacza się krąg.W jednym miejscu jest większa przestrzeń bez kamienia i dlatego może to jest tylko przypadkowe ułożenie kamieni,ale sprawdzić można z ciekawości i samemu ocenić.
Jak dalej się jedzie to w lesie jest dużo dużych kamieni i może ktoś z tej okazji skorzystał i z jakiegoś powodu ułożył kamienie w krąg
popieram tę opinię 19 nie zgadzam się z tą opinią 0

jacy znoof Goci

przeca sam to układałem
popieram tę opinię 15 nie zgadzam się z tą opinią 4

he,he

Wandale to współcześni chuligani o takich piszesz lub Wandalowie to grupa plemion wschodniogermańskich, przebywająca na ziemiach polskich od III w. p.n.e.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Wadnalów nie było w północnej Polsce

Za to byli Goci.
Kamienne kręgi w Węsiorach i Odrach są prawdopodobnie Gockie.
Jak się nie znasz to się nie wypowiadaj.
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 0

Go ci to tylko jeden z kilkudziesięciu plemion na tych ziemiach od epoki brązu po późne rokokoko.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

sprawdzałam z ciekawości na google maps, skoro średnica ok. 20 metrów, to byłoby go widać... ale nic nie ma. coś konkretniej?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Tak nie da się zobaczyć w gęstwinie lasu.Na mapach LiDAR jest tam jakiś w okolicy ciekawy obiekt.Jakby grodzisko.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

krąg kamienny

ale w którym miejscu?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

krąg kamienny

jestem tam częstym gościem,napisz gdzie konkretnie
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Napisałem trochę wyżej
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

to Isaura z Leonciem go ulozylo. A pozniej zyli dlugo i szczesliwie.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 3

Tak...

slyszalem ze w piwnicach kosciola św. Brygidy zamurowali bursztynowa konmate
popieram tę opinię 63 nie zgadzam się z tą opinią 9

to prawda ...

sam Jankowski Henryk osobiście murował ...
popieram tę opinię 26 nie zgadzam się z tą opinią 2

Oj tam, oj tam

Piszą jakby te kurhany z dnia na dzień wyskoczyły spod ziemi. A tymczasem tegórki były tam cały czas. Dlaczego wcześniej nikt się tym nie zainteresował, tylko dopiero teraz, po odkryciu pancernego pociągu w Wałbrzychu?
popieram tę opinię 87 nie zgadzam się z tą opinią 7

Nie wiem czy wiecie, ale po nasze ziemie rozciągała się Germania w czasach przed Polskich.

Germania nie oznacza Niemcy jako takie.
Historycznie żyjemy na terenach Germanii.
Chyba, ze chcecie zmienić historię.
Sięgała do Wisły a u nas nieco dalej za Wisłę.
popieram tę opinię 23 nie zgadzam się z tą opinią 84

z tej polskiej Gdyni to ja się właśnie wyprowadzam
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Wg badań wnika że obecne Niemcy wschodnie były słowiańskie

zależy o którym okresie czasu mówimy
popieram tę opinię 48 nie zgadzam się z tą opinią 2

okresie wystarczy
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 1

okresie wróć
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 1

no nie wiem czy to na szczescie.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1

Jak widzę

duch w Narodzie nie ginie...
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 5

eee, a te rewelacje to jakiego niby okresu historycznego dotyczą? i przez kogo nadanej nazwy - Germania? bo jeśli mnie pamięć nie myli, to raczej Słowianie zakładali Berlin, a nie Wikingowie Warszawę.... jestem jak najdalszy od gimbopat-ryj-otyzmu analfabetycznego, ale przeginanie w drugą stronę i jakieś z d*py fakty też mi się nie podobają specjalnie.
popieram tę opinię 21 nie zgadzam się z tą opinią 4

Kondominium niemiecko-rosyjskie pod żydowskim zarządem powierniczym.

Panowie po co ta dyskusja. Żyjemy w kondominium niemiecko-rosyjskim pod żydowskim zarządem powierniczym. Koniec kropka.
popieram tę opinię 22 nie zgadzam się z tą opinią 5

Najlepsze jest to, że nie można być pewnym czy ten koment Silkepil to ironia czy fanatyzm ;]
Prawo Poego
pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Poego
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Coś mi się wydaje, że Twoja wiedza o czasach słowiańskich jest delikatnie ujmując "niewystarczająca".

Czy słyszałeś coś o Słowianach Połabskich. - sięgali tak lekko pod Hamburg.
Czy słyszałeś o wykopaliskach na Kepenig (taka dzielnica Berlina). - jak o ich wynikach dowiedział się Hitler to był wściekły.
Czy otarła się Tobie o uszy Trzcinica, Truso.

