Widok

Jezioro na ulicy przy rondzie

Nie może być tak, że straż pożarna codziennie przyjeżdża za pieniądze sołeckie wypompowywac wodę z jeziora, które codziennie wypełnia się wodą przy rondzie na ulicy Pszennej. Właściciel czy też dzierżawca działki rolnej powinien ponieść odpowiedzialność w sądzie z tytułu niszczenia publicznego mienia i prywatnego tj. samochodów codziennie tam przejeżdżających, a a tej chwili zawracających bo nie dać się przejechać. Gmina pomimo obowiązku ustawowego nic nie robi tylko miga się pismami o zbiornikach retencyjnych.
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 7
Na 3 miasto moze napisza artykul...to skandal
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3

banino to niestety nie 3-miasto
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
gorzej będzie jak przyjdzie minusowa temperatura
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

a weź mi powiedz tak z ciekawości dlaczego właściciel pola ma niby "odbierać" wodę z publicznej drogi? Usypał sobie wał bo cała woda z tamtego rejonu stała na jego prywatnym polu gnojąc je. Regulują to nawet przepisy, masz obowiązek zająć się wodą na swojej działce więc włodarze drogi powinni się zająć wodą z drogi aby nie zalewała okolicznych działek.
popieram tę opinię 24 nie zgadzam się z tą opinią 0

zadzwoń do gminy i zgłoś ten problem. To droga gminna o ile dobrze pamiętam... ewentualnie do Straży pożarnej /no bo oni dali by radę to wypompować/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Gmina powinna odpowiadać za taki stan ponieważ wydała pozwolenia na zasypanie tzw. oczek wodnych - nie tylko przy rondzie ale w wielu innych miejscach na terenie Baninia i wydała pozwolenia na w tych miejscach na działki budowlne. Ludzie nie wiecie co macie pod podlogą - bajorko !!!!!!
popieram tę opinię 16 nie zgadzam się z tą opinią 0

gmina chyba nie wydaje takich zezwolewń - rolnicy sami zasypują... Sama pamiętam, gdzie były stawy w okolicy Pszennej oraz gdzie zbierałą się woda. Najlepiej to widać włąsnei na starych, niemieckich mapach tego obszaru... Ludzie ie sprawdzają, rolnik nie mówi (bo nie musi) i potem są takie problemy.
Daltego teraz to ju chyba do gminy uderzać.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Rolnik zasypał staw tam gdzie teraz jest hurtownia budowlana, a potem sobie wał usypał, bo mu się woda nie podobała i spycha problem na gminę. Jak dla mnie to on jest winny tej sytuacji. Gość powinien ponieść odpowiedzialność za to i pokrywać koszt wypompowania wody z ulicy.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 3

Dobrze napisałeś.A teraz właściciele aut po odszkowanie do rolnika
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

kary finansowe to powinni dostać właściciele posesji, którzy wbrew przepisom kierują wodę ze swoich działek, dachów i podjazdów na drogę, a rolnikowi należy się odszkodowanie
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 1
A gdyby tak woda z poseji tego rolnika splywala do ciebie to jak bys to odebral? Tez bys pewnie wał usypal zeby nie zalewalo ciebie. Gdyby kazdy swoja wode z deszczu rozprowadzil po swojej dzialce problemu by nie bylo. A tak wiekszosc domów ma wylewki z rynien skierowane na droge i woda splywa tam gdzie jest najnizej.
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 0

rozumiem, ze wal wykonany przez rolnika zostal w turbotechnologii - przepuszczalny od strony pola, a nieprzepuszczalny od drogi?
a moze on jest bohater i tak naprawde chroni droge przed zalaniem.
a teraz prosba do domoroslych ekspertow od hydrotechnologii; przejdzcie sie po tych polach od pszennej do halnej i wytlumaczcie, czemu latem na tych polach byly 2 bajora, a teraz sa 3 + jedno mokradlo, i czemu te bajora maja duzo wieksza powierzchnie i lustro wody sie podnioslo?
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

Woda na drogę spływa też z placu hurtowni budowlanej....
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
To powód braku zbiornika retencyjnego i kanalizy
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

