Widok

Opłaty za żłobek/przedszkole niepubliczne w czasie epidemii koronawirusa

Rodzina i dziecko bez ogłoszeń Koronawirus Temat dostępny też na forum:
Czy wie ktoś w jaki sposób przedszkola/żłobki niepubliczne mają zamiar naliczać czesne za okres zawieszenia ich działalności na czas epidemii?

Z tego co można znaleźć na ten temat to w 2008r Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta zajmował się tą sprawą i wydał interpretację mówiącą że za okres zamknięcia przedszkola/żłobka nie istnieje obowiązek opłaty czesnego nawet jeśli w umowie z przedszkolem istnieje zapis że czesne za taki okres trzeba płacić (w tym przypadku jest to tzw. klauzula niedozwolona i nie ma ona mocy prawnej).

Interpretacja ta podparta jest brzmieniem art. 495kc:

"Jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi, strona, która miała to świadczenie spełnić, nie może żądać świadczenia wzajemnego, a w wypadku, gdy je już otrzymała, obowiązana jest do zwrotu według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu."

Macie jakieś doświadczenia jeśli chodzi o tę sprawę? rozmawiał już ktoś może z dyrekcją przedszkola do którego chodzi wasze dziecko?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Mozesz albo placic, albo rozwiazac umowe.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Chyba najlepsza opcja to ugiąć się szantażom dyrekcji przedszkola i zapłacic a potem zgłosic prokuraturze możliwość popełnienia przestępstwa przez nieuprawnione wzbogacenie się przez przedszkole. Wtedy oddadzą kasę w ciągu 15minut...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

Jakie przestępstwo ??? Czytaliście kolejny artykuł ? Jeśli zlobek musi zapłacić czynsz i wynagrodzenia, to nie ma mowy o bezpodstawnym wzbogaceniu.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

#Pijesz nie pisz
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Hej, zobacz, poniżej na tym forum ten wątek jest już omawiany. Generalnie zależy od placówki...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

U mnie podjeli decyzje,ze bedzie obnizone czesne o 30%.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

U nas nawet o złotówkę nie obniżyli
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

To zależy od dobrej woli i zrozumienia właścicieli placówki.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

U mnie kazali zapłacić na koszty stałe 200 pln tylko
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
W moim żłobku została pomniejszona kwota czesnego o 20% oraz o wyżywienie . Reasumując kwietniowe opłaty wyszły równo połowę mniejsze.
Mnie zastanawia już zupełnie coś innego niż kwota czesnego .
Czy posłać dziecko z powrotem do żłobka nawet jak otworzą w połowie kwietnia lub w maju . Poważnie mam stracha i nie wiem czy nie zrezygnować.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

W zależności jaką masz sytuacji jak się boisz i możesz posiedzieć w domu to dal swojego komfortu psychicznego możesz nie puszczać dziecka do żłobka jak już będzie można. Ja pracuję i jak otworzą placówki to trzeba będzie wrócic do pracy a dzieci do przedszkola/złobka.
Oczywiście, ze żłobek nie pobiera opłaty za wyżywienie jak go teraz nie zapewnia. U mnie też wyszło połowa tego co normalnie płaciliśmy.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Czy w czasie pandemii wychowawczynie i wychowawcy przedszkolni mają niższe wynagrodzenie ?
Jeżeli nie, to czesne bez zmian.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

To zależy od placówki . Pensje pracowników mogą zostać bez zmian to już Dyrektor się martwi o te sprawy .
Uważam ,że czesne bez zmian nie jest w porządku . Rozumiem kwestie ,że ktoś zamknie interes ale jak to w życiu bywa na miejsce zamkniętych interesów powstaną nowe .
U nas w żłobku czesne zostało obniżone równo o połowę i uważam takie rozwiązanie za dobre . W aktualnej sytuacji też muszę patrzeć na swoje wydatki bo nie wiadomo jak sytuacja się zmieni . 900zł miesięcznie z domowego budżetu na żłobek gdzie dziecko nie uczęszcza to nie jest przyjemne . Inaczej sytuacja się ma gdy faktycznie z tego korzystamy i chodzimy do pracy . A jak jest aktualnie wszyscy wiemy :)
Więc rozsądnie jest patrzeć na wszystkich a nie na czubek własnego nosa . Swoją drogą jak się prowadzi interes wypadałoby mieć ,, górkę" na 2 miesiące w przód bo w życiu różnie bywa .
Inaczej sytuacja ma się do interesów,które są rok na rynku ale jak ktoś prowadzi interes od kilku lat i sam nie odłożone na w razie ,,w" to oznacza tylko ,że zbyt mądry w biznesie nie jest :)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Boje się bo jak słucham jakie są procedury w szpitalach ,że miałabym 2 latka zostawić samego to włos jeży mi się na głowie. :/
Jestem w 4 miesiącu ciąży i też z racji ciąży nie chciałabym ryzykować a nie wierzę w to ,że nagle w czerwcu wirusa już nie będzie ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Rodzina i dziecko

Czy jechać z półrocznym dzieckiem na wakcje za granice? (27 odpowiedzi)

dziewczyny pomóżcie, mam dylemat. We wrześniu z narzeczonym mamy ślub, nasza córeczka będzie...

Co zrobic gdy maz nie chce sie kochac? (301 odpowiedzi)

Tak jak w tytule. To jest moj-nasz problem. Moj maz w ogole nie potrzebuje seksu..u nas jest on...

Poszukiwania pracy. (65 odpowiedzi)

zapraszam do rejestracji na http://bezrobotnetrojmiasto.pl/ nie wiem jak Wy ale ja od...

do góry