Widok

Ludzie Trójmiasta: Każdego dnia walczy z ludzką traumą

Opinie do artykułu: Ludzie Trójmiasta: Każdego dnia walczy z ludzką traumą.
Artykuł z cyklu: Ludzie Trójmiasta

Obrazy rozrzuconych ciał nie chcą zniknąć sprzed oczu. Zapach spalenizny uparcie rozpycha się w nozdrzach, a dźwięki ludzkich krzyków potrafią dźwięczeć w uszach miesiącami. - Nie tylko ofiarom, które przeżyły wspomnienia często nie pozwalają zasnąć. Z traumą często walczą ich bliscy lub świadkowie drastycznego zdarzenia - tłumaczy Krzysztof Sarzała. Koordynator Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdańsku i oddziału Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę jest kolejnym bohaterem cyklu "Ludzie ...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Gdzie mozna tak po prostu przyjsc i powiedziec ze chce byc wolontariuszem?

Nie mam medycznego wyksztalcenia ani zadnych kursów ale chociaz zabrac osobe starsza na spacer, zrobic zakupy czy porozmawiac.
popieram tę opinię 99 nie zgadzam się z tą opinią 10

Hospicjum

gdynia oksywie ul. dickmana hospicjum sw. wawrzynca
popieram tę opinię 17 nie zgadzam się z tą opinią 5

Ciekawe, kto daje łapki w dół.

Nie masz z czego sobie jaj robić autorze komentarza.

Wstyd.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 4

Do regionalnego centrum wolontariatu w Gdansku

Budynek ECS
popieram tę opinię 19 nie zgadzam się z tą opinią 2

Już kocham Ciebie ,bo chcesz nabrać sensu życia pomagając innym,

super rzecz ,super musi być z Ciebie człowiek
popieram tę opinię 37 nie zgadzam się z tą opinią 3

Tutaj

Tutaj: https://wolontariatgdansk.pl/ :)
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 2

Niestety wszystkie te instytucje ktore panstwo podali wymagaja szkoleń i kursów

Nie mozna tam po prostu przyjsc i zostac dopuszczonym do pacjenow lub osob starszych :( ale dziekuje za.pomoc.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 8

Tak i nie.

Wolontariusz hospicyjny musi być przeszkolony.
Natomiast czytanie dzieciom w szpitalach, zrobienie zakupów seniorowi lub pomoc dziecku w odrobieniu lekcji nie wymaga profesjonalnego szkolenia.
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 0

Aby pomagać innym nie trzeba szkoleń czy kursów.

Chyba, że ma to być pomoc specjalistyczna.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 0

Pierwsze słyszę

Do czytania gazety i spaceru jakie szkolenie jest potrzebne?
Na stronie MOPR umieszczonych jest mnóstwo ogłoszeń osób potrzebujących takiej pomocy.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 0

Do Magistratu miejskiego

potrzebuja ludzi do wynoszenia smieci.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 13

Jesteś trollem.

Z takich spraw nie robi się żartów.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4

A pokaż w ktorym miejscu jest zart?

Chcetnie sie pośmieje.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Dom Pomocy Społecznej w Sopocie
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

tu

Parki, dworce, ulice, przytułki dla bezdomnych...
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

A może po prostu rozwieś czytelne ogłoszenia w okolicy?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Wolontariat

Wejdź na stronę RCW (Regionalnego Centrum Wolontariatu ) w Gdańsku , które ma siedzibę w ECS-ie. Tam są oferty pracy dla wolontariuszy.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Szacun