To też powód że praktycznie kazdy z deweloperów wypuszcza rynny z dachu na podwórko i woda przelewa sie po drogach i spływa w najniższe miejsca.Taka np ul Narcyzowa,gdzie oprowadzana jest woda z wybudowanych tam bliźniaków?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Darek, skąd ty bierzesz takie info, że straż jedzie za pieniądze sołeckie.?
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

przeciez nie ktorzy tu są wszechstronnie uzdolnieni:) i wiedza wszystko:) toz panowie szlachta z miasta na wies sie przeprowadzili i blyszcza tajemnikami wiedzy wszechstronnej:)
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

to wina Gminy, Droga Gminna zalewała pole rolnika to zrobił sobie wał. to gmina powinna zagospodarować wodę z drogi Gminnej a rolnik może zażądać odszkodowania za zalewanie jego pola.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1

Jeśli zbudował wał,to raczej nie może żądać odszkodowania od gminy. Teraz właściciele samochodów przejeżdżających tą trasą mogą żądać odszkodowania od rolnika.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 5

Na jakiej podstawie?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Było i nie ma
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Na podstawie samowoli budowlanej ,która zagraża uczestnikom drogi publicznej
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Niewielka kupa ziemi samowola nie jest.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ciekawe czy ludzie prezentujący takie myślenie wybiorą kiedyś jakiś szaleńców do władzy.... UPS już się stało Brawo wam
Teraz na poważnie .:
To DOMY pobudowane na DZIAŁKACH zmniejszają chłonność GRUNTU i JEZIORO na drodze to wina dewelopera który postawił KOŁOCHOZ na oczku wodny . Właściciel DOMU ma obowiązek zagospodarować wodę opadową -np zapełnić szambo lub wpuścić w kanalize i tu uwagą za 4 lata będą liczniki na wylocie :)
8 Lat temu nie było tego problemu.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1

Ale ludzie tego nie zrozumieją. Będą się czepiać jakiegoś rolnika, bo przecież to jego wina i wypad mu z ich wsi, zamiast zebrać się i stworzyć chociażby odpowiednie zbiorowe pisma do gminy.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zgadzam się z Paxem. Hurtownia budowlana Siódmego Nieba wybudowana na bagnie jest tu przyczyną. Na osiedlu rodzinnym deweloper wybudował zbiornik retencyjny jak powiększył Centrum Feniks, a tu nie zadbał o to. Rolnik jest właścicielem , deweloper dzierżawcą terenu. Nie wiem kto powinien być odpowiedzialny.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Zastanawia mnie jedno: nie można budować dróg, bo nie ma zbiornika retencyjnego, a można budować duże osiedla...
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 0

To jeszcze nic - idzie taka lewizna że mimo posiadania kanalizacji na działkach Developer dostaje pozwolenie na SZAMBO !!! To jest hit
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 0

Po Pierwsze Straż nie przyjeżdża pompować wody za pieniądze rady sołeckiej!! Nie gasi też za nie pożarów, nie usuwa gniazd owadów, ani nawet nie jeździ za nie do wypadków.....Czepianie się strażaków w dodatku OCHOTNIKÓW, którzy bezinteresownie ratują wasze mienie jest nie na miejscu. Nikomu nie życzę przyjazdu tych Panów - no chyba, że na kawę :)
Po drugie cały ten bajzel na ulicach Banina spowodowany jest przez napływ samolubnych mieszczuchów, którzy chcieliby mieć wszystko najlepsze i od razu w dodatku za grosze. Prawda jest taka, że sami kupujecie domy na bagnach i polach od dewelopera, który sprzedaje te baraki za grubą kasę i tylko liczy zyski śmiejąc się z Was jak po roku piętro jest parterem a parter piwnicą. W jego obowiązku jest zapewnienie dojazdu do osiedli ( art. 16 Ustawy o drogach publicznych,
W przypadku jeżeli planowana inwestycja i sposób jej połączenia z drogą publiczną wymaga przebudowy lub budowy np. odcinka drogi publicznej, wówczas koszty takiej budowy lub przebudowy winien ponieść deweloper.) Dodatkowo powinni ponosić koszty napraw dróg, które zniszczyli podczas inwestycji. Co do właściciela działki, o której mowa to bardzo dobrze zrobił. Zapłacisz mu za zniszczone plony przez wodę??? Odpowiedź jest jedna - Nie.
Samochody są banku........ a i większość tych Waszych baraków też :D
Ja Was proszę wyjedźcie stąd a wszystko będzie jak dawniej....... cisza, spokój i harmonia :)
Pozdrawiam.
Stary mieszkaniec Banina
popieram tę opinię 20 nie zgadzam się z tą opinią 6