To "Duchowni Kościeła jedynego i słusznego" przez tysiąc lat likwidowali dowody kultury przed Słowiańskiej.
Za to w dokumentach pisanych Bliskiego Wschodu jest takie pojęcie Lechistan.
I to z okresu gdy chrześcijaństwo było w powijakach.
popieram tę opinię 21 nie zgadzam się z tą opinią 2

Trele morele gomulkowskiej podstawowki
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 11

zaiste ciekawy argument naukowy
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 0

tak tak i o poteznym krolu kraku co to podobno z rzymianami w sojuszu walczyl.....
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 3

Brawo, rzadko można przeczytać wypowiedź osoby, która

zna historię uwolnioną od jarzma jedynie słusznego. Nie doczekamy się za pewne czasów, kiedy w podręcznikach będzie pisało się o naszych przodkach, potężnych plemionach pomorskich, których tereny sięgały po dzisiejszy Hamburg, czy obecną Kopenhagę... Niestety nasza dziatwa nadal jest uczona bredni o tzw. chrzcie Polski wymyślonym przez kler i skutecznie umocnionym przez komunę...
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 3

A skąd ci do głowy przyszło Słowian Połabskich nazywać kulturą przedsłowiańską?

Do szkoły marsz, przestań na chrześcijan rzucać brednie, Kościół dobrze udkomunetował tamte kultury
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

a prehistorycznie żyjemy na lodowcu

no i??
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1

Polacy to tez Germanie

Wedlug tego, tez jestesmy Germanami, bo nasi przodkowie byli na tych ziemiach od 10 tysiecy lat
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

???

Coś ci się porąbało w pustym łbie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Choroba.

To już ostatnie stadium, zgłoś się do specjalisty.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Typowa himlerowska propaganda. Kłamstwo powtarzane wiele razy staje się prawdą. Germania w/g starożytnych miała rozciągać się ku Wiśle. Jednak z ich opisów wynika, że to była Odra. Podobnie jak umiejscowienie Sudetów jest niewłaściwe. Ptolemeusz swoje informacje czerpał od kupców i błędnie interpretował.

"Wzdłuż ich lewego skłonu, który zwraca się w kierunku północnym, od źródeł rzeki Vistuli na niezmierzonych przestrzeniach usadowiło się ludne plemię Wenetów, którzy chociaż teraz przybierają różne miana od rodów i miejsc, w zasadzie są nazywani Sklawenami i Antami."

"Wenetowie przejęli wiele z obyczajów Sarmatów. "

Niektórzy twierdzą, że ziemie te aż do rzeki Vistula zamieszkane są przez Sarmatów, Wenedów, Scirów, Hirrów.

Te ostatnie dwa to raczej Germanie. Przechodzący przez te tereny w kierunku na Rzym. Podobnie jak Goci. Nie byli na tych ziemiach gospodarzami, zamieszkiwali pustki osadnicze. Plemiona wędrujące, głównie ze Skandii. Dopiero po połączeniu z sarmackimi Alanami zaczęli stanowić siłę.

Zanim Germanie się wykluli, ich tereny zamieszkiwali Keltowie. To są mieszańcy, tak jak ich język, kreolski. Istnieli ProtoKeltowie, ProtoSłowianie, nie było ProtoGermanów podobnie jak ProtoGreków. Dla większej jasności - YDNA wujka Hitlera wskazuje na pochodzenie z Bliskiego Wschodu. W linii męskiej ono się nie zmienia.

Wenetowie nad Gotami, nad Zatoką Wenetyjską (Gdańską). Venaja, po fińsku Rosja. Sami Niemcy określali Wendami, ludy słowiańskie, np. Słowińców.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2

A pociągu ze złotem w tym kurhanie nie ma? ;)

My tez powinniśmy taki mieć! ;)

Witominianin
popieram tę opinię 42 nie zgadzam się z tą opinią 4

Za to w lesie tuż pod bokiem masz na drzewach znaki SS z datami nieodległymi.

Czyżby spotkania neofaszystów, Wystarczy mieć oczy, i potrafić patrzeć wokół siebie aby coś odkryć.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jaki pociąg?

