Odpowiadasz na:

Witaj! To prawda, że drewno z drzew egzotycznych jest bardzo odporne na zmienne warunki atmosferyczne, ale jego cena jest nieraz dwu czy trzykrotnie wyższa od rodzimych gatunków, które odpowiednio... rozwiń

Witaj! To prawda, że drewno z drzew egzotycznych jest bardzo odporne na zmienne warunki atmosferyczne, ale jego cena jest nieraz dwu czy trzykrotnie wyższa od rodzimych gatunków, które odpowiednio zaimpregnowane nie są wcale gorsze! Ja polecam:
Sosna- drewno bielaste jest żółtobiałe. Twardziel świeżo po ścięciu kolorystycznie jest podobna do bielu, potem ciemnieje i staje się różowawa lub brunatnoczerwona. Jest znacznie trwalsza niż biel. Głównym elementem tworzącym rysunek drewna są widoczne na wszystkich przekrojach słoje roczne oraz ciemniejsze eliptyczne sęki. Jest to gatunek żywicorodny, a żywiczny zapach utrzymuje się przez długi czas
Świerk- z drzew pozyskuje się kremowe drewno o lekkim połysku. Jest ono twardzielowe, jednak barwa twardzieli nie różni się od bielu. Rysunek drewna tworzą słoje roczne. Twarde, regularnie rozmieszczone sęki są ciemniejsze od otaczającego drewna, często wypadają. Charakterystyczną cechą są dość duże pęcherze żywiczne. Drewno świerkowe ma piękny zapach, jest miękkie, łupliwe i łatwe w obróbce.
Modrzew- biel ma kolor od żółtawego do jasnobrązowego, a twardziel od bladobrązowego do bladoczerwonego o żywicznym zapachu. Słoje roczne są wyraźnie zarysowane, a sęki liczne, ciemnobrunatne i nieregularnie rozrzucone. Drewno modrzewiowe stanowi bardzo cenny surowiec, a pod względem własności fizykomechanicznych przewyższa wszystkie gatunki naszych drzew iglastych (odznacza się dużą stabilnością wymiarową mało się paczy). Ma również największą odporność na działanie grzybów i owadów wśród pospolitych gatunków iglastych.
Dąb- stosunkowo ciężkie i twarde drewno stanowi bardzo cenny surowiec o wszechstronnym zastosowaniu. Jest to drewno twardzielowe, wykorzystywana jest tylko twardziel, biel jest nieużyteczny. Jasne, szarobrązowe drewno pod wpływem środków pielęgnujących takich jak lakiery, woski czy oleje zmienia barwę na miodową.
Daglezja- jest gatunkiem twardzielowym. Między zewnętrzną jasną strefą drewna bielastego a wewnętrzną czerwonawobrązową twardzielą występuje wyraźna różnica barwy. Szerokie przyrosty roczne są bardzo dobrze widoczne na wszystkich przekrojach.
Jak widzisz, wybór jest spory. Jeśli chodzi o impregnację to świetnym rozwiązanie będzie Bondex Extreme Oil- służy do ochrony i dekoracji wszelkich podłoży drewnianych. Zapewnia wyjątkową trwałość powierzchni, chroniąc przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych, promieni UV i wody (również chlorowanej)., oraz nadaje powierzchni właściwości antypoślizgowe.
Pozdrawiam serdecznie,
Ekspert Bondex

zobacz wątek
4 lata temu
~Ekspert Bondex

Odpowiedź

Autor

Polityka prywatności
do góry