Widok

opłata dla ZAIKSA?? Co to?

Wesele Temat dostępny też na forum:
Byłam w sobotę podpisywać umowę z salą, i wlaścicielka kazała mi właśnie uiścić taką opłatę? Co to wogóle jest? I po co? Wiem tylko że to coś związane z muzyką...
image
[url]image[/url]
[url]image[/url]
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
dziwne ze kazali zapłacic przewaznie taka oplate wnosi orkiestra lub dj , oni powinni juz to miec zapewnione w ramach swojej działalnosci
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Nie prawda taka opłatę uiszcza organizator a nie wykonawca. Jednakże pierwszy raz spotykam się z sytuacją gdzie to para młoda musi uiścić takową opłatę. Zazwyczaj domy weselne czy restauracje maja wykupiony abonament roczny a koszty wliczane są w cenę, którą płaci zleceniodawca - w tym przypadku państwo młodzi
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
"Każdy przedsiębiorca, który w ramach prowadzonej działalności odtwarza publicznie utwory np. muzyczne, powinien za to płacić. Może się do niego z takim roszczeniem zwrócić organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, jaką jest np. ZAiKS. Z początkiem kwietnia ZAiKS opublikował nowe stawki opłat licencyjnych. Ich wysokość zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Inne są dla hoteli, inne dla restauracji czy sklepów. Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać, że w Polsce funkcjonują również inne organizacje, które zajmują się pobieraniem opłat za korzystanie z praw pokrewnych. Chronią one nie autorów dzieła, ale samych wykonawców utworu."
Zrodlo: "Gazeta Prawna"
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/13199,publiczne_odtwarzanie_muzyki_kosztuje.html
Tara Marta urodziła sie 06/09/2010 o godz 10:17 ważąc 3,9 kg i mierząc 53 cm
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Na umowie z DJ-em, jest napisane - "Zamawiający zobowiązuję się do uiszczenia opłaty z tytułu ZAIKS" - To znaczy ze gdzie mam to zapłacić? - DJ powiedział mi przy podpisywaniu, ze to mnie nie dotyczy... A właścicielka sali kazała mi zapłacić... Więc teraz już nie wiem...
image
[url]image[/url]
[url]image[/url]
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
za to płąci dj lub orkiestra , a ile musiałaś za to zapłacić ??
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 5
Ja właścicielce powiedziałam że nie zapłacę, bo coś mi się kojarzyło że na umowie z DJ-em już o tym coś pisało.. Powiedziała że sprawa do wyjaśnienia... Więc teraz już nie wiem...
image
[url]image[/url]
[url]image[/url]
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Pisząc krótka Pani nic takiego nie płaci .
Osoba która to Pani powiedziała > nie ma pojęcia co powiedziała .

p.s. Wie że gdzieś coś dzwoni , ale nie wie w którym kościele :) .
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2
wlascicielka powiedziala, ze nie placilabym tego, gdybym miala DJ-a zaprzyjaznionego z salą, tj polecanego przez restaurację. A jeśli mam innego to muszę to zapłacić.
image
[url]image[/url]
[url]image[/url]
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
KaskaGdansk, ta oplata placa TYLKO przedsiebiorstwa. Ty jako osoba prywatna nie mialabyc nawet fizycznej mozliwosci takowej oplaty uiscic. Nie daj sie nabic w butekle tylko wytlumacz ze ta oplate placi osoba, ktora rzeczywiscie muzyke na weselu bedzie puszczac, czyli DJ.
Tara Marta urodziła sie 06/09/2010 o godz 10:17 ważąc 3,9 kg i mierząc 53 cm
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Nie zawsze tak jest, Ostola. DJ powinien opłacać ZAIKS, ale kontroli podlega też miejsce lub lokal, gdzie odtwarzana jest muzyka, a nie konkretna osoba za konsoletą.

W praktyce oznacza to, że zespoły i DJ wcale ZAIKSu nie płacą, bo twierdzą, że każdy szanujący się lokal ma umowę i płaci za odtwarzanie muzyki, więc po co powielać opłaty. Trochę logiki w tym jest. Przepisy mamy do d... w tym zakresie.

Faktycznie lokale opłacają ZAIKS - opłatę roczną lub zryczałtowaną (kilkadziesiąt chyba zł) za każdą zgłoszoną imprezę.

Właścicielka miała prawo wymagać od klienta opłacenia tego. Osoba fizyczna może wpłacic pieniądze do ZAIKSu ze wskazaniem lokalu, w którym będzie się odbywała impreza i numeru umowy tego lokalu z ZAIKSem. Moje zdanie jest jednak takie, że skoro wypożycza się cały lokal na wesele - salę, sprzęt, jedzenie (no, nie wypożycza, ale zamawia), obsługę itp., to nietaktem jest wymaganie od klienta dopłat za ZAIKS. To tak, jakby kazać dopłacić 100zł za energię elektryczną, 50zł za papier toaletowy i mydło itp.

Ja grając np. w kawiarni pytam, czy mają ZAIKS opłacony i odpowiadają mi "Proszę się nie martwić, mamy opłatę roczną". Ale niektórym łatwiej jest obciążyć klienta dodatkowo...
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Tak więc widać dokładnie w czym problem .
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Z beczki ZAIKSA mam takie pytanie:
Czy w sytuacji, gdy sama chcę stworzyć swoją play listę i puścić na weselu, nie zatrudniając tak naprawdę DJa, to czy powinnam również zgłosić to do ZAIKSA?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Czy uzyska Pani z tego tytułu jakieś dochody ???? .
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Nie zawsze istotne są dochody, Jacek.
Nawet Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, organizując bal dla swoich podopiecznych, powinien opłacić ZAIKS. Każde publiczne odtwarzanie muzyki powinno być opłacone w ZAIKsie - teoretycznie. Brakuje przepisów wykonawczych, jak, ile itp.

Lokale zwykle mają umowy i płacą ustaloną kwotę za imprezę lub opłatę roczną. Pytajcie, czy lokale mają takie umowy. Gdy nie mają, np. impreza jest w świetlicy, to... ja nie wiem, co zrobić. Te przepisy są niejasne.

Wiem jednak, że nawet świetlice wiejskie (przynajmniej niektóre) mają umowy z ZAIKS i ludzie płacą np. za puszczanie muzyki na urodzinach opłatę ok. 60zł.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Nie, na własnym weselu chcę sama ustalić play listę i ją puścić, nic więcej.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ja słyszałam że tą opłatę płacą również restauracje, które często organizują imprezy (na własny rachunek bale, sylwester, andrzejki) albo zwyczajnie puszczają muzykę gościom w kawiarni. Jest to opłata miesięczna. Wtedy chyba dj lub orkiestra nie muszą tego płacić. Pozdrawiam.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
No właśnie > Publiczne i tu trzeba zacząć .
Jeśli mamy urodziny i puszczamy sobie w gronie znajmych muzykę i tańczymy przy niej > to co płacić Zaiksowi ? .
Nie popadajmy w paranoję płacenia > powód słów właściciela jest prosty > to nie ten DJ :) .
Inaczej państwo młodzi płacą za to , ale jest to wliczone w ceny zleceń/najmu itd.
Chyba powinno być wstyd właścicielowi za takie złośliwe pytanie .
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Momencik przeciez jak sie kupuje CD (badz mp3 przez net) to w cene zakupu wliczona jest oplata dla ZAiKS, prawda? Wiec czemu trzeba placic jeszcze raz?
Tara Marta urodziła sie 06/09/2010 o godz 10:17 ważąc 3,9 kg i mierząc 53 cm
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Oczywiści i wszystko się zgadza > imprezy rodzinne ( wesele to impreza rodzinna ) i powiedzmy jeśli ktoś z rodziny za free DJ , ale problem stanowi publiczne odtwarzanie i uzyskiwanie w ten sposób dochodów .
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Rokitnik ma rację.

