Odpowiadasz na:

Re: koszty utrzymania domu a mieszkania

Mieszkałem na pięciu wzgórzach w 33m kawalerce- łączy koszt miesięczny (prąc, woda, ścieki, ogrzeanie, grunty, czynsze) ok 250-300zł

Teraz mieszkam w domu 130m z parametrami domu... rozwiń

Mieszkałem na pięciu wzgórzach w 33m kawalerce- łączy koszt miesięczny (prąc, woda, ścieki, ogrzeanie, grunty, czynsze) ok 250-300zł

Teraz mieszkam w domu 130m z parametrami domu pasywnego (czyli bardzo niskoenergetycznego) i średnomiesięczny koszt utrzmania (prąc, woda, ścieki, ogrzeanie, grunty) to ok 650zł miesięcznie. Dom ogrzewany gazem płynnym LPG (najdroższy po prądzie). Jakbym miał gaz ziemny to koszt utrzymania domu spadłby do ok 450zł. Ale uwaga aby wybudowac dom niskoenergetyczny potrzeba ok 50tyś więcej niż przy zwykłym domu.
Jak się policzy stosunek opłat do powierzchni to dom wyjdzie taniej, ale jak ktoś ma 2 lewe ręce i nic nie potrafi sam to z pewnością nie polecam budowy jesli nie ma się grubego portfela. Koszt jakichkolwiek napraw w domku jest naprawdę spory, tak jak spore sa szanse że do naprawy przyjedzie pan Czesio złota rączka a nie specjalista.

Mozna tez zbudować dom zbudowany z szkieletu drewnianego i obudować płytami OSB. Taki dom to ok 1200-1400zł /m2 -dom do wykończenia. To raczej propozycja dla osób które na jesień życia się budują.

zobacz wątek
8 lat temu
~Pozdrawiam M@rC

Odpowiedź

Autor

Polityka prywatności
do góry