Widok

Jak patrzeć na "Kler"

Film Smarzowskiego narobił w mediach sporo szumu, więc warto mu się przyjrzeć jako swego rodzaju komunikatowi, patrząc z różnych perspektyw, by przeanalizować wszystkie aspekty tego komunikatu. Do dyspozycji mamy trzy odmienne perspektywy: nadawcy, odbiorcy i struktury wewnętrznej komunikatu.

https://www.salon24.pl/u/zetjot/898680,pare-uwag-o-klerze-ktore-srodowiska-lew-lib-wola-pomijac

https://www.salon24.pl/u/zetjot/899134,do-kogo-adresowany-jest-przekaz-kleru

https://www.salon24.pl/u/zetjot/899373,czym-kler-jest-czym-nie-jest-a-czym-moglby-byc
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

W 2D jest więc bez tych okularów.

Nie dziękuj
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

W ciagu weekendu milion kudzi obejrzalo ten film.
Milion idiotow, prawda?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

"Do dyspozycji mamy trzy odmienne perspektywy: nadawcy, odbiorcy i struktury wewnętrznej komunikatu."

I wszystkie trzy "perspektywy" przedstawione z subiektywnej perspektywy tej samej we własnym jedynie mniemaniu nieomylnej osoby.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Milion ułomów i jeden swiatły samozwańczy internetowy wieszcz.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ilu geniuszy zagłosowało na Hitlera bądź należało do pzpr, mo i SB ?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4

Cross

Normalny zabieg krytyczny wygląda tak:
1. przeczytaj
2. wskaż błędy
3. przedstaw własną, poprawną interpretację

Czekam, ale się chyba nie pomylę twierdząc, że się pewnie nie doczekam. Ale ktoś, kto zdawał maturę, powinien dać sobie radę.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 5

Proszono cię tu o podanie tytułów naukowych, wskazanie sukcesów, podanie tytułów książek lub napisanie, że nic się w tym zakresie nie osiągnęło. Czy to dla ciebie za duże wyzwanie. Człowiek z maturą bez problemu by sobie poradził. Czekamy tygodniami na odpowiedź ale się chyba nie doczekamy.
Za to wyszło, że stary menel to milioner-darczyńca.
stary klaun :)
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

gr8 b8
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

raven

???
Mam stłuc swoje okulary ? Obie pary czy tylko jedną ? O co biega?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4

"Żadnego filmu Smarzowskiego nigdy nie obejrzałem, wystarczyl mi fragment..."

Już to zdanie pokazuje z jakim tęgim doorniem mamy tu do czynienia.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Prościutkie pytanie do elyty:

Czy Smarzowski oglądał "Kler" zanim go nakręcił?
Bo skąd miał wiedzieć, jeśli nie oglądał ?
Te nasze tłuki są po prostu genialne.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Nic nie tłucz. Zapomnij te okulary. Czasami czuję się zmęczony.... bardzo zmęczony....

"I- No pyta się, wprost tych z polityki
G- No...
I- No pyta się ich „jak żyć”
G- No....
I- No.. a oni jej odpowiadają „krótko”
G- No...
I- No.
G- No co jej odpowiedzieli?
I- No… no mówiłem „krotko”
G- Mówiłeś, że krótko, ale nie mówiłeś, co krótko jej powiedzieli, Ty mi też powiesz krótko, ale powiedz, co powiedzieli. Ja jestem inteligentny powiesz mi krótko a się pokapuję! Tylko nie rób ze mnie jakiegoś idioty, co tej starej powiedzieli krótko? Noooo!!! No nie bój się tylko mów !"
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

powiedz mi jeszcze jak mam zyc?
to sie posmieje!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

To w zależności.... zależy czy będę kupował czy wypożyczał, nie?
A ja wiem?.....nie,nie nie powiem pani. Nie powiem
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

raven

Dobre. I skąd ja to znam ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Stary menelu - twój poziom intelektu jest równy saldzie konta - czyli mniej niż zero.

Potrafisz odpowiedzieć na proste pytanie doorniu?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Autorze wątku, czy oglądałeś film ?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Czy Smarzowski oglądał "Kler" zanim go nakręcił?

Czy mozna zrobic z siebie wiekszego półmózga niz ktos kto stawia takie pytanie?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Pozornie pytanie łowcy wydaje się nonsensem.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Filmu jeszcze nie widziałam i nie śpieszę się gdyż wątpię by wniósł coś nowego w moje podejście do księży, kościoła ...
Z przyjemnością zobaczę grę aktorską Gajosa etc. i ocenię FILM jako dzieło autora - zdjęcia, dialogi, wartość, wyjątkowość projektu.
Ps
Jestem bezgranicznie wdzięczna moim Rodzicom a szczególnie Tacie, który wychował mnie tak jak mnie wychował, pokazując prawdę, czuwając nade mną, nie okłamując i zawsze będąc - zawsze gotowy teleportować się w potrzebie by być przy nas.
Również w temacie religii, KK i księży byłam, zobaczyłam i wiem swoje. Spotkałam Boga, który pozwolił mi patrzeć i widzieć.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Iść nie warto.
Dlaczego ?
Poczytaj co te tłuki (nie)wyedukowane w postpeerelu wypisują, to film akurat dla nich.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