W dobie totalnej znieczulicy są jeszcze prawdziwi ludzie.
popieram tę opinię 100 nie zgadzam się z tą opinią 16

ludzie i trole
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 9

Świetlica socjoterapeutyczna przy SP Nr 2 na Morenie

Pamiętam Pana Krzysztofa i te zajęcia. Jak miało się na popołudnie do szkoły albo nie było co robić po lekcjach. Bardzo miło wspominam tamten czas i dziękuję
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Kiedyś potrzebowałem pomocy, przejrzałem internet i natrafiłem m.in. na cik. wszędzie indziej mówili: "proszę do ogólnego, od ogólnego do psychiatry, a od niego do psychologa". A w CIK-u: "proszę przyjść jutro". Tylko w CIK-u i u mojego dziecka w szkole szkolny psycholog domyślili co może mi być. Ponieważ ilość spotkań była ograniczona później tułałem się po wielu psychologach i wizyty polegały na tym, że jedynie mogłem się wygadać. Nikt nie zrozumiał moich problemów. A można było wiele uratować.
Dziękuję, że te dwie panie poświęcają swój czas dla potrzebujących. Dziękuję, że znalazły się na właściwym miejscu.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Żywym i umarłym nie po drodze
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Daj znać, jak coś takiego przydarzy się w twoim życiu. Powtórzę ci wtedy chętnie twoje słowa, razem z tą uśmiechniętą buźką na końcu.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1

Pamiętam ten koncert GL

Ja nie bylem wtedy na nim ale sporo moich znajomych było poparzonych. Do dziś cześć z nich wspomina, w szczególności jak sobie lekko popiją - wracają demony. Wtedy nikt im nie pomagał. Teraz - dobrze, że są takie ośrodki i tacy ludzie - szacunek :-)
popieram tę opinię 85 nie zgadzam się z tą opinią 5

Mojej przyjaciółce- jednej z organizatorek koncertu,

zrobiono operację, przeszczepiono skórę ( jej własną), zostały niewielkie blizny na rękach.
Wróciła do normalności, mieszka za granicą, założyła rodzinę, ma dobrą pracę.

Najgorsze, że gdy jestem w którymś z gdańskich centrów handlowych,
sprawdzam drzwi ewakuacyjne- są zamknięte, nie ma w pobliżu żadnego pracownika ochrony ani dzwonka.
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 4

Fizycznie pomogli - źle może się wypowiedziałem, bo moi znajomi też mają małe ślady

ale psychicznie niestety nie.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 1

Technologia jest nieco inna niż kiedyś. Drzwi reagują na sygnał z czujek ppoż
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 2

Przykre, że przy fleszach kamer padają słowa obietnic, pomocy poszkodowanym, ofiarom kataklizmów, a jak światła gasną wszyscy o nich zapominają.
Często jest mowa o pomocy psychologicznej, której i tak nikt się nie doczeka.
"Celebryci" się lansują, ale nikt nie wie jaka jest prawda, oprócz potrzebujących tej pomocy. Dobrze, że są osoby, które to robią społecznie, przynajmniej robią to z przekonaniem.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Pamiętam również, miałam praktyki na chirurgii na Łąkowej w szpitalu jako uczennica Liceum Medycznego( pielęgniarstwa).widok straszny,wszędzie materiały opatrunkowe,resztki po lekach,opakowaniach,brudne prześcieradła( jednorazowe materiały jeszcze nie były powszechne).czułam się jak w środku zawieruchy wojennej,tak sobie to wyobrażałam.no i ludzie młodzi,w moim wieku prosto z koncertu
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 0

Traumy leczy się najdłużej

Nawet schowane po latach zawsze się wytoczą
popieram tę opinię 60 nie zgadzam się z tą opinią 5

4 zbawcze litery dla traum:

EMDR
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Pełen szacunek. Fajnie, że są tacy ludzie.
popieram tę opinię 60 nie zgadzam się z tą opinią 8

Bardoz fajny artykul

Oby wiecej takich.
Wielki plus dla wolontariuszy!
oby tak dalej
popieram tę opinię 67 nie zgadzam się z tą opinią 6

więcej artykułów?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

Ośrodek powstał w roku 1998 a teraz ktoś łaskawie napisał że istnieje.
Polska?
Nie, dzięki.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 52

To szerokiej drogi.

