Widok

Teatr umarł przy okazji. O "Zabójstwie króla (Affabulazione)" Teatru Miejskiego

Opinie do artykułu: Teatr umarł przy okazji. O "Zabójstwie króla (Affabulazione)" Teatru Miejskiego.

Teatr Miejski w Gdyni kończy sezon artystyczny w swoim gmachu premierą "Zabójstwa króla (Affabulazione)" Piera Paolo Passoliniego. Jednak ta przewrotna, prowokacyjna i pełna metafizyki sztuka nie sprawdza się w zaproponowanej przez reżysera Krzysztofa Babickiego konwencji.

Symboliczne ojcobójstwo jako archetypowy krok ku dojrzałości, kryzys wartości, kryzys wieku średniego, połączone ze znanym hasłem "umarł król, niech żyje król" (które posłużyło za podstawę polskiej wersji tytułu) ...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Interesująca recenzja

Idę dziś na spektakl aby móc samej go ocenić.
popieram tę opinię 21 nie zgadzam się z tą opinią 6

No to poszłam i zobaczyłam...

... i żałuję. Tytuł recenzji w samo sedno.
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 8

chała wszechczasow

jak nisko mozna upasc? dno i 10 metrow mułu. przerobcie budynek na toalety, bedzie jakis pozytek dla ludnosci.
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 43

byłam, widziałam

Jedno z lepszych przedstawień jakie było w TMWG w Gdyni. Pan Szymaniak - kapelusze z głów. Oby tak dalej.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 0

A co?

A co? Chcesz dorabiać jako pisuardessa? Ha!Ha!ha!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Gdynia

Teatr Miejski w Gdyni jest od zawsze na poziomie koła gospodyń wiejskich.

Dlaczego gdyńscy podatnicy finansują taką chałę?
popieram tę opinię 14 nie zgadzam się z tą opinią 30

Ale ciężki klimat

Aż szkoda dobrych aktorów, którzy muszą w tym grać. Wiele tygodni prób i nauki tekstu, a ten gniot i tak zejdzie z afisza po kilkunastu przedstawieniach.
Wychodząc z teatru doceniłem pracę recenzenta, który musi zachować skupienie przez cały spektakl i do tego trafnie zinterpretować co autor i reżyser mieli na myśli. Trudna robota. Szanuję Pana, Panie Rudziński.
popieram tę opinię 20 nie zgadzam się z tą opinią 11

Chyba szybciej niż po kilkunastu

To dopiero drugi spektakl, a już było sporo pustych miejsc. Zagrają te siedem razy, które zaplanowali na najbliższe dwa tygodnie i na tym się skończy. W nowym sezonie nikt tego nie wznowi, bo i po co?
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 2

Może po to, żebyś wiedział o co chodzi w tym spektaklu? Wolisz po prostu techniczne uwagi kto jak zagrał i tak dalej? Ja szczególnie cenię właśnie takie opisowe wprowadzenie w tematykę sztuki, bo dzięki temu wiem czego się spodziewać, a opisy spektakli na stronach teatrów bywają tak skąpe i enigmatyczne, że nic z nich często nie wynika.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 4

Wolę recenzję, a nie streszczenie. Chyba że nie wiesz, jakie są reguły tego gatunku.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4

W końcu wypoiwiedział się ktoś, kto ma pojecie o teatrze.

Czytam wcześniejsze komentarze i niedowierzam.. Czy ludzie nie maja za grosz wiedzy..?
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 1

Jestem pełna podziwu dla Pana Dariusza Szymaniaka.

To niebywale trudna rola. Widać na końcu, jak bardzo jest zmęczony. Spektakl bardzo ciężki i nie do końca czytelny. Myślę jednak, że warto go zoobaczyć zanim zacznie się krytykować.
popieram tę opinię 25 nie zgadzam się z tą opinią 1

Zgadzam się że Pan Szymaniak znakomicie grał. Wielki szacunek dla niego. Natomiast sztuka fatalna, okropna. Aż nie chce mi się wchodzić w szczegóły żeby opisywać co widziałem i czułem.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 6

Affabulazione

Tak, zgoda zbyt wiele scen w parterze = zerowa widoczność z tyłu (płaskiej) widowni i tak - tekst Pasoliniego nie jest łatwy, jest obrazoburczy, porusza niełatwe kwestie, a tu podany trochę zbyt płytko, pobieżnie, nie sposób się wczuć. Aktorzy fajni.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 1

Porażka

Nic dziwnego, że właśnie zaczęli rozdawanie biletów na facebooku. Nikt rozsądny nie chce za to płacić.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 25

Spektakl jest całkiem niezły. Dziwi mnie bardzo recenzja i komentarze. Wygląda na to, że w Gdyni mamy publiczność, która potrzebuje chleba i igrzysk. Jak tekst jest nieco trudniejszy to już jest problem ze zrozumieniem. Głębokie, poruszające. Dariusz Szymaniak jest rewelacyjny, szkoda, że nie ma mu kto partnerować. Wizner bardzo słabo, Bała- tragedia (jednowymiarowo, sztucznie). Teatr Miejski ma też tendencje do wpychania, gdzie się da takich przaśnych momentów (typu śpiewy). No i niestety seks na scenie jest z reguły żenujący i tu też tak się stało. Polecam pójść i zobaczyć jak świetnym aktorem jest Szymaniak!
popieram tę opinię 14 nie zgadzam się z tą opinią 2

Bardzo dobre przedstawienie

Spektakl warto obejrzeć, bardzo dobrze zagrany przez p. Szymaniaka, ogromne brawa!!!!
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 0

Panie Rudziński byliśmy chyba w tym samym teatrze na różnych przedstawieniach ale wiem jak Pan ma zastrzeżenia to spektakl jest ciekawy -trudny ale wart zobaczenia
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 0
do góry