No i teraz przyłazi do Ciebie jakiś facet w kalesonach, rozsiada się w Twoim salonie na kanapie i zaczyna Ci opowiadać. Mówi, że to wszystko nieprawda, co myślisz o swojej rodzinie i rodzicach. Że Twój tata to pijak, co wszystkich was okradał dając ochłapy. Że mama Cię nie kochała tylko cały czas oszukiwała i wszystko robiła powierzchownie. I że w ogóle się mogła gdzieś puszczać, bo przecież teoretycznie to jest możliwe, bo wiele kobiet się puszcza. A że rodzeństwo to w ogóle tylko przeciw Tobie knuło i pluło Ci potajemnie do zupy.... no i z Toba to coś już musi być zupełnie nie tak, skoro zdarzało Ci się wspierać to obłudne towarzycho finansowo.
Słuchasz takiego pajaca w kalesonach i wzruszasz ramionami. Niech se gada. Co Cię to obchodzi? Skąd on jest w ogóle? Nie ma nic wspólnego z Twoją rodziną, a się wypowiada. Kto jak kto, ale Ty wiesz najlepiej, jak tam jest.
I tak powinno być z odbiorem przez ludzi, którzy w Kościele siedzą i wiedzą jak tu jest. Co nas obchodzi, co mówi pan zdolny ateista i drugi pan protestant. To są panowie w kalesonach, co sobie przyszli z zewnątrz i pięknym językiem opowiadają o świecie, który jest Twoim światem, nie ich. Ty swoje wiesz i wzruszasz ramionami.
Natomiast oczywiście problem pojawia się, gdy pan w kalesonach zaczyna plotkować i rozpowiadać takie rzeczy ludziom, którzy Twojej rodziny nie znają. Jeśli robi to pięknym, barwnym językiem i z pięknym sznytem aktorskim, to wielu mu uwierzy i będzie omijać Ciebie i Twych bliskich z daleka.

Tak, jednak obejrzę ten film. Na pewno będzie się wpychal do mnie drzwiami i oknami. Na pewno bardzo niedługo dołączą go do jakiejś Gali czy jakie tam są teraz kolorowe pisemka. Wtedy kupię żeby nie piracić. Albo ktoś kupi i ja od niego pożyczę. W sumie nie ma czego się bać. Ani panów w kalesonach ani tym bardziej Gajosa. Choć Wilhelmi był dużo lepszym aktorem. Gajos wszystkie role gra tak samo. Zblazowany, zmęczony życiem cynik. Gajos i Stuhr. Dwóch wielkich aktorów, którym najlepiej idzie po prostu odgrywanie samych siebie.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2

Raveninio, czasami to bym Cię chciała mieć na 3 metry od siebie i walnąć z Toba setkę, wypalić papierosa lub dwa choć przecież palaczem nie jestem gdyż samo noszenie fajek w torebce to trochę mało :)
Film dotrze do Ciebie (zgodnie z planem) szybciej niż myślisz. Wszyscy mówią (zwłaszcza Pysiek) o kiju z dwoma końcami. Nauka tańca z tym kijem jest niekończącym się procesem.

https://www.youtube.com/watch?v=ptyNHlJGY40
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

raven

Te nachalne niuanse w tych filmach sprawiają, że już wolę oglądać Claude van Damme lub Jasona Stathama. Akurat tresują te obwody w mózgu, które są mniej upierdliwe i bardziej użyteczne.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

No to jeszcze parę spojrzeń:

https://www.salon24.pl/u/julian-olech/899385,co-po-klerze-propozycja-dla-pana-s

https://www.salon24.pl/u/predatorxl/899366,kler-2-czy-moze
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Jedno jest pewne : w szambie bulgocze. Poprzedza to erupcje w światku " prawdziwych Polaków "
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jesteś inteligentnym człowiekiem i dobija mnie patrzenie jak rozmieniasz się na drobne.
Skup się Panie Pyśku. Gra dopiero się rozkręca i gramy va banque.
Łódka musi w końcu odbić od brzegu a helikopter poderwać się do lotu.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Oto Ratlerek na innym forum :

„Żadnego filmu Smarzowskiego nigdy nie obejrzałem, wystarczyl mi fragment jakiegoś filmu, bym się trzymał od tych klimatów z daleka. A gust mam niezły, znajomość literatury też, więc zawierzyłem swojej intuicji i okazuje się, że słusznie.”

Tytułowe pytanie wątku „Jak patrzeć na Kler” jest wiec niczym innym, jak zwykłym trollowaniem i pokonywaniem kolejnych granic ignorancji.
Przypomina mi to zachowanie Pierwszego Gwałciciela Konstytucyjnego, który nie tak dawno wyjechał z propozycją referendum konstytucyjnego, bo gdzieś słyszał ze jest Strażnikiem Konstytucji.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

lukrecjo,

do szkoły nie chodzę, a wiem, że trzeba się intelektualnie rozwijać, więc sam sobie zadaję pracę domową, którą staram się pilnie odrabiać, żeby nie zapomnieć czego mnie kiedyś nauczono.