Sztama. Dokładnie wszystko ujęte.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 0

ah stary mieszkaniec banina... no to nie dziwi mnie juz wcale twoja mentalnosc chlopa panszczyznianego :)))
ah z jaka dzika radoscia bede opuszczal te wioche jak tylko nadarzy sie okazja. I pozostawie tu takich jak ty.
szkoda tylko ze macie prawo do glosu w wyborach, tylko to mnie martwi ;)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 8

Prawda polać mu.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Rolnik zarobiony bo sprzedał działki. Developer zarobiony bo sprzedał domy. A nowi mieszkańcy którzy wydali pieniądze domagaja się dojazdu do swoich domów. Skoro gmina wydaje pozwolenia na zabudowę to niech tez zadba o wygląd swojej wsi. To naprawdę wstyd , żeby tak duża wieś z tyloma ulicami i mieszkańcami grzezla cała w błocie i dziurami wielkości opony samochodowej.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1

Do czasu jak nie zainteresują się tym media ( choćby i lokalne) będziemy pływać....,. bo Gmina niewiele ma do powiedzenia, oprócz tego, że nie tylko Banino do nich należy.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

media mają to gdzieś, zobacz jakie artykuły piszą na http://expresskaszubski.pl/ i http://kartuzy.info/ - albo jak im gmina podeśle, albo jak są wypadki i im chłopaki z OSP z radością podsyłają, albo jakieś masakryczne sponsorowane artykuły. Ostatnio napisali, że w jakiejś tam wsi do jakiejś kobity do domu jest droga z błota. U nas w Baninie tak wygląda 90% dróg, ale tym się już nie przejęli. Przyjechać, zrobić zdjęcia - to za dużo. Może jakbyśmy sami narobili fotografii i udostępnili, to by coś dało... albo TVN zaprosić.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

Dokładnie tak. Rozjeżdżona glina na drogach to standard. Do niektórych miejsc karetka nie będzie w stanie dojechać. Np. na Bajecznej kurierzy zatrzymują się w połowie drogi i idą pieszo. Kurier ok. ktoś napisze, niech się przejdzie...... zwłaszcza z paczką 30 kg.? Ale już ratownicy, gdzie liczy się każda sekunda? Trzeba porobić zdjęcia i podesłać do mediów, to jedyny sposób.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Radio Gdansk sie zainteresowalo. Trójmiasto.pl - niezainteresowane.
TVN odmowil, TVN 24 rowniez.
Polsat nie udzielil odpowiedzi.

Moge sprobowac ponownie sie odezwac do Uwagi TVN

Jedyna sluszna droga to odciecie sie od żukowa i stworzenie wlasnej gminy.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 3

A WSZYSTKO TO CO ZYSKASZ NA ODCIĘCIU WYDASZ NA UTRZYMANIE NOWEJ GRUPY URZĘDNIKÓW PLUS JAKIEŚ 30% GÓRKI. Bo przecież im się należy godziwa płaca, bez względu na wyniki. Budowa np Borowieckiej do końca zeszłego roku. Większe ryzyko potrącenia dziecka jest pod algidą niż pod szkołą. I pozostaje tylko pytanie dlaczego pod algidą TYLKO cztery garby, Powinny być przynajmniej 8.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Wiem, co z tym sie wiaze, mam swiadomosc tego.
Jednak ponad 6 miesiecy koresponduje z gmina, probuje wykazywac ich bledy w sposob konstruktywny, jednoczesnie wskazujac propozycje jak mozna to rozwiazac. Tak samo mam wiele uwag do Solectwa.
I to nie jest zadne wymadrzenia. Tak samo gmina jak i solectwo nie chce sluchac - nie potrafia przyznac sie do bledu. Nie wyciagaja wnioskow.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

No dawaj,

chcę posłuchać jak gmina Banino poradzi sobie z badziewnymi drogami.

poprosze o plan w kilku punktach; zrodlo pozyskania budzetu, ramy czasowe itp
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Ot np. w ostatnich latach gmina miała oszczędności 8 milionów złotych (spłaciła nimi część kredytów w tym roku).
Można za to zbudować przynajmniej 4km dróg asfaltowych z chodnikami. Jumbostrad gdzieś 4x tyle.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

punkty kolego, konkrety

2017 zatwierdzenie utworzenia nowej gminy (pomijam fakt nierealnosci tego zdarzenia)
2018 powolanie wladz gminy, dodatkowe wybory samorzadowe, organizacja urzedu gminy, zatrudnienie pracownikow (budynek sie postawi kolo biedronki zapewne za kredyt), nowe wladze do wrzesnia musza uchwalic budzet na 2019 rok, oczywiscie, ze im sie to uda!

