Odpowiadasz na:

Re: sprawdzony fachowiec do odbioru mieszkania

Kupno mieszkania na co zwrócić uwagę

Odbiór mieszkania od dewelopera Warszawa

rozwiń

Kupno mieszkania na co zwrócić uwagę

Odbiór mieszkania od dewelopera Warszawa

http://www.odbiorybudowlane.com

Jako osoba od wielu lat działająca aktywnie na runku budownictwa i nieruchomości, chciałbym zachęcić Cię do przeczytania tego krótkiego artykułu, w którym postaram się opisać najczęściej występujące usterki w nowych mieszkaniach.

Jako nowy właściciel domu lub mieszkania, powinieneś dokładnie go sprawdzić, zanim jeszcze zaparafujesz protokół odbioru mieszkania / domu. Należy przeprowadzić jego dokładny przegląd w poszukiwaniu jakichkolwiek wad. Widocznych lub ukrytych. Trzeba to zrobić jeszcze przed przejęciem nieruchomości od dewelopera.

Ważne jest aby wiedzieć, które miejsca w mieszkaniu lub domu wymagają sprawdzenia. Wybrane z tych miejsc powinny obejmować wszystkie instalacje elektryczne i wentylacyjne. Odbiór mieszkania od dewelopera powinien także uwzględniać jakość wykonania elementów, składających się na ogólny wystrój domu. Są to różnego rodzaju gzymsy, cokoły, sztukaterie. Jeżeli zakupiłeś mieszkanie z ogrodem lub tarasem, to również należy poświęcić czas na ich gruntowny przegląd. Nie można zapomnieć o tym, że jeżeli kupiłeś dom, to posiada on najpewniej dach. Warto się upewnić że jest on szczelny i zapewnia odpowiednią ochronę przed padającym deszczem. Mam w zwyczaju przeprowadzać odbiór domu, kiedy na zewnątrz panuje dżdżysta pogoda. Jest to najlepsza okazja aby wszystko dokładnie sprawdzić.

Zdaniem wszystkich inspektorów, w tym i moim, odbiór mieszkania warszawa powinien uwzględniać poszukiwanie wad zarówno od wewnątrz jak i na zewnątrz domu. Co mam na myśli? Na przykład jakość tynków i farby elewacyjnej. Na pewno nie chcesz, aby po kilku miesiącach zaczęła się łuszczyć i odchodzić płatami. Zwracam także szczególną uwagę na takie detale, jak przełączniki elektryczne. Powinny się łatwo włączać i wyłączać, nie powodując przy tym zwarć i iskrzenia.

Są jeszcze inne elementy, które powinny zostać poddane kontroli. Zaliczają się do nich bramy i drzwi, a także stolarka okienna. Powinny się łatwo i wygodnie otwierać oraz zamykać. Nie sposób w jednym, krótkim artykule wymienić całego spisu czynności. Jeśli chcesz aby odbiór Twojego mieszkania został wykonany prawidłowo, zapraszam do kontaktu i umówienia terminu inspekcji.
Dlaczego warto wykonać profesjonalny odbiór mieszkania?

Drogi właścicielu mieszkania lub domu. Chciałbym przedstawić Ci kilka argumentów, przemawiającym za tym, że zanim oddasz deweloperowi protokół odbioru mieszkania, warto zlecić jego przeprowadzenie doświadczonemu fachowcowi. Wszystko co napiszę, opiera się na mojej dotychczasowej pracy, jako inspektor nadzoru inwestorskiego.

Musisz wiedzieć, że budowa nowego domu lub mieszkania jest wieloetapowym procesem. Składa się na niego wiele różnych czynności, które najczęściej są wykonywane przez inne ekipy budowlane i montażowe. Tak duża rotacja osób pociąga za sobą niebezpieczeństwo, że część prac mogła zostać nienależycie wykonana. Ich dostrzeżenie często następuje wtedy, kiedy mam przeprowadzić odbiór mieszkania od dewelopera. W dużej liczbie przypadków, odkryte usterki mogą zostać łatwo naprawione, jednak tak czy inaczej wymaga to pewnego nakładu czasu i pieniędzy. W innych przypadkach mogą wymagać szerszego zakresu robót, na który mógłbyś nie być przygotowany, gdybyś miał go wykonać sam.

