Widok

Katecheci donoszą o wagarujących z religii

Opinie do artykułu: Katecheci donoszą o wagarujących z religii.

Kuria gdańska chce być informowana przez katechetów o uczniach, którzy zapisali się na religię, ale na nią nie chodzą. W efekcie wewnętrznej instrukcji kurii księża w jednym z gdańskich liceów spisali z dzienników adresy uczniów i rozesłali informacje do ich parafii. "Informujcie parafie, kto nie chodzi na religię" - tak ma brzmieć wewnętrzna instrukcja gdańskiej kurii, do której dotarło radio TOK FM. Pojawienia się tych wytycznych sprawiło m.in., że ksiądz z niewielkiej wsi na Mierzei ...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

VI LO

Tak, to prawda niestety.Chodzę na religię i ksiądz powiedział na wstępie, że bedzie wysyłał do parafii takie pisemka, co wzbudziło furię wśród uczniów, żałosne to jest ;/
popieram tę opinię 95 nie zgadzam się z tą opinią 27

to trzeba zacząć się wyreślac, po co wam to g*? zastanowice się? bo tak chce mama i tata, albo co sasiadka powie? smiechu warte
popieram tę opinię 37 nie zgadzam się z tą opinią 8

dokladnie, w technikum tez nie chodzilem na religie...jakos zyje
popieram tę opinię 17 nie zgadzam się z tą opinią 4

W wielu rodzinach

jak powiesz że nie chcesz chodzić, rodzice zrobią z Twojego życia piekło.
U nas rodzice potrafią dorosłym ludziom ustawiać życie, a co dopiero nastolatkowi.
popieram tę opinię 23 nie zgadzam się z tą opinią 8

Zależy jak Cię wychowano.

Ja tam zawsze byłam krnąbrna i uparta, ale wielu rodziców preferuje wychowanie poprzez tłamszenie, nie uznają czegoś takiego jak wola dziecka. Nawet jeśli dziecko jest prawie dorosłe. Dziecko tak wychowywane nawet nie śmie sprzeciwić się rodzicom.
popieram tę opinię 17 nie zgadzam się z tą opinią 2

hm

ja sie zawsze stawialem, jesli chodzilo o moje racje, rodzice pierw nie szanowali tego, byly klotnie, burdy. No bywalo ostro. Ale dalej sie stawialem, walczylem z tym no i rodzice w koncu sie zmienili. Jesli jako prawie dorosly nie bedziecie potrafic sie postawic, to co dopiero jako dorosli ludzie? Bedziecie na studiach jak ja to w koncu bedziesz w sytuacji wolnego wyvoru i sie zatlamsisz tymi wolnymi wyborami, co sie moze skonczyc bardzo zle.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 3

Ja też się stawiałam, ale na szczęście moi rodzice nie byli z gatunku tych tłamszących. Ale znam takich, którzy mają z tym wielki problem, mimo że są już grubo po studiach. Z tym, że wychowani są też na mało asertywnych, więc problem jest jakby z dwóch stron - rodzic tłamszący i dorosłe dziecko które boi się postawić bo tatuś i mamusia zmarszczą nosek. Bywa.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 2

to maja problem

jak ktos jest ciotą i nie potrafi sie postawidz rodzicom to zginie marnie.. no ale na kimś trzeba żerować ; D chore antylopki z "lepszych" rodzin potem i tak zostaną zniszczone.. niech podziękują rodzicom ; D
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 4

łatwo mówić, lub pisać

ja mam fart mieszkam w 3city,, ale 5 kilometrów dalej i masz inny świat,,, taki z filmu,,, wypiętnują rodzine na ambonie to sie zgarbią za malolata który ma to w dupie,,,
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

?

czemu katolicyzm a nie prawoslawie lub islam sila nadawany jest kierunek na ktory trzeba uczeszczac i wysylane donosy do kurii wtedu grzmia na ambonach
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 2

a są u nas wyznawcy tych religii ? (nie licząc wyjątków w naszej diecezji)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 5

zdziwisz się jak dużo ich jest np w gdansku

na ul. Polanki stoi np meczet
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1

im też ubliżacie?
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

to ublizajcie tym co sa w czarnych sutannach
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

a co na to bogini Re
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

A co dopiero Światowid, Trygław i Wielki Sokół by na to powiedzieli??!!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

wiem bo mieszkam w poblizu
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Przestałam chodzić w liceum, nie żałuję.

Nie ma obowiązku.
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 3

masz dzieci? ochrzciłaś je?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3

Nie mam, jeśli będę miała to nie wiem czy ochrzczę.

Niewykluczone, że do tego czasu będę już po złożeniu aktu apostazji.
Ale dzieci mają dwoje rodziców i często bywa tak, że nawet jeśli jedno jest niewierzące, to drugie nalega na chrzest. U mnie akurat jest taka sytuacja, że Wąż jest praktykujący, więc z dziećmi może być różnie.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 4

skad to znam...

eh...
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

a macie slub koscielny?

jesli wolno spytac.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

A po co ci te informacje?

Ale ok: owszem, mamy.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 9

Ciekawa jestem co za debil kliknął "nie zgadzam się".

Nie zgadzasz się z tym, że mam ślub kościelny, czy jak?
Może jeszcze z tym że jestem brunetką i mam dwie ręce i dwie nogi też się nie zgadzasz? ;)
Pękniesz, ptysiu, z tej złości ;)
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 5

hmm

Gdyby Czarna Żmija rzeczywiście nie miała kościelnego, ksiądz którego znam nazwałby to 'jazdą na cywilu'.

Hihi.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

mam dzieci i nie ochrzciłem ich i wara innym od tego jak wychowuję MOJE dzieci. BTW chrzest niemowlaków to największe skur$%$$% katolików bo na siłę wciągają do swojej sekty nieświadome niemowlaki...odchrzcić się nie da...pozostaja apostazja którą polecam !
popieram tę opinię 25 nie zgadzam się z tą opinią 9

Na siłe wciagaja do swojej sekty? No, cos takiego, a ja myslałam ze to rodzice tych niemowlaków udaja sie do koscioła z prośba o CHRZEST,
obiecujac przy tym, ze wychowaja je zgodnie wiara.
Tos mnie zaskoczył.
A jak na siłę? Łapanke robia?
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 12

a kto powiedział, że niewola musi mieć twarz gestapowca?
Nie wystarczy delikatna presja... np. dziecko w przedzkolu niech też idzie na religię jak inne, bo poczuje sie gorsze...
popieram tę opinię 17 nie zgadzam się z tą opinią 0

dokładnie, to jest gestapo

w białych rękawiczkach.

Siła presji społecznej jest cynicznie wykorzystywana przez czarnych okupantów.
popieram tę opinię 15 nie zgadzam się z tą opinią 1

fakt że niektórzy ludzie chcą aby ich dziecko miało chrzest tylko dlatego że tak wypada/taka tradycja/ co powiedzą ludzie jak tego nie zrobimy itp. A sami w kościele pojawiają się od wielkich świąt.
Ale jeśli rodzice naprawde są wierzący to chrzest dziecka to największy dar jaki mogą mu dać (wkońcu dzięki niemu zostajemy włączeni do wspólnoty dzieci bożych, a to pozwala nam wierzyć że nasze życie nie kończy się tu na ziemi, ale będziemy żyć wiecznie przy Bogu). Nawet jeśli dorosły już człowiek zdecyduje się iść inną drogą niż jego rodzice (wybrać inną wiarę lub zostać ateistą).

Pozdrawiam
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

stare teksty

jak będziesz dorosły to wybierzesz; a jak już jesteś dorosły to tylko słyszysz:

co.. bez ślubu kościelnego??? po moim trupie..
co ... dzieci nie ochrzcisz???? do końca życia się do ciebie nie odezwę,
to dziecko bez chrztu to nie jest mój wnuk,

No i wybieraj tu człowieku;

to dlatego do kościołów ktoś jeszcze chodzi - presja jest ogromna, i wierzcie mi nie tylko na wsiach.

Znam to z autopsji niestety.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 1
Cieszę się, że ja i mój mąż nie jesteśmy sami. Nie mamy ślubu kościelnego, nasze dzieci nie są ochrzczone, nie chodzą na religię w przedszkolu. Wszystko to świadomy wybór i wiele godzin dyskusji. Problem zaczyna się teraz, bo starsze dziecko za rok idzie do szkoły. Szukam, pytam, ale szkoła podstawowa z etyką to jak igła w stogu siana. Może ktoś mógłby coś polecić? Nasi znajomi podzielają nasze poglądy, ale robią to co wszyscy. Dzieci chodzą na religię, do kościoła, ale wiary to w tym nie ma żadnej. Dla tzw. świętego spokoju. Być może jestem naiwna sądząc, że nam się uda, ale i tak będę próbować, bo jestem przeciwna indoktrynacji i ślepemu poddawaniu się opinii i woli innych.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dzieciaki! Religia jest dla katolików. Nie jesteś katolikiem to idź na etykę lub domagaj się innych lekcji zgodnie z twoją religią. Po co ta farsa. Starzy ślubu kościelnego nie mają, ale "dla babci" dziecko do chrztu prowadzą. Jeszcze pretensje, że ksiądz trudności robi. Lata mijają i trzeba sobie przypomnieć o kościele jak 1 komunia się zbliża. No i dramat. Dziecko umiera z nudów w kościele żując gumę i samo nie wie po co to wszystko. No a skoro do kościola chodzi tylko na śluby ciotek to "zwykła" msza jest bardzo nudna.
Pajace jesteście ale to już kolejne pokolenie. Po co ta szopka?
popieram tę opinię 26 nie zgadzam się z tą opinią 6

furię wsród uczniów? i co z tego

uwazam, ze księza mają prao informowac parafie, potem na koledzie ksiadz nakabluje rodzicom i słusznie! nie ma obowiązku zapisywania się nareligię, skoro rodzice cie zapisali, to znaczy, ze masz chodzic gówniarzu
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 27

nie mają prawa, bo w szkole funkcjonują jako nauczyciele, a nie funkcyjni kk. Jeżeli jest inaczej, niech kk zacznie płacić im pensję. A póki im płaci Państwo - zakichanym obowiązkiem kleru jest wywiązywanie się z tego, czego Państwo sobie życzy.
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 1

Masz dzieci?