Tylko zmień proszę język bo nam będziesz robił złą prasę a tobie się będzie źle kojarzył.
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 0

wy to kto?
psy Pawłowa?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 3

Jak już się dowiedziałeś, to możesz się teraz zgłosić i wyjawić im swoje frustracje. Ja dowiedziałem się siedem lat temu i właściwie tylko oni mi pomogli. Nie miałem do nich żalu, że w końcu się na nich natknąłem, ale się cieszyłem, że nareszcie ktoś może mnie zrozumieć.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

zapomnieli ciebie poinformować w 98r.

tobie szczególnie przydała by się ich pomoc. Tyle lat żyjąc niedowartościowany, zrobiło ci papkę z mózgu. Już pewnie nawet nie boli.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

idź do kiosku i wracaj do pracy.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Piękna pomoc

I dobrze że są tacy ludzie ale z doswiadczenia wiem że z takiej pomocy nie korzystają ci którzy przeszli i przechodzą prawdziwe traumy i nikomu się z tego nie zwierzaja
popieram tę opinię 26 nie zgadzam się z tą opinią 7

czasem ludzka psychika działa na przeciw człowiekowi

dobrze że i tu są superbohaterzy.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

cudowni ludzie

W CIK są sami wspaniali ludzie. Pomogli mi i moim dzieciom dziękujemy
popieram tę opinię 45 nie zgadzam się z tą opinią 8

koleżanka chciała uzyskać pomoc dla córki cierpiącej na depresję i niestety termin oczekiwania na spotkanie i być może terapię to sporo ponad pół roku. Musi wystarczyć sam psychiatra (też się czeka). Od ręki tylko można zamknąć dziecko (!), z depresją (!) na oddziale szpitalnym.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 4

depresja lub choroba psychiczna to po prostu opętanie,czyli odejscie od Boga i pójscie

za szatanem....Nieraz jdnak nieswiadomie dopuszczamy ciemne moce do siebie,np poprzez portale spolecznosciowe ,ogladanie filmow ,,dla dorosłych",podejrzane towarzystwo,medytacje itp...
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 26

Myślę, że też powinieneś /powinnaś/ się udać do CIK-u. Oni pomagają również osobom z sekty lub fanatykom.
Ciekawe, że opętaniu ulegają jedynie osoby wierzące, a nie dotyka to ateistów.
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 0

cudowni ludzie

W CIK są sami wspaniali ludzie. Pomogli mi i moim dzieciom dziękujemy
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 6

cudowni ludzie

W CIK są sami wspaniali ludzie. Pomogli mi i moim dzieciom dziękujemy
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 7

Dziękuję za to co robicie.
popieram tę opinię 14 nie zgadzam się z tą opinią 4

Znam pana Krzysztofa osobiście.

Wielokrotnie z nim współpracowałem. Pełen szacun dla niego i jego Zespołu!
popieram tę opinię 30 nie zgadzam się z tą opinią 6

W obiekcie przy Alei Zwycięstwa niewiele się działo, to było dobre miejsce na piwko bez mandatu, budynek wyglądał zawsze na zaniedbany i opuszczony.
Oczywiście w papierach pewnie ostro przędli.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 1

Opinia o CIK

Brawo!
Tak trzymać! Malo ludzi jest ze "stali", którzy nie reagują psychicznie na tragedię!
Jeśli chodzi o tragedię w Stoczni Gdańskiej w 1994 r. (byłem służbowo w Stoczni (jako pracownik- ok 500 m od tej tragedii).
Istnieje uzasadniona podstawa by sądzić, że to było podpalenie i uczestniczył w nim dziecko pewnej ważnej postaci z polityki z Trójmiasta . Osoba ta zginęła parę lat później w wypadku drogowym, ale z własnej winy.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 8