Mieszkamy nad morzem więc tam zapewne jest schowany statek pancerny ze złotem i bursztynową komnatą ;)
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

nie ma żadnych lasów sopockich

co najwyżej jest sopocki las / w liczbie pojedynczej/ komunalny.
a zadęcie tego kudłatego z magistratu jest tylko przerabiane w postaci PiArowej pogłoski o jakichs lasach. Toć to zwykły zagajnik
popieram tę opinię 39 nie zgadzam się z tą opinią 6

najpierw pociąg a teraz to

Hollywood nie nadąży z kręceniem filmów "Indiana Jones i złoty pociąg z Wałbrzycha", "Indiana Jones i kurhany w Sopocie"
popieram tę opinię 91 nie zgadzam się z tą opinią 2

Hmmm

Raczej "Pan Samochodzik i złoty pociąg", "Pan Samochodzik i skarby Sopotu"
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 0

Słowianie mieliby chować zmarłych w kurhanach?

Śmiała, by nie powiedzieć śmieszna hipoteza. Te grobowce są z pewnością znacznie starsze. Podstawowa wiedza historyczna się kłania.
popieram tę opinię 41 nie zgadzam się z tą opinią 7

Podstawowej wiedzy historycznej
klaniaj sie sam. Jak dziala elektrownia wiesz? No widzisz
osla l...o
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 12

Kurhany to zdajsie okres wpływów rzymskich... tak ze dwa wieki przed przybyciem Słowian do Europy i osiedleniem się Kaszubów na Pomorzu...
popieram tę opinię 15 nie zgadzam się z tą opinią 1

z Kaszubami to do końca nie wiadomo jak wyglądała ich etnogeneza

Podejrzewa się duże wpływy ludności, która tu była wcześniej. Nigdy pewnie nie dowiemy sie prawdy, no chyba, że ktoś wynajdzie wehikuł czasu.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

.

Kaszubi to górale, którzy spóźnili się na statek do Ameryki.
popieram tę opinię 29 nie zgadzam się z tą opinią 0

Słowianie jakojedna grupa jezykowaistnieją
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

istnieją od ok początku naszej ery a może już wcześniej. Natomiast ludy z których zmieszany wyodrębnić się żyły aż po Holandię i Skandynawie.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

O czym mało kto wie, w Gdyni też były kiedyś dwa grody słowiańskie

Wszystko wskazuje na to, że znacznie okazalsze niż sopockie grodzisko. Niestety obydwa są już w zasadzie stracone. Szczątki większego - na Oksywiu - dogorywają właśnie na terenie należącym do wojska. Marynarka nie wpuszcza tam oczywiście archeologów, ani nie zabezpiecza tego stanowiska. Za kilka lat nie będzie tam już czego badać. I potem w podręcznikach czyta się o 1000 stanowiskach kultury oksywskiej (czyt. Germanach), i zaledwie kilku słowiańskich. Czy coś takiego miałoby miejsce w jakimkolwiek innym cywilizowanym kraju? Krew mnie zalewa, gdy czasem słyszę, jak to się u nas dba o dziedzictwo kulturowe...
popieram tę opinię 30 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nocą z 21 na 22 czerwca 1941r w Samarkandzie

otwarto grób (kurhan) Tamerlana, Timura Lenka (Timura Kulawego) co spowodowało że (jak twierdzą niektórzy) zaczęła działać klątwa lokatora grobu.i trwająca od dwóch lat wojna rozlała się na terytorium Bolszewii.
Skutki IIWŚ okazały się być tragiczne dla całego świata. Mongolska dzicz rozlała się szeroko, niewoląc jedne kraje i zatruwając swoją obłąkańczą ideologią umysły nie tylko dużej części ich mieszkańców, ale także sporej części ludzi żyjących w tzw. wolnym świecie. Strzeżmy się. Dzisiaj do naszych granic zbliża się kolejny potop ludzi mentalnie i kulturowo obcych cywilizacji łacińskiej. Inaczej będziemy tak jak Francuzi skamleć na ulicach "Je suis Charlie" a póżniej grzecznie wypłacać sute zapomogi wyciągnięte z naszych podatków bandziorom którzy do nas strzelają.
Więc może lepiej nie otwierać tego kurhanu. Diabli wiedzą co to za gostka tam pochowano.
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 11

Może w naszym kurhanie jest uwięziony duch, który przegoni obce towarzystwo z naszych ziem.Musimy odwoływać się do sił nadprzyrodzonych ,bo nasi obecni politycy prowadzą kraj do zguby
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 1

tzn. moglibyśmy coś zrobić sami, np. pogonić ich, ale wolimy leżeć na kanapie, ciągnąć ciepłe piwo na spirycie i odwoływać się do sił nadprzyrodzonych.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 2

Sami też byśmy mogli,tylko PO wzięło już za ich sprowadzenie pieniądze i teraz chroni ich prawo.Ruszysz kolorowego to posadzą cię za napaść i rasizm.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 2

a ja wiem jak je znaleśli ale nie powiem, bo glupki polecą kopać.

