Odpowiadasz na:

Re: Poszukuję sprawdzonego lekarza od krękosłupa -dyskopatii

Tak się składa że metoda mc kenzie jest jedną z najbardziej udokumentowanych pod względem badań medycznych metodą spośród obecnych metod rehabilitacji.Ściśle pilnuje zasady EBM- Evidence Based...

Tak się składa że metoda mc kenzie jest jedną z najbardziej udokumentowanych pod względem badań medycznych metodą spośród obecnych metod rehabilitacji.Ściśle pilnuje zasady EBM- Evidence Based Medicine- czyli nie robi się niczego, co nie jest potwierdzone naukowo. określenie "ręce które leczą" jest strzałem w pudło, bo główną zasadą metody jest poprowadzenie pacjenta tak, by jak najmniej używać rąk terapeuty- pacjent robi ćwiczenie ( najczęściej tylko jedno, zawsze dobrane indywidualnie,zależnie od uszkodzenia) i pilnuje się tzn. unika ruchów uszkadzających oraz stosuje zasady ergonomii, a to może wyglądać inaczej w zależności od przypadku. terapia jest dobrana indywidualnie do pacjenta, a żeby to zrobić należy poświęcić kilkanaście minut na dokładne badanie( ważna analiza bólu, jego obszaru, siły i czynników sprawczych czyli w jakich sytuacjach ból się pojawia). Co do badań obrazowych czyli RTG, rezonans, tomograf...są to badania dodatkowe!! mc kenzie ich nie podważa. Ważne jest by zacząć od dokładnego zbadania pacjenta czyli wywiad i badanie przedmiotowe.. dopiero potem badania dodatkowe, jeśli zachodzi taka potrzeba (pomijając oczywiście stany pourazowe i inne przypadki jak np. skolioza, wady wrodzone itd.). Błędem jest stawianie diagnozy tylko na podstawie RTG, czy MRI.
Przykładowo ten sam pacjent raz ma ból tylko w lędźwiach a chwilę później już do stopy ( jest to zależne choćby od pozycji np. siedząc ból schodzi w dół). Gdyby zrobić 2 badania MRI na jednym będzie duża dyskopatia np.8mm (ból do stopy) a drugie pokaże tylko niewielką wypuklinkę. Złudne......... Nie jestem zwolennikiem Pana Romanowskiego, choćby dlatego że powiedział że jest jedynym w trójmieście terapeutą metody mc Kenzie sugerując pacjentowi że musi właśnie do niego chodzić- co jest oczywiście nieprawdą. Wystarczy przejrzeć listę terapeutów certyfikowanych na stronie Instytutu Mc Kenzie.

Rozwiń zobacz wątek
6 lat temu
~plaskacz

Odpowiedź

Autor

do góry