Odpowiadasz na:

Re: koszty utrzymania domu a mieszkania

Śledzę ten wątek od dłuższego czasu i większości wypowiedzi nie sposób odmówić jakiejś racji. Ja osobiście jakiś czas temu mieszkałem w nowo wybudowanym domu o pow. 140 m2 na obrzeżach Gdyni,... rozwiń

Śledzę ten wątek od dłuższego czasu i większości wypowiedzi nie sposób odmówić jakiejś racji. Ja osobiście jakiś czas temu mieszkałem w nowo wybudowanym domu o pow. 140 m2 na obrzeżach Gdyni, aktualnie wraz z rodziną mieszkamy w nowym mieszkaniu o pow. 90m2 w centrum Gdańska. Powierzchnia użytkowa (życiowa 90m2 ) obu jest zbliżona. W moim przypadku koszty utrzymania domu (1100zl/mc) były wyższe niż koszty utrzymania mieszkania (700zl/mc) wpływ na to miało kilka czynników: dom ogrzewany był gazem ziemnym, ze względu na brak kanalizacji w drodze musieliśmy mieć szambo (opróżnianie zbiornika 12m3 4 x w roku przy rodzinie 3 osobowej), dodatkowa opłata za odśnieżanie/utrzymanie drogi dojazdowej do naszego "osiedla domków", itd.
Jednak nie da się na zimno porównać na zasadzie 1:1 kosztów utrzymania domu czy mieszkania. Moim zdaniem w kalkulowaniu kosztów utrzymania należy uwzględnić różne aspekty nie tylko same opłaty:
1/ Stan techniczny/wiek mieszkania czy domu
2/ Możliwość wprowadzenia ewentualnych modernizacji/ulepszeń
3/ Dostępność wszystkich mediów (gaz, kanalizacja,itd. )
4/ Lokalizacje (czas i koszty dojazdów)
5/ Styl życia jego mieszkańców (komfort i upodobania mieszkańców)
6/ Kto i jak długo ma mieszkać

Posłużę się pewnym znanym mi przykładem z mojego życia zawodowego, a jestem architektem. Pewna 4 osobowa rodzina wybudował wg. mojego projektu nowoczesny i energooszczędny (dobra izolacja, solary, wentylacja z odzyskiem ciepła,itd.) dom 180m2 w Miszewku. Póki dzieci były małe cieszyli się ogrodem, przestrzenią i nie przeszkadzał im zwiększony zakres obowiązków związanych z posiadaniem domu (pielęgnacja ogrodu, odśnieżanie, itd.). niestety dzieci podrosły, a pani domu musiała wrócić do pracy w pełnym wymiarze. Aktualnie szukają wygodnego mieszkania w centrum, gdyż całe dnie spędzają na dojazda i rozwożeniu dzieci do szkoły oraz na zajęcia.

zobacz wątek
8 lat temu
~architekt

Odpowiedź

Autor

Polityka prywatności
do góry