nowy wąteknowy wątek
pomoc z mopsu dla kobiety w ciąży
[Rodzina i dziecko bez ogłoszeń]

Witam
mam pytanie, jestem w ciąży termin mam na czerwiec. Zanim zaszłam w ciążę straciłam pracę (ze stałą umową o pracę), zaraz po tym udało mi się tylko znaleźć pracę na umowę o dzieło, pracuję tam nadal ale w kwietniu umowa mi się kończy. Jest to równoznaczne z tym iż nie przysługuje mi żadne świadczenie z zakładu pracy, ani urlop macierzyński, żadne zwolnienie l-4 ...nic. W tej sytuacji wydaje mi się że zarejestruje się w UP ... chociaż nie wiem czy rejestrują kobiety w ciąży. Niem mam prawa do zasiłku. Pracuje tylko mój mąż. Słyszałam o tym, że można złościć się do mopsu po tzw jakby drugie becikowe, lub zasiłek celowy ... Ale nie mam pojęcia na jakiej zasadzie. Czy może mi ktoś pomóc i podpowiedzieć czy na jakieś wsparcie finansowe mogę liczyć? Jeśli tak to jaki jest limit dochodu, który do tego uprawnia. Dodam, iż nigdy nie korzystałam ze świadczeń mopsowskich
Ania

Re: pomoc z mopsu dla kobiety w ciąży

i przy okazji mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak wygląda tzw. "rodzinne", jaka to kwota i komu ona przysługuje i co i gdzie należy zrobić

z góry dziękuję

http://forum.trojmiasto.pl/chce-sie-udac-do-mops-u-po-pomoc-t215645,1,16.html

zajrzyj do tego wątku, jest prawie wszystko opisane.
Zasiłek rodzinny wynosi 68zł, przysługuje rodzinie w której dochód na jedną osobę nie przekracza kwoty 512zł.

Do urzędu pracy możesz się zerejestrować ( nie ma żadnych przeciwskazań do rejestracji ciężarnych), jesli nie jesteś ubezpieczona to w UP Cię ubezpieczą, ale jak sama piszesz zasiłek Ci nie przysługuję, więc możesz, ale nie musisz się rejestrować.

Dodam jeszcze, że oczywiście jeśli uda Ci się staranie o zasiłek rodzinny, to automatycznie drugie becikowe też Ci przysługuje (te same kryteria dochodowe). Jeśli Twoja aktualna sytuacja jest kiepska, proponowałabym zgłosić się po tzw. 'celówkę' - pisałam już o tym w wątku wyżej. W razie pytań - pisz :)
Pozdrawiam

dziękuje za odp.

ale kiedy mogę się starać o tzw. celówkę i zasiłek rodzinny ? dopiero po urodzeniu dziecka?

w każdej chwili :)

Jeżeli chodzi o celówki to kryterium na 1 osobę w rodzinie wg. ustawy o pomocy społecznej wynosi 351zł, czyli jeśli jesteś póki co tylko z mężem to Wasz dochód nie powinien przekroczyć 702zł netto,ale.... jest cos takiego jak specjalny zasiłek celowy, o który pomimo przekroczonego dochodu możesz się ubiegać z uwagi np. na bezrobocie,konieczność zakupu leków lub zaspokojenie innych potrzeb.Pozdro

aha czyli na celówkę się nie łapię według wyżej podanego kryterium, ale na zasiłek rodzinny to chyba tak ... A mam jeszcze pytanie czy wtedy ktoś z mopsu przychodzi na jakiś wywiad czy coś w tym stylu?

Jeżeli składasz wniosek o celówkę to tak, wtedy przychodzi do Ciebie do domu pracownik socjalny na wywiad, jednak z góry powiem, że nie ma co się bać takich wywiadów, nawet jeśli masz w domu więcej niz komputer, czy telewizor LCD :)