Więc jeżeli chodzi o film, to najważniejsze jest to, co film pomija, jako że film operuje obrazem, więc pomija racjonalność i obrazem ją zagłusza. To jest pułapka zasadnicza.
Druga pułapka polega na tym, że film, obraz , nie potrafi pokazać, czy dane naganne zachowanie jest przypadłością indywidualną czy też jest zjawiskiem generowanym przez system. Smarzowski jest intelektualnie za cienki, żeby to chcieć albo umieć pokazać. Warto więc pokazać, rozkładając ma czynniki pierwsze, aparaturę jaką Smarzowski się posłużył, żeby ludzi wpuścić w maliny.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2

Rozwijaj się. Rozwijaj. W przerwach między "przebieraniem się kilka razy dziennie" coś trzeba robić :)
Po prostu nie reklamuj za freeko (?) tej pozycji. Zresztą rób jak chcesz zachowując wiarę w ludzi.
Z malinami w tym roku jak z grzybami. Żeby zjeść jajuszka na kurkach trzeba się wybrać do lidla.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

lukrecja

Do lidla ???
Tam straszy ta, jak jej tam... ?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

ciii... pół bańki masz na zbyciu? piekara walczy
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Obraz Kler spóźniony o jakieś 20 lat-
tyle w temacie
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Stary półmózg nie pojdzie na Kler, bo kupno biletu za 27 zl to czysta abstrakcja. Proste.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

"Czekam, ale się chyba nie pomylę twierdząc, że się pewnie nie doczekam."

Oczywiście że się nie doczekasz. Nie zamierzam tracić cennego czasu na zgłębianie twojej radosnej twórczości.
Swoją drogą dlaczego oczekujesz ode mnie przeczytania twoich wypocin przed wyrażeniem opinii o nich skoro sam wyrażasz opinie o filmie, którego nie oglądałeś? To tak jak byś napisał recenzję książki, której nie czytałeś w stylu książka jest do de... bo ma brzydką okładkę.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

Cross, masz rację.

Rozbrajające jest to :
„Smarzowski jest intelektualnie za cienki, żeby to chcieć albo umieć pokazać...,,”

Ratlerek zestawił intelekt Smarzowskiego ze swoim, i wyszło mu to, co wyszło.
Padłem :)))
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

A odpowiedzi dotyczacej jego tytułów i dokonan naukowych brak.
Mniej niż zero.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

>Gajos wszystkie role gra tak samo. Zblazowany, zmęczony życiem cynik. Gajos i Stuhr. Dwóch wielkich aktorów, którym najlepiej idzie po prostu odgrywanie samych siebie.

Dawno się trzeba się było za nich wziąć. A tak to wyrosła nam kasta jak ci sędziowie.
Do tego jeszcze taka Janda albo Stalińska.
Bierzcie przykład z TW Faraona, pseud. Zelnik, jedyny co godności i honoru zawodu aktora broni.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Panowie, Dzięki za wątek.

Ps
Zamiast Kleru zapodam sobie "kompromis" ;)
https://youtu.be/sPeFtXVo6eI
Dobranoc
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Taa, zwłaszcza teatralne role Gajosa są zblazowane do granic możliwości.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dwie teatralne role pamiętam. Świetne. Zagrał Stalina udzielającego audiencji Georgowi B. Shawowi, w którego bodajże Holoubek się wcielił. I pamiętam też teatr pt. Norymberga, gdzie grał starego ubeka, co chce zrobić publiczną spowiedź z życia. Obie role dla niego typowe. Poważny, dostojny, budzący respekt buldog. Taki (geno)typ Wojciecha Manna. Dobrze sprawdza się w rolach prokuratorów, businessmanów, polityków, mafiozów itp. Alkoholika zagrał nieźle ale już nie wybitnie. Ja widziałem, że udaje. Anna Dymna super zagrała alkoholiczkę. Nie pamiętam tytułu. Dziennikarka-alkoholiczka.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Kruku,
A Schaeffer?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Cross

No to powtórzę, bo rżniecie, elyciarze, głupa, że nie przyczytaliście:

czy smarzowski oglądał "kLER" zanim go nakręcił ?
bo skąd miał wiedzieć, jeśli nie oglądał ?