Ja też musiałam płacić ZAIKS.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
nie koniecznie chodzi tylko o uzyskiwanie dochodów. przecież każda firma, czy to biura, czy osiedlowy sklepik spożywczy czy centrum handlowe również muszą uiszczać opłatę ZAiKS, ponieważ puszczają muzykę, którą słyszeć mogą również klienci.
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Publiczne odtwanianie muzyki podlega opłacie, nawet gdy nie przynosi dochodów, np. bale non-profit, nawet charytatywne, dancingi w świetlicach wiejskich czy MOPSach.

Jacek - nie wprowadzaj w błąd ludzi.

Zgadzam się, że to prawo jest głupie, ale jest i co zrobić. Jeśli łamię prawo, to lubię o tym wiedzieć ;-) A ZAIKS to zaraz po ZUSie drugi wyciągacz pieniędzy od ludzi w Polsce.

Ostola, CD zawierają opłatę dla twórców (ZAIKS), ale nie zawierają opłat za publiczne odtwarzanie. Możesz słuchać w domu, możesz pożyczyć przyjacielowi, ale na wesele teoretycznie wziąć nie możesz i puszczać w lokalu (chyba że lokal opłaca ZAIKS).
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ależ zamieszaliście, wczytując się w wypowiedzi przedstawicieli ZAIKS-u jest im zupełnie obojętne kto poniesie opłatę.
ZAIKS zmusił do pdpisania umów wiekszość lokali gastronomicznych,gdyż łatwiej skontrolować obiekt niż jeździć za zespołem czy DJ-em.W momencie kiedy odbywa się impreza np.wesele, kontroler z ZAIKS-u będzie wymagał dowodu opłaty od właściciela lokalu,lecz jeżeli zamawiasz swojego muzyka ze swoim nagłośnieniem to opłatę powinien uiścić właśnie on(powinien mieć ujęte w swojej cenie) i właściciel może wymagać od niego dowodu opłaty.Znam sytuację z Sopotu gdzie warunkiem zagrania przez ,,obcego" DJ-a jest przedstawianie przez niego opłaty ZAIKS.
Jeżeli natomiast zamawiasz DJ-a w lokalu to Zaiks będzie w cenie imprezy.
Reasumując albo zapłacisz ZAIKS za swojego DJ-a, albo powinien być w cenie jeżeli weźmiesz DJ-a z lokalu.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
A jeśli DJ odprowadza taki podatek ( autorka tego wątku o tym wspomina ) > to co młodzi jeszcze raz mają odprowadzić ? .
Proble to właścicel lokalu i jego DJ na którym zarabia a nie Zaiks . Dobra sciema to połowa sukcesu :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
W polskim prawie jest napisane,że Zaiks opłaca organizator imprezy.
W moim przekonaniu organizatorem jest LOKAL KTÓRY ORGANIZUJE WESELE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jeżeli chcielibyśmy być ok.wobec prawa to trzeba jeszcze zapłacić daninę na STOART i ZPAV. 3 daniny za muzykę!!!! To debilizm i jawne złodziejstwo!!!.Jeżeli knajpa organizuje imprezy z muzyką to musi opłacać Zaiks itp. Ale często próbują ludzi zrobić w CH......... i przeżucić koszty na młodą parę lub dj.
STOP WYZYSKOWI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Panie DJ > Zaiksowi nikt nie musi płacić > Zaiks to jedna z firm która pobiera takową opłatę i jest chyba najbardziej znana > inne firmy mają inne stawki sam je wymieniasz :) > ( to tak jak z ubezpieczeniem za samochód ty wybierasz z kim podpisujesz umowę ) .
A w odpowiedzi na Twoje zdanie > to właśnie TY podpisujesz umowę z firmą taką jak Zaiks i odprowadzasz podatek .
To jest nr3 podatek który odprowadzasz od swojej działalności < w Twoim przypadku obowiązkowy .
Przestańcie skubać już młodych i wciskać im kit w oczy .
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
"( to tak jak z ubezpieczeniem za samochód ty wybierasz z kim podpisujesz umowę ) ."
Mylisz się!!!
Zaiks to stowarzyszenie autorów i kompozytorów scenicznych więc jak sama nazwa mówi biorą kasę dla "
autorów i kompozytorów scenicznych "
pozostałe instytucje zbierają kase na kogoś innego...
np. wykonawców,firmy fonograficzne i... dla Babci Jadzi oraz Krystyny z gazowni... :)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Do wszystkich zainteresowanych!!!
Właśnie jestem po rozmowie z agentem ZAIKS i powiedział co następuje:
"Jeżeli lokal ma umowę z ZAIKS to nie ma prawa pobierać od pary młodej ŻADNYCH PIENIĘDZY chyba że jest nieuczciwy"

"W przypadku gdy nikt nie ma umowy z Zaiksem jest to kwestia dogadania się pomiędzy młodą parą,lokalem a dj"


Słowa cytowane powyżej to oficjalne stanowisko agenta ZAIKS na teren Gdańska.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
To i ja coś dodam
1. Opłata ZAIKS jest za PUBLICZNE ODTWARZANIE MUZYKI bez względu na czerpanie zysków, rodzaj czy miejsce imprezy. Różne co najwyżej są stawki dla różnych imprez - inaczej dla dyskoteki, inaczej dla festynu itd
2. Opłatę ZAIKS uiszcza ORGANIZATOR imprezy, czyli lokal. Nie powinien tą opłatą obciążać nowożeńców, gdyż idąc tym tokiem rozumowania może skroić Parę Młodą również za prąd, wodę i inne takie...
3. Jeśli lokal nie ma umowy, nie powinien wogóle organizować imprez - nie ma ku temu prawa.