Do jednej z często występujących nieprawidłowości jest brak izolacji na poddaszu. Wyobraź sobie moje zdziwienie kiedy nowy właściciel domu zaprowadził mnie na poddasze, a ja pod pokryciem dachowym nie znalazłem żadnej izolacji termicznej. Jest to częsty błąd. Wielu właścicieli przez długi czas nie zagląda na poddasze lub strych. Nie przyjdzie im do głowy, że w tak newralgicznym elemencie domu może brakować izolacji. Deweloper jest zobowiązany w trybie natychmiastowym poprawić ujawnione przeze mnie usterki w nowych mieszkaniach.

Ciekawsze przypadki, które miałem możliwość dostrzec wykonując odbiór mieszkania warszawa, to pomylone instalacje wodne. Odkręcając kurek z ciepłą wodą otrzymywaliśmy wodę zimną i na odwrót. Sytuacja na pozór śmieszna i znana nam dobrze z filmów Stanisława Bareji. Wyobraźmy sobie jednak koszty, jakie musielibyśmy ponieść aby samodzielnie to naprawić. Zrywanie płytek ceramicznych, koszt przerobienia instalacji i ponowne ułożenie nowych płytek. Nie tego oczekujesz od swojego nowego mieszkania.

Istnieje wiele więcej do napisana na ten temat. Podałem tylko przykładowe usterki, z którymi może się spotkać każdy nabywca domu lub pośrednik obrotu nieruchomościami. Jeżeli chciałbyś wykonać gruntowną inspekcję mieszkania lub domu, który planujesz kupić, chętnie wykonam to dla Ciebie.

Zakup nowego mieszkania nie jest łatwy

Odkąd pracuje jako kierownik budowy i inspektor nadzoru, często spotykałem się z pytaniami, na co trzeba zwrócić uwagę, kiedy musimy wykonać odbiór mieszkania od dewelopera. Na pozór wydaje się to prostą czynnością. Należy zmierzyć wielkość pomieszczeń i porównać je z wymiarami na projekcie. Następnie sprawdzić czy jest prąd, woda oraz czy otwierają się okna. Byłoby bardzo prosto, gdyby tylko tyle trzeba było zrobić.

Nie mając doświadczenia w odbiorach mieszkań, możesz nieświadomie pominąć wiele istotnych aspektów, które wymagają zwrócenia szczególnej uwagi. Jeśli chcesz uniknąć takiej sytuacji, odbiór mieszkania warszawa powinieneś zlecić takiej osobie jak ja. Oczywiście cała czynność rozpoczyna się od zmierzenia wszystkich pomieszczeń, a następnie zweryfikowaniu wymiarów z projektem. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie pionów i poziomów na ścianach, suficie, posadzce oraz parapetach.

Bardziej szczegółowe czynności mające wykryć usterki w nowych mieszkaniach, polegają na użyciu bardziej zaawansowanych narzędzi niż poziomica. Aby zmierzyć poziom wilgoci w tynkach i posadzkach używam specjalnego czujnika. Dokonuję także rozpoznania ułożenia instalacji elektrycznej w ścianach. Jest bardzo ważne aby przebiegała ona idealnie w pionie nad każdym włącznikiem i gniazdkiem. W przeciwnym wypadku każde wiercenie w ścianie może skończyć się porażeniem prądem.

Jest pewna rzecz, o której zapomina wielu kupujących mieszkania i domy od dewelopera. Dotyczą one wykazu użytych materiałów. Na przykład jeżeli w łazience zostały ułożone płytki ceramiczne wybrane przez dewelopera, powinien on Ci udostępnić jej próbkę, lub dokładny model producenta. Okaże Ci się to pomocne, kiedy będziesz chciał wykonać jakiś remont i potrzebował dokupić kilka sztuk.

Jak widzisz, zanim deweloper przekona Cię abyś podpisał protokół odbioru mieszkania, jest przed Tobą mnóstwo czynności do sprawdzenia. Jeśli nie jesteś pewien że wszystkie z nich uda Ci się samodzielnie wykonać, chętnie udzielę Ci pomocy, kompleksowo wykonując odbiór domu lub mieszkania.

zobacz wątek
6 lat temu
~Przemek123

Odpowiedź

Autor

Polityka prywatności
do góry