No i co ? Zajarzyło wreszcie ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

@ Jak patrzeć na "Kler"

Rozumiem że byłeś na seansie i widziałeś film ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Te, ynteligent, a ciebie to matka widziała przed urodzeniem, czy tak jej wyszedłeś głupio po prostu ?
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1

...geniusz... teraz wiem czemu łowca uważa się za alfę i omegę jak ma takich dyskutantów. ;P
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Ooo..... widzę, że poważni ynteligenci y yntelektułaliści postanowili się ujawnić.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

"Kler" to:

1. ilustracja systemu demoliberalnego
2. stan umysłu
3. i, dopiero na tym tle, film

I w tej kolejności należy patrzeć na to zjawisko.
Ale elyciarze mają problem z liczeniem do trzech.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

znaczy się filmu nie widziałeś , ale zwiastun masz obcykany w HD ?
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

>Kler" to: 1. ilustracja systemu demoliberalnego 2. stan umysłu 3. i, dopiero na tym tle, film

Co ty kur**a wiesz o „Klerze” ?
Ratlerek, podobnie jak dzisiejsza gimbaza - „Krzyżaków” i Trylogie zna z bryków, a w głowie ma kupę.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Frajerze,
w odróżnieniu od Ciebie, ja mam wiadomości z pierwszej ręki, ja po prostu znam wielu księży.
Film zaś to fikcja, powedzmy że literacka. A fikcję literacką każdy inteligentny człowiek jest w stanie sam stworzyć. W odróżnieniu od schamatycznej fikcji filmowej, życie każdego księdza jest niepowtarzalne i niepodrabialne. Tak jak moje. A frajerzy prowadzą życie wg schematu.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

"czy smarzowski oglądał "kLER" zanim go nakręcił ?"

Czy tylko ja nie widzę związku odpowiedzi na to w sumie bezsensowne pytanie z autorytarnym wypowiadaniem się w temacie o którym się tylko słyszało w mediach? Twórca nie wiedział zanim nie stworzył i stworzył a Łowca nie widział a wie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Bo Ratler jest najwyższym Twórcą.
Nie oglądał, a wie.
Ratler potrafi stworzyć coś z niczego.
Nie musi nic oglądać, by wiedzieć.

Taki Bóg aby stworzyć człowieka, posłużył się sobą i stworzył go na swój obraz i podobieństwo.
Ratler zrobiłby to samo zupełnie bez niczego i niczym się nie posługując.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

wdr

Nadal nie rozumiesz o co chodzi ?
Spróbuję Ci wytłumaczyć bez wchodzenia w takie kwestie naukowe jak systemy semiotyczne.

Film bazuje na scenariuszu, a scenariusz to zbiór znaków (semiotycznych) czyli symboli - tam nie ma żywych ludzi, są tylko symbole uporządkowane według pewnego planu. Znaki trzeba umieć czytać, nie wystarczy znać literki i te znaki muszą ukladać się w jakiś spójny wątek przyczynowo-skutkowy.
Ale tu jest problem, bo znaki językowe przetłumaczone zostają potem na obrazy, a obrazy to już nie są znaki symboliczne i nie poddają się analitycznej rozbiórce tak jak symbole językowe. Jest język naturalny, nie ma jezyka obrazów.

Każdy dobrze wykształcony człowiek jest w stanie nakreślić rozmaite scenariusze, w zależności jakie założenia sobie postawi. Nie ma więc problemu z napisaniem scenariusza takiego z jakiego korzystał Smarzowski. Więc zupełnie zasadnie można w tym momencie powtórzyć pytanie: Czy Pan Smarzowski oglądał "Kler", zanim go nakręcił ?

Najpierw pan Smarzowski korzystał ze scenariusza, który albo sam napisał, albo ktoś mu napisał. Ale zanim scenriusz powstał, musiał pomysł scenariusza powstać w czyjejś głowie, czyli mamy tutaj umysł.

A skąd się wziął pomysł w umyśle scenarzysty albo pana Smarzowskiego? No chyba nie ulega wątpliwości, że z mediów, albo ubeckich materiałów, czyli mamy system jako źródło scenariusza, a potem filmu.

Kazdy inteligentny analityk widzi więc, że film pojawia się dopiero na końcu ścieżki tego zjawiska i każdy normalny analityk jest w stanie odtworzyć tę ścieżkę bez oglądania filmu.

Podobnie, dobry śledczy nie musi obserwować zbrodni, bo to absurd, on analizuje tylko ślady pozostawione przez zbrodniarza i stosuje logikę.

Więc jeśli chcesz się wypowiadać w takich kwestiach jak film, to najpierw się doucz i użyj wyobraźni, która jest narzędziem umysłu.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

>Podobnie, dobry śledczy nie musi obserwować zbrodni, bo to absurd, on analizuje tylko ślady pozostawione przez zbrodniarza i stosuje logikę.

Tym tropem myślenia: taki sędzia w sądzie.... nie był na miejscu zbrodni, a wydaje wyroki.

Tak więc dobremu krytykowi filmowemu wystarczy trailer, ba.... sam tytuł .... i juz może pierdyknac felietonik.

Ps. Książek tez nie warto czytać
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

"taki sędzia w sądzie.... nie był na miejscu zbrodni, a wydaje wyroki."