Te i inne informacje znajdziecie na oficjalnej stronie ZAIKS'u - http://www.zaiks.org.pl/
http://www.muzykanawesele.net
email: wodzirej@muzykanawesele.net
gg: 1339315
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Jednym słowem odpowiedż jest tylko jedna .
Dziwne słowa wypowiedział właściciel lokalu > zmuszając do wynajęcia swojego DJ.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
To może i ja wtrącę swoje trzy grosze.
Jeśłi lokal nie opłaca ZAIKS-u to możliwym jest aby tę kwestię opłącił np. DJ lub zespół. Problem jednak jest taki że wóczas taki DJ potrzebuje sporo informacji dodatkowych. Np. ilość gości (bo inaczej płaci się za 50 a inaczej za np. 150 osób), lokalizacji (z informacją dot. ilości mieszczańców w np. mieście, gminie, powiecie itp.), daty (bo inaczej płaci się za miesiące wakacyjne w miejscowościach nadmorskich, a inaczej za np. listopad małej kaszubskiej wsi), ilości godz. trwania imprezy i na koniec ostatnia perełka - play listę (w przypadku wesela ok. 200 utworów które będą (i tylko one a nie inne na życzenie) odtwarzane podczas zabawy.
Na pytanie czy DJ który zwykle co tydzień (w przypadku Wesel) gra w innej lokalizacji i dal innej ilości gości - może podpisać z ZAIKS-em umowę np. roczną - odpowiedź brzmii - NIE !
Aby taką umowę podpisać trzeba dokłądnie określić to wszystko co powyżej napisałem, a to może ustalić jedynie (zgrubnie rzecz jasna) właściciel lokalu organizującego cykliczne imprezy (czytaj Wesela).
Z tego powodu ZAIKS nie chce podpisywać indywidualnych jednorazowych umów z DJ-jami lub zespołami, a woli podpisywać umowy coroczne z właścicielami lokali (określona wielkość lokalu, lokalizacja, charakter imprez itp.)
Gdyby to było tak proste to nikt by się nie migał (czytaj DJ-je i kapele) bo przy sumach jakie bierze się za weselne granie opłata nawet na poziomie kilkusetzłotych rocznie (dla świętego spokoju), byłaby spokojnie do przełknięcia.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
ciekawy temat,
my tez zapłaciliśmy w restauracji 100zł za ZAIKS i to już po całkowitym rozliczeniu.
Wróciliśmy do restauracji bo obsługa zapomniała oddac nam stojaków do ciast i usłyszeliśmy "dobrze ze wróciliście, bo zapomniałem doliczyc opłaty za ZAKS"
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
100 zł. (przy średnim Weselu) - tyle to rzeczywiście kosztuje, ale pod warunkiem że mówimy o indywidualnej umowie dot. jednorazowej imprezy. W przypadku ryczałtu (opłata np. roczna ponoszona przez lokal) cena powinna być zdecydowanie mniejsza (za jedną imprezę). Ciekawe jak w takiej sytuacji kształtowała się opłata w tej restauracji za ogrzewanie/klimatyzację, zużycie wody, prądu, sprzątanie, pranie poplamionych obrusów, przemalowanie zabrudzonych ścian, poręczy, mycie okien, pranie firan i zasłon, ubiorów kelnerek i kucharek, polerowanie parkietu, wywózkę śmieci itd.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Nie dawajcie się robić w balona. To sprawa DJ`a lub orkiestry.


"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
u mnie tez mam w umowie ze ja mam to zaplacic
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
No chyba że godzisz się na taką umowę.... a wtedy płać :)


"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Szanowny Ponury:
Bądź tak uprzejmy i jak nie wiesz to się nie wymądrzaj tylko zadzwoń do ZAIKSU i tam powiedzą ci to samo co wcześniej było już napisane.
Ewentualnie poczytaj parę postów wyżej!

"Jeżeli lokal ma umowę z ZAIKS to nie ma prawa pobierać od pary młodej ŻADNYCH PIENIĘDZY chyba że jest nieuczciwy"

"W przypadku gdy nikt nie ma umowy z Zaiksem jest to kwestia dogadania się pomiędzy młodą parą,lokalem a dj"


Słowa cytowane powyżej to oficjalne stanowisko agenta ZAIKS na teren Gdańska.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
jeżeli nie jest podpisana umowa przez orkiestrę ani dj ani przez młodych z zaiks - em to co w takim wypadku??? kara??? czy co ?? i jaka kwota???
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
A zobacz w przepisy google pomoze

"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ja bym się zastanowiła nad tym czy warto isc na udry z właścicielką.
Z racji zawodu - mam znajomych którzy grają, w knajpach i po weselach - żaden z nich nie ma opłaconego zaiksu. Jadą na żywca. Jeśli babka pobiera opłatę to pewnie to robi na podstawie umowy z zaiksem - którą powinna Ci pokazac. Pamiętaj, że może ona (złośliwie lub dla zasady) ,"zaprosic" zaiks na grającego d.j-a i wtedy możesz miec po imprezie - jesli należy do tej grupy którą opisuję. Nie wiem czy gra warta świeczki. Z tego tytułu czy innego, w sumie d.j czy kapela pobiera od cholery prądu (dodatkowo) niż przeciętny gosc weselny. ZAiKS kasuje równo za wesela - jeśli jest to 100zł za jedno to taka sala weselna zabuli ok.1000zł rocznie. Dlaczego by nie mieli kasowac ''obcych'' grajków? Powinni to też wliczac w koszt kotleta?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Nie ma znaczenia kto zapłaci.Takiej opłaty może dokonać klient,właściciel lokalu albo dj/orkiestra.Byle było uregulowane...Płaci się tylko raz
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Opłata ZAIKS zawsze leży po stronie ORGANIZATORA imprezy. P.Młoda nie jest organizatorem a ZAMAWIAJĄCYM czy też ZLECENIODAWCĄ.
Opłaty zatem muszą zrobić: sala weselna, restauracja itp.
Ponadto KAŻDY tego typu obiekt powinien tak naprawdę opłacać ZAIKS rocznie więc przytoczone tu wymagania właścicieli sal czy restauracji radzimy NEGOWAĆ, ponieważ są BEZPODSTAWNE.
Co innego jeśli odtwarzanie czy wykonywanie utworów ma miejsce w plenerze (jednak nie na terenie należącym np. do hotelu czy restauracji) - wówczas trzeba się liczyć z poniesieniem tej opłaty.
GABRIEL Gustowne Wesele - Konsultanci Ślubni
Profesjonalna organizacja ceremonii ślubów i przyjęć weselnych
Warszaty dla Narzeczonych
biuro@gustownewesele.pl
www.gustownewesele.pl
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Rozmawiałam z babką z ZAIKSu która tutaj w Gdańsku działa i powiedziała, że dj i lokal i Para Młoda muszą płacić :/ HELOOOOOOOŁ to chyba przesada, by każdy musiał :/

Czy ktoś może mi odpowiedzieć na pytanie: kto powienien zapłacić ZAIKSowi i ile?
image image

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
skontaktujcie sie z rzecznikiem praw konsumenta

bo z tego co wiem własnie lokale tak kantują ze wychodzi na to ze ZAiKS jest płacony podwójnie,albo i potrójnie, przewaznie żadna z tych sum nie trafia do zaiksu tylko do własciela lokalu i do kieszeni :]

lokal musi miec umowe z ZAiKSem zazwyczaj, wiec i tak płaci regularnie, co z reszta spoko sobie wlicza w koszty wynajmowania sali, reszta to zwykłe naciagactwo i kanciarstwo.

Podobnie ZAiKS musi opłacac DJ i muzyk który korzysta z utworów nad którymi ma piecze własnie ZAiKS

czyli wymaganie tej opłaty od Młodych jest zwykłym spychaniem własnych kosztów, które i tak muszą ponieść- na innych. Tyle ze lokal pewnie płaci raz na miecha, a pobiera od Młodych co wesele -czyli wielokrotność tej sumy.
Nie wiem dokładnie jak to działa,ale warto sprawdzić i nie dac robic sie w konia, nie uczyć usługodawców takich praktyk.

niestety jest to jeden ze sztandarowych zabiegów nieuczciwych firm odnajmujących sale. z resztą... wesele to impreza zamknieta, kto wpusci ZAiKS tam??? XD
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
WESELNE GRANIE
Krzysztof Lewandowski
ZAiKS

Pewnym jest, że domowe wesele przy odtwarzaczu CD w kręgu wyłącznie rodziny zwolnione jest z jakichkolwiek obowiązków wobec twórców, artystów wykonawców i producentów.