precz z bandą z wykrywaczami!!!!!
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 10

a w kurhanach zlote monety .....

dużo zlota i diamenty i nawet bursztyn
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Geoportal + lidar. Zresztą nie polecą z wykrywaczami

rozkopywać bo to łamanie kodeksu poszukiwaczy. Stanowisk archeo się nie dotyka. Pointersuj się tym środowiskiem, a nie rzucasz tu oszczerstwa. Tak samo mogę napisać, że w środowisku archeo są czarne owce, które mają swoje sprzęty i co cenniejsze monety chowają w kieszeń..
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 2

gdyby nie te ,,glupki z wykrywaczami'' to do dzisiaj o wielu znaleziskach i stanowiskach nie byloby wiadomo bo na nasze panstwo nie ma co liczyc do momentu az sie paluchem nie wskaze a i to nie zawsze dziala.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1

Glupkiem to ty jesteś prostaku.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

głośno o "złotym pociągu" więc i tu kurhany robią magię a prawda o pociągu jest taka że

2 facetów napaliło się zioła i mają beke że zrobili ŚWIAT w konia, zdaję się że już to przerabialiśmy, słynna "sprawa Madzi", tylko że teraz pojechali kolesie po całości, pomyślcie o konsekwencjach w świecie owej bujdy na resorach.
Jakim trzeba być nieukiem, aby wierzyć w "złoty pociąg". Niemcy wycofując się w 1945 roku mieli o wiele bardziej ciekawsze miejsca na zachód od Wrocławia do ukrycia zrabowanych kosztowności, niż jakieś sztolnie na terenach które wiedzieli że będą w 100% w łapach ruskich kacapów i nigdy tu nie wrócą aby je w spokoju "wykopać". Pomyślcie szczególnie wy jeżdżący BMW a później zaznajomcie się z gościem, niejakim Güntherze Quand, później poczytajcie o IG Farben, Bayer, Ingvar Kamprad, General Electric, Siemens, Hugo Boss, BASF, Nestle, Porsche, VW, itd. itd., czym te firmy zajmowały się między '39 a '45 rokiem. To są firmy które takich "złotych pociągów" dostało na przechowanie od SS w swoich wybudowanych, na swoich włościach, sztolniach. A z resztą, nie chcę mi się pisać, bo i tak szara masa woli żyć marzeniami, legendami, może i w sumie tak lepiej ...
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 11

nie prawda

to, że przyznano Polsce tereny do Odry łużyckiej, czyli tam gdzie znajduje się pociąg, to jest po prostu historyczny przypadek, więc raczej mieli pewność, że wrócą i bedą na tych terenach
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

a kombinują do dziś

i kiedyś pewnie im się uda, bo organizacja państwa które utworzyliśmy i utrzymujemy ma się do ich państwa jak karykatura lepianki do katedry
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Bardziej ciekawsze?

Bardziej najciekawsze, najbardziej ciekawsze i w końcu najbardziej najciekawsze.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

tak wiedzieli ale wierzyli rowniez (jak i zreszta nasz rzad londynski) ze zaraz po zakonczeniu II wojny wybuchnie III wojna bo zachod dlugo w sojuszu z bolszewikami nie bedzie i predzej czy pozniej dojdzie do wybuchu wojny a wtedy oni beda wystepowac w roli sojusznika zachodu i te fundusze beda wielce pomocne.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zapomniałeś o dr Oetker, Krups, Skoda, Hochtief

Adidas, Puma itd..
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 0

w Gdyni jest zasypana pirmida

A w niej ukryta Arka Przymierza
popieram tę opinię 21 nie zgadzam się z tą opinią 3

Chyba kapsli po specjalu
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Na 70% przodkowie tych co potem trafili z tego terenu do wermahtu

Ukryli tam pre_amber_gold pociąg
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 1

skansen

Największym skansenem są ponad 40-letni napaleńcy śliniący się na widok niedojrzałych dziewcząt w monciakowych klubach i ich zaułkach.
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 4

czemu skansenem? od zawsze chlop im starszy tym chetniej na mlodsze od siebie spoglada i jest to calkiem normalne w przeciwienstwie do sytuacji gdy mlodzi chlopcy spogladaja ciekawie na dojzale matrony.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 3

U babci na wsi też byl taki kurhan babc ia trzymała tam ziemniaki
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 1

koło Łodzi

W tytule lasy sopockie, a na zdjęciu kurhan koło Łodzi, super. Dzięki, co jeden to lepszy "autor"... dajcie sobie spokój, no chyba że są takie założenia to sorry.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 7