Już im współczuję.
Kiedyś ci powiedzą co o tobie sądzą.
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 5

no tak ale

trzeba chodzić albo na religie albo na etykę
a u mnie etyka wyglądała tak że ten który ją prowdził (nawet nie wiem jak się oni nazywają) robił sobie jaja z katolicyzmu i innych wiar oraz sam był kretynem tak jak większość ludzi "uczących" etyki.
Mimo że wierzący nie jestem to przeszkadza mi jak ktoś nabija się z wiary innych bo uważam to za zachowanie szczeniackie i głupie.
Nie wiem jak jest teraz ale jak chodziłem (nie tak dawno) do LO to tak to wyglądało
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 1

co ty gadasz

ze rodzice mnie zapisali to mam chodzic???????? a nie czujesz tej subtelnej roznicy, ze to rodzice mnie zapisali, a nie ja sama sie zapisalam?
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 1

a nie czujesz tej subtelnej różnicy, że póki nie masz 18-tu lat, to w świetle prawa twoi rodzice o tobie decydują, a nie ty sama? jak zaczniesz na siebie zaraniać i sama opłacać swoje rachunki, to wtedy możesz się bawić w dorosłą. nie jestem za kościołem, ale wkurzają mnie małe buntowniczki, które myślą, że wszystko wiedzą najlepiej i cały świat jest przeciwko nim.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 7

podobno do wiary sie nie zmusza?!! jak chce wierzyc to wierzy dla siebie a te pingwiny do niczego nie sa potrzebne
chyba ze do wyciagania kasy od biedakow!!!!!!!
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 2

Problem w tym, że prawo stworzyli ludzie, a oni, w prztłaczającej większości, zbyt mądrzy nie są...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

ja tez jestem matką i tylko z przymusu ochrzciłam dzieci a dalej to same niech decydują czego chcą. a te czarne palanty niech zaczną zachęcać do wiary a nie zmuszać, poza tym niech nie wtrącają polityki do wiary, bo co dzieci mogą wiedzieć coś na ten temat!!!!!!
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 4

"Informujcie parafie, kto nie chodzi na religię"

ten rozkaz jednoznacznie wskazuje, iz nie chodzi tylko o osoby zapisane.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 0

bardzo trafne spostrzeżenie!

czarny okupant zaczął inwigilację totalną.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Raczej "wyjęte z kontekstu" i odnośnie wagarowania raczej zrozumiałe.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

bo gdyby mieli mozgi to by wiedzieli że tym nikogo nie zachecą

do wiary, raczej zniechęcą do reszty...
w sumie takie przedmiotowe podejscie do ludzi i wymuszanie jest zaprzeczeniem wiary chrzescijańskiej...
ale czego to nie zrobią prostaccy ludzie mając choćby cień władzy....
teraz za kare od rodziców wagarowiczów pobiorą na kolędzie o 100zł wiecej

niemniej jednak znam ksiezy któzy by oddali wszystko za drugiego czlowieka, szkoda ze takie debilne decyzje i zagrania przycmiewają to co dobre...
popieram tę opinię 85 nie zgadzam się z tą opinią 11

Prawda was wyzwoli,

Prawda jest istotą wiary chrześcijańskiej.
Prawda jest taka, że jeśli ktoś nie chce chodzić, to nie musi. Po co mu wtedy komunia, bierzmowanie itd?
Księża dobrze robią, że chcą w gruncie rzeczy nie dopuścić do komunii czy bierzmowania tych, którzy i tak mają te rzeczy głęboko...
Kościół ich nie potrzebuje, kościół potrzebuje prawdy.
Czemu wy się prawdy boicie?
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 6

Gozdzikowa przypomina...

...na bol glowy etopiryna!
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 3

AKYSZ KSIĘŻULLA

zaczyna sie od chrztu, czyli narzucenia czlowiekowi wiary.. moze to nie tak brutalny sposob jak wyprawy krzyzowe ale zawsze to narzucenie wiary? a teraz notatki kto wierzacy kto nie? niedlugo parafie beda wysylac przedstawicieli handlowych i robic transfery wiernych niczym kluby pilkarskie... żryć maja co mieszkac gdzie też,. slyszal kiedys ktos z was o bezdomnym ksiedzu? albo glodnym? bo ja nie... celibat? wprowadzono go aby majatki kosciola nie rozchodzily sie w wyniku rozwodow...i oczywiscie jest fikcja... i co wazne.. tlumienie popedow seksualnych (ktore sa dla czlowieka naturalne) powoduje rozne odchyly i zboczenia... i mamy pedofili wsrod ksiezy... a jak wogole ksiadz moze uczyc ludzi o zyciu w malzenstwie i o relacjach kobieta mezczyzna skoro teoretycznie doswiadczenia praktycznego miec nie powinien? i dlaczego lekcja religii nazywa sie lekcja religii a nie chrzescijanstwo czy tam katolicyzm? skoro nie ma tam uswiadamiania mlodego czlowieka o tym jakie religie sa i co mu oferuja aby postawic go przed wyborem w co chce wierzyc i czy wogole chce wierzyc? moze niech partia rzadzaca w kraju tez ma swoje lekcje w szkole i przekonuje ze to oni sa najlepsi? i cale te wpiepszanie sie kosciola w polityke...
ale poczekajcie.. pokolenie ktore w czasach wojen i komuny dalo sie omamic katolicyzmem (ktory niewatpliwie mial swoja pozytywna role poniewaz jednoczyl narod) odejdzie do tego swojego boga zakoncza sie czasy wladzy kosciola katolickiego... mlodziez ma boga nie w sercu a w ..... bo umie myslec i wierzy w rzeczy udowodnione a nie legendy i zalania mieszkania przez sasiada gdzie matka boska kiepska sie objawia
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 2

aha

zeby nie bylo ze urodzilem sie anty... kiedys bylem ministrantem... i skonczylo sie to gdy ujzalem sytuacje gdy starsza schorowana i zapewne biedna kobieta przyszla do zachrystii z prosba o msze za meza... odpowiedz koscielnego brzmiala "co łaska ale minimum 50 zł" i bez komentarza.. a ile juz w zyciu dala na ta pazerną tace?

Jak może miec wiecej niz ci ktorzy mu daja?
Jedenaste przykazanie - wiernych robic w jajo!
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 1

No widzisz? Prawda cię wyzwoliła!!!

Jeśli Kościoła, Boga chrześcijan i księży nie lubisz, zasad tej wiary nie uznajesz, to znaczy, że ani Kościół Tobie ani Ty Kościołowi nie jesteś potrzebny.
Jedna uwaga - nikt nikomu chrztem wiary nie narzucił - sam jesteś najlepszym dowodem, bo się tej wiary wyrzekłeś. I możesz nadal bez przeszkód zastać muzułmaninem, buddystą, satanistą czy wojującym ateistą.
Kościół jednak ma to do siebie, że się nikogo nie wyrzeka, bo Jezus nadal zaprasza Cię do siebie.
Prawda was wyzwoli !!!
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 6

kosciol czy Jezus?

Tylko nie wolno zapominac ze kosciol to nie Jezus. Kosciol to instytucja, tylko i wylacznie. Pamietam moja komunie, trzeba bylo wykuc caly katechizm na pamiec, co dla 8-letniego dziecka nie jest latwe. Pamietam moja babcie, gorliwa katoliczke, jak mnie wyzwala od diabelskich pomiotow i tym podobnych bo w wieku 10 lat nie chcialam isc do kosciola... Szkoda tylko ze ci wszyscy gorliwi katolicy zapominaja co Jezus powiedzial- ''Kochaj blizniego swego jak siebie samego''.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

Masz rację, przynajmniej teoretycznie.

W praktyce uwarunkowania społeczne, z których mało kto potrafi się wyzwolić zatrzymują człowieka w Kościele, którego nie chce. A poza tym w naszych, polskich warunkach łatwiej jest znaleźć dobrego chrześcijanina poza KK niż w nim. Co oczywiście nie znaczy, że takich nie ma.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

A jak ksiądz za mną przez rok przed bierzmowaniem mojej klasy chodził i truł, że "on mi pomoże, ułatwi szybki chrzest i komunię" to to też było zgodnie z prawdą? Sprawiedliwe było, że mimo, że na pytania teoretyczne znałam odpowiedzi miałam najniższą ocenę w klasie? Sprawiedliwie, że w klasie mnie wyzywali od demonów a ksiądz krył ich przed nauczycielami? To jest ta twoja prawda?
Szkoda tylko, że moja prawda wygląda inaczej. Moją prawdą jest, że świadomie zrezygnowałam ze chrztu jak rodzice niedawno się zapytali czy chcę się ochrzcić. Prawda jest taka, że nigdy nie czułam takiej potrzeby.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Nie rozumiem Cię myEldo

Jeżeli chciał Ci pomóc i ułatwić, to co jest tu nieprawdziwe? A jeżeli Cię dyskryminował, to jest to jego kłamstwo, a nie moja prawda. Nie miej więc do mnie pretensji.
Jeśli nie chcesz się ochrzcić - twoja sprawa, ważne, byś umiała to prawdziwie wyrażać. Niektórzy bowiem nie wierzą, mają gdzieś, nie chodzą na religię ani do kościoła, ale od Kościoła wymagają chrztów, ślubów, pogrzebów itp.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Co by nie było i tak jedna mafia...

Dobrze że szkołę mam za sobą:)
popieram tę opinię 36 nie zgadzam się z tą opinią 12

I słusznie

Bo jeżeli ktoś zapisuje się na religię, to ma obowiązek uczęszczać na lekcje. Przecież można postąpić uczciwie i się nie zapisywać. Dlaczego mamy pochwalać kombinatorstwo od najmłodszych lat.
popieram tę opinię 65 nie zgadzam się z tą opinią 46

masz rację

to taka specyficzna obłuda. gdyby chodzących było tyce co wierzących to mielibyśmy mniej zaklamane i skotlowane panstwo. nie placilibysmy za konkordat itp,
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 1

i co to za logika? Jak przejdę na czerwonym świetle i dostanę mandat od policji, to jednocześnie ten policjant ma mieć prawo wysłania tej informacji np. do mojego pracodawcy?

Prawda jest taka: klechom się poprzewracało we łbach i bezczelnie łamią polskie prawo.
popieram tę opinię 21 nie zgadzam się z tą opinią 7

zgoda , ale nie można publicznie o tym informować. wystarczy powiadomić rodziców
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 1

co ... do tego

szkola powina tego pilnowac, potem jak dziecko dorosnie nie dostanie slubu albo bedzie musialo wiecej zaplacic za kare hehe banda ...niech zanich sie wezma za ich posesje stany konta lewe interesy
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

imercedesy S klasy

szuszuszu
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Owszem, ale rozliczać za to powinna szkoła, bo to są lekcje w szkole.

Ciekawe, w jaki sposób wynoszenie przez katechetę danych osobowych spisanych z dziennika bez zgody osoby, której to są dane, ma się do ustawy o ochronie danych osobowych. Bo coś mi się wydaje, że to nielegalne. Obstawiam, że GIODO się tym zainteresuje - i bardzo dobrze.
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 0

Albo i nie... W koncu nie jest tajemnica, ze klechom duzo uchodzi plazem w tym kraju...
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 2

łapać i wieszać na latarniach czarną mafię

samoobrona narodu przed najeźdźcą z Rzymu.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

To nie kwestia pochwalania wagarownia lecz złamanie ustawy o ochronie danych osobowych. Jakim prawem napiętnują publicznie wagarujących uczniów?! A sami belki w oku nie widzą! Czysta obłuda!!!!
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 1

owszem, jednak..

..dopóki nie ukończysz 18lat, rodzic pisze oświadczenie o tym, że dziecko ma nie chodzić na religię. Ale co mają zrobić dzieciaki, które nie chcą chodzić, a rodzice im oświadczenia nie wypiszą, bo są katolikami i wymagają tego samego od dzieci?
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 0

Odpowiedzialność szkoły

Jeżeli jakiekolwiek lekcje ( nawet religii ) odbywają się w szkole. to szkoła odpowiada za to, żeby rozliczyć ucznia z obecności. I katecheta powinien postępować tak, jak każdy nauczyciel.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

A skad wiesz, ze katecheci raportują? Bo ci wyborcza powiedział? Powiedział, ale nie dała ANI JEDNEGO przykładu, ze tak

jest.rzetelnośc gazety, ot co
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4

Tak, a za wagary ze "zwykłych" przedmiotów może niech nauczyciele wysyłają informację do kuratorium oświaty... W czym religia w szkole jest lepsza od innych przedmiotów? Wiary nie powinno się nauczać, ani wmuszać nikomu na siłę, bo efekt niechęci do niej będzie tym silniejszy im większy nacisk...
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Misiek - uczniowie nie zapisują się na religię, tylko rodzice... mogą ich ewentualnie wypisać. A jeżeli już religia musi być obecna w szkołach, nie kościołach, to egzekwowanie obecności jest sprawą szkoły, nie kurii.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Wcale nie słusznie

Na religię uczeń nie zapisuje się samemu tylko rodzice ucznia zapisują!!! Od narodzenia dzieciom wkręcane są filozofie kościoła...