A to niespodziewanka, pewnie z czasów sowieckich wynalazców:

Sędzia musi wsiąść do machiny czasu, cofnąć się i obejrzeć scenę zbrodni na żywo ?
Kapitalny pomysł.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

znaczy się nie trzeba oglądać filmu, aby "napisać recenzję" wystarczy znajomość systemów semiotycznych i wyobraźnia. Idąc dalej tym tokiem rozumowania po co kręcić film i pokazywać go na festiwalu ? Wystarczy notka autor-tytuł i już wiemy czy film jest zaj..eb...sty czy totalne dno ?
np: Kaczyński-Wałęsa będzie zaj..bisty
, a Wałęsa-Kaczyński to będzie totalne dno !?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Mówimy o konkretnym tekście, nie przesadzajmy z mnożeniem kolejnych hipotez, bo się rozkojarzysz. Skup się na jednym, a porządnie. Wydawało mi się,że napisałem poprzedni komentarz językiem zrozumiałym.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

@nie przesadzajmy z mnożeniem kolejnych hipotez

aha zatem to co masz do powiedzenia na temat "Kleru" to hipoteza ?!

Dlaczego zatem nie zatytułujesz wątku "Moja hipoteza jak powinniście odbierać film "Kler" ! - tak podpowiada mi wyobraźnia - autor dzieła zetjot" ?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

wdr

Nie kombinuj, bo wyżej ...

Przecież "Kler" jest fikcją literacką, nieprawda ? Nie jest chyba filmem dokumentalnym. Powiedzenie, że "Kler" jest hipotezą pewnego stanu KK byłoby nienależnym komplementem wobec tego filmu. Pełny opis wszystkich aspektów "Kleru" jaki przedstawiłem jest także moją hipotezą. Nie widzę tu niczego dziwnego. Kombinujesz przy mojej autorskiej hipotezie, ale jakoś uciekasz od analizy hipotezy Smarzowskiego. Po kolei więc - zabierz się najpierw za Smarzowskiego, a dopiero potem za moją hipotezę.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Widzisz .... mimo że znajomość systemów semiotycznych i wyobraźnię mam rozwiniętą chyba ponad przeciętność, bo potrafię po samym autorze (łowca...., skydiver), bez tytułu!, określić wartość "dzieła" :D , to jednak na temat filmu wypowiem się po jego obejrzeniu.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

wdr

W życiu, umysł ludzki opiera się głównie na doświadczeniu, i każdy pojawiający się fakt interpretuje z pozycji posiadanego doświadczenia. Po przeczytaniu kilku tysięcy książek i obejrzeniu setek filmów, z pewnością sięgającą 99% jestem w stanie ocenić dany produkt bez koniecznośći jego konsumpcji. Zanim zacznie się konsumować, normalny umysł ocenia przydatność produktu.

Musisz paru rzeczy jeszcze się douczyć.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Byłbym strasznym egoistą, gdybym tego nie polecił:

https://www.salon24.pl/u/seaman/899403,metody-pani-dominiki-czyli-polska-bedzie-zawsze-katolicka

Autorstwa jednego z najlepszych blogerów. Pyszne.pl
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Film jak film
Jedni krytykuja jedni chwalą
Jedni księża są księżami jedni pseudo księżami
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

"Znam wielu księży"

I teraz wiemy skąd się wziął taki popaprany twór jak stary menel. Jak go każdy z nich dymał latami to teraz mamy takiego cyborga.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Pan M

To dopiero jest intelektualny wyczyn intepretacyjny : może tak, a może nie.
Genialne. Komu w złobie dano ... ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

Panie Pyśku, tak się składa, że w tym wątku Pan M zdobył główna nagrodę swoim wpisem.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Troszkę off-topic:
Producenci filmu "Kler" strzelili sobie nieco w kolano tak intensywną jego promocją:
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/producent-filmu-kler-bedzie-musial-oddac,188,0,2417596.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4

E tam , zarobi dużo więcej , po prostu przez lata zamiatania wszystkich brudów pod dywan widać że taki film był potrzebny, a jak jest dobry (jeszcze nie widziałem) to i jest szansa że poza Polską też coś zarobi...
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Dla mnie istotną informacją jest ta, że podatnicy nie dołożą do produkcji filmu ani złotówki.
Kompletnie abstrahując od tego, konkretnego filmu. Państwo nie powinno finansować ani Artystów, ani Tfurców.
Artysta sam się doskonale sfinansuje albo znajdzie sponsora. A tfurcy niech se idą zap.. na budowę, jeśli nie mają z czego żyć, gdyż nikt ich tfurczości nie chce kupować.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

Nie wiem.... polska ma "bogatą" historię, która mogłaby być podstawą dla wielu filmów, ale nikt nie zaryzykuje "niepewnego" projektu , gdy jest mnóstwo tematów "pewniaków" do nakręcenia...
Z jednej strony takie dofinansowanie, które byłoby zwracane gdy film odniesie sukces jest dobrą formą...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Nie oglądałem "Smoleńska" ale z tego co czytalem, z róznych źródeł, to artystyczny chłam. Lepiej gdyby nie było dofinansowania z PISF, bo w ogóle by nie powstał i siary by nie było. Piszę też w zupełnym oderwaniu od tematyki tego filmu.
Ludzie na świecie kręcą filmy artystyczne, niskobudżetowe. I jakoś im to wychodzi.

