Odpowiadasz na:

listopad ceny

Około 8500 zł/mkw. w Warszawie, 7000 zł/mkw. w Krakowie i 6500 zł w Gdańsku takie stawki obowiązywały w październiku na rynku mieszkań w najdroższych miastach Polski. Popyt na rynku wydaje się nie... rozwiń

Około 8500 zł/mkw. w Warszawie, 7000 zł/mkw. w Krakowie i 6500 zł w Gdańsku takie stawki obowiązywały w październiku na rynku mieszkań w najdroższych miastach Polski. Popyt na rynku wydaje się nie słabnąć, co ma odzwierciedlenie w braku zmian cen lokali mieszkalnych w kraju.

Niezmiennie najdroższe lokale na sprzedaż są w Warszawie. Za nowe mieszkanie w średnim metrażu (38-60 mkw.) deweloperzy oczekiwali średnio 7737 zł/mkw., a sprzedawcy z rynku wtórnego o ponad 600 zł/mkw. więcej. Pomimo utrzymujących się cen, deweloperzy i tak liczą, jak co roku, na dobrą jesień i zimę, w których sprzedaż jest wyższa niż na początku roku.

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym

Wśród dziewięciu analizowanych miast nie odnotowano większych wahań cen w górę lub w dół. W październiku stawki, jakich oczekiwali sprzedawcy od kupujących, wyniosły niemal tyle samo, a różnice na 1 mkw. nie przekraczały kilkudziesięciu złotych bez względu na kategorię metrażową.

Planujący kupno mieszkania o powierzchni 38-60 mkw. jeszcze w tym roku nie mają co liczyć na rychłe obniżki. Najwyższe ceny ofertowe wciąż występują w Warszawie dla średniego metrażu cena 1 mkw. oczekiwano w październiku 7737 zł. O ponad 1000 zł/mkw. tańsze były podobne mieszkania w Krakowie, a o 1700 zł w Gdańsku, który zamyka podium najdroższych miast w zestawieniu

Na drugim końcu znalazł się Szczecin (4825 zł/mkw.) oraz Łódź (4913 zł/mkw.) i Katowice (5133 zł/mkw.).

Ceny mieszkań na rynku wtórnym

Zastój cen dotyczy również rynku wtórnego. Używane mieszkania utrzymują ceny od dwóch lat i nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja miała się zmienić. Dobra lokalizacja bliżej centrum nie skłania ich właścicieli do obniżania cen, szczególnie że na rabaty muszą się decydować deweloperzy budujący osiedla w coraz większej odległości od głównych arterii wielkich miast.

Stawki, jakich oczekują właściciele mieszkań w najdroższej Warszawie, są z tego powodu jeszcze wyższe niż u deweloperów. Średnia cena, jaka pojawiała się w ofertach, wyniosła w październiku 8358 zł/mkw., czyli o ok. 600 zł więcej niż w przypadku nowych inwestycji mieszkalnych. Podobna sytuacja obowiązuje w kolejnych najdroższych lokalizacjach, czyli Krakowie i Gdańsku tu różnice są jednak mniejsze i wyniosły od 100 do 200 zł/mkw. Cena za 1 mkw. średniej wielkości mieszkania wyniosły odpowiednio 6844 zł w Krakowie i 6396 zł w Gdańsku. Niewiele taniej jest także w stolicy Dolnego Śląska Wrocławiu (5963 zł/mkw.).

Najniższe ceny lokali używanych wśród analizowanych miast odnotowano w Łodzi 4066 zł i Katowicach (4319 zł/mkw.). Poniżej 5000 zł/mkw. oczekują także sprzedawcy mieszkań z rynku szczecińskiego (4551 zł/mkw.).

zobacz wątek
3 lata temu
~naciagacz, corka dewelopera hahahaha

Odpowiedź

Autor

Polityka prywatności
do góry