Zajęcia Religi powinny odbywać się w kościele i to po 18 roku życia by człowiek mógł w pełni świadomie podjąć decyzję czy chce w tej farsie uczestniczyć czy nie!!!!
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 1

Co ma do tego Religa the bilu

widać jaki poziom mają ateiści z gimnazjum hehe
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

czepianie się literówki

to wyraźna oznaka braku innych argumentów :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Prosty wniosek - program jest nudny, a katecheta mało kreatywny bez przygotowania pedagogicznego. Dla młodego człowieka wiara nie jest czymś tak oczywistym jak wydaje się to niektórym pożal się boże nauczycielom. Wiary drodzy księża nie da się nauczyć, to coś bardziej skomplikowanego niż wam się wydaje. A może wy, tylko nauczyliście się roli i nic ponadto.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

do "nie myślącej" kajki

śmieszna jesteś.Jezus nauczał wszystkich którzy byli ciekawi jego nauk i nie spisywał list obecności.Kościół katolicki niewiele ma wspólnego z Jezusa dobrocią ,miłosierdziem ,przebaczniem win i NIE DĄŻENIEM DO WŁADZY.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nudy

Ogólnie na reli to zawsze nudy były. Tez chodziłem na religie ale to zwykle była lekcja na gadanie z kumplem z ławki niż na naukę czegoś konkretnego.
popieram tę opinię 25 nie zgadzam się z tą opinią 11

Ja chodziłam w liceum na etykę nie na nudną religię - super zajęcia.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

w wielu szkołach

nie ma etyki, ponieważ żeby opłacało się stworzyć takie zajęcia, w klasie musi być min. 7 osób, które zrezygnowały z religii. więc zazwyczaj jest to okienko albo godzina szybciej do domu.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

zawsze powtarzałem...

religia won ze szkół, ;)
popieram tę opinię 108 nie zgadzam się z tą opinią 29

Słuchajcie nowe pokolenie myśli już samo,bogiem nie można straszyć,oni sami wyginą wiedzą o tym bo ludzie nie świnie swój rozum mają.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1

jeszcze 10 lat i wykończymy pazerny kler!

Opinia została zablokowana przez moderatora
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 1

niby sie zgodze ale nie do konca. Chodzi moim zdaniem o to zeby zamiast religi byl przedmiot typu religoznastwo czy cos. Ale to zacznya byc cala polska kultura religijna obłudna i fałszywa. Nie mówie, że wszyscy ale bardzo dużo osób w tym młodych (od pierwszej komuni dla prezentów). Gdyby nie wychowywac dzieci na sile w jakiejs wierze i sposobie zycia tylko uczyc co dobre a co zle i ze sa rozne religie i wybierac by musialo w jakims wieku. Oczywiscie w danych regionach wybor padalby czesciej na jakies religie niz inne ale to juz kultura regionu świata a nie narzucenie.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie będzie takiego przedmiotu.

Bo jeszcze by się ktoś dowiedział, że są inne wyznania i religie niż katolicyzm.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1

jak pokolenie nieczytate i niekumate, to w życiu się nie dowie, że istnieją jakieś inne wyznania lub religie. no chyba że pozna jakąs rodzinę osobiscie.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2

"W efekcie wewnętrznej instrukcji kurii księża w jednym z gdańskich liceów spisali z dzienników adresy uczniów i rozesłali informacje do ich parafii"

A jak to sie ma do ochrony danych osobowych?
Pomysł fatalny.
O wagarach to moga byc informowani rodzice, a nie kuria, parafia czy cokolwiek innego.
popieram tę opinię 51 nie zgadzam się z tą opinią 5

W Boga wierze,wiem że jest i nas ludzi kocha ,ale kościoły to ludzie zbudowali nie bog,Ten przybytek to zacofanie.Już nie wrucą czasy świetności kościoła tak jak za komuny.Ja tam doła tylko dostawałem jak chodziłem kiedyś na msze.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 1

chociaz jeden normalny wierzacy czlowiek sie znalazl. Mimo tego ze nie wierze w Twoja religie to nasz 100% racji, koscioly, ksieza i caly ten ziemski syf to tylko i wylacznie WYMYSL ludzi, prawdziwia religia i wiara, prawdziwy kosciol i swiatynia jest w kazdym z ludzi. I tak nie wazne czy sie wyspowiadacie u ksiedza czy nie i tak nie zostanie to zapomniane ani odpuszczone. Wszyscy zostana rozliczeni po smierci. I tyle.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Czarnuchów do roboty wysłać

Kościoły pozamykać na magazyny przerobić za jakiś czas odrestaurować i muzea ciemnoty otwożyć.
popieram tę opinię 50 nie zgadzam się z tą opinią 31

Muzeum Ciemnoty przydałoby się właśnie tym, którzy piszą "otwożyć" zamiast otworzyć...
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 4

A to poplecznicy temat znależli hehehe zamykać kościoły i magazyny z nich robić,księży darmozjadów do roboty wygnać.Z biedoty i zacofanych żyją,bogaty im za wiele nie da a starsza babcia poł renciny albo i emerytury.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

dobrze ziomek piszesz!

na stosach spalić tych dewiantów w czaenych sukienkach
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

do szkoy dziecko udaj się

Błedy czynisz. O zamykaniu kościołów nauczysz się na lekcji historii lub udaj się na BY - to zobaczysz, co Cibie czeka. Pomyśl a potem pisz na forum.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

także uważam, że nauczanie religii powinno odbywać sie w szkółkach parafialnych

zamiast tego wprowadzić obowiązkowo logike
jest chyba logicznym, że jeżeli ktoś zapisał dzieciaka na lekcje religii, to nieuczęszczanie na te "zajęcia" jest wagarowaniem i tyle
wynoszenie poza szkołę danych osobowych ucznia jest moim skromnym zdaniem conajkniej nadużyciem i powinno być karane usuwanie nadgorliwca ze szkoły
dziś wagarowicze, a jutro uczennice w ciąży? z ambony? no to ja sobie wypraszam takie pojmowanie wiary
popieram tę opinię 92 nie zgadzam się z tą opinią 10

g@llux,
to chyba 6 Twój post, z którym się zgadzam ;)
ale masz 100% rację - za moich czasów religia była w salkach katechetycznych po lekcjach w szkole i wówczas chyba wszyscy na nią chodzili (przynajmniej z mojej klasy)
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 0

zgadzam się z glusiem

i już
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

ga@llux, muszę przyznać, że rozsądnie to powiedziałeś
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

No cóż.

Żeby nie było - napiszę wyraźnie: nie trawię cię, ale z powyższym postem się zgadzam w 100%.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

nie chodzi o pojmowanie wiary tylko wagary

dotarło !?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

A co ma kuria do wagarów?

Za wagary uczeń powinien trafić na dywanik do dyrektora, a powiadomienie - do rodziców. Nie do kurii.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 0

o tepoto...

oczywiscie ze tak. To co napisales sugeruje, ze kuria powinna egzekwowac konsekwencje dla wagarowiczow :|
Zaczynam sie coraz bardziej przekonywac do wprowadzenia lekcji logiki...
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

kiedyś tak było (szkółki) i wszyscy żyli, kto chciał przychodził, kto miał gdzieś oglądał teleranek;-)

taaa... pojmowanie wiary niestety nie ma nic wspólnego z instytucją kościoła!!!
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

akurat wyniesienie danych osobowych

jest w świetle polskiego prawa przestępstwem, i wszystkimi katechetami, którzy się do tej instrukcji zastosowali powinien zająć się prokurator.
Ale to jest Polska, państwo, gdzie - póki co - takie sprawy zamiata się pod dywanik, no bo jak to tak? Świątobliwych mężów i niewiasty ścigać?
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

przyznaje ci racje ;-)

g@llux przzyznaj ,zaczełes brac leki
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Właśnie!

I teraz pytanie: CO TO ZA LEKI? :)
Bo skuteczne...
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

O rany, kliknąłem, że popieram.

A potem zobaczyłem , że to gallux.
Mimo wszystko poparłem słusznie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

odpowiedzialność szkoły

Za ochronę danych osobowych odpowiada ich posiadacz. W tym wypadku szkoła nie dopełniła obowiązku umożliwiając wyniesienie tych danych. Błędem jest wpisywanie do dziennika wszystkich informacji o uczniu, w tym danych adresowych.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

kto zapisal??

Rodzice to moga ewentualnie WYPISAC z religii, bo dziecko od razu jest zapisane.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

a do prokuratury ?

a dlaczego nie do prokuratury? - katecheci są nauczycielami, są funkcjonariuszami publicznymi, złamamnie prawa jest ewidentne? a konsekwencje?
popieram tę opinię 52 nie zgadzam się z tą opinią 12

Pewnie żadne!
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Katecheci nie są nauczycielami

Żeby być nauczycielem trzeba skończyć studia magisterskie i mieć tzw. przygotowanie pedagogiczne. Nie każdy katecheta spełnia te wymagania, ergo nie można nazywać ich nauczycielami.
Poza tym pierwsza myśl po przeczytaniu niusa identyczna - dlaczego od razu nie zawiadomiono prokuratury, skoro widentnie złamano prawo?
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

dane osobowe

czy kler ma prawo przetwarzać dane osobowe i wykorzystywac do wlasnych akcji? bo nie przypominam sobie żebym podpisywał deklaracje, na pewno nie ma prawa do tego aby uzywać danych osobowych ujawnionych w dziennikach lekcyjnych do własnych sekciarskich akcji.
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 2

Ustawa o Ochronie Danych Osobowych

Związki wyznaniowe są traktowane trochę inaczej, nawet nie muszą rejestrować zbioru danych osobowych....
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ale szkola moze byc pociagnieta

W koncu, niezgosnie z prawe udostepnila te dane co nie?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

A autor artykułu aż tak się boi wpływów kurii

że boi się podpisać pełnym imieniem i nazwiskiem, a już tymbardziej dodać swoje zdjęcie? Nie za bardzo wierzę w przypadki...
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 2

przeszkadza ci to? a gdyby to był na ten przykład artykuł czytelnika podpisanego samym imieniem, to zawarte w artykule

informacje zmieniłyby dla ciebie wartość?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie kolego

nie zmieniło by to wartości, artykuł odważny, bo ktoś śmie pisać krytycznie o czarnuchach, ale przykre jest zarazem to, że trzeba podpisywać się skrótowo, bo a nóż Goc albo Flaszka Głódź użyje swoich wpływów w redakcji i dziennikarz będzie musiał szukać sobie innej roboty
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

użycie słowa "czarnuch" bardzo dobitnie mówi o twoim stosunku do KK

moim zdaniem sam skasowałeś to wszystko co napisałeś
wiele artykułów tutaj jest podpisane inicjałami, to ty wszędzie wietrzysz spiski, to jest mania albo natręctwo, i to się leczy:-)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Galux