Mniejszy też kłopot będzie, gdy całość organizacji wesela powierzymy Domowi Weselnemu, restauracji lub u nich wynajmiemy salę.

Zarobkowe udostępnianie pomieszczeń w celu organizowania imprez z wykorzystaniem utworów objętych ochroną prawa, przeważnie poprzez ich wykonywanie lub odtwarzanie podczas wesel, jest wkroczeniem w autorskie prawa majątkowe opisane art.17 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. Nr 80 z 2000 r. poz.904 , Dz.U. Nr 197 z 2002 r. poz. 1661, Dz.U. Nr 91 z 2004 r. poz. 869), wymaga uzyskania zezwolenia uprawnionych i nie wyczerpuje zwolnienia z art.23 ustawy (użytek osobisty).

Art.23 dotyczy tylko takiego korzystania z utworów w gronie osób będących w związku osobistym np. krewnych, powinowatych, bliskich przyjaciół, które ma charakter nieodpłatny a więc nikt bezpośrednio ani pośrednio nie odnosi z tego korzystania żadnych korzyści. Odpłatne udostępnianie pomieszczeń, lokali na organizację imprez np. wesel, których nieodłączną częścią jest korzystanie z cudzej twórczości (muzyki) wskazuje na co najmniej pośredni związek zarobku z tym korzystaniem. W tym kontekście nawet ceremonie religijne w tym ślub kościelny, przy okazji których osiągane są pośrednio lub bezpośrednio korzyści majątkowe lub artyści wykonawcy otrzymują wynagrodzenie, nie są zwolnione z obowiązku uzyskania zezwolenia na ich organizacje i zapłaty wynagrodzeń autorskich (art.31 ustawy).

W myśl art.35 ustawy nawet wypełnienie przesłanek art.23 (użytku prywatnego) nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy. Zarobkowanie przy okazji korzystania z utworów muzycznych podczas imprez weselnych przez wynajmującego pomieszczenia lub restauratora lub zespół muzyczny wkracza w interesy majątkowe twórców – bez ich twórczości muzycznej to zarobkowanie nie byłoby możliwe – i wymaga uzyskania na takie korzystanie zezwolenia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS a w przypadku odtwarzania np. z płyt przez prowadzącego wesele DJa także organizacji chroniących prawa artystów wykonawców i producentów.

„Należy również zwrócić uwagę, że odpowiedzialność za naruszenie autorskich praw majątkowych ponosi nie tylko bezpośredni sprawca, np. wykonawca utworu ale również osoby określone art. 422 kodeksu cywilnego” (wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie) tj. kto nakłonił, był pomocny, świadomie skorzystał z wyrządzonej drugiemu szkody.



Z uwagi na powyższe prowadzący działalność polegającą na udostępnianiu pomieszczeń lub organizowaniu w pełni imprez weselnych lub innych rodzinnych i okazjonalnych itp., podczas których wykorzystywana jest chroniona muzyka, zobowiązani są do zawarcia umowy licencyjnej na korzystanie z utworów muzycznych. Dom Weselny, restauracja prowadząc zawodowo działalność usługową dotyczącą organizacji wesel zobowiązana jest do zalegalizowania wszelkich aspektów świadczonej usługi. Nie oznacza to wcale, że kosztami wynagrodzeń autorskich nie zostaną obciążeni państwo młodzi (a najlepiej teściowa) w rachunku za całą usługę weselną.

W sytuacji gdy nowożeńcy zdecydują się samodzielnie organizować wesele i oni angażują kapelę, oczywiście płacąc jej za granie, to także oni są odpowiedzialni za uzyskanie zezwolenia (licencji) na korzystanie z utworów i zapłatę wynagrodzeń autorskich (tzw.tantiem) za wykonane utwory. Taką licencje może posiadać także kapela i ona odprowadzić tantiemy za wesele. Warto jednak żeby państwo młodzi to sprawdzili. W przypadku kapeli świadczącej usługi weselne też może znaleźć zastosowanie w/w art. 422 kc i zasada pierwszorzędnej odpowiedzialności profesjonalisty parającego się określonymi usługami. Tak więc kapela zawodowo i regularnie świadcząca usługę muzyczną na weselach powinna posiadać licencję ZAiKS na wykonywanie utworów i odprowadzać wynagrodzenia autorskie za granie na weselach, bez względu na to gdzie się to granie odbywa.
Przywilejem twórcy, posiadającego tzw. wyłączne prawa do swego utworu, jest możliwość zgłoszenia roszczenia z tytułu naruszenia jego praw autorskich do każdego, kto z tego naruszenia skorzystał choćby pośrednio.

Jednocześnie należy uprzedzić, że odpowiedzialność za naruszenie majątkowych praw autorskich czyli wykonywanie cudzych utworów bez zezwolenia, obejmuje roszczenia opisane art.79 ustawy (wydanie uzyskanych korzyści, podwójne lub potrójne wynagrodzenie). Prawo przewiduje także odpowiedzialność karną opisaną art.115 ust. 3 lub 116 ustawy .

