Widok

bojler Solei - oszczędzanie energii

Witam, wynajmuję mieszkanie, w którym jest bojler Solei. Ma on ustawienia w postaci kropek. Jedna kropka, dwie kropki i trzy kropki. Trochę poczytałam w Internecie, jednak wolę się upewnić. Czy to prawda, że zostawiając bojler na tej jednej kropce (czyli jak podejrzewam na najmniejszej temperaturze) uda mi się zaoszczędzić, bo będzie pobierał prąd i podgrzewał zapas zimnej wody uzupełniany w miarę zużywania, czyli jedynie wodę zużywaną na bieżąco? Czy to prawda, że nie warto zostawiać bojler cały czas wyłączony, bo chcąc potem podgrzać wodę (podgrzać cały bojler np. do kąpieli) zużyje on więcej prądu?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Wyłączanie bojlera ma sens, jeśli wyjeżdżasz gdzieś na co najmniej kilka dni. Na co dzień powoduje jedynie dyskomfort czekania aż się nagrzeje.
Straty ciepła zależą od różnicy temperatur. Zatem im mniejszą nastawę zrobisz, tym mniej ciepła idzie "w powietrze".
Z drugiej strony: ważna jest też pojemność bojlera i maksymalne zużycie. Jesli kąpie się kilka osób pod rząd, warto ustawić wyższą temperaturę ciepłej wody w bojlerze a komfortową do kąpieli (niższą) ustawiać już na baterii, mieszając z zimną. W ten sposób zużyje się mniej gorącej wody z bojlera czyli zmniejsza się ryzyko, że ostatnia osoba będzie się już kąpała w zimnej ;)
Musisz to niestety dobrać doświadczalnie.
Zacznij od takiej nastawy, żeby woda była gorąca, ale nie parzyła (tzn, żebyś mogła utrzymać w jej strumieniu rękę przez kilka sekund). Sprawdź wówczas jaka jest temperatura obudowy bojlera.
Jeśli jest ledwo letni, to ok. Ma dobrą izolację termiczną i nie musisz szczególnej uwagi przywiązywać do nastawy. Zostaw właśnie taką.
Jesli jest wyraźnie ciepły lub wręcz gorący - to na dłuższą metę najlepiej byłoby go wymienić. No chyba, że ma Ci robić za dodatkowy grzejnik w pomieszczeniu w którym wisi ;)

Jest jeszcze jeden aspekt, choć rzadko kto bierze go pod uwagę: nie powinno się nastawiać zbyt niskiej temperatury wody w bojlerze, ze względu na ryzyko jego zanieczyszczenia biologicznego (mówiąc po ludzku: zaczną się w nim na morgi mnożyć bakterie i glony, które są zabijane, jeśli temperatura jest wyższa. Norma to chyba 55° minimum (o ile pamiętam).
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Coś jeszcze dopowiem...
Początkowo miałem bojler 50l. Niestety... okazał się za mały. Na wannę gorącej wody do kąpieli schodził praktycznie cały i później leciała już ledwo letnia.
Wymieniłem na 80l. Wystarcza idealnie. Dla 1 osoby.
Gdyby na codzień miały z niego korzystać dwie lub więcej osób, musiałbym podkręcić temperaturę powyżej punktu, w którym można się niechcący oparzyć.
Nie sknerzę na ciepłej wodzie ale ilość kąpieli w wannie ograniczyłem do1-2 w tygodniu. Na codzień prysznic.
Przy takim korzystaniu z bojlera zużywa on. ok. 100 kWh w miesiacu (czyli 60-70 zł). Nie jest to niestety najtańsze źródło ciepłej wody, ale wyboru nie mam :/
Ty zresztą też ;]
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

I jeszcze jedno.. :D

> Czy to prawda, że zostawiając bojler na tej jednej kropce (czyli jak podejrzewam na najmniejszej temperaturze) uda mi się zaoszczędzić, bo będzie pobierał prąd i podgrzewał zapas zimnej wody uzupełniany w miarę zużywania, czyli jedynie wodę zużywaną na bieżąco?

Nie. To bzdura.
Nawet przy słabiutkim strumieniu wody rzędu 50ml/s (litr w 20s) aby podgrzać wodę o 1° potrzeba dostarczyć ok. 200W.
Bojlery mają standardowo moc rzędu 1,5-2,0 kW. Czyli taki słabiutki strumyczek podgrzeje Ci o ok. 8-10°
Przy zimnej wodzie rzędu 10° osiągniesz ledwo 18-20°,
Mały rarytas do kąpieli :D
Nie mówiąc o tym, że taką temperaturę (czyli "pokojową") możesz równie dobrze osiągnać zupełnie nie zużywając prądu. Wystarczy nalać wody do wanny i poczekać parę godzin. Sama się nagrzeje :D

Typowe ogrzewacze przepływowe, które "nadążają", mają moc o rząd wielkości większą (kilkanaście kW minimum).
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dziękuję. :) A orientujesz się w kwestii zużywania prądu przez kuchenkę ceramiczną? Właściciele wszystko zrobili na prąd. Nawet ogrzewanie jest podłogowe elektryczne... Zastanawiam się czy rachunki za prąd nas tu nie pogrążą... No ale jak nie było co wynająć trzeba było brać pierwsze lepsze...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Kuchenka...
Gdybym nawet miał prąd za darmo, to i tak nie chciałbym kuchni elektrycznej. Wielu rzeczy po prostu się nie da na niej zrobić. Nie ma jak prawdziwy, "żywy" ogień :)
Co innego piekarnik - tu elektryka (z termoobiegiem) bije gaz na łeb.
Ale do kuchni elektrycznej idzie się przyzwyczaić i przy odrobinie wprawy w operowaniu mocą jej eksploatacja nie wychodzi jakoś o wiele drożej.
Co do ogrzewania to w dużej mierze loteria.
Jeśli masz mieszkanie centralnie położone, w "ciepłym" budynku, to elektryka ma swoje plusy:
- sprawność jest znacznie większa niż urządzeń gazowych
- ogrzewanie podłogowe daje inny rozkład temperatury w pomieszczeniu, dzięki czemu jest subiektywnie "cieplej", niż przy standardowych kaloryferach, przy tej samej temperaturze powietrza.
- korzystając z taryfy dzień/noc i programatora możesz ustawić sekwencję grzania np. na noc, żeby nad ranem (kiedy jest to najbardziej potrzebne) było ciepło, przy tańszej strefie taryfowej prądu.
Powyższe czynniki w znacznym stopniu mogą zniwelować różnicę w cenie MJ energii uzyskanej z gazu i prądu.

Ale też jest i opcja, że można nieźle popłynąć finansowo :/
Wróżką nie jestem i nie umiem Ci powiedzieć, jak będzie w konkretnym Twoim przypadku.

> ...jak nie było co wynająć ...

Zartujesz, prawda? ;>
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Wynająć jest ciężko. Dzwonisz i albo nieaktualne albo już parę ludzi umówionych na oglądanie mieszkania. :/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Dom i mieszkanie

budowa domu - koszt (52 odpowiedzi)

Witam, Zamierzam wraz z mężem budować dom w okolicy ok. 50 km od Gdańska. Dom ok. 130 m2 pow....

Wynajem domu lub mieszkania Pytanie (3 odpowiedzi)

Mój chłopak złożył wniosek o wynajęcie domu na swoje nazwisko, ponieważ ma bezpieczną sytuację...

Gecco Deweloper (5 odpowiedzi)

Jeżeli ktoś jest zainteresowany szczerą opinią polecam przejść się po mieszkańcach inwestycji na...

do góry