Jak to ja wietrzę spiski?:)Równie dobrze można zarzucić dziennikarzowi to samo bo napisał artykuło o tajnym zaleceniu kurii:)A pisanie o sojuszu tiary i korony jest raczej informacją o tym, że i w rządzie i w kościele siedzą znawcy prawideł socjologiczno-psychologicznych, szczególnie socjotechniki i psychologii behawioralnej, wiedzący jak wpłynąć na "motłoch" - bo tak traktują - rząd swój elektorat, a kościół swoich parafian. A swoją drogą - czy wiecie co znaczy etymologicznie słowo "parafianin"?:) cyt. ze Słownika Wyrazów Obcych Kopalińskiego: "parafianin" - człowiek bez ogłady, wykształcenia, zacofany, ograniczony. Tak własnie kościół traktuje swoich wiernych, wręcz śmieje się z nich. Nie jest to więc żaden spisek, tylko aby utrzymać w ryzach ludzi to Tusk daje im piwo - patrz: ostatnia ustawa pozwalająca na sprzedawanie piwa na stadionach, a kościoł daje ludziom różaniec, żeby się modlili i nosili dzielnie swój krzyż codziennie, a nie oddolnie zbierali i tworzyli realne ugrupowanie polityczne chcące zmieniać realnie rzeczywistość społeczną w Polsce
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

I jak potem taki wagarowicz będzie chciał brać ślub albo coś to mu ksiądz zaśpiewa stawkę odpowiednią hehe
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

A poza tym nie wyjeżdżajcie tutaj z "ochroną danych osobowych"

bo to taki sam pozór i pic na wodę - fotomontaż jak istnienie demokracji w Polsce. Nawet nie wiecie w ilu miejscach zostawiacie codziennie swój ślad, szczególnie teraz w dobie internetu i telefonii komórkowej. Poza tym wasze dane są w ZUSie, Banku i innych takich firmach, więc każdy z conajmniej średnimi wpływami przy pomocy pracujących tam pań Halinek albo Grażynek bez problemów może posiąść dane tysięcy czy milionów ludzi. Sam Rysiu Krauze posiadał albo dalej posiada nasze dane osobowe, w końcu zajmował się nieudaną jak pamiętam informatyzacją ZUSu. A oczywiście totalitarne zagrywki czarnych jak najbardiej potępiam, ale to problem szerszy, znany od starożytności. To kolejna forma sojuszu tiary i korony. Oczywiście korona została zastąpiona przez tzw. "system parlamentarno-gabinetowy", który charakteryzuje się tzw. demokracją. Piszę "tzw" ponieważ nie istnieje takie coś w Polsce w istocie swej. Nie tylko robi sobie co chce rząd i ten i poprzedni wysyłając np. nasze wojska do Iraku, zgadzając się na tarczę antyrakietową, niedługo pewnie wprowadzając sobie euro kiedy będzie chciało albo podpisując zgode na wprowadzenie antypracowniczej konstytucji europejskiej. Jak znów widać współpracujący z rządem kościół, aby utrzymać rząd naiwnych dusz robi równie chamskie rzeczy, oby to sie obróciło wreszcie przeciwko nim
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 6

Owszem, ale jeśli pani z zusu czy banku zacznie wynosić moje dane osobowe poza swoje miejsce pracy

i ja się o tym dowiem, to pani na 100% wyleci na zbity pysk z roboty.
Ciekawa jestem, czy ci katecheci wylecą?
W szkole podaje się różne dane, takie jak np. dane opiekunów dziecka, dane na temat sytuacji materialnej (jeśli ktoś kwalifikuje się np. do darmowych obiadów). Poza tym ustawa o ochronie danych osobowych mówi o tym, że ktokolwiek gromadzi dane o Tobie, musi uzyskać na to Twoją zgodę oraz dać Ci możliwość wglądu i poprawy tych danych, a tutaj jakoś tego elementu zabrakło.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Poczytaj Ustawę

Zgadzam się z Tobą natomiast Ustawa daje dużo większe możliwości Kościołowi .... zobacz np art 43 Ustawy o Ochronie Danych Osobowych .... wynika z tego punktu, że GIODO nawet naszej skargi nie rozpatrzy, tylko zasugeruje nam złożenie zawiadomienie do Policji lub Prokuratury (pod warunkiem, że nigdy nie należałaś do Kościoła) .... niestety takie mamy prawo
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

kolejny zakazywacz:-) wymienione przez ciebie instytucje maja prawny obowiązek chronić dane osobowe swoich klientów

nalałeś wody na pół strony w sumie o dupie maryni
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 2

Aleś Ty naiwny Galux:)

Ciekawe ile masz lat, że wierzysz w to, że ten prawny obowiązek jest rzeczywiście przestrzegany:)Szczególnie w Polsce. Ogarnij się chlopie i czytaj ze zrozumieniem bo wszystko o czym napisałem jest ze sobą logicznie powiązane i czasem trzeba aż tyle o tym napisać, aby ukazać to w szerszym kontekscie
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

lat mam pewnie ze trzy razy wiecej od ciebie:-P

dociera do mnie, że jak coś gdzieś podpisuję, to na dole formularza, z reguły bardzo drobnym drukiem zwanym "maczkiem", widnieje klauzula, że wyrażam zgode na przetwarzanie moich danych osobowych
a czy do ciebie dociera, że druga osoba może mieć inne od ciebie zdanie i nie musi być z tej przyczyny nazywana naiwną??
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Galux

No i co z tego że taka klauzula istnieje, jak i tak nie jest w Polsce przestrzegana. Nie idzie tutaj oto, że masz inne zdanie ode mnie. Idzie tutaj oto, że jest po prostu inaczej, nie tak różowo, jak się niektórym wydaje czy się to komu zgadza z jego wyobrażeniem czy też nie, pozdrawiam
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Skąd wiesz że nie jest?

Miałam do czynienia z kilkoma instytucjami/ firmami które takie dane posiadają i akurat tam ustawa była przestrzegana. Być może był to wyjątek.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

dyrektor na zielona trawkę!

co to znaczy pozaklejać?! a katecheta to członkiem rady pedagogicznej nie jest?! gdzie odpowiedzialnośc dyscyplinarna?! pan dyrektor zod lat nie radzi sobie z normalnym funkcjonowaniem szkoły,a długo chronia go tylko członkowie rodziny znanej w Gdańsku( telwizja, muzeum, itp.!
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2

Taliby chrześcijańskie się panoszą:)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

...

a może w końcu by zaczęli szukać winy w sobie, a nie non stop w innych. to oni zniechęcają uczniów ciągłym sapaniem i obrażaniem. ja akurat mam fantastycznego księdza i wszyscy chętnie chodzą na religie, ale pamiętam czasy wrednych katechetów i sióstr zakonnych, a i księża w innych szkołach zachowują się podobnie. niech w końcu wymyślą coś żeby młodzież zachęcić do wiary, ale to mało prawdopodobne.
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 0

Wycofać religię ze szkół!!!

Chcesz się uczyć religii - idż do szkółki przy kościółku a nie, te czarne dziadostwo, panoszy się po szkołach i jeszcze biorą za to pieniądze.
Do tego trzeba co chwilę patrzeć czy ma zdrowe zamiary. Jak ktoś, kto nie ma rodziny, dzieci, żony może nauczać życia????
Do tego mi się podoba np. Buddyzm - dlaczego nie mam do wyboru takiej religii?
popieram tę opinię 24 nie zgadzam się z tą opinią 4

Dlatego,ze został podpisany konkordat
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

a zrobiła to Sucha, zawsze dziewica

w towarzystwie Jana Marii.

Sucha dostała za to dożywotni azyl u okupanta (pod pozorem placówki dyplomatycznej) a Jan Maria poszedł w odstawkę.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

1. Nie takie znowu dziadostwo: elegancki strój na codzień, dobry samochód :) , a ty robisz coś zadarmo ? - nie brałbyś pieniędzy ?
2. Na religii nie uczy się życia, tylko opowiada o zasadach religii katolickiej według Biblii. Idąc twoim sposobem myślenia to na uniwersytetach nie mogliby wykładać naukowcy ale wyłacznie praktycy.
3. Masz wybór - możesz zrezygnować z uczęszczania na religię i wyznawać (poznawać) Buddyzm.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 6

jeżeli już to

Zatwardziała kupa
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

nie musicie przy okazji tej sprawy od razu wskakiwać na antychrześcijańskiego konika moi hipokryci
a kto to chrzci dzieci, bierze kościelne śluby i chce pochówku z księdzem??
czy to przypadkiem nie wy sami?
nie potraficie oddzielić nagannego zachowania katechety od wolności wyznania? wszystkich i wszystko wrzucacie do jednego wora?
tak tylko pytam, retorycznie, bo zaraz sie oplujecie przy odpisywaniu
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 5

to ja cię pogłaskam glusiu

cacy, cacy, dobry gluś, dobry, niedopieszczony taki...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Niekoniecznie.Będąc członkiem wspolnoty koscioła, jak najbardziej mam prawo krytykowac to co mi sie nie podoba.
Nie podoba mi sie chodzenie na wagary, bez względu na przedmiot, chociaz sama świeta nie byłam, ale jeszcze bardziej nie podoba mi sie taki pomysł jak ten.
Młodziez lepiej przyciagac organizujac ciekawe lekcje niz starsząc, kościoł sam sobie strzela w stopę, a szkoda.
Najlepiej jednak by bylo gdyby religia wróciła do sal katechetycznych, tak się uczyłam i swietnie to wspominam.
Reguły byłyby jasne-idziesz jak chcesz, a nie jest to twój obowiązek szkolny.Przynajmniej tak długo jak przedmiotem jest religia, a nie religioznastwo
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

90 % debili krytykuje wszystko co związane z kościołem

z prostej przyczyny - nienawiści. Jak czytam te posty to zaczynam wierzyć w diabła...
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

nienawiść się skądś bierze

i nie od diabła bynajmniej

chyba, że diabeł chadza w czarnej sukience i wtrynia swój nochal w nie swoje sprawy.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie wzięłem ślubu kościelnego

nie ochrzciłem dziecka i nie chce księdza na pogrzebie. Amen.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Szpitale budujta i szkoly, a nie koscioly !!!

A sukienkowych do lopaty poslac, do prawdziwej pracy! Sredniowieczna instytucja jaka jest kosciol, juz dawno powinna zostac zlikwidowana !
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 2

Jak chcecie ślubu, chrztu, komunii lub pogrzebu to pokornie idziecie do kościoła

a jak trzeba wykazać się uczciwością, obowiązkowością lub pomocą to wielu cwaniakuje i udaje ateistę. Już wielu takich widziałem co całe życie opluwali i wyśmiewali się z kościoła a jak jeden z drugim zachorował na raka to całymi dniami modlił się w kościele.
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 12

ja swój ślub kupiłem bo nie byłem bierzmowany właśnie u tego pedofila z grabówka co mu ten k...idół sprayem wymalowali!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

wiara a kosciol

jestem wierzaca ale do kosciola nie chodze.modle sie codziennie ale w domu.nie potrzebuje posrednika w kontakcie z Bogiem.wiara i kosciol-to dwie rozne sprawy.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie ma czegoś takiego jak "zapisać się na religię".

Rodzice, którzy NIE chcą by dziecko chodziło na religię, muszą podpisać oświadczenie. Cała reszta domyślnie ma chodzić. Nie wiem czy to zgodne z konstytucją...
popieram tę opinię 19 nie zgadzam się z tą opinią 4

Jaką ustawę?

