Widok

Zmiany zwyrodnieniowe - operacja czy rehabilitacja

Witam,
od stycznia borykam się z bólem odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Ból jest centralny o średnim natężeniu tuż ponad pośladkami, czasami odczuwam pieczenie w tym miejscu i niżej. Neurolog nie stwierdził żadnych ubytków neurologicznych i zalecił leki oraz rehabilitację. Miałem też blokadę przykręgosłupową.
W kwietniu miałem rmi tego odcinka:
Badanie MRI kręgosłupa lędźwiowego wykonano w sekwencji SE w obrazach T1, T2 zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych
- Dehydratacja krążków m-kręgowych w odcinku L2-S1,
- Obniżenie wysokości krążka m-kręgowego L5-S1,
- Dokanałowa, szerokopodstawna przepuklina krążka m-kręgowego L4-L5, która uciska worek oponowy oraz obustronnie zwęża otwory m-kręgowe,
- Niewielkie dokanałowe, szerokopodstawne wypukliny krążków L2-L3-L4 powodujące nieznaczne modelowanie worka opony twardej i obustronne spłycenie otworów międzykręgowych,
- Przednia osteofitoza krawędziowa trzonów w odcinku L1-L5,
- Wysokość trzonów prawidłowa,
- Stożek rdzenia prawidłowy,
- Na poziomie S2 obustronnie torbiele okołokorzeniowe średnicy do 18 mm.

Neurolog po przejrzeniu płytki stwierdził wypukliny jąder miażdżystych dysków L3-L4 i L4-L5 o charakterze centralnym i wymiarach 3-4 mm. Nie ma cech ciasnoty wewnątrzkanałowej.

Jak uważacie czy przy takich zmianach pomoże rehabilitacja, czy raczej nastawić się na operację?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Prawie, jakbym opis własnego MRI czytał :/
Neurochirurg chce mnie pod nóż.
Zaprzyjaźniony masażysta/terapeuta manualny, po obejrzeniu zdjęć, stwierdził, że na operację mam jeszcze czas. Na razie - maksimum ćwiczeń we własnym zakresie. Oczywiście - masaże i terapia manualna raz na jakiś czas się przyda, podobnie jak regularna kinezyterapia (fizykoterapia raczej niewiele pomoże), ale najwięcej trzeba się pomęczyć samemu.
Przede wszystkim - niech Twój rezonans obejrzy dobry rehabilitant.
Forumowicze niewiele Ci pomogą ;)
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0
sadyl, polec prosze swojego masazyste/terapeute manualnego. Czy to on opracowal Ci cwiczenia do samodzielnego wykonywania w domu>
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Od ponad 3 lat naprawiam kręgosłup - sanatoria na przemian z rehabilitacjami ambulatoryjnymi. Początkowo neurolog chciał mnie skierować na konsultację do neurochirurga, teraz już nie wspomina, a ja czuję się o niebo lepiej. Ćwiczę też w domu. Uważam, że operacja to ostateczność
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1


Ćwiczenia są o wiele lepsze niż tabletki. A rehabilitant z #endorehab wspomoże i doradzi.
P0lecam kolagen 4flex oraz glukozamine
i MSM
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Pilates, stretching, basen, rehabilitacja. Musisz pomóc swojemu kręgosłupowi a nie czekac na operacje.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1

Mnie pomógł na bółe dyskopatyczne w kręgach i nodze ten fizykoterapeuta https://www.naszarehabilitacja.pl/fizjoterapeuta-pawel-michalowicz-gdansk-masaz-sopot,gdansk.html i dojechał do domu a było kiepsko ze mną i leżałem.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Podaj do siebie jakieś namiary.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Przed rokiem miałam już wyznaczony termin operacji. Zdecydowałam się w międzyczasie na terapię manualną u dr Suchanowskiego. Nie poszłam na zabieg, bo najgorsze bóle minęły. Jest bez porównania lepiej. Polecam dr Suchanowskiego.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Dziękuję wszystkim za informacje i namiary. Rodzinny też mówi, że na operację zawsze jest czas, najpierw spróbować rehabilitacji. Aktualnie namawia mnie na rozpoczęcie terapii metodą McKenziego. Podobno jest ona wskazana właśnie przy dyskopatiach. Słyszeliście może o niej?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Polecam Ci przeczytac o metodzie dr Jamesa Coxa. Jest to jedyna terapia ktora jest w stanie pozbyc sie dyskopatii i przepuklin krazkow miedzykregowych bezbolesnie i bezoperacyjnie.
http://www.chiropraktycy.pl/pdf/2013/Henryk%20Dyczek%20-%20Zmniejszanie%20przepuklin%20krazkowych%20kregoslupa%20metoda%20Coxa.pdf