Kiedy rodzeństwo Wachowskich bylo jeszcze braćmi a nie siostrami, nakręcili "Więź". Za..bisty film. Bardzo polecam!
Kasa z niego pozwoliła im sfinansować tak niepewny, a diabelnie drogi, projekt, jakim był "Matrix". Wcześniej juz go mieli w głowie, ale kasy nie mieli. "Wieź" była ewidentnym środkiem do celu.

Da się? Da się!
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3

Zatem jak nie oglądaliśmy Smoleńska to nie bawmy się w znajomość systemów ....;) oglądałem natomiast Jack Strong, Fotograf, Kamienie na Szaniec, Pianistę i jakoś nie mam za złe dofinansowania....

P.S.
@ Ludzie na świecie kręcą filmy artystyczne, niskobudżetowe. I jakoś im to wychodzi.
Taaa... Już widzę niskobudżetową wersję Krzyżaków ;] No ale skoro można zrobić film o II WŚ bez ani jednego Niemca to może ..... ;]
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

> i jakoś nie mam za złe dofinansowania..

Podałem naprzykłąd czegoś tam Wachowskich. Oni/one sami/same zarobili na Matrixa.
Ale jakiś widzisz problem w zrzucie?
Powiedzmy.. film ma kosztować 1M. Producent zakłada zrzutkę na Necie. Z zastrzeżeniem, że każda stówa to 0,1 ‰ udziałów.
Kto wierzy w reżysera, aktorów.. czy choćby dla samej koncepcji filmu go popiera, się dorzuci. Jak film będzie dochodowy, to jeszcze na nim zarobi. Jeśłi nie... trudno.
Jestem w 100% przekonany, że masa nawet wysokobudżetowych produkcji, mogłaby tak powstać.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

...Bogowie... jeszcze do tamtej listy...

Problem jest taki że w film historyczny (zazwyczaj wysoki budżet) , ale swoim tematem zorientowany na polskiego widza raczej większych szans poza Polską nie ma, przez co szansa na dochód jest powiedzmy nieporównywalna z ryzykiem i nikt o zdrowych zmysłach pchać się w to by raczej nie chciał....
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

"Krzyżacy" w obecnej technice to nie musiałby być film wysokobudżetowy.
Kiedy go kręcono, wzięły w nim udział tysiące statystów.
Teraz wystarczyłoby pewnie kilkudziesięciu a resztę, małym kosztem, by się zmultiplikowało na kompie.
Nie było wydumanych efektów specjalnych.
TO mógłby być film niskobudżetowy, bo poza bitwą pod Grunwaldem, w zasadzie mógłby się dać nagrać w jakiejś np. sali gimnastycznej w szkole, ze styropianowymi dekoracjami. I w Lesie Oliwskim :)

Pamiętasz "Kosmos 1999"?
Leciał taki serial s-f w Studiu 2 pod koniec 70'tych
Będąc dzieciakiem w podstawówce wiedziałem, że efekty specjalne w tym filmie to pic na wodę. Ale i tak oglądałem, bo fabuła mnie ciekawiła.
Jak oglądałen niedawno, w ramach nostalgii, jakiś odcinek, to skojarzyło mi się to z najgorszymi w świecie filmami czyli debeściakiem Edem Woodem :D
Ale fabuła mnie wciągnęla, bo to był akurat odcinek, którego za dzieciaka nie obejrzałem.

Zatem uważam, że nie budżet a talent robi film (czy sztukę w ogólności)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

I jeszcze...

Larsa von Triera zapewne kojarzysz.
AKurat jego nie lubię, ale to świetny przykład jak za grosze zrobić filmy, liczące się na świecie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

Po mojemu 1% ludzkości to geniusze, kolesie którzy są wizjonerami i zazwyczaj maja problem z światem, w którym musza żyć. Dalej 20% to rzemieślnicy, kolesie którzy mają w miarę porządnie ukształtowaną hierarchię wartości i starają się żyć według własnych zasad. No i pozostałe 80% to reszta, kolesie którzy żyją od przypadku do przypadku i mają zasady od przypadku do przypadku.
I teraz z tego wszystkiego 95% chce żyć lepiej niż żyje i jest gotowe zrobić to kosztem innych zamrażając swoje sumienie. Natomiast bardzo niewielki procent żyje w zgodzie z sumieniem i nie sprzedaje się - cześć bo nie, a część bo cena nie jest wystarczająco atrakcyjna.
I teraz - zależy kto na kogo trafi.
Gdy trafi geniusz na uczciwego to tworzą dla procesu twórczego.
Gdy trafi geniusz na kanciarza, to zwykle daje się doić.
Gdy trafi reszta na kanciarza to się nazywa raj.

Kiedy Rodriguez kręcił El Mariachiego potrzebował zatrudniać aktora (zagrał u niego Carlos Gallardo, jego wielki przyjaciel). W sumie to Rodriguez zagrał by el mariachiego sam, ale wtedy nie miałby kto stać za kamerą.

