Widok

Jaka wielkość działki budowlanej jest optymalna? (Gdańsk lub Gdynia)

Jaka wielkość działki budowlanej jest optymalna? Chodzi mi o budowę domu jednorodzinnego- standard około 140-150 m2 powierzchni użytkowej).

Mam na myśli optymalny stosunek powierzchni do ceny?

Zawsze myślałem, że kupię działkę 1000 metrów, ale ze względu na dzieci chcę kupić działkę w mieście (blisko do szkoły i sklepów) a dokładniej obrzeża Gdańska lub Gdyni, ale z gotową już infrastrukturą. Problem w tym, że ceny są olbrzymie np. na Osowej czy Wiczlinie działki 1000 metrów kosztują ok. pół miliona (około 500 zł za m2)...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Witam! Wszystko zależy od tego jaki dom ma stanąć na tej działce. Jeśli domek ma być parterowy, typu bungalow, zajmie dużą powierzchnię działki, zostanie wtedy niewiele miejsca na ogródek. Duże znaczenie ma też kształt działki, na wąskiej i długiej będzie ciężko z bungalowem. Najlepiej kupić działkę w kształcie prostokąta, kwadrata, byle nie w dołku, ładnie ukształtowaną. Cena to inna sprawa, zależy gdzie, ceny są bardzo zróżnicowane. W mieście trzeba mieć bardzo dużo pieniędzy na zakup działki. Najlepiej poza miastem, ale w miejscu gdzie jest szkoła, sklepy i inne udogodnienia, a ceny nie są szalone.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
Mam na myśli standardowy dom- który zazwyczaj się buduje- czyli piętrowy. Parterowe bungalowy to rzadkość więc nie ma potrzeby w ogóle o tym nawet rozmawiać.

Odnośnie lokalizacji- czy 500 tys. zł za 1000 m2 działki to normalna cena? Chodzi mi o obrzeża Gdańska/Gdyni z gotową infrastrukturą (szkoły, sklepy, chodniki, kanalizacja, oświetlenie itp.)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Odświeżam.

Pytanie do właścicieli domów- ile działka budowlana w granicach miasta (załóżmy w dzielnicy wzdłuż obwodnicy typu Dąbrowa, Osowa itp) mus mieć minimum m2 żeby żyło się komfortowo? Mówię o budowie domu piętrowego załóżmy 150m2 powierzchni?

Myślałem, że kupię działkę 1000 m2, ale średnia cen to 500 zł za m2.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Tobie na glowe padlo ? za 500 ? to sie kupuje w dobrych lokalizacjach - spokojnie w miescie a nie na wygwizdowie, na obwodowych to max 200 za dzialke i to tez przesada.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Też tak myślałem, do czasu jak zacząłem się orientować, jeździć szukać...
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
ja buduje dom 130metrów na działce 1000metrów na wiekszą w miarę blisko Gdańska po prostu nas nie stać
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ale budujesz w granicach Trójmiasta czy za miastem? To ma duże znaczenie. Jaka cena działki i jaka orientacyjnie lokalizacja?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
za Pruszczem Gdańskim, działki w obrębie tRójimasta prawie zaznaczam prawi wszedzie plasują się w granicach 1000 za metr, oczywiście duze znaczenie ma jak atrakcyjnie dzialka jest polozona , czy sa wszystkie media itp
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Straszyn. Wszystkie media (woda, prąd, gaz, kanalizacja). 1000 m2 z ładnym widokiem na las. Kameralna okolica domów jednorodzinnych. Wjazd na działkę z gminnej drogi. Ok 1 km do szkoły, sklepów. 200 zł / m2
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Określ rozmiar. Duża działka = duża przestrzeń, ale wysoki koszt zakupu, zagospodarowania (trawnik, ogród, ogrodzenie) i więcej czasu na ogarnianie przestrzeni. Za mała działka może oznaczać brak miejsca i mniejszy komfort życia. Gdzieś to trzeba wypośrodkować.
Określ kształt. Działka trapezowa, trójkątna lub nieregularna może być w sam raz, jeżeli masz na nią pomysł. Weź zeszyt w kratkę, narysuj działki o różnych rozmiarach i kształtach i pobaw się umiejscawiając na niej dom, taras, garaż, trawnik, ogród, altanę, garaż, blaszany garaż na narzędzia itp.
No i koniecznie zadbaj o tymczasowe ogrodzenie działki: https://clipper.pl/przenosne-ogrodzenia/ Jest opcja wynajmu takiego ogrodzenia.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

Inne tematy z forum Dom i mieszkanie

Prośba o pomoc gdzie warto mieszkać - zakupić mieszkanie, szereg. (25 odpowiedzi)

Jak w temacie prośba o pomoc dla ludzi z 3 miasta . Chce przeprowadzić sie do trójmiasta . i...

dobry i tani projekt domu (16 odpowiedzi)

gdzie najlepiej kupić lub zamówic projekt domu? macie jakieś doświadczenia i wskazówki?

jakie drzwi ? (27 odpowiedzi)

Drzwi zakupione za około 500zł w markecie mimo, że mają nazwę wzmacniane to całkowicie nie...

do góry