w tej chwili jest 4 specjalistow w Polsce, ktorzy maja specjalistyczne stoly do tej terapii, w tym 1 w Sopocie. Polecam!
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Wątek sprzed ponad 4 lat, wygrzebany, żeby reklamę klinik w Krakowie wrzucić :/

Ale przy okazji moja refleksja po latach:
Pod skalpel oczywiście nie poszedłem. Trzy lata temu "zafundowałem" sobie działkę. Od tego czasu przerzucam łopatą od wiosny do jesieni wiele ton ziemi (a jeszcze sporo przede mną).
Na początku miałem obawy, jak mój kręgosłup to zniesie, ale okazały się nieuzasadnione. Wszelkie dolegliwości zniknęły.
Zimą szufluję śnieg wokół chaty, albo wynajduję sobie inne "wysiłkowe" zajęcia.
Mam oczywiście w chacie Diklofenak czy Aclexę, ale raczej na wszelki wypadek. Potrzeba ich zażycia jest sporadyczna. Jedynie, jeśli się "przetrenuję" czy np. dłuższy czas, wskutek innej choroby, jestem unieruchomiony ruchowo.
Nie korzystam również z żadnej rehabilitacji czy terapii manualnej.
Jak powiedział mi przed laty masażysta, a co potwierdziły także inne forumy:
Ruch, ruch i jeszcze raz ruch a żaden konował potrzebny nie będzie ;)
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ze jak, kopanie łopata wyleczyło?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

U mnie bardzo pomogły zabiegi Mulligana na Słomczyńskiego w Krakowie. Znalazłam ich na rehabilitacje.org i tam poszłam, dopasowano do mnie tę rehabilitację, ćwiczenia i po tym czuje się świetnie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 6

Wydaje mi się, że na początek najlepiej jest spróbować zawsze rehabilitacji. Jeśli jesteś z Krakowa lub okolic, polecam Ci sprawdzić ten gabinet http://rehapro.com.pl . Moim zdaniem mają chyba najlepszą rehabilitację w Krakowie i na prawdę warto zapisać się właśnie do nich tym bardziej, że terminy nie są odległe
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4

Zamiast do Krakowa to lepiej zadzwonić tu
https://reha-fizjoprofession-gdansk-sopot.business.site/ są dobrzy bo z pasją
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Znajom jest już rok po operacji ,czuje się bardzo dobrze,Ból zniknął,Wybierz się na konsultację do profesora Kloca, przyjmuje w Gdańsku

na ul Kowalskiej
https://gabinety-przy-kowalskiej.pl/?page_id=3534
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Zalecam wizyte u prof. Rafala Pankowskiego - to najlepszy specjalista , jezeli chodzi o problemy z kregoslupem . Prof. jest cudotworca . Przyjmuje w Gdansku i w Gdyni ( prywatnie - koszt to 200 zl. ) . Operuje w szpitalu panstwowym ( w ramach ubezpieczenia , na NFZ ) . Prosze sie zglosic do Profesora na konsultacje ( zbada Pana , przejrzy dokumentacje lekarska i na pewno doradzi co robic dalej ) . Prof. Pankowski pomogl juz bardzo wielu osobom . Nie ma co cierpiec !
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Inne tematy z forum Zdrowie

Pytanie zdrowotne (3 odpowiedzi)

Hej, nie mogłem znaleźć odpowiedniego miejsca na umieszczenie tego, więc myślę, że mogę spróbować...

Ból pięty... :-( (33 odpowiedzi)

Czy ktoś może miał podobne dolegliwości.. strasznie boli mnie pięta,szczególnie przy chodzeniu,na...

Impotencja (10 odpowiedzi)

Witam. Mam 35 lat. Od jakiegoś czasu mam duże problemy . Od 2 miesięcy nie jesteśmy tego w stanie...

do góry