Budzet:
gmina Zukowo ma 160 mln dochodow czego 66mln to dochod z podatku od osob fizycznych ( z czego 8 mln wpadnie dla Banina) 38,5mln to socjal (4,5 dla Banina), pozostale to w glownej mierze dotacje centralne w moim przekonaniu 2,7mln dla Banina, ale wierze w nowego burmistrza ze zdobedzie wiecej - pomijam ze budzet centralny nie gacie i nie rozciagnie sie, zeby dac nam, trzeba zabrac innym
Czyli zakladamy oszolamiajacy budzet w kwocie 15,2 mln PLN hurra
zgodnie z budzetem ZUkowa, utrzymanie urzedu gminy to 12 mln, my sobie poradzimy za polowe tego! 6 mln,
szkolnictwo gminy to 55 mln (szkol w gminie jest 18 -> 55/18 = 3 mln ( i to licze to jako jedna szkole na srednim poziomie utrzymania, a przeciez sa dwie w tym jedna na wypasie) przy okazji w nasz budzet wpadnie 100% splaty kredytu za nowa szkole a tego nie licze)
opieka spoleczna i socjal w Zukowie to razem 45 mln, dla Banina przypadnie 7,5 mln wydatkow

I budzet naszej gminy juz przekroczony!

no to teraz koledzy entuzjasci nowej gminy prosze mi wyskrobac kase na: drogi, ochrone srodowiska, dotacje do wspanialego autobusu 126 bo przecie Zukowo sie go wyprze jak sie odlaczymy, osrodek zdrowia, OSP, biblioteke, imprezy kulturalne, moze jakis sport nawet.

2020 przystapienie do realizacji zatwierdzonego powyzszego budzetu, brak srodkow na rozwoj gminy - koniecznosc emisji obigacji gminnych
wrzesien 2020 nowy budzet na 2021
2021 wladze wspanialej nowej gminy oglaszaja, ze nie oplaca sie robic dróg, poki nie postawi sie zbiornika retencyjnego
2022 mieszkancy osiedli wzdluz Pszennej oglaszaja separacje i domagaja sie wlasnej gminy, osiedla na prawo do Lotniczej obierają swojego wodza i w noc Sw Bartłomieja uzbrojeni w grabie i kalosze atakują mieszkańców przeciwnej strony Banina, grabiąc po drodze Biedronkę, Lidla i Xaviera. Media nazywaja te tragiczną noc histerią baninską
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 0

Bibliotekę ????
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

A w Baninie jest biblioteka ? gdzie ....
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

koło ośrodka zdrowia, w budynku Straży Pożarnej (wejście od parkingu przy ośrodku) ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nikt nie podejmie decyzji ot tak, ze zakladamy gimine.
Jednak jak sami widzicie gmina nie dziala, solectwo jest tylko jednostka pomocnicza.
Ta sytuacjia z roku na rok robi sie tylko gorsza. I nie zanosi sie aby byla lepsza. Ziemie sa sprzedawane na potege, deweloperzy buduja. Niestety gmina nie nadaza, bo Banino to nie jedyne solectwo w gminie. Mozna bybylo wyliczac, tak samo jak wyliczanie jest tutaj ze utworzenie gminy rozwiaze nasze problemy.
Jednak spoleczenstwo musi sie zainteresowac problemem nie do konca wspolrpacujac z obecnym samorzadem, bo obecny samorzad uwaza ze sa super !! A solectwo robi co moze.
Powiem tylko tyle, ja nie potrzebuje asfaltu, sciezek rowerwych, mi wystarczy zapewnienie bezpieczenstwa dziecom idacym ze szkoly i do szkoly w kazdym kierunku banina, mi wystarczy oswietlenie glownych ciagow komunikacyjnych. A tutaj niestety tego nie ma, ani gmina sie nie wykazala przez ostatnie 2 lata jak mieszkam, i tym samym solectwo. Oj przepraszam, moze jestem malos spostrzegawczy, ale zauwazylem trzy nowe lampy na pszennej.
I jedno co widze to dewastacja ciagów komunikacyjnych przez ciezki sprzet deweloperów? I nikt nie wymaga od nich naprawy tego co zepsuli. Pytanie czemu? Bo to jedna wielka klika? Kolesiostwo?
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

tylko jedno:czemu tak wielu ucieka w takie miejsca gdzie nie ma podstawowej infrastruktury? pytam zyczliwie.pozdrawiam
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Biblioteka czynna w takich godzinach, że pracujący ludzie sobie nie poczytają .
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jedna rzecz wymaga sprostowania.