W rzeczywistości świat dzieli się na mejnstrimowy i andergrandowy. Artystycznie najciekawsze projekty powstają poza mejnstrimem. Ale czasem mejnstrim wyciąga jakieś pomysły z andergrandu, żeby na nich zarobić, bo mają potencjał.

Sięgnę tutaj po przykład Vangelisa. Koleś, który od dziesiecioleci siedzi w swoim studiu nagrań i tworzy. To co chce. Kiedy potrzebuje kasy wyłazi ze studia, bierze jakąś chałturę typu muzyka do filmu, kasuje za nią x milionów po czym znowu wraca do siebie tworzyć dalej. Kolesie z kontraktami czekają pod studiem, kiedy znowu wyjrzy. Już kiedyś o tym marzyłem, żeby przez miesiąc móc mieszkać w tym jego studio. Albo w archiwum watykańskim. Kręciłby mnie obie te rzeczy.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Tak trochę off topic, to von Trier nakręcił jakieś takie soft porno pt. Nimfomanka. Nie oglądałem tego, ale pamiętam plakat. Biała dziewczyna pośrodku dwóch półnagich, dobrze zbudowanych Murzynów. Oglądam właśnie, że prezydent Macron walnął sobie podobną sesję. Głupia sprawa, ale sto razy wolę te wszystkie śmieszne sesje zdjęciowe prezydenta Putina. Putin konno na stepie, Putin poluje na tygrysa strzelbą ze środkiem usypiającym, Putin na rybach... Tu przynajmniej wiem o co chodzi, aMAcron co chciał przekazać? On jest homo czy jak?

https://www.youtube.com/watch?v=heseuvwmG9I
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

E, tam, od razu homo, przekaz wg mnie jest taki: elo, ziomki, przestańcie jumać, weźcie się do roboty a życie będzie piękne.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

raven
Putin nie jest głupi i odwołuje się do trwałych, głębiej zakorzenionych w kulturze i naturze motywów konserwatywnych, usiłując grać na politycznych uczuciach środowisk konserwatywnych.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Mama mu pozwoliła to sobie strzelił focię, o co kaman Rawciu? xD
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ahahah. Były takie ochy i achy, jak go wybrali. Że niby dama z klasą i się fantastycznie trzyma mim wieku. No nie wiem. Mnie ona z Iggym Popem się kojarzy. I to współczesnym. Co ci arbitrzy elegancji Szapołowskiej nie widzieli? Zobaczyliby co to znaczy ładnie się prezentować bez skalpela i mimo wieku.

A drewna szalunkowego w Japonii zużywają dziesięciokrotnie mniej ;)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

> Za..bisty film

Tknęło mnie, żeby obejrzeć go znowu. I zdania nie zmieniam. Perełka.
Jak mi się trafi przetykanie syfonu od zlewu, to nie ma ch..., żeby czynność ta nie kojarzyła mi się z seksem :D
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3

> dofinansowanie, które byłoby zwracane gdy film odniesie sukces jest dobrą formą...

W tę stronę ok.. Ale co jeśli film jest "klapą". A takich klap jest N rocznie ... a podatnicy się zrzucają na jakieś wydumane wizja artystyczne jakiegoś tfurcy?
I nie dotyczy to tylko działalności filmowej, ale każdej działalności ... powiedzmy "artystycznej".

Mała dygresja:
Kilka dni temu był Światowy Dzień Jabłka. Oczywiście nie wiedziałbym o tym, gdybym nie usłyszał o tym w radiu.
Dokładnie w ten dzień, przynosiłem działkowej sąsiadce torby. Najpierw Stonkowe, potem z durnego szwdzkiego sklepu. Zbierała jabłka, których nikt nie chciał zebrać a były przepyszne. Jeszcze się bawi w przetwórstwo. Ja już nie. Mam słoje sprzed dwóch lat.
W tym dniu usłyszałem w radiu, że Polacy żżerają rocznie 600kt jabłek a polscy sadownicy produkują 5Mt. I że 3x powiększyła się produkcja jabłek w ciągu ostatnich 10 lat. Eksport umarł, bo rynek rosyjski jest objęty embargiem a rynki zachodnie są nasycone własną produkcją, która od 10 lat jest na mniej-więcej stałym poziomie.

Wracając trochę do "produkcji artystycznej".
W latach 90'ych był boom na krasnale ogrodowe. Moda od Szkopów oczywiście przyszła. A zagłebiem krasnalowym były okolice Nowej Soli w lubuskiem. Bosch... ile ich stało wówczas przy drogach.

I teraz mamy tak:
- producenci krasnali ogrodowych żądają dopłat do swojej produkcji. Poniesli koszty i należy docenić ich kunszt. A nikt ich już nie kupuje. Sytuacja oczywiście hipotetyczna.
- producenci jabłek ponieśli koszty produkcji... a większość owocow zgnije na drzewach, bo koszt zbioru przewyższa koszt skupu jabłka przemysłowego, czyli bodaj 0,13 zł/kg A i za tę cenę mają problem sprzedać, bo przetwórnie mają nadmiar.
- artysta lub tfurca coś tworzy. A nikt tego nie chce kupować. I podnosi kwik. No jak to? Przecież mój talent.. i praca..

