Odpowiadasz na:

marza do gory w 13 bankach

Fala podwyżek bankowych obejmuje kolejne instytucje. Co najmniej 13 z nich tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy podniosło marże oferowanych kredytów hipotecznych. Zmiany bankowych cenników... rozwiń

Fala podwyżek bankowych obejmuje kolejne instytucje. Co najmniej 13 z nich tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy podniosło marże oferowanych kredytów hipotecznych. Zmiany bankowych cenników powszechnie wiąże się z podatkiem bankowym.

Spośród 19 analizowanych instytucji w ciągu ostatnich dwóch miesięcy na podniesienie marż przy kredytach mieszkaniowych zdecydowało się co najmniej 13 z nich. Od grudnia oferta nie zmieniła się na pewno tylko w 4 bankach, kolejne nie przedstawiły aktualnych danych nie wykluczone więc, że i one modyfikowały oprocentowanie oferowanych kredytów mieszkaniowych.
Marże rosną ze względu na podatek bankowy?

Już w grudniu 2015 marże oferowanych kredytów mieszkaniowych podniosło co najmniej 6 banków. Jako pierwsze na taki krok zdecydowały się Bank Pekao, mBank, Deutsche Bank Polska. Kolejne były: eurobank, Raiffeisen Polbank i Citi Handlowy. Pierwsze podwyżki zbiegły się w czasie z sejmowymi pracami nad podatkiem bankowym. Choć przedstawiciele banków nie mówili wprost o tym, że przyczyną podwyżek miałaby być wizja zbliżającego się podatku bankowego, trudno było oprzeć się takiemu wrażeniu i nie wiązać tych dwóch faktów.

W styczniu, do wymienionej grupy instytucji dołączają kolejne. Kredyty mieszkaniowe po nowym roku proponowane są z wyższymi marżami także w: Alior Banku, Banku BPH, Banku BGŻ BNP Paribas, Banku Ochrony Środowiska, Banku Pocztowym, Getin Banku i Credit Agricole Bank Polska. Podwyżki te przybierały różną skalę w niektórych instytucjach marże podniesiono zaledwie o 0,1 pp., w innych o ponad 0,5 pp. Od grudnia do tej pory poziomy marż przy kredytach mieszkaniowych ze zmiennym oprocentowaniem nie zwiększyły się jedynie w PKO Banku Polskim (tu podniesiono nieco marże już wcześniej), Banku Millennium, ING Banku Śląskim i Banku Zachodnim WBK.
Kredyty hipoteczne drożeją, choć nie powinny?

Z przygotowywanych comiesięcznych rankingów kredytów hipotecznych wynika, że średnia marża dla jednakowego kredytu (196 000 zł, LtV 80%, 30 lat) i tego samego profilu klienta wzrosła w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku z 1,78% na 1,95%. Osoby, które obecnie decydują się na kredyt hipoteczny muszą liczyć się z tym, że wyjściowe stawki marż (bez uwzględniania obniżek przy zastosowaniu tzw. sprzedaży wiązanej) mogą coraz częściej sięgać 3%-4%, a w skrajnych przypadkach nawet ponad 5%.

Kredyty hipoteczne to nie jedyne produkty bankowe objęte podwyżkami. Coraz częściej banki modyfikują też cenniki w przypadku innych swoich ofert. Po głośnej ostatnio zapowiedzi PKO Banku Polskiego o wprowadzeniu od maja tego roku nowej tabeli opłat i prowizji.

zobacz wątek
8 lat temu
~naciagacz, corka dewelopera hahahaha

Odpowiedź

Autor

Polityka prywatności
do góry