Odpowiadasz na:

Raport z rynku mieszkań - maj 2016

W Gdansku taniej ? hahhahahaa

Zgodnie z prognozami ekspertów, na rynku mieszkań ceny stoją w miejscu. Zmiany stawek ofertowych były minimalne i nie zanosi się, żeby miało nastąpić... rozwiń

W Gdansku taniej ? hahhahahaa

Zgodnie z prognozami ekspertów, na rynku mieszkań ceny stoją w miejscu. Zmiany stawek ofertowych były minimalne i nie zanosi się, żeby miało nastąpić odbicie w najbliższych miesiącach. Choć deweloperzy budują na potęgę, na próżno można liczyć na promocje na rynku pierwotnym. Wahania nie przekraczały kilku procent w relacji miesiąc do miesiąca. Tracić nie chcą także właściciele mieszkań z drugiej ręki.

W najdroższej Warszawie, średnia cena za 1 mkw. mieszkania o powierzchni 38-60 mkw. wyniosła w kwietniu 7863 zł/mkw. to zaledwie o 35 zł/mkw. więcej niż miesiąc wcześniej. Stawki z warszawskiego rynku wtórnego były równie wysokie wyniosły 8154 zł/mkw. Wśród analizowanych miast, najniższe stawki odnotowano w Szczecinie (4804 zł/mkw. na rynku pierwotnym) i w Łodzi (3760 zł/mkw. na rynku wtórnym).

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym

Średniej wielkości mieszkania prosto od dewelopera, poza Warszawą, są drogie także w Krakowie i Poznaniu. Stawki przekraczają tam 6000 zł/mkw. Blisko tej granicy jest jeszcze Wrocław (5930 zł/mkw.) i Gdańsk (5887 zł/mkw.). O 1000 zł/mkw. mniej za nowe mieszkania oczekiwano w Katowicach (5057 zł/mkw.), Lublinie (5059 zł/mkw.), Łodzi (4943 zł/mkw.) i Szczecinie (4804 zł/mkw.).

Zmiany na tym rynku były znikome. Większe wahania wystąpiły jedynie w Gdańsku, który od dłuższego czasu zyskuje na wartości. W relacji miesiąc do miesiąca, stawki za średnie i większe mieszkania wzrosły tam o ok. 5-6 proc., co przekładało się na podwyżki o 200-300 zł/mkw.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym

W przypadku mieszkań z drugiej ręki, najwyższe ceny poza Warszawą odnotowano w Krakowie (6826 zł/mkw.). Na ponad 6000 zł/mkw. wyceniają swoje lokale także oferenci z Gdańska (6235 zł/mkw.). Niewiele tańsze oferty sprzedaży dotyczą właścicieli wrocławskich mieszkań (5654 zł/mkw.) i poznańskich (5930 zł/mkw.). Stawki ofertowe są znacznie niższe w Łodzi (3760 zł/mkw.), Katowicach (4133 zł/mkw.) i Szczecinie (4449 zł/mkw.).

Rynek wtórny od kilkunastu miesięcy nie notuje zmian cen. Właściciele starszych mieszkań w dobrej lokalizacji nie zamierzają ich wystawiać na sprzedaż taniej niż np. rok temu. Nie zanosi się w tym przypadku na zmianę nowe inwestycje deweloperów w gorszej lokalizacji nie są dla nich zagrożeniem, które mogłoby zmusić ich do obniżenia stawek.

zobacz wątek
4 lata temu
~naciagacz, corka dewelopera hahahaha

Odpowiedź

Autor

Polityka prywatności
do góry