Odpowiadasz na:

KONIEC Duże zainteresowanie programem Mieszkanie dla Młodych. Wstrzymano przyjmowanie wniosków

Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymał przyjmowanie wniosków o dofinansowanie w programie Mieszkanie dla młodych na 2016 rok. Przyczyną jest wykorzystanie limitu środków, bo z tegorocznych 730 mln... rozwiń

Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymał przyjmowanie wniosków o dofinansowanie w programie Mieszkanie dla młodych na 2016 rok. Przyczyną jest wykorzystanie limitu środków, bo z tegorocznych 730 mln zł zarezerwowano już 95 proc. środków. Program przewidziano na trzy lata i już wiadomo, że rząd nie planuje jego wydłużania.
Jak podkreślono w komunikacie Banku Gospodarstwa Krajowego, zgodnie z zasadami ustawowymi programu (art. 37 ust. 1), pozostałe 5 proc. środków zaplanowanych w budżecie zostanie wykorzystane na zapewnienie finansowania wniosków złożonych w dniu ogłoszenia informacji o wstrzymaniu przyjmowania nowych wniosków oraz na realizację dodatkowego finansowego wsparcia w formie spłaty części kredytu przeznaczonego dla beneficjentów programu, którym urodziło się lub zostało przysposobione trzecie lub kolejne dziecko.

Bez względu na stan wykorzystania limitu 2016 r. w dalszym ciągu nabywcy mogą składać wnioski, dla których wypłata dofinansowania nastąpi w 2017 lub 2018 r. - przypomina BGK. Na pozostałe lata programu limit środków wynosi odpowiednio 746 mln zł (2017 r.) i 762 mln zł (2018 r).

Ułatwiony dostęp do programu

Nowelizacja ustawy dot. programu Mieszkanie dla Młodych weszła w życie 1 września 2015 r. i znacząco wpłynęła na popularność programu. Dzięki tej noweli dofinansowanie objęło mieszkania z rynku wtórnego, zostały zwiększone dopłaty dla rodzin lub osób samotnie wychowujących dzieci, zniesiono limit wiekowy dla rodziców i osób samotnych wychowujących troje i więcej dzieci.

Złagodzone zostały także warunki otrzymywania kredytu. Dowolne osoby, a nie tylko najbliższa rodzina, mogą wystąpić w charakterze dodatkowego kredytobiorcy, co ma duże znaczenie dla uzyskania zdolności kredytowej.

Program na 3 lata i koniec

W styczniu br. wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński poinformował, że rząd nie zakłada wydłużenia programu Mieszkanie dla Młodych - będzie on obowiązywał zgodnie z założeniami ustawy do końca 2018 r.

zobacz wątek
3 lata temu
~naciagacz, corka dewelopera hahahaha

Odpowiedź

Autor

Polityka prywatności
do góry