Natomiast w wywiadzie, który portal e-wesele.pl przeprowadził ze Szczecińskim dyrektorem Zaiksu czytamy, że nie ważne, gdzie jest impreza i kto ją prowadzi. I tak musimy zapłacić (od ilości gości, jeśli zespół ani dj nie pobiera opłaty za odtwarzanie muzyki).
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
- Czy za muzykę odtwarzaną na weselu należy odprowadzić tantiemy do ZAiKS-u?
Tak. Prawo autorskie wymaga, aby każdy użytkownik twórczości przed jej wykorzystaniem uzyskał zgodę autorsko uprawnionych. Tych uprawnionych w praktyce zastępuje ZAiKS. ZAiKS wyręcza więc użytkowników z obowiązku poszukiwania autora, a przez to także z ustawowej odpowiedzialności za naruszenie prawa autorskiego.- Kto powinien płacić – para młoda, zespół czy może wynajmujący pomieszczenie na imprezę?
Ten kto decyduje o wykorzystaniu cudzej twórczości, jej publicznym udostępnianiu, jest zobowiązany do uzyskania licencji ZAiKS-u i zapłaty twórcom utworu wynagrodzenia. W praktyce jest to: właściciel restauracji lub wynajmujący pomieszczenie lub też zespół muzyczny. Wydaje się, że Para Młoda podpisując umowę związaną z wynajęciem lokalu czy też z zespołem muzycznym, może wskazać w nich wyraźnie podmiot, który ureguluje wynagrodzenie autorskie i wystąpi o umowę licencyjną do ZAiKS-u.- Ile to kosztuje? Jak i gdzie płacić?
Wysokość wynagrodzeń autorskich wynosi 10% wynagrodzenia zespołu muzycznego, jednak nie mniej niż ryczałt określony w drodze negocjacji. Wynagrodzenie, które użytkownik zapłaci za korzystanie z utworów wynika z Tabeli Wynagrodzeń Autorskich. Zasadą generalną jest, by wysokość wynagrodzenia autora była proporcjonalna do skali i zakresu wykorzystania utworu. Wynagrodzenia autorskie regulujemy na podstawie zawartej umowy licencyjnej, w której wskazany jest rachunek bankowy. Można również dokonać płatności w biurze Dyrekcji Okręgu ZAiKS-u w Szczecinie przy pl. Batorego 5/1 lub też w naszych Inspektoratach w Koszalinie, Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze.- Czy miejsce imprezy ma znaczenie? (restauracja, pub, mieszkanie prywatne, remiza, imprezownia “na działkach” itd.)
Nie ma znaczenia miejsce, w którym odbywa się uroczystość weselna. Istotą jest fakt wykorzystywania chronionych utworów muzycznych.- Czy jest różnica w opłatach, gdy muzykę na weselu gra zespół muzyczny, dj, czy też jest np. odtwarzana z domowego sprzętu państwa młodych, nieodpłatnie, przez np. świadka lub kuzyna pasjonata?
Przy negocjacjach zmierzających do ustalenia wysokości wynagrodzeń autorskich, bierzemy pod uwagę m.in. wysokość wynagrodzenia zespołu muzycznego, wynagrodzenie DJ-a czy też ilość gości biorących udział w uroczystości. Chociażby te wymienione parametry pozwolą nam wstępnie określić stawkę ryczałtową. Możemy przyjąć, że średnio jest to ok. 100 – 150 zł. W większości przypadków jest to więc mniej niż 2 zł od jednego uczestnika uroczystości weselnej. Biorąc pod uwagę dzisiejsze realia jest to kwota do zaakceptowania. Tym bardziej, że umowa licencyjna zawarta z ZAiKS-em daje nam dostęp do utworów polskich jak i zagranicznych.- Czy ZAiKS kontroluje imprezy weselne pod tym względem? Jeśli tak czy kontrola odbywa się jednosobowo, czy też w asyście innych osób? Czy jest potrzebny dokument uprawomocniający kontrolę?
Zależy nam na tym, aby budować z użytkownikami partnerskie relacje. Istota polega na tym, aby było pełne zrozumienie tego, że praca autora polega na tworzeniu utworów (piosenek, wierszy, kompozycji itd.). Gdy utwór trafia do publiczności poprzez wykonanie lub odtworzenie, wówczas pojawia się wynagrodzenie dla autora. Tak jak każdy z nas, również autor oczekuje zapłaty za swoją pracę. W tym wypadku gwarantuje mu to ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Odpowiadając wprost na pytanie, potwierdzam, że ZAiKS podpisując umowę licencyjną, zastrzega sobie możliwość przeprowadzenia kontroli użytkownika. Każdy z Inspektorów Terenowych posiada legitymację służbową i pełnomocnictwo do określonych czynności.- We wcześniejszych pytaniach przedmiotem była impreza weselna – jak jest w przypadku np. imprezy firmowej, bankietu etc?
Analogicznie. Prawo autorskie wymaga, aby każdy użytkownik twórczości uzyskał zgodę autorsko uprawnionych.
Użytkownika, który wykorzystał utwory bez zgody autora, a w zakresie zbiorowego zarządzania bez zgody ZAiKS-u, można pociągnąć zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych do odpowiedzialności cywilnej i karnej.
Istotne jest to, że Stowarzyszenie Autorów ZAiKS służy zarówno autorom jak i użytkownikom utworów, będąc swoistym pomostem w przekazaniu należnych wynagrodzeń autorskich (tantiem).- Czy chce pan coś jeszcze dodać na zakończenie naszej rozmowy?
Pewien jestem, że organizując najważniejszą imprezę w życiu, warto o tym pamiętać i nie wchodzić z długami w tzw. nową drogę życia.- Dziękuję za rozmowę

Tak czy inaczej z obudwu wypowiedzi można wywnioskować, że to Państwo Młodzi za sprawą umów, które zawierają zarówno z salą weselną oraz zespołem weselnym/djem weselnym powinni wyraźnie stwierdzić, kto opłaca tantiemy. Niestety prawo Zaiksu nie wskazuje wyraźnie osoby odpowiedzialnej za ten czyn. Najczęściej jednak tantiemy są opłacane okresowo przez właścicieli sal weselnych, które oprócz samy wesel organizują także inne imprezy, gdzie wykorzystywana jest muzyka. Jest to najwygodniejszy sposób, jednak zawsze należy się upewnić, czy sale się z tego wywiązują.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
materiał zaczerpnięty ze strony
http://www.na-wesele.com/wesele-a-zaiks-kto-placi/

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
tak wiec chyba wychodzi na to ze umowe trzeba miec wczesniej i jak sie daje kase komus z lokalu-powinien on pokazac ze jest umowa na taką kwotę z ZAiKSem na te właśni9e konkretne wesele

a nie ze kasa do kieszonki i nawet nie wiadomo czy umowa faktycznie była, jest czy będzie
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Chaberku, w moim poście chodziło o to że babka z ZAIKSu stwierdziła i tak mi przez tel powiedziała, że i dj i lokal i Młodzi muszą zapłacić :/ Wręcz, z miejsca chętnie mi powiedziała, że zaraz może do mnie przyjechać bym zapłaciła :/ Bo wg niej 3 razy powinno się im zapłacić :/ I teraz sama się pogubiłam, czy im tylko na wyciąganiu kasy zależy? bo tak to odebrałam :/
image image

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
płacisz raz od imprezy a nie od ilosci organizatorów

czyli jak jest organizowana impra ustala sie kto opłaca ZAiKS
powinien lokal lub DJ bo i tak powinni opłacac to przez cały rok jako ze osiagaja dochody z odtwarzania muzyki

niemniej mozesz Ty opłacic i miec umowe jak oni jadą na lewo z takimi umowami, ale co do konsekwencji, jak nei zapłacisz nie bedziesz miała raczej zadnych konsekwencji

za to lokal i DJ raczej tak i to poważne :)

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Płaci sie raz - jedna impreza - jedna opłata.

A teraz w kwestii formalnej:
1. Umowa licencyjna. Musi ją posiadać zarówno lokal jak i muzycy (dj, zespół). Jest to jednak UMOWA pozwalająca na publiczne odtwarzanie muzyki. Takie poprostu zezwolenie.
2. Opłata ZAIKS. Odprowadzana jest od imprezy. Odprowadza ją lokal, jeśli udostępnia salę wraz z własną obsługą muzyczną. Jeśli zaś Para Młoda sama wynajmuje muzyków, to na nich spoczywa ten obowiązek. Często jednak muzycy posiadający umowę z ZAIKS'em sami odprowadzają opłatę. Dobrze jest, aby w umowie spisywanej z muzykami było zaznaczone, która strona ma tę opłatę odprowadzić.

I jeszcze na temat kontroli. Kontrola nie musi wcale wchodzić na wesele, aby wiedzieć iż takowe się odbyło i że za dany dzień powinna na ich konto wpłynąć opłata. Jeśli takowa nie wpłynie, kontroler szuka osób które powinny ją uiścić. Tyle że jeśli ową osobę znajdzie (a znajdzie), dochodzi do opłaty również kara, a może i sprawa w sądzie za nielegalne odtwarzanie publiczne muzyki. Lepiej więc tę opłatę odprowadzić, zwłaszcza że nie jest ona wysoka.

