Widok

ZUS 15a

Rodzina i dziecko Temat dostępny też na forum:
Jaki jest czas na dostarczenie wniosku ZUS 15a ( opieka na dziecko) gdy zwolnienie poszło elektronicznie do firmy? Dziecko zachorowało mi 30 listopada i musiałam dostarczyć na początku miesiąca ten wniosek do firmy bo by mi nie zapłacono za ten dzień a L4 miałam do 8 grudnia więc w trakcie opieki musiałam kombinować aby dojechać do firmy z tym wnioskiem.. dlatego zastanawiam się jaki jest czas na wypełnienie.. zawsze do końca danego miesiąca za który należy się wypłata?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Podejrzewam, że jeśli nie wypełnisz w tym samym miesiącu, to Ci nie zapłacą. Dostaniesz wyrównanie w miesiącu kolejnym. Ale mam nadzieję, ze wypowie się ktoś z kadr i potwierdzi.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Mi w firmie mówią że im szybciej tym lepiej.
Sama czytając o tym druku nigdy nie natknęłam się na jakieś terminy konkretne.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Po prostu bez druku nie powinno być zapłaty. Druk jest wnioskiem o zapłatę. Ponadto zawiera on dla pracodawcy informacje w sprawie wykorzystanego już limitu oraz dni w jakich nie było domownika który mógłby się zaopiekować dzieckiem. Jeśli jest ktoś kto może się zaopiekować zapłata może się nie należeć. Podobnie jest jeśli wyczerpaliśmy limit roczny.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Czy teraz to się nie dzieje automatycznie?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Nie dzieje się automatycznie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Druk Z-15a jest wnioskiem o wypłatę zasiłku. Dopóki nie ma wniosku Z15a nie ma podstawy do wypłaty zasiłku, samo zwolnienie elektroniczne przy opiece nad dzieckiem nie jest wystarczające.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Podobnie jest z opieką nad innym chorym członkiem rodziny. Samo zwolnienie nie wystarczy. Mąż w październiku brał dzień opieki nad chorą żoną (mną) a w listopadzie dostał z firmy papiery do wypełnienia dla ZUSu.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Tak jest. Na członka rodziny jest limit 14 dni kalendarzowych w ciągu roku. W tym wypadku wypełniamy druk Z-15B (nie Z-15A) i w tym przypadku druk jest wnioskiem o wypłatę zasiłku.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

Prawo rodzinne-adwokat (3 odpowiedzi)

Jeśli ktoś zna naprawdę godnego polecenia adwokata od spraw rodzinnych, to proszę o informację,...

rodzice chrzestni-kiedy zapytać? (20 odpowiedzi)

Tak sobie myślę kiedy prosi się by dana osoba została rodzcem chrzestnym naszego Maluszka? Jak...

Czesne 2024 (3 odpowiedzi)

Wysokość czesnego nie jest adekwatna do jakosci nauczania. Szkoła w opłakanym stanie. Dzieci boją...

do góry