Wszystko powyższe dla mnie jest jednoznaczne. Nie robi sie "sztuki dla sztuki" (akurat w tym kontekście określenie cholernie tu pasuje), jeśli nie ma się na to kasy albo szczególnej wizji... znaczy pitolca :D
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3

Dane statystyczne na temat pedofilii:

https://www.salon24.pl/u/polityka-od-kuchni/899767,kler-projekcja
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Ludzie, skończcie te pitolamento na temat filmu którego żadne z Was jeszcze chyba nie oglądało. To jakaś histeria i opar absurdu. Idźcie do kina, obejrzyjcie wówczas będzie realne pole do dyskusji. Tymczasem rozmawiacie jak UFO lodzy. Szkoda że nikt z tutejszej pisowskiej grupy wsparcie z równym zaangażowaniem nie dyskutował o "Smoleńsku" Krauzego. Tak na marginesie, porównajcie warsztat i aktorów obu filmów i oceńcie jakie g*wno intelektualne tkwi przy PISie a jakie postacie są wobec tej bandy opozycją ze środowiska artystycznego.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Oooo.... proszę, czemu to znów ksiądz katolicki ma związek z gwałceniem dzieci ?
Czy ktoś z prawakow dysponuje przykładami pedofilii z innych grup zawodowych, np. wśród geodetów i przedstawicieli handlowych ?

https://wiadomosci.wp.pl/66-letni-kapelan-molestowal-nieletnia-pacjentke-sa-zarzuty-6302007272528001v
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

> Czy ktoś z prawakow dysponuje przykładami pedofilii z innych grup zawodowych, np. wśród geodetów i przedstawicieli handlowych ?

Nie ośmieszaj się kolejny raz.
Przywoływani niedawno do tablicy w wątku o Trynkiewiczu: psycholog, dyrygent czy kreator wizerunku to mało?
A sam Trynkiewicz był nauczycielem.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4

Sadyl pytanie skierowane było do prawaków
Ty zaś jesteś nijaki.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 3

Badaniami powinno być objęci także agenci.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dzisiaj już mi się nie chce redagować tego materiału, ale jutro przedstawię naj, naj, najwłaściwsze spojrzenie na "Kler", które tu jest pomijane. Takie że wam w pięty pójdzie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4

Czyżbyś jednak obejrzał film w "międzyczasie"?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

raczej poszerzył znajomość systemów semiotycznych i rozwinął wyobraźnię ;]
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

W piety nam pojdzie bo stary d**il cos na jakims forum napisze?

Proponowalem spotkanie, wtedy moglbys na nim tak mi dowaluc zeby mi w piety poszlo.

Jestes tchorzliwym wirtualnym starym nikim!
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

>A sam Trynkiewicz był nauczycielem.

Każdego dnia dowiadujemy się o kolejnych przypadkach pedofilii wśród księży.
Podobno jest to spisek lewackich mediów.

Czemu zatem media prawackie nie informują nas o pedofilii wśród nauczycieli ?
No bo skoro pedofilia wśród duchownych jest na poziomie statystycznym, to statystyka wskazywałaby na równie częste przypadki wśród nauczycieli.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Biorąc pod uwagę ilość mężczyzn w szkole i kobiet jako księży odpowiedź wydaje się być jasna
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Szapołowska o filmie Kler : „To zwykła nagonka, a nagonki zatruwają mi powietrze, sprawiając, że nie mogę oddychać. Dosyć tego!”

Pani Szapolowska wie, ze to nagonka.
Ale filmu nie widziała.
Na tym forum też jest mądrala, co to filmu nie widział, ale wie „jak patrzeć na Kler”
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Jakoś nie słyszałem o takich przypadkach w tej grupie, więc to nie jest statystyczne, chyba że przesuniemy przecinek ;) http://www.elondyn.co.uk/ludzie,profile,67935
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Rzuć przykładowych pięć przypadków pedofili z ostatnich kilku lat w Polsce.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie jestem fanem, jak ty, dewiacji, nie ekscytuję się nimi i nie prowadzę archiwum. Jeśli potrzeba, można zajrzeć do materiałów, jak wyżej.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Inne tematy z forum Hydepark

Jak często się myjecie? (69 odpowiedzi)

Jestem fryzjerką i przeraża mnie widok brudnych, śmierdzących włosów,brud za uszami i na...

słodko, część druga ;) (544 odpowiedzi)

Zakładam nowy wątek, słodycze stały się niemożebnie długie i nie mam już do nich cierpliwości ;)...

Detektyw - wywiad gospodarczy (3 odpowiedzi)

Szukam pomocy detektywa, który będzie w stanie dla mnie wykonać wywiad gospodarczy pod kątem...

do góry