Widok

Przyczepność opn na mokrym i deszczu

Jaki czynnik najbardziej wpływa na przyczepność opon na mokrym oraz na deszczu? Czy są to tylko i wyłącznie bieżniki, które odprowadzają wodę? Czyli rozumiem, że ich brak to spore ryzyko utraty przyczepnosci podczas większych opadów?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Za przyczepność w znacznym stopniu odpowiadaja właśnie bieżnik. Dlatego trzeba kontrolować w miarę na bieżąco jego grubość. Kolejna sprawa, to szerokość opony. Wiadomo, że im opona szersza, tym ma wiekszy problem z odprowadzeniem wody.
Dlatego w szerokich oponach stosuje się bardzo często jeszcze szerszy bieżni.
Proponuję jeszcze tutaj doczytać: http://fuks-olsztyn.pl/poradniki/opona-nokian-weatherproof/
Wydaje mi się, że tematyka ta została tam trochę szerzej opisana.

Na przyczepność na opony ma wpływ mieszkanka z której została wykonana, wiek opony, wzór bieżnika, ciśnienie, ilość wody po której się jedzie i stopień zużycia bieżnika. Generalnie bałbym się jeździć poniżej 4 mm bieżnika. Wymieniam opony na nowe jak jest około 5 mm. Z doświadczenia Hankook słabo się trzyma ale jest praktycznie wieczny, Goodyear świetnie i jest bardzo trwały, Nokian trzyma się na drodze dobrze (made in new zeland) ale bardzo szybko się zużywa (made in russia) i błyskawicznie parcieje (made in russia). 10 letnie używki mimo tego że wyglądały jak nowe przy zakupie, to po 2 miesiącach całe popękały.

Posługiwanie się w ocenie opon jedynie ich marką nie jest tak naprawdę miarodajne. Jak wiecie, producenci opon mają w swojej ofercie opony w różnych wersjach i edycjach bieżnika. Różnice w cenie opon tej samej marki i wymiaru sięgają niekiedy 100 procent. Z czegoś przecież to wynika. Myślę że nikt z nas nie jest w stanie ocenić która opona i jakiej marki w danym czasie jest lepsza. Bez obiektywnych, profesjonalnych i niezależnych testów niwiele możemy powiedzieć. Gdy już trafimy na opony które nas zadowalaja, to po 2-3 latch ich użytkowania nie kupimy już tych samych bo producent wprowadził nową wersję bieżnika lub mieszanki. Przy moich zakupach opon kieruję się bardzo przydatnymi informacjami o klasach przyczepności i poziomie hałasu. Sami wiecie że za hałas w samochodzie w bardzo dużej mierze odpowiadają opony, a wielu z nas nie zwraca uwagi na ten parametr. Podzielam zdanie o Nokianach, o ich złej jakości z rosyjskiej produkcji. W samochodzie syna już poraz trzeci wymieniane są Nokiany 16", dzięki temu jeździ w zasadzie ciągle na nowych. W moim aucie mam zimowki Nokiana 18" ale z fińskiej fabryki, nie mają wad.

Inne tematy z forum Motoryzacja

branie/ palenie oleju (6 odpowiedzi)

Ile waszym zdaniem sprawny samochód może spalić oleju na 1000 lub 10000 km? Macie jakieś...

lacznik wiczlino koleczkowo (33 odpowiedzi)

witam, czy ma ktos jakies nowe info odnosnie lacznika z wiczlina przez bojano do planowanej s6 w...

Kurs na prawo jazdy (4 odpowiedzi)

W życiu każdego człowieka przychodzi moment, kiedy zaczyna mu doskwierać brak prawa jazdy. U mnie...

do góry