Myślę, że np. Krawczyk lekko by się wkurzył, gdyby dowiedział się że ktoś korzysta z jego muzyki a on nic z tego nie ma:)
Zauważcie, że kupując np. płyty cd jest na nich wyraźnie napisane, iż są przeznaczone do użytku domowego...

Tak czy inaczej - płaci się tylko raz - sprawa umowna kto tę opłate uiści.
http://www.muzykanawesele.net
email: wodzirej@muzykanawesele.net
gg: 1339315
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Powtarzam się, ale jeszcze raz informuję, że opłata powinna zostać dokonana przez Organizatora - jeśli ktoś naprawdę chce (tj. Para Młoda, zespół muzyczny, DJ) to może się uznać za Organizatora - ustalenie samego płatnika jest wówczas dowolne. Na pewno jednak ZAIKS NIE MA PRAWA pobierać opłat za tą samą imprezę zarówno od właściciela obiektu, w którym odbywa się odtwarzanie muzyki, od wykonawcy lub prezentera muzyki - a możejeszcze dodatkowo od osób korzystających z tejże muzyki? - to byłby dopiero absurd.
To tak jakby pobierać opłaty na festynie czy otwartej imprezie typu sylwester plenerowy "na powietrzu" od osób bawiących się...
GABRIEL Gustowne Wesele - Konsultanci Ślubni
Profesjonalna organizacja ceremonii ślubów i przyjęć weselnych
Warszaty dla Narzeczonych
biuro@gustownewesele.pl
www.gustownewesele.pl
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Tak jak napisali przedmówcy opłata za wykorzystanie utworów Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych jest uiszczana przez ORGANIZATORA imprezy.

Kwestia umowy jest organizacja wesela - czy młoda para ZLECA organizację wesela restauracji czy SAMA organizuje wesele korzystając jedynie z wynajętej sali i cateringu.

Dyskusja na temat kto ma opłacić ZAiKS jest jałowa - ZAWSZE opłaci ją para młoda czy to w dzierżawie sali, umowie z zespołem czy w inny np.: bezpośredni sposób.

Nie opłacenie ZAiKS-u jest kradzieżą - kradzieżą praw intelektualnych jak skopiowanie i wykorzystanie czyjegoś zdjęcia, czy ściąganie filmów i muzyki z torrentów.

Kładźcie nacisk na to aby było to jasno określone która ze stron ma mieć ZAiKS w imieniu organizatora opłacony. Chyba że Wasz zespół wykonuje wyłącznie swoje autorskie utwory. Uważam że dobrze byłoby aby to restauracja miała wykupiony ryczałtowo ZAiKS i przenosiła koszty tego w umowie na parę młodą (zawsze, ale to zawsze - to WY pokryjecie jego koszt) - jednak jest to dość trudne gdyż nie zawsze gra ten sam zespół z tym samym repertuarem. No i traci na tym sam restaurator bo musi zwiększyć koszt oferty o poniesiony koszt ZAiKS-u.

Nie opłacenie może skończyć się nagłym przerwaniem imprezy - są znane głośne akcje. Jest to skrajne ale nie wykluczone. Dodam, że firm związanych z prawami jest więcej i wykonując utwory ze "stajni" innej trzeba ją opłacić, ale nie siedziałem w temacie dość długo a miało być tak że opłaca się w jednym miejscu a oni sobie dalej przekazują.

Waszym zadaniem jest dopilnowanie żeby to było załatwione - zapytać wcześniej restauratora jak to wygląda u niego i zapytać zespołu jak to wygląda u nich. Od którejś ze stron musicie dostać umowę z opłaconą opłatą. Ja mówię to i tak Wy pokryjecie jej koszt, ale ważne aby było jasno czarno na białym aby w razie możliwej kontroli pokazać cydel i dalej do zabawy.

Świadomość prawa jest u nas coraz większa - musicie - WIECIE - że całe wesele jest zorganizowane na Waszą cześć. To Wy zaprosiliście gości i kupiliście im wódkę i jedzenie, zapewniliście oprawę. Musicie też zapłacić twórcom utworów aby mieli na emeryturę lub nowe ferrari (zależy kto i jak się starał - Cyganowi to chyba tygodniowo nowe maserati przybywa:)).

Info: http://www.zaiks.org.pl
http://www.photo-media.pl
Targi Ślubne w Tczewie 05-02-2012 r. ZAPRASZAMY
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Tak czytam tę gorącą dyskusję, gdzie jest tyle sprzecznych a wręcz absurdalnych informacji i dostrzagam jedną ciekawą kwestię, która nie została poruszona.
Mianowicie: czy wszystkie utwory są objęte opłatą na ZAIKS? W mym mniemaniu raczej nie, na weselach dominuje muzyka Disco-Polo i biesiada. Disco-Polo nie jest chyba objęte Zaiksem, a biesiada nie ma autorów, bo to pieśń ludowa, zespoły też grają zagraniczne utwory, prawdopodobnie też nie są objęte Zaiksem bo i jak by miało przebiegać rozliczenie między Polskimi organizacjami a np Whitney Hoston
Skoro robimy sobie tutaj na forum listę utworów najczęściej granych na weselu, to dowiedzmy się których twórców nie reprezentuje nasza szacowna organizacja i sporządżmy taką uniwersalną listę gdzie nie będą się mieli do czego przyczepić i za co brać należności.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Przed chwilką rozmawiałem z inspektorem ZAiKSU i o to czego się dowiedziałem:

Spytałem się wprost kto powinien uiścić takową opłatę...

Na to Pan mi odpowiedział, iż jest to mu zupełnie obojętne czy opłaci to DJ, orkiestra, właściciel sali, czy bezpośrednio para młoda.
Oraz to że jest to opłata jednorazowa w sensie tego, że jeśli takową opłatę uiści właściciel sali, to już ani Para Młoda ani DJ czy orkiestra nie musi już jej uiszczać.

Dodatkowo stwierdził że w rzeczywistości kto by jej nie wpłacał to tak naprawdę przeważnie wychodzi na to że i tak płaci ją Para Młoda gdyż właściciel sali bądź DJ jeśli to on uiszcza tą opłatę to napewno ją doliczy do rachunku pośrednio (niby w kosztach) lub bezpośrednio.

W sumie to z jednej strony lepiej już dać DJ lub właścicielowi sali to ok 80-100zł (taki średni koszt podał inspektor) i mieć to z głowy... zamiast samemu jeździć i to załatwiać wpłacać.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Pozwolę sobie zacytować odpowiedź pisemną bezpośrednio z ZAiKS:

"1) zobowiązanym do uzyskania licencji i zapłaty wynagrodzenia autorskiego za wykorzystanie muzyki podczas wesel jest jego organizator, czyli osoba, która decyduje o sposobie udostępniania utworów podczas imprezy. Będzie to, więc przede wszystkim właściciel, dzierżawca lub administrator lokalu gastronomicznego, domu weselnego, świetlicy i innych podobnych obiektów, o ile oprócz usługi gastronomicznej zapewnia także oprawę muzyczną. Posiadamy duża ilość umów stałych z właścicielami restauracji, zezwalających także na wykorzystanie utworów podczas wesel. W takim przypadku opłatę z tytułu realizacji takiej umowy uiszcza restaurator. Jednakże o ile oprawę muzyczną zapewniają Państwo Młodzi, a właściciel obiektu nie chce wziąć na siebie obowiązku zapłaty tantiem - ten obowiązek spoczywa na Państwie Młodych. Radzimy w sytuacji organizacji wesela uzgodnić najpierw z właścicielem sali(obiektu), kto ma opłacić tantiemy. W praktyce, o ile właściciel lokalu nie chce wziąć tego obowiązku na siebie- Państwo Młodzi zgłaszają się sami do właściwego inspektora terenowego , u którego otrzymują licencję gotówką.;
2) w przypadku prezentera lub zespołu muzycznego w praktyce nie udzielamy im licencji stałej na wesela chyba, że zwrócą się do nas sami ze stosownym wnioskiem o umowę jednorazową na konkretną imprezę, zobowiązując się do zapłaty tantiem od "ręki" w momencie zawarcia umowy licencyjnej (tzw. licencja gotówkowa). Przypominam, że w przypadku braku umowy licencyjnej solidarną odpowiedzialność w sferze karnej i cywilnej ponoszą wszystkie te osoby, które uczestniczyły w tym naruszeniu, a więc właściciel lokalu, Państwo Młodzi oraz bezpośredni wykonawcy tj. prezenterzy muzyki mechanicznej lub zespoły muzyczne;
3) Stawki wynagrodzeń autorskich za wesela znajdziecie Państwo w Tabeli Wynagrodzeń "ZAiKS" (tabela stawek z tytułu wykonań i odtworzeń utworów "do tańca") na naszej stronie www.zaiks.org.pl
Jej wysokość jest uzależniona od frekwencji na weselu (ilość par) oraz od miejsca organizacji wesela ( wieś, miasto, aglomeracja np.: Trójmiasto, Warszawa).Opłaty wahają się w granicach od 1, 20 do 1, 50 zł od 1 uczestnika."

Serdecznie pozdrawiamy. Mamy nadzieję, że powyższa odpowiedź jednoznacznie wyjaśnia kwestię.
GABRIEL Gustowne Wesele - Konsultanci Ślubni
Profesjonalna organizacja ceremonii ślubów i przyjęć weselnych
Warszaty dla Narzeczonych
biuro@gustownewesele.pl
www.gustownewesele.pl
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Dodatkowo ZAIKS wyjaśnia kwestię tzw. muzyki disco polo i biesiadnej a także utworów autorów zagranicznych.

"1) licencja, udzielona przez "ZAiKS" jest licencją o charakterze generalnym tj. daje prawo do rozpowszechniania wszystkich utworów polskich i zagranicznych, znajdujących się w repertuarze, chronionym przez nasze stowarzyszenie ( ok. 18mln utworów z całego świata, nasz repertuar obejmuje ok. 98% wszystkich utworów słowno - muzycznych i muzycznych);
2) "ZAiKS" chroni także muzykę biesiadną i "disco polo". Utwory biesiadne często nie miały ustalonych autorów? Wg naszej praktyki jest odwrotnie. Zdarza się oczywiście, że takie utwory są wykorzystywane, ale są to naogół rzadkie przypadki;
3) "ZaiKS" chroni utwory zagraniczne w identyczny sposób jak autorów polskich. Stąd te utwory są objęte naszymi licencjami i trzeba za nie odprowadzać tantiemy autorskie. Podstawą ochrony utworów zagranicznych przez "ZAiKS" na terenie Polski jest ponad 100 umów o wzajemnej reprezentacji, które nasze stowarzyszenie zawarło na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat z zagranicznymi związkami ochrony praw autorskich na całym świecie.
"

pozdrawiamy
GABRIEL Gustowne Wesele - Konsultanci Ślubni
Profesjonalna organizacja ceremonii ślubów i przyjęć weselnych
Warszaty dla Narzeczonych
biuro@gustownewesele.pl
www.gustownewesele.pl
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Pomóżcie.
Właśnie dostałam do wypełnienia umowę zlecenie z orkiestrą.
I tuż przed podpisanie przeczytałam

*Zleceniodawca zobowiązany jest do wniesienia opłaty ZAIKS

Tzn że ja mam ją płacić!?
Moim zdaniem to oni powinni za to płacić.
Czyż nie? Co mam zrobić?
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
co za roznica czy Ty to zaplacisz czy oni i podniosa Ci cene za usługę, tak czy siak Ty za to zabulisz:)

ja ostatnio bylam w sopocie i uisciłam tą oplate wyszlo niecale 100zł, pan bardzo miły wszystko wypisał i dał mi "licencję na odtwarzanie muzyki", bo w moim przypadku tez ani lokal, ani dj nie płacą zaiksu. Moza to tez załawtwic telefonicznie, tylko robisz przelew z konta i wtedy oni tą licencję mogą wysłac.
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Dla mnie to bzdura!
Prowadzę zajęcia fitness.
Dla mnie oczywistą rzeczą jest że płacimy za cały rok ZAIKS
To samo moim zdaniem dotyczy tych zespołów weselnych..
Sami powinni płacić ZAIKS!
Nikt mi nie powie że nie mają tego wliczonego w cenę skoro i tak ciężkie pieniądze biorą.
Nie chcę się na to godzić!
Jutro dzwonie do gościa! Niech wrzuci to sobie w koszta.
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Akamara... już tylko 2 dni widzę :) Jest napięcie?
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
no mi tez sie nie podobalo ze ani lokal, ani dj nie oplacaja zaiksu i ze ta sparwa zostala na mojej głowie, no ale cóż lokal jest wymarzony a dj sparwdzony i przez zaiks nie zrezygnowałabym z zadnaj z tych rzeczy, a napiecie? na razie jescze nie, nie mamay czasu sie denerwowac-odebralismy mieszkanie i jest mase roboty w zwiazku z tym moze-to i dobrze.
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
A nasz dj opłaca abonament roczny w zaiksie za odtwarzanie muzyki, a i tak od nas chcą w zaiksie, bo to są różne opłaty :/
image image

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Jakim prawem ZAiKS położył łapę na utwory, których właściciele (twórcy)
nie mają nic wspólnego z zaiksem bo są tacy i to sporo.
Trzeba znaleźć sposób na ustalenie, które utwory są pod jurysdykcją zaiksu a które nie.
To rozwiązałoby w dużym stopniu problem z wyciąganiem jego łap po nie swoje!
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Nie płaćcie za radia w swoich zakładach zaiksowi ponieważ płacicie na poczcie abonament. Nie macie na to żadnego wpływu czy w radio wiadomości, reklama czy za chwilę Cugowski. Niech płaci stacja radiowa, która puszcza Krawczyka czy Górniak. Co was to obchodzi. Wy nie ustalacie programów radiowych. Płacicie abonament dla K.R.R i Tv.
Oni was straszą karami i sądami. Zaraz dojdzie do tego, że na parkingu w samochodzie nie będzie można puścić głośniejszej muzyki bo ludzie przechodzący usłyszą i pojawi się ZAIKS.
Nie bać się ich straszenia bo sądy też są dla ludzi!
Przylezie to pogonić w cholerę!