Jacek to miała być tajemnica, a co robisz, normalnie drugi Schetyna z Ciebie
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2

ja sie wszystkiego chwytalem i lekow tez, ale najbardziej pomaga WIARA i rozaniec serio ! jak reka odjac !

kiedys bym sie tylko zasmial i skomentowal bez zastanowienia ot tak od razu !.... ssri ,psycholog to slepa uliczka !
popieram tę opinię 14 nie zgadzam się z tą opinią 21

Jak się przyjrzysz dzialaniom kościoła wobec wiernych

to jest to nic innego jak psychologia najwyzszych lotów tyle że negatywna bo strasząca i uzależniająca od tej instytucji.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 7

Właśnie pozytywna
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 3

Mi jakoś różaniec nie pomógł, a CIK tak. Powiesz, że nie modliłem się żarliwie. To może różaniec jest jedynie dla wybrańców. Czy jestem aż tak zły, ze Bóg nie chciał na mnie spojrzeć? Dlaczego Miłosierny wystawia mnie na taką próbę, rozsypał mi rodzinę? Może i mi się należy, ale dlaczego ucierpieli też inni? A w dzieciństwie słyszałem, że dobry pasterz zostawia owczarnię i wraca po zagubioną owieczkę.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 2

Twój wpis jest jedną wielką modlitwą i wołaniem do Pana Boga. Pozdrawiam i niech Cię Dobry Pan Błogosławi i ukoi w Twoim bólu.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3

No to się modlę i modlę, z wiarą na uzdrowienie mojej sytuacji. I umrę z nadzieją, że moja rodzina znów będzie szczęśliwa. A co oni zawini zawinili, czy byli złymi chrześcijanami?
Czemu winne są dzieci rodzące się z upośledzeniami. Czy będąc troskliwym i miłosiernym rodzicem skazałobyś swoje dziecko na cierpienie?
Zamierzenia Boga wobec ludzkości są nieodgadnione. Czasem jednak Bóg jest jedynym istnieniem, do Którego można się zwrócić, wyżalić, westchnąć, skamleć.
Może dla tego Bóg jest. Taka Najwyższa Instancja. Zawsze się można do Niej odwołać.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

racja,tylko nie koniecznie tylko rózaniec pomaga-po prostu Bóg i Jezus.Tylko trzeba sie modlic

z wiarą o uzdrowienie...
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 4

A czy będąc dobrym rodzicem, nie wysłuchałbyś dziecka? Czy powiesz mu: męcz się, to cię wzmocni duchowo? Czy w wojnach ginęli tylko sami poganie? Co maja powiedzieć napadnięte i zgwałcone kobiety - dziękuję Ci za to traumatyczne doświadczenie?
Zaciśnij zęby i żyj. Zostałeś wybrany, by mimo cierpień świadczyć o Mojej dobroci.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

a może po prostu masz remisję objawów?

choroby psychiczne mają różne objawy, podniesiony nastrój może być jednym z nich : ]
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

szkoda

Szkoda, że "nie wychodzą do ludzi" w soboty i niedziele. Trzeba do nich przyjść lub przyjechać.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 4

taaaa
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Czy pracuje tam psychotraumatolog?

Czy są psychoterapeuci różnych nurtów?
Czy stosuje się tre, lowena, arterapie?
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 10

Oczywiście że nie ma. Propaganda i tyle.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 3

"Ta krowa co dużo ryczy, mało mleka daje".
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 3

Ale tam pracują osoby, które CHCĄ pomóc, a nie takie alfy i omegi z długimi tytułami, które na koniec i tak przepisują tabletki. To nie instytut naukowców, tylko społeczników. To jeszcze jedna alternatywa, jak pomogą choć jednemu, to znaczy, że warto.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 5

Akurat Ci specjaliści nie przepisują tabletek.

