Odpowiadasz na:

Ceny mieszkan marzec 2016. W Gdansku podwyzki od 4 do 10% w skali jednego miesiaca !

Stabilne ceny wśród ofert nowych i używanych mieszkań utrzymują się przez kolejny miesiąc nowego roku. W większości miast i metraży wahania były znikome, ale nie zabrakło kilku wyjątków na rynku... rozwiń

Stabilne ceny wśród ofert nowych i używanych mieszkań utrzymują się przez kolejny miesiąc nowego roku. W większości miast i metraży wahania były znikome, ale nie zabrakło kilku wyjątków na rynku mieszkań deweloperskich.

W ich przypadku, podwyżki wyniosły nawet 10 proc. w relacji miesiąc do miesiąca.

W najdroższej pod względem cen mieszkań Warszawie luty nie przyniósł żadnych zmian. Zarówno mieszkania z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, utrzymały poziomy cen ze stycznia. Za nowe lokum (38-60 mkw. powierzchni) sprzedawcy oczekiwali zapłaty w wysokości 7841 zł/mkw. Ten sam metraż na rynku wtórnym wyceniany był na prawie 300 zł więcej 8107 zł/mkw. Wśród miast objętych badaniem najniższe propozycje oferentów odnotowano w Łodzi (rynek wtórny 3802 zł/mkw.) oraz Szczecinie (rynek pierwotny 4785 zł/mkw.).

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym

Wraz z Warszawą, do grona najdroższych miast należy Kraków, Poznań i Wrocław. Deweloperzy wyceniają swoje inwestycje w tych miastach od 6000 zł/mkw. do prawie 7000 zł/mkw. Najtaniej jest we wspomnianym już Szczecinie, Łodzi i Katowicach tam stawki za metraż 38-60 mkw. nie przekroczyły granicy 5000 zł/mkw.

Do grupy najdroższych lokalizacji pretenduje także Gdańsk, w którym odnotowano największe wzrosty w relacji miesiąc do miesiąca. Cena za średniej wielkości mieszkanie wzrosła o 4 proc., co nominalnie oznaczało podwyżkę o 200 zł/mkw. Jeszcze bardziej zdrożały tamtejsze kawalerki, bo o aż 10 proc., czyli prawie 500 zł/mkw. to lutowy rekord.

W pozostałych miastach, tylko deweloperzy z Poznania i Wrocławia podnieśli ceny w kategorii największych mieszkań w Poznaniu o 5 proc. (prawie 300 zł/mkw.) i we Wrocławiu o 3 proc. (prawie 200 zł/mkw.).

Obniżki były incydentalne i nawet jeśli wystąpiły, były niewielkim pocieszeniem dla kupujących. W Łodzi i Wrocławiu o 2 proc. staniały najmniejsze lokale cena 1 mkw. spadła tam o zaledwie 100 zł.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym

Ofertowe stawki za 1 mkw. mieszkania z drugiej ręki wciąż są wyższe niż na rynku pierwotnym w Warszawie, Krakowie (6768 zł/mkw.) i Gdańsku (6075 zł/mkw.). Są to także najdroższe rynki mieszkaniowe w skali całego badania. Najtaniej jest z kolei Łodzi, Katowicach (4065 zł/mkw.) i Szczecinie (4428 zł/mkw.).

zobacz wątek
8 lat temu
~naciagacz, corka dewelopera hahahaha

Odpowiedź

Autor

Polityka prywatności
do góry