Właśnie problem w tym, że to nie jest uregulowane żadną ustawą, po prostu taka jest praktyka w szkołach. I prawdę mówiąc dziwię się, że nikt jeszcze tego nie wywlókł i nie rozpirzył w drobny mak, bo to ewidentne bezprawie, zmuszać kogoś do podpisania takiego oświadczenia. Niech podpisują ci co CHCĄ chodzić, a nie ci co nie chcą.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1

zadałem sobie troche trudu i oto wynik

"Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych, ramowy plan nauczania określa tygodniowy wymiar godzin zajęć edukacyjnych dla odpowiednich okresów nauczania o wyróżnionych celach, stanowiących całość dydaktyczną, zwanych dalej "etapami edukacyjnymi" oraz
1) obowiązkowych zajęć edukacyjnych o charakterze dydaktyczno-wychowawczym, w toku których odbywa się nauczanie przedmiotów, bloków przedmiotowych, realizacja modułów, kształcenie zintegrowane lub realizacja ścieżek edukacyjnych, oraz zajęć fakultatywnych i zajęć w profilu,
2) zajęć z religii/etyki,
3) godzin do dyspozycji dyrektora szkoły,
4) zajęć o charakterze terapeutyczno-wychowawczym, z uwzględnieniem zajęć rozwijających, kompensacyjnych i usprawniających, zwanych dalej "zajęciami rewalidacyjnymi",
5) zajęć socjoterapeutycznych organizowanych dla uczniów z dysfunkcjami i zaburzeniami utrudniającymi funkcjonowanie społeczne.

Uzasadnienie: • przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. z 1992 r. Nr 36, poz. 155; z późn. zm.);
• przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12 lutego 2002 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 15, poz. 142 z późn. zm.). "
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

razem z poprzednim "wklejeniem", że nauczanie religii w szkole jest zgodne z Konstytucją
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nauczanie tak.

Ale niezgodne z konstytucją jest, że ktokolwiek musi zadeklarować że NIE chce, bo inaczej domyślnie jest zapisany. Nikt nie może mnie zmusić do składania jakiejkolwiek deklaracji, nie może mnie też na siłę zapisać, jeśli deklaracji nie złożę, bo to narusza wolność wyznania. Trzeba by z prawnikiem konstytucjonalistą na ten temat pogadać.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Parę lat temu musiałam na poczcie zadeklarować, że nie będę więcej płacic za telewizor i jeszcze podac przyczynę. Ciekawe co na to konstytucja.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

A jest w konstytucji jakiś zapis o wolności płacenia za tv? ;)

Jak jest, to na 100% takie deklaracje są niezgodne.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

religii/etyki

to niech będą te zajęcia z etyki, a nie, że nie ma na nauczycieli tego przedmiotu. Na początku roku, szkoły, powinna być możliwość wyboru, jednego albo drugiego przedmiotu
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Czyli uważasz, że podpisywanei pa poczcie oświadczeń czemu nie będę płacic za tv jest zgodne z konstytucją.

Dobrze że nie jesteś prawnikiem :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie wciskaj mi słów, których nie napisałam.

Nie wiem jak jest z tv, bo nie jestem prawnikiem i właśnie dlatego nie wiem. Ja z tv nie korzystam i żadnych oświadczeń nigdy nie musiałam podpisywać, ani nic płacić.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Napisałas zdanie warunkowe.

Ja wpisałam wniosek:)
TV to jest bzdet, podałam to tylko jako przyklad.
Cała ta wydmuchana historia jest takim samym bzdetem i biciem piany na temat "złej kurii".
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

kobietao - jak zwykle popadzasz w paranoje - tak samo jest z WOSem

też piszesz deklaracje ze nie chcesz tam dziecka ! Tak to jest jak ktoś szuka dziury gdzie jej nie ma z czystej niechęci
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

ja mysśę sobie w ten sposób
skoro wiekszość polskich dzieciaków jest ochrzczona w KK, to logicznem jest, że lekcje religii w szkole powinny być przyjmowane z wielką radością, biciem w bębny i pląsaniem zarówno przez dziateczki poprzez ich rodziców na chrzestnych kończąc:-)
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

Galux

jak zapewne wiesz z badań socjologicznych - inaczej wyglądają deklaracje, inaczej poglądy a jeszcze inaczej praktyka w Polsce, gdy idzie o religię rzymskokatolicką:)Więc ta logika, o której piszesz jest nieprawidłowa po prostu:)lecę do pracy, więc znikam, pozdrawiam wszystkich dyskutantów
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

rzecz w tym, że ustawa o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (jest taka, ale bardzo niechętnie się o tym w Polsce pamięta) gwarantuje, że nie muszę podpisywać żadnych oświadczeń. Jak nie chcę przed szkołą się ujawniać z wyznaniem, to szkoła mi może skoczyć!!!!
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

"Oryginał: www.racjonalista.pl/kk.php/s,1343
Wprowadzenie religii do szkół: OTK 30I91

Z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego

ORZECZENIE Z 30 I 1991, K. 11/90

Trybunał Konstytucyjny orzeka:

1 Instrukcja Ministra Edukacji Narodowej z 3 VIII 1990 dotycząca powrotu nauczania religii do szkoły w roku szkolnym 1990/91 oraz Instrukcja Ministra Edukacji Narodowej z 24 VIII 1990 dot. powrotu nauczania religii do szkoły w roku szkolnym 1990/91, określająca zasady współdziałania z Kościołami i Związkami Wyznaniowymi poza Kościołem Rzymsko-Katolickim nie są niezgodne z art. 2 ustawy z 15 VII 1961 o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. nr 32, poz.. 160 ze zm.),

2 Instrukcja MEN z 3 VIII 1990 jest zgodna z art. 18 ust. 3 i art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 17 V 1989 o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej (Dz. U. nr 29, poz. 154 ze zm.),

3 Obie wymienione wyżej Instrukcje MEN są zgodne z art. 1, 3 i 67 ust. 2 i art. 82 ust. 2 Konstytucji RP, a także z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 17 V 1989 o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (Dz. U. nr 29, poz. 155 ze zm.),

4 Punkty 1. cytowanych Instrukcji MEN są zgodne z art. 2 pkt 5 i art. 10 ust. 1 ustawy z 17 V 1989 o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (Dz. U. nr 29, poz. 155.ze zm.) oraz z art. 1, 3 i B2 ust. 1 Konstytucji RP,

5 Punkt 4 Instrukcji MEN z 3 VIII 1990 r. i pkt 5 Instrukcji MEN z 24 VIII 1990 są — zgodne z art. 10 ust. 2 ustawy z 17 V 1989 o gwarancjach wolności sumienia i wyznania oraz z art. 1 i 3 Konstytucji RP

6 Punkt 4 Instrukcji z 3 VIII 1990 i pkt 7 Instrukcji z 24 VIII 1990 nie są niezgodne z art. 9 ust. 1 i 2 oraz art. 23 ust: 1 pkt 4 ustawy z 23 I 1982 - Karta Nauczyciela oraz są zgodne z art. 1 i 3 Konstytucji RP. "
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4

żałosć

Bezkrytyczna wiara nie toleruje myślenia!!
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1

bezkrytyczna wiara to sprzeczność
zacznij od tego czym jest wiara
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

nie sprzecznosc tylko maslo maslane, czy tez modna ostatnio oczywista oczywistosc.
gdybym byl zlosliwy napisalbym: zacznij od tego czym jest sprzecznosc ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Islam i tak wygra

Jak kosciół katolicki sie nie obudzi to Islam i tak wygra. W samej europie jest ich kilka milionów.
A kosciolowi chodzi tylko o indoktrynacje i kasę
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 1

Jak wygra islam

to was wysle na tamten swiat za takie gadki
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

pytanie brzmi czy jest prawdą to co podało "zydowskie" radio?

i czy "żydowskie" znaczy kłamliwe??
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 9

Nie jest tajemnicą, że VI LO szczyci się swoją współpracją z gminą żydowską i nauczaniem hebrajskiego. Oczywiście przy tym dyrekcja już nie wspomina o praniu mózgów swoim uczniom, wmawiając im, że w konflikcie Izrael - Palestyna, to ci pierwsi są stroną pokrzywdzoną, nieustannie napadaną (wystarczy obejrzeć jeden z filmików, który znajduje się na stronie internetowej szkoły i podpisek o tym, kto im go podesłał ;-) ) Ogólnie uważam, że cała ta afera ma za zadanie przyciągnąć chętnych do nauki w tej szkole (od dawna "szóstka" ma aspiracje, by być popularniejszą szkołą od I LO), tymczasem jako była uczennica ZSO 6 mogę stwierdzić, że działanie szkoły jest śmieszne, bo gdy przypominam sobie czasy mojej nauki w tym rozpadającym się budynku, to stwierdzam, że nawet takie artykuliki im nie pomogą xD
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2

" o praniu mózgów swoim uczniom"?!

Widać że jesteś byłym uczniem tej szkoły. W tej szkole jest wolność wyboru. Nie chcesz mieć nic wspólnego z żydami? to nie idziesz do klasy z językiem hebrajskim i kulturą żydów. Nikt tu nic nikomu nie narzuca. Co do filmików ogląda je kto chce.
Ja chodzę do klasy z hebrajskim i nie interesuje mnie konflikt Izraelski z Palestyną. Nauczyciele otwarcie wyrażają swoje zdanie na ten temat i nawet nie koniecznie przychylnie w stronę Izraela. Przyszłam do tej klasy tylko z ciekawości jak wygląda ten język.

Co do tej całej afery z religią to rzeczywiście jest problem. Znam osobiście osobę, która miała problemy z tytułu tego, że na religie nie chodziła.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2

podobno nie jest to prawdą

ale tego nie wiem jak tego czy orawdą jest to co podało to płytkie radyjko
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Widzę że księża chcą dogonić posłów wymyślając abstrakcyjne rzeczy przy okazji łamiąc prawo o ochronie danych osobowych...
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

Wagarowanie jest godne potępienia (nieważne czy to religia czy matematyka)

Skoro ktoś się deklaruje, że będzie chodzić na religię, to ma chodzić a nie kombinować. Zamiesznie jest spowodowane organizacją - lekcje religii są w szkole, ale faktyczny nadzór nad nauczaniem ma proboszcz parafii (nie dyrektor szkoły!). Zgadzam się z poglądem, że religia powinna być poza szkołą - katechezy w parafiach.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 2

Kuria i jej decyzje, to decyzje biskupa.

Mozna bylo przeciez przypuszczac, ze z nowym biskupem predzej czy pozniej zaczna sie jakies szopki.
Przypuszczam, ze to tylko delikatne preludium.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 1

W "wyborczej" jest napisane : Kuria OD LAT zbiera... a więc nie wiem, czy to sprawa nowego biskupa, czy sprawa istniejaca od lat...
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Rozśmiesza mnie księżulek na ambonie wygłasza takie rzeczy toż to zwykły kretyn i z dupą na łeb się zamienił ,dobrze że ci na wiochach powoli tego oleju do łba nabierają i internet tam coraz powszechniejszy.To przynajmniej myśleć zaczynają.Chociaż zacofanie jest jeszcze całują ksiedza po rękach nie pytając się wcześniej czy po wyjściu z pisuaru trząsąc swym pisiorem ręce napewno umył.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

ksiądz nie sika
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ilość czy jakość, lekcja czy katecheza ?

Lekcje religii w szkole ma wydźwięk negatywny ("zmuszanie" do uczęszczania).
Katecheza w salce parafialnej jest dobrowolna i ma charakter religijny (wyznaniowy).
Gdy przedmiot Religia zniknie ze szkół to obniży się ilość dzieci uczęszczających na religię - stąd presja Kościoła aby pozostawić stan obecny. Taki jest jeden z celów religii (każdej) - liczy się ilość wyznawców a nie ich jakość.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 0

I nie tylko to....