Nie znasz się, nie wypowiadaj się.
Poza psychiką, trauma również obejmuje ciało. Przeczytaj sobie o metodzie tre - praca z traumą i stresem pourazowym.
Psychotrumatolog jak nazwa wskazuje kształci się w kierunku pracy z traumą.
Obecnie jest wiele nowoczesnych metod, które są skuteczne w łagodzeniu traum.
Nawet mindfulness jest pomocne.
Wszystkie z nich nie mają nic wspólnego z farmakologią.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ale mi chodziło o to, że jak zrobią bilety po 1zł, to zamiast się cieszyć, wszyscy marudzą, że mogłyby być po 0,50zł lub przynajmniej po 0.80zł.
Myślę, że jak CIK zacznie szukać fachowców, specjalistycznego wyposażenia itp. by dogodzić każdemu, to rozmienią się na drobne, powstanie wielka, skostniała instytucja podległa ministerstwu i zamiast pomagać zaczną przyjmować na zapisy.
Niech już oni pomagają takimi siłami jakie mają, a jak psychotraumatolog zechce im społecznie pomóc, to z pewnością go nie odrzucą. A jeśli chodzi o techniki terapii, to wydaje mi się, że CIK jest jednostką szybkiego reagowania, a nie żmudnych wielomiesięcznych sesji. Od tego chyba są inne instytucje.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

"Społecznie" pomagają? Biorą kupę kasy a jadą na niedoświadczonych wolontariuszach, których chętnie przyjmą bo mają darmowego jelenia.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ale kto bierze kasę? Jednak jest to dodatkowa alternatywa, z której można nie skorzystać. Mi pomogli, może miałem farta. Moim problemem nie była trauma, więc może jego rozwiązanie nie było takie skomplikowane.
Jak to u lekarzy, jednemu pomoże, innemu nie. Gorzej jak nikomu.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Czasem więcej zdziała od razu wyciągnięta dłoń laika niż pukanie latami do wielu drzwi, aż ktoś w końcu zorientuje się "panu potrzebny traumatolog". Błąkałem się kilka lat od ZOZu do ZOZu i każdy pytał czy przepisać mi tabletki. w cik-u na pierwszych spotkaniach kobieta zorientowała się w źródle moich problemów i jak mi pomóc.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

Pani Anno, na temat gimnazjum nr 2 i Brzeźno proszę nie wypisywać pierdół!!!
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 4

Pan Krzysztof to wielki człowiek

Poznałam Go na szkoleniu. Tacy ludzie to dzisiaj rzadkość . Szacunek ogromny.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 7

A ja nie

Szczerze mówiąc nie mam dobrej opinii o CIK
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 0

Pracownicy socjalni

Pracownik socjalny to też bohaterze codziennie spotyka się z ludzką tragedia, płaczem, biedą, głupota. A później idzie do domu i ma swoje życie, o tym nikt nie mówi i nie pisze, pracownik socjalny często kieruje osoby w kryzysie do CiK
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 0

to wspaniali ludzie

wiem to niestety z własnego doświadczenia...jezeli szukacie pomocy to właśnie są oni...można wejść z ulicy i dostać wszystko co jest ci potrzebne a o czym nawet nie wiesz...
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 2

Golden Live zakończyło koncert.

Pożar wybuchł podczas transmisji.....
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ani słowa o MDMA-Assisted Psychotherapy? (psychoterapia z użyciem MDMA (extasy)
Słabo. To jedna ze skuteczniejszych form terapii. Chorzy powinni mieć do niej dostęp, bo jest bezpieczna i skuteczna.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

gg

dobra instytucja ale czy moge sie zglosic bo mam problem z zieciem corka ma syna z pierwszego malzenstwa. wnuk ma 16 lat a ziev ciagle warczy na niego ja nawet we wlasnym mieszkaniu nie moge poruszac sie swobodnie jemu kest potrzebny psychiatra a on nie chce isc potrafi nie isc do pracy tylko pije pomuszcie mi co ka mam zrobic
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2
do góry