Odpowiadasz na:

Dopłaty MdM na 2017 rok. Wkrótce banki przestaną przyjmować wnioski !!!

Według szacunków BGK, jeśli zainteresowanie programem Mieszkanie dla młodych utrzyma się na obecnym poziomie, już w sierpniu banki przestaną przyjmować wnioski o kredyty z dopłatą zaplanowaną na... rozwiń

Według szacunków BGK, jeśli zainteresowanie programem Mieszkanie dla młodych utrzyma się na obecnym poziomie, już w sierpniu banki przestaną przyjmować wnioski o kredyty z dopłatą zaplanowaną na przyszły rok.

Od marca kredytobiorcy nie mogą wnioskować o dofinansowanie z programu Mieszkanie dla młodych, które byłoby wypłacone jeszcze w tym roku. Zainteresowanie MdM-em było tak duże, że pula środków zaplanowanych na ten rok się wyczerpała, a banki musiały przestać przyjmować kolejne wnioski. Osobom chcącym skorzystać z programu i uzyskać dofinansowanie wkładu własnego pozostaje wnioskować o środki, które będą wypłacone w przyszłym roku z limitu zaplanowanego na 2017 rok.

Będzie to możliwe w przypadku rynku pierwotnego, kiedy oddanie mieszkania i ostateczna płatność zaplanowana jest na przyszły rok oraz w sytuacji, gdy deweloper (rynek pierwotny) lub zbywca nieruchomości (rynek wtórny) zgodzi się poczekać na otrzymanie środków z dofinansowania do przyszłego roku.

Ponad 5 500 wniosków o MdM na 2017 rok

Wiele osób postanowiło skorzystać z takiej możliwości. Do końca kwietnia złożono w sumie 5 637 wniosków o wypłatę dofinansowania w 2017 r., wykorzystując w 21,48 proc. limit zaplanowany na 2017 r. mowi Anna Czyż, rzecznik prasowy Banku Gospodarstwa Krajowego.

Oznacza to, że z zaplanowanych 746 mln zł na dopłaty w 2017 roku zarezerwowanych jest już ponad 160 mln zł. Większość transakcji objętych dofinansowaniem ze środków na 2017 rok zawierana jest na rynku pierwotnym. Aż 4 607 wniosków dotyczy zakupu lokalu od dewelopera. Okazuje się jednak, że i na rynku wtórnym sprzedający przystają na to, żeby poczekać na wypłatę dofinansowania do przyszłego roku. Wśród wniosków o wypłatę dofinansowania w 2017 roku, które do tej pory wpłynęły do BGK, aż 1 030 dotyczyło transakcji dokonywanych właśnie na rynku wtórnym.

BGK będzie musiał wstrzymać przyjmowanie wniosków

Wszystko wskazuje na to, że za kilka miesięcy nie będzie już możliwości wnioskowania o wypłatę dofinansowania z programu MdM także z przyszłorocznego limitu środków. Zgodnie z zapisami ustawy regulującej działanie programu, obsługujący go Bank Gospodarstwa Krajowego ma obowiązek ogłosić wstrzymanie przez banki przyjmowania kolejnych wniosków z wypłatą zaplanowaną na przyszły rok w momencie, w którym łączna kwota zarezerwowanych już w tym roku środków przekroczy 50 proc. zaplanowanego na kolejny rok limitu.

Do przydzielenia w tym roku pozostaje więc około 213 mln zł z limitu na 2017 rok. Jak szacuje BGK środki te mogą się wyczerpać za niecałe trzy miesiące. Jeśli tempo wykorzystania limitu na 2017 r. utrzyma się na dotychczasowym poziomie, szacujemy że w sierpniu nastąpi wstrzymanie przyjmowania wniosków o wypłatę dofinansowania w kolejnym roku mówi Anna Czyż.

"Mieszkanie dla młodych" ma być realizowane, zgodnie z pierwotnym założeniem, do końca 2018 roku. Później, jak zapowiadali już wcześniej rządzący, nie będzie kontynuowany. Mają go zastąpić nowe propozycje zapowiadane przez Premier Beatę Szydło. Narodowy Program Mieszkaniowy rząd ma przedstawić po długim weekendzie.

Wychodzi na to, ze wszystko co popularne i zostalo zainicjowane przez Rząd PO-PSL jest złe a jedyne dobre pomysły ma obecnie rządząca Beata Szydło i jej świta.

zobacz wątek
4 lata temu
~naciagacz, corka dewelopera hahahaha

Odpowiedź

Autor

Polityka prywatności
do góry