Obserwator...zdaje mi sie , ze nie tylko o ,,ubytek,, poglowia tutaj chodzi . Bowiem przy probie przeniesienia sie nauki religii( katechezy ) np. do salek parafialnych , moze byc z tym klopot . Tam , w tych licznych salkach - zbudowanych ze skladek parafian - buzuje juz wszedzie biznes, niekoniecznie koscielny. Lub te salki sa juz wynajete dla swojakow - biznesmenow , za ,,drobna,, oplata . A wiec dla kosciokowych strata wielka . Zas dla calej armi ,, wykladowcow ,, religi , moze sie ten manewr okazac niezbyt oplacalny . Niewielu ludzi wie , ze oprocz pensji - a nauka religii , w/g zapewnien prym. Glempa na pocztku 1991r. miala byc wykladana nieodplatnie , ale po dwoch latach juz to czarnym przeszlo - jest jeszcze inny element , ktory spowoduje ze Kosciol nie dopusci do wywalenia religii ze szkol niewyznaniowych ( panstwowych , samorzadowych itp) Jest nim fakt , ze katecheci maja juz zagwarantowane odpowiednie zabezpieczenie w Karcie Nauczyciela . Jak widzisz Oni potrafia wszedzie sie wczepic i nie tylko maca w glowach mlodocianej gawiedzi , ale maja , przy okazji i odpowiednie profity finasowe ktore -przy okazji - im wpadaja .I ci najwazniejsze , poprzez nauczycieli innych przedmiotow , maja ,, bat,, na kazdego niesfornego ucznia . To sie nazywa miec leb do interesu. A , ze kazda opcja polityczna w Polsce ( lewicowa tez) chce miec poparcie z ambony , to czarni , tym bardziej maja ulatwione zadanie . No , glupi by nie skorzystal , skoro INNi glupcy na to pozwala . pozdrawiam...
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

katecheci zawsze donosili

nooo tak
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 2

A niektórych katechetów mordowano np. XJ
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

pewnie za

donosicielstwo?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Odpowiada szkoła

Jeżeli lekcje ( nawet religii ) odbywaja się w szkole, to szkoła ponosi odpowiedzialność za rozliczenie nieobecności ucznia. Katecheta powinien postępować tak samo jak każdy inny nauczyciel tej szkoły.
A ambony powinny służyć do głoszenia słowa bożego.
Ale w państwie wyznaniowym dzieje się tak, jak widać i słychać.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 2

Kolejny przykład walki tolerancyjnych z wierzącymi

gdzie wasza tolerancja do kościoła ???? Czyżby myslenie Kalego ? No tak ale kto to był Kali :( ?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 5

A od kiedy to na religię w szkole uczniowie się zapisują?!

..."Kto zapisał się na religię?!" - a od kiedy to a religie można się zapisać odkąd pamiętam religia jest jako obowiązkowy przedmiot w szkołach, nie chodzą na nie jedynie dzieci które deklarują inne wyznanie niż katolicyzm i wyraźnie odmawiają uczestniczenia w tym przedmiocie, pozostałych się nie pyta czy chcą. jeżeli się ktoś kategorycznie nie sprzeciwi to chodzi na religię i tyle.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 2

to młodziutki jesteś :)

ja odkąd pamiętam to religia była POZA szkołą, w salkach parafialnych. Dopiero ostatnio okupant się rozzuchwalił i włazi z buciorami w zakres państwa świeckiego.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

No nie do końca Żmijko, jako rodzic będziesz ciągle molestowana, a czy jednak......, a już śmieszą mnie te ustawiczne gubienie

przez szkołę oświadczeń:)) Choć sam uważam, że państwo, którego celem ma być organizowanie społeczeństwa, musi brać także pod uwagę pluralizm społeczeństwa, także w tej delikatnej dziedzinie jak różne religie. Bo życie jest wartością ogólnoludzką, nie tylko chrześcijańską czy muzułmańską. Co prawda religia uformowała w większości nasz zmysł moralności i nasze rozumienie tego, co dobre, a co złe, choć zdarzają się wyjątki. Więc czy próba wyeliminowania religii ze szkoły, z aksjologii w państwie, byłaby de facto dążeniem do wyeliminowania rozróżnienia między dobrem a złem. Myślę, że nie bo miejsce religii powinno być w salce katechetycznej a nie w publicznej szkole gdzie ma prawo chodzić także ateista, muzułmanin, żyd, .... Europa ma wiele w tym względzie do zrobienia, wystarczy popatrzyć na kraje jak Francja czy Niemcy i działające tam radykalne ugrupowania islamistów, którzy w imię "prawa nauki religii" wkraczają w umysły małych dzieci i czasami bezwzględnie ich wykorzystując. Ale też religia nauczyła nas pytać o sens życia i śmierci. Religia nauczyła nas znajdować wartość w cierpieniu dla innych. Religia nauczyła nas, co to jest miłosierdzie, pojednanie, sumienie z oczyszczeniem się... Czyli miłosierdzie. Ale często księża i katecheci wykorzystują prowadzenie i nauczanie religii do wykorzystywania nieletnich w imię ww. wartości.
Przychodzą do mnie koledzy syna i mówią pan powiedział nie dlatego szanujemy pana moi rodzice nigdy by się na to nie zdobyli choć myślą zupełnie inaczej.
I mamy odpowiedź, skąd bierze się obłuda i oportunizm Polaków? Oczywiście długo rozmawialiśmy z synem tłumaczyli w jakim kraju mu przyszło żyć, czy sobie z tym poradzi, czy jest dość silny, aby już w gimnazjum podjąć taką decyzje. Bo odnośnie powstania Świata formułowaniu się różnych kultur i religii wszyscy świadomi powinni wiedzieć. Dziś jest licealistą, szkoły nie stać na etykę więc ma wolne, ale dlaczego?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2

stanowczo zbyt długa wypowiedź
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

może za dużo morału,

ale jak on się ma z panią Suchocką, która w ostatni dzień podpisała Konkordat w zamian za intratne dożywotnio stanowiska ambasadora przy Watykanie.
A Polakom zgotowała karłowacenie katolicyzmu.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

postów przeciw kościołowi nie brakuje a inne opinie są przez portal wycinane !!!

to jest ta wolność słowa liberalnych mediów ??? Dlatego należy z tym walczyć
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 14

wyjątkowo sie z Toba zgodze
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Nie rozśmieszaj ludzi myślących

Epatowanie antysemityzmem i posługiwanie się wielce uczonymi terminami typu "gazeta żydorcza" czy "media żydolewackie" to Twoim zdaniem argumenty godne inteligentnego rozmówcy? Zostaw wydumane uprzedzenia w środowisku, które Cię nimi wykarmiło i podaj sensowne argumenty, jeśli chcesz, by Cię poważnie traktowano.

Nikt Ci nie każe się z innymi zgadzać. Ale swoją dziwną postawą wzbudzasz niechęć i politowanie.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 2

nie widze zwiazku kolezko,pomyliles tematy :)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

czyli ty jako inteligentny decudujesz co moze być mówione a co nie

no bo przecież wasza prawda jest prawda a nasza prawda nie jest prawdą. I nie mi o tym decydowac tylko Tobie...
A co do argumentów merytorycznych - niestety ich nie macie dlatego wycinanie postów jest na porządku dziennym
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

POTWIERDZAM

napisałam 3 - nie ma żadnej - ta pewie tez wytną - wydzwiek artykułu ma byc taki, ze jestesmy oburzeni postepowaniem kurii!
a potem do koscioła po slub koscielny smiało hipokryci...
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

jedno z drugim ma niewiele wspólnego!!!!!!!!!!!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

?

jeśli moderator wytnie opinie to jest to widoczne dla wszystkich,a opinie sa różne, poczytaj trochę
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Znowu jakaś dziennikarka z gazety wyborczej śledzi niecne postępki kurii?
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 3

Polecam film na lekcję religii- Zeitgeist , Precz z ciemnotą kościoła i bajeczkami dla BARAÓW bożych.
http://www.facebook.com/ext/share.php?sid=62519287227&h=Ah_Nv&u=Gzrx3
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Ciekawe, o co chodzi...

Jestem katechetą (zakonnym księdzem) w jednym z gimnazjów we Wrzeszczu. Kiedy przeczytałem "artykuł" oraz komentarze, to nie wiedziałem - śmiać się czy płakać. Większość "informacji"" oraz opinii opiera się na kompletnej ignorancji nt. katechezy w szkole. Po pierwsze: nie wiem nic o żadnej "instrukcji" z kurii (a przecież jako katecheta powinienem ją otrzymać), w ogóle nie jest mi znana żadna "specjalna" instrukcja dotycząca wagarujących (nawet z kuratorium). Po drugie - przykład z liceum (nie mam pojęcia czy prawdziwy) zakłada niewiedzę czytelników, że w szkołach ponadgimnazjalnych o uczestnictwie w katechezie decydują uczniowie (a nie rodzice), więc po co miałby ktoś wagarować, skoro sam zdecydował, że chce chodzić na religię. Po trzecie - nawet w gimach (nie mówiąc już o liceach) uczniowie pochodzą z różnych parafii. Nie jestem sobie w stanie nawet wyobrazić po co ktoś miałby marnować czas w kościele na jakieś "ogłoszenia" o wagarowiczach. I jaki by to miało sens, skoro w parafiach wielkomiejskich ludzie się prawie nie znają - więc "nazwiska" wagarowiczów większości by i tak nic nie mówiły. Po czwarte - normalną procedura w każdej szkole (dot. KAŻDEGO przedmiotu) w wypadku opuszczania lekcji jest kontakt z uczniem, potem z wychowawcą i rodzicem (jeśli sytuacja się powtarza), ewentualnie wchodzi w grę dyrekcja i pedagog. A po piąte: mam wrażenie, że wystarczy napisać jakikolwiek (nawet najgłupszy) tekst na temat religii w szkole, a to wystarczy, żeby rozpętać dyskusję, w której każdy zabiera głos. Nawet ten, kto na ten temat nic nie wie. Zresztą - tak najłatwiej. Pluć na Kościół to zresztą doskonały temat zastępczy. Bo wokół nie ma ważniejszych problemów...
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 5

jak katolicki katecheta może sie podpisać pogańskim "arielseth"?

jeśli naprawde jesteś katechtą, to współczuje dzieciaczkom, bo musisz im nieźle mącić w tych małych, miękkich łepkach:-(

albo to
"Po drugie - przykład z liceum (nie mam pojęcia czy prawdziwy)"

jednym słowem bawisz sie w plotki??

" I jaki by to miało sens, skoro w parafiach wielkomiejskich ludzie się prawie nie znają "

w artykule jest mowa o małych społecznościach, logicznem jest zatem, że zarzucę ci nieumiejetności w rozumieniu prostego tekstu
to co powiemy o twojej znajomości Biblii? chyba niewiele:-)
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

też rzucił mi sie w oczy ten dziwny podpis

:))))))))))))))
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

och, jaka moc argumentów...

och, jaka moc rzeczowych argumentów! ;-)
Ciekawe, że nikt się nie odniósł do tego, że poddałem w wątpliwość rzeczywiste istnienie owej "wewnętrznej instrukcji". Przecież jako katecheta powinienem o niej wiedzieć. Dlaczego więc jej nie otrzymałem?
Prośba: nie obrażaj moich uczniów! Nie mają "małych, miękkich łepków"... No chyba, że obrażanie wszystkich wokół stanowi o racji w dyskusji ;-)
Kolejny "rzeczowy" argument: mój nick. Hehe, zawsze mnie bawi orzekanie co jest pogańskie, a co nie przez kogokolwiek. A tak dla częściowego wyjaśnienia: (za wikipedią) Ariel -> (anioł)
Ariel, Arael, Ariael, Uriel, Aruel (hebr. אֲרִיאֵל - lew Boży) anioł, duch. Jest opisany w Starym Testamencie w Księdze Izajasza (29,1) oznacza Jerozolimę, miasto wzmocnione pomocą Boga. Ach, Arielu, Arielu, miasto, gdzie obozował Dawid!. Dodajcie rok do roku, święta niech biegną swym cyklem!. Wówczas ucisnę Ariela nastanie żałość i wzdychanie. Ty będziesz dla mnie jakby Arielem (Iz 29,1)
W Starym Testamencie i innych pismach żydowskich nazwy Ariel używa się na określenie miasta Jerozolimy. Jest więc w Biblii Ariel symboliczną nazwą Jerozolimy. Ariel występuję także jako imię anioła w apokryficznej Czwartej Księdze Ezdrasza. W "Testamencie Salomona" zwierzchnik demonów. Jest władcą wiatru.
Ech, jakie to "pogańskie" ;-D

Co do "małych społeczności", to istotą artykułu jest sytuacja w gdańskim(!!!) VI LO. Powtórzę: w liceum religia nie jet obowiązkowa.