Pozwolenia na budowę wydaje starostwo powiatowe - czyli Kartuzy. Więc to oni mają totalnie gdzieś brak infrastruktury (ale i oni mogliby wesprzeć jej budowę). Także problem dróg w Baninie to też wina powiatu kartuskiego.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Starostwo wydaje pozwolenie na podstawie MPZP. A tako plan jest uchwalany w Żukowie.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

To tak jak by Starostwo i Gmina były na innych światach.Zero kontaktu.Jak ktoś zauważył, dróg nie mozna robic bo brak zbiornika retencyjnego ,ale osiedla masowo mozna budować....abstrakcja
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Kupcie sobie kajaki i gumowce
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

@sid: tak własnie jest, gmina i powiat zdają się być w dwóch różnych światach.

Ale powiem Ci lepiej, jak miałem płacić podatek pierwszy raz w Baninie, to się okazało, że jestem właścicielem tylko połowy swojej działki, bo źle coś wpisali - pół było bezpańskie. Taki jest bałagan w Kartuzach. Cztery razy jeździłem między Kartuzami i Żukowem wydając swoje paliwo i tracąc czas, żeby to sprostować, na szczęście dzięki cyfryzacji Żukowo od razu widziało poprawkę w komputerach i nie musiałem czekać kolejnych tygodni.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Czyli rozumiem, że do czasu wybudowania zbiornika retencyjnego ( czyli nie wiadomo kiedy), gmina i winni powstałej sytuacji nie będą nic z tym robić? Świetnie, zwłaszcza, że praktycznie tylko jedną stroną można przejechać i to jeszcze trzeba uważać, żeby nie wpaść w mega dziurę obok zapadniętego chodnika, a reszta ochotników czeka, aż z naprzeciwka przejadą...Po prostu cudnie!
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jasne że nie będą nic robić. Będą chcieli za waszą zgodę i pieniądze wybudować ten zbiornik retencyjny.
Moim zdaniem powinni wybudować deweloperzy którzy dobrze wiedzieli, że będzie taka sytuacja.
Pozwolenia dostają na budowę, Kartuzy i Żukowo zna ich plany i jakie będą skutki budowan osiedli bez zbiorników retencyjnych, ale milczy. Ten kto dostał takie przyzwolenie musiał dać. Ludzie oniteraz ich nie zmuszą to jest układ do robienia kasy.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

ZbyszkuJ, nawet jeśli deweloperzy wiedzieli jaka będzie sytuacja z zalewaniem Banina, to powiedz mi dlaczego mieli ładować swoje niemałe pieniądze na jakiekolwiek modernizacje dróg i melioracji, jeśli gmina ani starostwo od nich tego nie wymagali? Deweloperzy to są spółki prywatne nastawione na jak największy zysk z inwestycji a nie organizacje pożytku publicznego. Uważam, że jeśli gmina i starostwo nie potrafią w pozwoleniu na budowę określić dodatkowych wymagań dla dróg i melioracji, to nie powinniśmy narzekać na deweloperów. W końcu robią to, na co pozwalają im te sztaby urzędasów.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Do mm

Tak zgadzam się z Tobą w 100%. Teraz widzimy jakie tam są układy i układziki. Będą nam wmawiać bo musimy, bo tak trzeba - ojjj nie. To są naciski firm budowlanych bo chcą budować nowe osiedla.
Może zaprosić tutaj jakąś większą TV żeby zrobili reportaż?! Np. z samego rana droga dziecka do szkoły i popołudniowy powrót ze szkoły ( w ciemnościach).
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Wątpię żeby na familijnym siódme niebo wybudowalo zbiornik z własnej nie przymuszonej woli . Mały bo mały ale jest osiedle i tak jest zalewane ale co by się działo gdyby go nie było?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Myślę, że oni już jak kopali mieli problem z wodą i zrobili ten zbiornik, żeby w ogóle móc pokazywać domy na sprzedaż zamiast zalane drogi.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Na rodzinnym tez jest zbiornik. Maly ale jest, wiec tez tam mieli problem przy kopaniu?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Tak, w całym Baninie jak trochę ziemi ściągniesz widać, że jest glina i woda stoi :) Najmniejszy nawet zbiornik pomaga.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
do góry