Widok

czy w Polsce można przewozić dziecko w gondoli w samochodzie?

Rodzina i dziecko Temat dostępny też na forum:
Mam koleżankę "zagraniczną" dla, której miałam zachować nasz fotelik 0-13 na jej urlop w Polsce. Teraz ona mi pisze, że mogę sprzedawać fotelik, bo jej gondola przypina się pasami do samochodu i na początku w tym będzie wozić.

Nie piszcie o niebezpieczeństwie, bo rozumiem i widzę tyle zagrożeń, że mogłabym o tym ksiązkę napisać ;-)

Interesuje mnie strona prawna, a raczej praktyka prawna, bo przepisy w Polsce chyba nie precyzują, że ma to być FOTELIK, tylko po prostu sprzęt z homologacją. Jak zareagowałby na to przeciętny policjant w czasie kontroli drogowej?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Poczytaj art. 39 prawa o ruchu drogowym - tam jest mowa o "foteliku lub innym urządzeniu służącym do przewożenia", więc według tego, pewnie gondola mogłaby być, prawnie.

Natomiast bezpieczeństwo... Może porozmwiaj z tą koleżanką... Ile będzie miało dziecko tygodni?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Fajnie że gondolę mozna przypiąć- nie ważne że dziecka w niej juz nie ale cóż gondola ważniejsza-po co sobie trud robic i kupować nosidełko...Pytasz o prawo? a w razie nieszczescia bedziesz miala pretensje do prawa? moze kolezance trzeba troche podpowiedziec ze to jest nieodpowiedzialne?

Biedne sa malenstwa takich matek-a one im tak ufaja...
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 12
Ja nie trochę, tylko w każdym mailu robie wykład o bezpieczeństwie w samochodzie naszpikowany linkami ;-) Informacje przekazałam, nie mogę jednak forsować swojej opinii bez konca, zwłaszcza , że sama nie przepadam za "życzliwymi poradami"... Sami zdecydują, zwłaszcza, że to wykształceni i mądrzy ludzie i muszę ich jako takich traktować;-)

We Francji jednak dość popularne jest wożenie w gondoli - stąd ten pomysł

Polecając fotelik odwoływałam się do źródeł szwedzkich, brytyjskich, francuskich, bo przecież Polska to zacofany kraj:p i nie wystarczy powiedzieć, że tu się tak nie wozi dzieci.

Jeżeli ich nie przekonam, chciałabym powiedzieć, że to ZABRONIONE i może ich złapać policja;-)

Ps, chodzi o gondole od Chicco Trio For Me
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
Obawiam się, że jednak nie znajdziesz takich obiektywnych argumentów, bo u nas faktycznie dzieci można przewozić nie tylko w foteliku. A przypuszczam, że nie zależy Ci na "pouczaniu" tej koleżanki, bo to byłoby niekulturalne.
Ona wie, co robi, jak napisałaś.
A jeśli chodzi o to czy może przewozić w gondoli, to wg prawa może. Mój wujek jest w drogówce. Mogą tylko udzielić pouczenia co do trafności takiego wyboru przewożenia dziecka.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
moja córeczka ze ponieważ nie miała nawet 2 kg przy wypisie ze szpitala też do domu była przywieziona w gondoli i nie piszcie, że jestem nieodpowiedzialna! właśnie, że jestem:)
imageimage
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 3
no i zapomniałam odpisac na pytanie:P

można przewozić w gondoli, jeśli ona jest do tego przystosowana:)
imageimage
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
moja mała podobnie jak córcia inki była za mała moim zdaniem na przewożenie w foteliku i na początku tez jeździła w gondoli,przypietej na spacejalny adapter pasami, a w gondoli dziecko też mialo pasy do przypiecia i nie uważam tego za brak odpowiedzialności.

jeśli gondola jest przystosowana i sa pasy dla dziecka to maleństwo które ma 2 czy nawet 2,5kg naprawdę lepiej przewozic w godnoli niż w foteliku, w którym to dziecko tonie mimo że jest wkładka dla maluchów.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1
są różne medyczne wskazania do gondoli dla:
- wcześniaków o bardzo niskiej wadze i wymiarach,
- arytmii serca w pozycji półleżącej,
- łamliwych kości (osteogenisis imperfecta),
- syndromu Pierre'a Robin'a (Pierre Robin Sequence),
- rozszczepu kręgosłupa (spina bifida),
oraz przy innych, specyficznych wskazaniach ortopedycznych.
(za: fotelik.info)
ale to oddzielna sprawa i wtedy tylko konieczny transport, a nie wycieczkowanie, nawet bliskie
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1
Gdy moja Mała była malutka i wyszłyśmy ze szpitala to wracała w gondoli,ponieważ nie mieliśmy fotelika a z tego co wiem to można przewozić dziecko w gondoli:-)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2
Sa gondole z pasami.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Jeśli gondola jest przystosowana to można przewozić, ale jak obejrzycie crush-testy filmiki z wypadkow to zobaczycie, ze gondola rozsypuje sie na drobne kawałki a z fotelikami to różnie bywa ale zdecydowanie są bezpieczniejsze. Decyzje o bezpieczeństwie podejmuja rodzice, są i tacy co wożą na kolanach. JA bym jednak namowiła koleżanke na fotelik. Pozdrawiam :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Co tu dyskutować o bezpieczeństwie jak masę matek przewozi swoje dzieci na kolanach, bądź w ogóle po prostu brykające dzieci na tylnym siedzeniu samochodu :(

Jeżdżę bardzo dużo samochodem i niestety taki widok nie jest mi obcy :(
https://www.facebook.com/groups/200268143516906/?fref=ts

Zapraszam grupa zamknięta, sprzedaż ubranek dziewczęcych
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
moze twoja kolezanka ma specjalnie gondole dostosowana do tego, np.mamas and papas ma takie, dziecko lezy w gondolce i jest w niej przypiete, czyli pasy sa w srodku, gondola usytuowana jest na bazie isofix...wiec, nie krytykujmy, bo ma todoc dobre atesty...choc ja osobicie nie uzywalabym
image


image
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
http://www.bobowozki.com.pl/product_info.php?products_id=1656

znalazlam cos takiego
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Kochani
To nie sa zwykle gondole
Ja mieszkam w Danii i tam sa specjalne gondole nie takie z wozka tylko jak fotelik tylko do auta ma uchwyty na pasy aby ja zamontowac w aucie i w srodku w gondoli sa tez pasy ktorymi sie przypina dziecko ktore lezy sobie na plasko i co najwazniejsze jego kregoslup w dlugiej drodze jest bezpieczny tez
Pozdrawiam
Ps maja te gondole maja wszytskie atesty i chomologacje
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1
fotelik, to fotelik, gondola nigdy nie będzie tak bezpieczna jak fotelik tyłem do kierunku jazdy

http://fotelik.info/pl/art/gondola_czy_fotelik_samochodowy,17.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Inne tematy z forum Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

Czy jechać z półrocznym dzieckiem na wakcje za granice? (27 odpowiedzi)

dziewczyny pomóżcie, mam dylemat. We wrześniu z narzeczonym mamy ślub, nasza córeczka będzie...

Decyzja o ciąży podjęta- co dalej :) (42 odpowiedzi)

Hej dziewczyny, dawno mnie tu nie było (kiedyś funkcjonowałam pod innym nickiem :)), ale teraz...

Dr Jerzy Łożyk - czy ktoś był ? (21 odpowiedzi)

Witam, mam pytanie, czy któraś z Was była na wizycie u dr Jerzego Łożyka? Jak tak to jaka...

do góry