Widok

I wojna światowa na morzu - w 100. rocznicę bitwy jutlandzkiej

Rozrywka Temat dostępny też na forum:
[lead]Sto lat temu, w dniach 31 maja - 1 czerwca 1916 roku, rozegrała się jedna z dziwniejszych bitew w historii wojen morskich.[/lead] Była najbardziej krwawym starciem w okresie między bitwą pod Lepanto w roku 1571 i zmaganiami amerykańsko-japońskimi na Pacyfiku podczas II wojny światowej, ale nie przyniosła rozstrzygnięcia ani nie wpłynęła na losy świata. W bitwie jutlandzkiej (w ...
więcej
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

prawda była najkrwawsza ale za krótko napisane
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jutland vel Skagerrak i ja

Nie - nie wziąłem udziału w tej akcji, od której jestem o cztery dekady młodszy, ale byly takie czasy, kiedy NIC mi nie było na jej temat wiadomo. W ogóle pierwsza wojna światowa na morzu zainteresowała mnie znacznie później, niż druga, ale też okazała się ciekawsza i to sporo. Swoje wiem o Jutlandzie vel Skagerraku dopiero od roku 1970, kiedy wpadły mi w ręce doskonałe na tamte czasy Bitwy Morskie p. kmdr. Kosiarza i mała, ale wspaniała książeczka pana Flisowskiego, wydana w serii 'Sensacje XX Wieku'. Ta ostatnia co jakiś czas powraca na księgarskie półki, ostatnio w serii 'Historyczne Bitwy' Bellony. Sylwetki niektórych okrętów, walczących 'przed Skagerrakiem', pojawiły się na kartach znakomitych (i nie wzmawianych!) 'Dziejów Żeglugi' M. Mickiewicza, oczywiście zaostrzając mój apetyt na 'więcej o Jutlandzie'! Potem przyszedł rok 1973 i do księgarń trafiła kultowa już 'Pierwsza wojna... na morzu'. Tam opisano Jutland ze szczegółami!! Dziś wiem o sławnej bitwie naprawdę sporo.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
do góry