Kompozytor-Aranżer-Wykonawca.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
dla tych co nie wiedzą:
opłatę do ZAiKSu z tyt. utworów granych/odtwarzanych na weselach (bo to was interesuje) pokrywa nie zespół, nie DJ tylko ORGANIZATOR IMPREZY. Tak jest w przepisach. Można by się zastanawiać kto jest organizatorem imprezy lokal, czy para młoda. Moim zdaniem tak logicznie to para młoda.
Jeżeli lokal i tak płaci jakiś ryczałt, bo jest to restauracja i coś tam zawsze gra, to ewentualnie da się to podciągnąć również pod wasze wesele, ale jeżeli jest to np. tylko jakaś sala weselna, to oni wtedy nie mają zamiaru za was ponosić tych kosztów.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
ZAIKS nie może tak twierdzić, że w sklepie radio uprzyjemnia ludziom w kolejce. Każdy płaci tylko i wyłącznie za zakupy czy radio jest czy nie.
A więc takie uprzyjemnianie ludziom nie daje właścicielowi sklepu zysku ani złamanego grosza bo każdy kto idzie do sklepu to idzie po zakupy a nie po to żeby słuchać tam radia i za to niedopatrzenie winę ponosi tylko rząd bo dał przyzwolenie na takie pazerstwo zaiksowi!
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
sala, restauracja nie ma nic do płat za ZAIKS to zespół lub dj powinien mieć podpisaną umowę z zaiksem ,potencjalna knajpa nie ma pojęcia co będzie grał zespół lub dj ja co kwartał wysyłam raport do Warszawy co grałem, kto ten utwór napisał , kto wyprodukował itd. Para młoda płaci za muzykę i logiczne, że przy kontroli całą odpowiedzialność ponosi osoba grająca lub odtwarzająca
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3
Prawda jest taka że zawsze płaci lokal.Powinien DJ,ale w razie kontroli nigdy nie czepiają się DJ ani orkiestry,tylko zawsze z automatu sali weselnej.Do lokalu też wysyłane są ponaglenia do zapłaty.Para Młoda nie ma co płacić,bo ich nie pociąga się do odpowiedzialności w ogóle.Tak powiedział kierownik sali w której moja sis robi wesele.Brzmi logicznie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4
hej, a co jak sie nie zaplaci?
Nigdzie w Internecie nie znalazlem info co wtedy?
Wszyscy sie rozpisuja, dlaczego, ze to skandal, jakie kwoty a co jak sie nie zapalci?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Tak ciężko poszukać w google w myśl hasła "ile wynoszą kary dla zaiks i z czego wynikają" ?

http://zaiks.org.pl/168,0,3_odpowiedzialnosc_karna_za_naruszenie_praw_autorskich_i_pokrewnych_w_dzialalnosci_muzycznej

https://www.google.pl/#q=jakie+są+kary+dla+zaiks

"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ja polecam korzystanie ze stron internetowych, na których znajdziemy muzykę bez opłat ZAIKS. Według mnie jedną z lepszych tego typu stron jest http://www.musicdays.pl, są zarówno oferty płyt jak i radia. DO każdej płyty dostajemy licencje, inforumjacą o zwolnieniu z opłat ZAIKS. Wybór jest ogromny, a ceny mają naprawdę przystępne
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 5
Dzisiaj z orkiestrami, dj'ami jest różnie. Niektórzy mają zarejstrowaną działalność inni nie i właściciele lokali dobrze o tym wiedzą. Generalnie powinien za to zapłacić zespół czy dj, który gra, bo to on gra utwory innych wykonawców, ale jeśli trafisz na odpowiedzialnego właściciela sali, to może kazać Ci za to zapłacić, ponieważ zabezpieczają się w ten sposób. Gdyby nagle przyjechała kontrol to są kryci. Opłata uiszczona i nie ma problemu. My za to płacimy 70zł. Właścicielka sali roczną kwotę za ZAIKS dzieli na ilość imprez i to mnie więcej tyle wychodzi. Jeśli ktoś chce to może sprawdzić organizatora. Nigdy nie wiadomo czy nie znajdzie się osoba i powie " nie wiem czy to ważne, ale uprzejmie donoszę..." więc się zabezpieczają.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4
Właściciel restauracji nie jest obowiązany opłacać ZAiKS.
W razie kontroli może powiedzieć: "Idźcie do organizatorów wesela.
Muzyka to nie moja sprawa.
Do mnie należy tylko wynajem lokalu (sali)
i ewentualnie sprawy kulinarne.
A w trakcie wynajęcia kto gra i co grają to mnie nie obchodzi.
Muzyka to nie moja sprawa. Ja się tym nie zajmuję!
Dla mnie muzyki może nie być!"
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4
a co z poprawinami? bo data imprezy to data wesela, zapłace to 100 zł i bedzie z glowy tylkozastanawiam sie czy za poprawiny tez powinnam zapłacic skoro plate dj 2000 za wesele z poprawinami
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Szanująca się restauracja ma podpisaną umowę z ZAiKSem, no bo raczej u nich kompletnej ciszy nie ma, prawda ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
https://www.youtube.com/watch?v=HSwpQvfA1SQ

Tu masz wyjaśnienie w skrócie najważniejsze po ok. 1 min.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1
Ja polecam alternatywe dla zaiks i spav itp. muzyka bez ZaiKS. Muzyka bez opłat dla biznesu. Niska cena a wysoka jakość!! Polecam Soniqa.pl
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2
Taaa... na weselu bez ZAIKS-u ? Przy czym goście maja się bawić ? Przy muzyce, którą kojarzą z kibli w Auchan ?
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 1

Mówicie ze dj powinien zapłacic za zaiks.A co jak dj nie ma działalnosci (nie musi miec) i nie mowcie ze jak nie ma działnosci to sie nieszanuje (oszczedzam na ZUSIE) Podam przykład nie wynajmujecie dj'a na wesele bo szkoda wam pieniedzy ,puszczacie sobie piosenki z magnetofonu,cd, laptopa itp.. to kto powinien zapłacic Za publiczne oddtwarzanie? Dj gra na czyjes zlecenie jest tylko podwykonawcą.To wy go zatrudniacie i wy ponoscie opłaty lub sala na której robicie wesele.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
Tutaj wpis na ten temat, wszystko fajnie wyjaśnione :) http://blog.mrplanner.pl/zaiks-a-wesele-kto-placi/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

7 lat temu :) Jest coś takiego jak CopyRightTrolling czego przykładem jest ta opłata, a raczej dezinformacja bo statystycznie kilka Par, djów powieli opłatę . Wg strony Zaiksu to sala weselna powinna wnosić opłatę w abonamencie. Niektóre sale nie płacą i wtedy przerzucają opłatę na młodych (niektóre sale płacą i tak pobierają opłatę od Pary Młodej).
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Generalnie od dawien dawna opłatę ZAIKS opłaca organizator imprezy czy to koncert czy wesele a jak Zaiks to rozdysponuje to jego sprawa :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Wesele bez ogłoszeń

jaki prezent,upominek na rocznice slubu POMOCY! (67 odpowiedzi)

Pomóżcie mi, co możemy kupić moim rodzicom na rocznicę ślubu. Może jakis fajny upominek... nie...

MIEJSCE NA WESELE - TROJMIASTO I OKOLICE - POMOCY! (60 odpowiedzi)

Witam wszystkich serdecznie, Bardzo prosze o pomoc, namiary i opinie na sale/hotele/osrodki...

MODA MĘSKA (33 odpowiedzi)

Dziewczyny, na forum pełno zdjęć sukienek, fryzur, biżuterii itd. A co z naszymi drugimi...

do góry