A na koniec - argumenty typu "spiepszaj" (powyżej) są dla mnie kolejnym potwierdzeniem, że komuś brakuje innych argumentów... Sapienti sat. :D
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

lekko nie na temat :)

Jesli lubisz imie Ariel i tematyke aniolow to polecam opowiadanie Marii Lidii Kossakowskiej "Sol na pastwiskach niebieskich" i jej powiesc "Siewca Wiatru".
I tak, moim zdaniem to jest aluzja do obecnej sytuacji instytucji zwanej Kosciolem Rzymskokatolickim
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

dzięki

Tak się składa, że M.L. Kossakowską (i jej męża, J. Grzędowicza) znam osobiście. Także wszystkie jej teksty. A wybór części mojego nick'a bierze początek właśnie z opowiadania, które przywołałeś. :D:D:D
A "Seth" z pewnego filmu... ;-)
To wielka przyjemność przeczytać parę słów od kogoś, kto jeszcze czyta i to inteligentne teksty... :-D
pozdrawiam serdecznie! :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

No to spiepszaj do kościoła katecheto to nie bedzie problemów.Bo problemem to wy jesteście od wieków.Najpierw krucjaty pożniej inkwizycja,przez was najwięcej krwi sie przelewa na tym świecie barbaluchy psy czarne won do swych przybytków i sie tam zamórować po wieki!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

Zapomniałem dodać won do swych przybytków na biedzie ludzkiej zbudowanych!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4

". A po piąte: "

Podobno mamy demokrację :) i podobno na tym właśnie polega dyskusja. Sam nic lepszy nie jesteś ... "jakikolwiek (nawet najgłupszy)...", "Nawet ten, kto na ten temat nic nie wie." itd Może i istnieją na tym świecie ważniejsze problemy co wcale nie oznacza że mam przechodzić do porządku dziennego nad tymi "mniej ważnymi" światły wychowawco młodzieży. Nie da się mówiąc zwyczajnie po ludzku dyskutować o tym w KK ponieważ w tej instytucji nie ma miejsca i woli do dyskusji i rzeczowej argumentacji. Nowe przykazanie zwyczajnie nie istnieje, także dzięki tobie
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

znieść katachezę w szkole - to co jest obecnie jest CHORE

za komuny nikomu nie przeszkadzało chodzenie na religię do kościoła
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 2

ale jak wtedy wyglądałaby statystyka...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dlaczego dajecie się podpuszczać radiu należacemu do osób pochodzenia żydowskiego

Dlaczego dajecie się podpuszczać radiu należącemu do osób pochodzenia żydowskiego. To jasne że zależy im na tym aby katolicy nie byli większością. A jeśli chodzi o zajęcia w szkole to zarówno obecność na WF i na Religii musi być egzekwowana więc w czym problem. Jeśli ktoś nie chce może wybrać zamiast religii inny przedmiot. Najśmieszniejsze jest to że oburza to nie katolików a wszelkiej maści racjonalistów ateistów i Żydów których to zupełnie nie dotyczy. Walczą z katolikami dla zasady.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 10

jak widzę z Twojego posta, to, że Hitler był Niemcem a nie Polakiem, było tylko dziełem przypadku.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Hitler był austriakiem

Hitler był austriakiem tempaku
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

nie ten temat

Dyskusja jest o religii w szkole, a artystach malarzach. Zresztą nie niemieckich, a austriackich.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zamiast jakiegoś mądrego, twórczego działania mamy tylko głośne pierdnięcie.
Źle się dzieje w kraju, ale widocznie łatwiej jest wymyślać kolejne idiotyzmy niż pomagać ludziom, pracować nad naprawą Rzeczypospolitej.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

robią to po to, zeby widziec komu nie dawac slubu koscielnego

nie ma obowiązku brania slubu w kosciele, mozna w urzedzie, skoro jednak decydujesz sie na sakrament musisz spełnic warunki jakie stawia instytucja koscioła (MA DO TEGO PRAWO) a takim warunkiem jest uczeszczanie na lekcje religii - własnie po to parafie powinny miec informacje, kto jest katolikiem tylko czasami...

wola dziecka nie ma tu nic do rzeczy, poki jest niepełnoletnie, nie odpowada za siebie w sposob prawny - DECYDUJA RODZICE (I TEZ MAJA DO TEGO PRAWO)
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 3

no to radzę porozmawiać z dzieckiem

bo jeśli już jest w wieku samodzielnego myślenia i pozwala mu się chodzić na imprezy to można mu również pozowolić zdecydować w co chce wierzyć. Przecież do KK można wrócić
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie oczekuj cudów.

Pisałam gdzieś na początku jak to jest z tymi rodzicami i ich ustawianiem życia dzieciom. Wymagasz, żeby uznawali prawo nastoletniego dziecka do decydowania o swojej wierze? Żartujesz chyba. Niektórzy potrafią swojemu 50-letniemu dziecku robić dym, że do kościoła nie chodzi.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

biedne 50-letnie dziecko ...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

wiek nie powinien byc przeszkodą

i 50-latek może napisac do rzecznika praw dziecka, że jest dyskryminowany przez rodziców
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

rzecz w tym, że zasady tej instytucji kościoła nie mogą stać wyżej od ustaw państwowych - w szczególności w odniesieniu do osób, które sobie tego nie życzą.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Uczęszczanie na lekcje religii nie jest warunkiem wzięcia ślubu kościelnego.

Warunkiem ślubu jest przyjęcie sakramentu chrztu i bierzmowania. Coś tam przebąkują o dostarczeniu ostatniego świadectwa z religii, ale ja np. nie dostarczyłam, bo mi się nie chciało szukać. Prawo kanoniczne określa dokładnie, kto może wziąć ślub kościelny i nie ma tam nic o lekcjach religii.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

wola dziecka nie ma tu nic do rzeczy

Idac dalej tym tropem powinnas jeszcze stwierdzic ze dziecko jest twoja wlasnoscia i mozesz ze swoja wlasnoscia robic co chcesz...
Nie watpie ze twoim dzieciom (o ile je masz) bedzie bardzo milo czytajac twoje opinie
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Naprawić przyczyny a nie walczyć ze skutkami

Chodzi moim zdaniem o to zeby zamiast religi byl przedmiot typu religoznastwo czy cos. Ale to zacznya byc cala polska kultura religijna obłudna i fałszywa. Nie mówie, że wszyscy ale bardzo dużo osób w tym młodych (od pierwszej komuni dla prezentów). Gdyby nie wychowywac dzieci na sile w jakiejs wierze i sposobie zycia tylko uczyc co dobre a co zle i ze sa rozne religie i wybierac by musialo w jakims wieku. Oczywiscie w danych regionach wybor padalby czesciej na jakies religie niz inne ale to juz kultura regionu świata a nie narzucenie.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Religia tylko w szkole!

Skoro ktoś jest katolikiem to chce mieć religię dla swych dzieci w szkole, tak jak ateista ma zastępczy przedmiot dla swoich dzieci w szkole a nie na przykład na stadionie. Jakim prawem ktoś chce przeganiać dzieci ze szkoły w której się uczą do salek katechetycznych jak za komuny! Skoro płacę podatki to chcę aby moje dziecko uczyło się religii w szkole a nauczyciel religii był tak samo wynagradzany jak nauczyciel fizyki czy innych przedmiotów.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 5

paranoja

Czy oni muszą wszystko utrudniac, fascynaci taniej sensacji, byle kogoś podpieprzyć, przykablować, będzie o czym gadać.
Rozumiem, porozmawiać z rodzicami, wagary to nic dobrego, ale na forum z ambony..... i na co oni liczą, na publiczny lincz wagarowicza czy ukrzyzowanie?????????
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 1

Pojawienia się tych wytycznych sprawiło m.in., że ksiądz z niewielkiej wsi na Mierzei Wiślanej ogłosił z ambony kto wagaruje z

lekcji religii. A Ty słyszałeś/aś o czytaniu tekstu ze zrozumieniem?????????
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

na czytanie durnych tekstów to szkoda czasu :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

...to po co czytasz i komentujesz????
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

masz na mysli swój post? moze zmylił mnie twój podpis i zdawało mi się, ze warto zapoznać się z opinia...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

artykuły na trójmiasto.pl, dobry sposób, żeby przelać swoje frustracje w komentarzach....
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

to prawda
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

coś musi być na rzeczy skoro dyro pozaklejał dane uczniów:-P

no chyba, że zrobił to po wysłuchaniu "żydowskiego" radia na wsio słuczaj
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

dyro pozaklejał dane uczniów :P

to teraz nauczyciele pytaja ucznia, w którą rubryke wpisać - tę złą lub tę dobrą - ocenę ???
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

cała polska dulszczyzna - na forum SK (TVN) post z taką informacją NIE umieszczono

no bo nie można narażać się klechom :))))
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 2

Religia nie powinna być w szkole

Ja chodziłam na religię do salki przykościelnej i tak powinno było zostać. Idę na religię bo chcę a nie dlatego bo muszę. Teraz zapisuje się na lekcje religii bo tak wypada itp.
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 4

W parafiach Ewangelickich religia jest przy kościele

i nie doi się kasy publicznej przez opłacanych namiestników Watykanu
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 3

szok

tych klechow powinni spalic !!!!!!!!!!!!!!!! na stos z nimi albo kastracja skreslic religie z toku nauczania !!!!
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 2

Spalil

bym cie jak bym cie spotkal
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

ALBO JESTEŚ WIERZĄCY I CHODZISZ,ALBO CI NIE ZALEŻY

to proste,jak jesteś prawdziwie wierzący,to 45 min. Cię nie zbawi,jakoś ja daję radę,żeby chodzić.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 5

chyba właśnie chodzi o to, żeby zbawiło

czyż nie?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Cała prawda

Jak dla mnie sprawa wygląda prosto ja mojego dziecka nie ochrzczę a jak dorośnie to sam zdecyduje kin i do jakiej religi chce dołączyć i gów.o mnie bedzie obchodziło zdanie sąsiadów i księdza on to akurat nawt nie umie zachęcić by ludzie chodzili do kościoła wieć sory bardzo co z niego za ksiądz...
tylko kasy chce bo parafie rozbuduwóje...
Druga spr to taka ze księza złamali ustawe o swobodzie wyznania i powinni za to być karani a nie im tylko upomnienie powinni posiedzieć 10-15 lat to by wiedzieli jak to w życiu jest..
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 3

mam nadzieję, że nie dajesz temu księdzu pieniędzy na "rozbuduwójowanie" parafii.