Łodzie pływają po morzu, a Sopot leży nad morzem. Więc w czym problem?
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

domagamy się transmisji telewizyjnej z otwarcia złotego pociągu

naród musi wiedzieć czy aby kolejni urzędnicy Go nie oszukują
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 2

nieruszajcie tego tam sie pić piwo i wódke chodzi

A ja wiem gdzie to się znajduje chodzę tam z kumpami co piątek pić piwo i wódkę zresztą niema tam co kopać bo wala się tam pełno puszek i butelek po piwie i wódce no chyba że chcą znaleźć butelkę po żubrówce z 1980 zresztą poco je robić za pomniki skoro są pomazane sprejami
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 4

dobrze że bursztynowej komnaty nie znaleźliśmy :)

dobrze że bursztynowej komnaty nie znaleźliśmy :)
I pewnie nie warto szukać :P
z ciekawości bo na Polskę napadł Związek Radziecki i Niemcy a jakie odszkodowanie Polska otrzymała ?
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nieodkrytych kurhanów są na Pomorzu setki

Od kilku lat dostępne są numeryczne mapy terenu, czyli odwzorowanie terenu z dokładnością 1 m. Widać każdą nierówność terenu. Kurhany są na tej mapie świetnie widoczne. Problem polega na tym, że jak dotąd nikt nie podjął weryfikacji tych danych. Są ich naprawdę setki, w każdym większym lesie. Trzeba tylko wiedzieć czego szukać.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Za mało znamy naszą historię. Nie tylko Gotów ale i Słowian.

Znamy Zeusa, Posejdona, Hadesa, a nie znamy Welesa, Peruna, Swaroga.
Ponoć naród nie znający swej historii ginie. Myśmy 1000 lat temu zabłądzili.
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 4

Spójż na Prusów czy też Jadźwingów.

Oni zostali przy swoim rodzimowierstwie i slad po nich zaginął. Jakby przyjeli Chrzest z rąk św. Wojciecha byli by pewnie ważnym krajem nad południowym Bałtykiem. Niemcy by nie stworzyli swojego terytorialnego potworka w postaci Państwa Krzyżackiego, Prus Fryderyków.... Nie było by tez Obwodu Kalinigradzkiego, króry jak sądze namiesza nam jeszcze mocno w historii. Poska w 966 w roku wsiadła w odjeżdząjącego pociągu. Ci co zostali juz nie istnieją - patrz nasi wymarli bracia zza Odry.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

a co ma naród do etnosu? Ten Naród, czyli My, ukształtował się dzięki chrześcijaństwu. I uprzedzam, nie jestem katolikiem. To są tylko fakty. Plemiona zaodrzańskie poległy oddając cześć Światowidowi, nie stworzyły państwa. Taka była wtedy sytuacja geopolityczna i militarna przede wszystkim. Wtedy dominował Rzym, dziś Bruksela. Rodzimowierstwo jak neodruidyzm to skansen, ciekawy, jednak to przeszłość.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

jude

Najwiekrzy kurhan na Szadułkach. Widać go od Kowal a czuć go od Otomina.
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 0

archeologia marzenie mojego dzieciństwa

tak spier.....ne na studiach przez wykładowców którym sie zdaje że rozumy zjedli a na postawione pytania o czarne dziury w archeologii albo udaja albo nie wiedzą....nie dopuszzcaja innych niż swoje teorii...nie polecam studiów na UG masakra nie bede rzucał nazwiskami ten kto idzie i przeczyta dowie sie na miejscu :)))))
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1

A czego się spodziewałeś?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

One są niedaleko gwiazdy archeolodzy już tam kopią mozna iść zobaczyć po południu niema tam nikogo
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

I co dalej?

Po 5 latach są jakieś wyniki? Kurhany są typowe dla kultury łużyckiej. Kultura pomorska była jej odłamem który, po zmianach min. w pochówku rozprzestrzenił się w głąb dzisiejszej Polski. Od płn-zach graniczyła z germańskim Jastforem.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

I dalej...nic.

Wyników nie ma inie będzie, jak mawiał klasyk. Rozgrzebano, kolejne wianuszki kamieni, a na końcu trochę spalonych kości. I nawet nie było złamanego scyzoryka. Zasypano byle jak, drugiego już nie ruszano. I do tej pory nie ma żadnej tablicy informacyjnej ze zdjęciami, zero informacji. Kolejne rozgrzebane miejsce, to sopocki punkt widokowy. I straszy już pół roku. Wstyd!
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
do góry