Zresztą, gdyby ten biedny ksiądz wiedział, kim jesteś naprawdę, to od takiego ordynusa chyba by nie wziął ani grosza. Bo tylko w internecie i sumieniu to się rzucasz i bluzgasz na Kościół, ale potem jak gdyby nigdy nic kolędę przyjmiesz, katolickie śluby i pogrzeby i niech się ksiądz biednymi zajmie, stare babcie odwiedzi itd.
PRAWDA WAS WYZWOLI !!!!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4

"rozbuduwójowanie" yyyyyyyyyyyyy taaaa niech prawda Cie wyzwoli. A analfabetyzm jest uleczalny, wystarczy iść do szkoły a nie kamieniami w nią rzucać...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie daje mu kasy i nie przyjmuję go nawetna kolędę

A właścieiw sam nie przychodzi bo omija mój dom i mojej babci więc wywalone w niego bedzie coś chciał to przyjdzie...
Wtedy go za chabety wywale na zbity pysk...
A ten bład to z szybkości bo miałem mało czasu jak to pisałem :p
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

xD

kosciol to zalosna sekta dla ludzi o bardzo malej inteligencji wierzacych i sluchajacych tych przekletych klech, klechy to banda kretynskich pajacow. imo spalic wszystkie koscioly i bedzie spokuj :)) jak to ktos tu okreslil czarna zaraza :D
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 4

ta opinia powinna być przekazana prokuraturze która z urzędu powinna wszcząć śledztwo

jest to nakłanianie do przemocy - jesli tak się nie stanie to bedzie to kolejny dowód na brak sprawiedzliwości i łamanie prawa !
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 6

To przekaż.

Ktoś ci broni?
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 2

gegroza

Przez ludzi twojego pokroju w Polsce rządził PIS. Wyobraz sobie teraz, że wszystkie tego typu komentarze lądują w sądzie. Jak toczyłyby się potrzebne sprawy? A może więcej pieniędzy na wymiar sprawiedliwości, co? Brzydzę się takimi ludzmi jak Ty. Ty i PIS jesteście GWAŁCICIELAMI prawa. Temida was nienawidzi i kiedyś spotka was śmierć od własnej broni.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1

gegroza był za PO, o ile dobrze pamiętam
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

akurat to mała różnica, niestety :(

PO czy PiS - ta sama dulszczyzna i lizanie tyłka czarnemu okupantowi.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Relligia w szkole

A gdzie jest napisane "religia katolicka" w szkole? Na tym przedmiocie dzieci powinny poznawać różne wierzenia a nie tylko to dominujące w naszym kraju. Poza tym prawo obowiązuje wszystkich i kradzież danych osobowych z dziennika i w efekcie wykorzystanie ich do publicznego zlinczowania uczniów jest karygodna i niedopuszczalna. Problem jednak tkwi w tym, że niestety księża rzadko ponoszą odpowiedzialność prawną za takie występki. Moim skromnym zdaniem lekcje religii powinny odbywać się w salkach przykościelnych i nie powinny być obowiązkowe. Wydaje mi się też, że młodym ludziom nie powinno narzucać się światopoglądów i niech w stosownym wieku same decydują jak chcą pojmować świat. I jeszcze... w szkole można uwierzyć, że 2+2=4 ale czy w szkole pod przymusem można nauczyć się wiary w boga?
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 2

ale o co chodzi?

Że jakiś ksiądz podobno wymienił w kościele uczniów, którzy wagarują z lekcji religii?
Skoro się zapisali na te lekcje, to powinni się wywiązywać.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 4

... wykrzyczał bezstresowo wychowywany gimnazjalista kazio...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Kościół ...

Coraz częściej jak patrze na poczynania księży i ogólnie całego kościoła katolickiego w Polsce mam wrażenie, że zaczynamy mieć do czynienia z czymś na kształt sekty.
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 3

kościół

BO TO JEST SEKTA PRZEZ WIELKIE S!!!
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

smieszne opinie niedouczonych licealistów

nie majacych pojęcia o wierze i zyciu !
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 13

zmień nicka i nie obrażaj w ten sposób ludzi myślących chyba że należysz do myślących inaczej :)
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 2

taki stary

a głupi jak but z lewej nogi
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Myślący inaczej?

.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Słusznie. Niech się uczą odpowiedzialności.

Zostali wpisani, niech się wywiązują.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 4

AA. Po pierwsze naucz się pisać. Po drugie-pochwal się łajzo swoim wykształceniem.

j.w.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3

Chyba piszesz tego posta z Mc Donalda po teologii:D:D:D
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

ahh kolejny wielbiciel :D jak milo :))
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

nienawidze tych na czarno ubranych darmozjadow...

ochrzcic to kazdy moze, jezeli ma H2O i wie co powiedziec (ja ciebe chrzcze....)
Beszczelnosc tych typow nie ma granic
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 4

TOK FM i wszystko jasne....

Żakowski i spółka, 'obiektywni" dziennikarze, koncernu Michnika.....
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 6

co za różnica?

jak ksiądz podałby z ambony że nie chodzę na religię to by mi to powiewało, w końcu mnie to nie interesuje i niech sobie mówi. a to że kościół tak postępuje to jego wewnętrzna sprawa. każdy kto przystępuje do tej organizacji godzi się na jej zasady. przecież wystarczy wystąpić i po problemie. nikt nikogo ścigał nie będzie
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 2

dokładnie !!!

obiektywny post
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Popieram, zawsze śmieszyli mnie "ateiści" dla których największym problemem jest to, że ksiądz o nich źle mówi:)
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

teraz może nie...

ale wszystko idzie w tym kierunku, żeby było jak w średniowieczu... wywalić ze szkół w końcu tą czarną zabobonną instytucje! ludzie w klasach maturalnych w liceach tracą 2h na te banialuki, na których czytane są artykuły z "naszego dziennika'' !! Ludzie! niedługo powołają do życia świętą inkwizycje! opamiętajcie się! Zostawmy instytucje państwowe -szkoły, urzędy itd, w spokoju i niech nie miesza się w to kościół ani żadna inna sekta/religia(jak kto woli) - Polska jest państwem wolnego wyznania-teoretycznie i tego się trzymajmy!
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

już było napisane - jak ci się nie podoba to wyp...

i tyle - nikt Ci nie każe chodzić na religie a np. na biologię każą...
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2

mozna nie chodzic na religie co nie zmienia faktu ze pozostanie ona w planie lekcji i ktos kto na nia nie chodzi tak czy siak bedzie siedziec te pare godzin extra w szkole
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

mir

kiedyś palili ludzi na stosach i donosili inkwizycji potem za komuny niby prześladowani ale najwięcej kościołów właśnie wtedy wybudowali ci DONOSICIELE
I W TYM CHYBA SĄ NAJLEPSI!!!!
WTRĄCAJĄ SIĘ DO POLITYKI I ŻYCIA OSOBISTEGO, GWAŁCĄ DZIECI.
NAJWIĘKSZE UDZIAŁY W PRZEMYŚLE TYTONIOWYM NA ŚWIECIE
ONI WIEDZĄ JAK ZARABIAĆ
DO ROBOTY BY SIĘ WZIĘLI I NIECH PŁACĄ W KOŃCU PODATKI
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 3

płacą podatki !

kazdy proboszcz płaci podatek
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 11

Ja przestałem na religię chodzić w I gim po burzliwych dyskusjach...

z klechą, który uparcie twierdził, że nie ma ewolucji, Adam i Ewa byli pierwszymi ludźmi, że Harry Potter to ZUUUOOO..
Efekt był taki, że czarny wpisał mi uwagę i wysłał na dywanik do dyrektorki, ja powtórzyłem swoje rację, dyra była zrezygnowana i chciała by klecha z uwagi zrezygnował. Ale czarny był uparty, więc uwagę dostałem, pochwaliłem się rodzicom, na następną religię ojciec przyszedł "pogadać" z księdzem, wyszedł z nim na korytarz i wyzwał go od zacofańców co wpajają zabobony i szkodliwe bzdety dzieciom do głowy.
Wzbudziło to ogólną wesołość w klasie, zostało poruszone na wywiadówce przez innych rodziców i finalnie na religię zapisana była mniej niż połowa klasy.
Zostali tylko jacyś dziwni ludzie.
popieram tę opinię 16 nie zgadzam się z tą opinią 3

Może powinieneiś opowiedzieć w FM historie o tym, jak dotknęły Cie prześladowania, bo wypisałeś się z religii?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4

W Radiu które ma ryja?

Zawsze mnie głęboko zastanawiało co skłania człowieka to wierzenia w takie pierdoły?

Nie mówię tu o Bogu, bo Wszechświat z dupy się nie wziął, musiała istnieć jakaś siła, ale o hierarchii kościelnej?
Chrześcijaństwo, podobnie jak każda religia sobie sama przeczy, a jej dogmaty wiary ukształtowały się w średniowieczu, by łatwiej było biskupom sprawować władzę nad ciemnymi masami.

Chociaż z drugiej strony gdy słyszy się, że ktoś przepuszcza oszczędności na piramidach finansowych, wozi dziecko samochodem bez zabezpieczeń, robi wałki własnej rodzinie to jednak są tacy ludzie...
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

byłeś prześladowany czy nie?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

był indoktrynowany

wbrew wiedzy naukowej w świeckiej szkole.

wystarczy?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

"RELIGIA MIŁOŚCI" - jak widać na siłę

tyle co mają do powiedzenia/nauczenia świete krówki i ich pacholęta -a jeśli nie bedziesz chodzić - to potwarz publiczna

sam z doświadczenia pamiętam sytuację w szkole średniej kiedy podczas dyskusji z katechetą - ten nie umiejąc odpowiedzieć na moje argumenty (dodam ze rozmowa przebiegała spokojnie i kulturalnie) wywalił mnie z sali - to sprawiło że więcej mnie już tam nie zobaczył
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 3

Potwarz - inaczej oszczerstwo, nieprawda.
Nie wagarowałeś przypadkiem z lekcji polskiego?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3

że ja i wagary?

potwarz: oszczerstwo, paszkwil, zniesławienie, zniewaga

- zła stronka kolego
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

hahahha

Zalosny jest caly kosciol i te wszystkie bzdury :D kazda religia jest zalosna, wlewaja nam do glow jakies bzdury o cudach itd itd. Najsmiejszniejsze jest to, ze gdy zadajesz ksiedzu pytanie np. "Dlaczego mam sie uczyc religi, lub wierzyc w Boga, Którego lud wybil iles tam milionow ludzi w ameryce łacińskiej? (Ewangelizacja Ameryki południowej)" DLACZEGO MAM SIE UCZYC RELIGI, KTORA JEST NAJBARDZIEJ ŚMIERCIONOŚNĄ RELIGIA NA ŚWIECIE ?!?! LUDZIE..OPANUJECIE SIE PROSZE :) !!!
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 3

Jest bardziej śmiercionośna i o wiele bardziej sprzeczna w sobie religia, nazywa się LEWACTWO....
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

hahahaha

hahah zapomnialem dodac, ze ksiadz najczesciej na takie pytania nie odpowiada ;]
dlaczego ? bo religie a szczegolnie chrzescijanska to najwieksze zaklamanie na swiecie :)
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 2

a ja

cale liceum nie chodzilam na religie i mogli mnie wszyscy oni razem wzieci cmoknac w d..

Po co piszecie pisemka?

ZWOLNIJCIE SIE GRUPOWO Z LEKCJI RELIGII W RAMACH PROTESTU!
wtedy dopiero skumaja - bo do nich inaczej nie dociera

a kazac wam chodzic nie moga!
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 4

a ja

a jak z bierzmowaniem? pewnie ci się należało? w końcu jesteś katoliczką!! To jest dopiero hipokryzja
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

drobne podsumowanie

argumenty ze mamy wolny wybor czy dziecko chodzi na religie czy nie jest.. troszke na wyrost ,bo czesto okazuje sie ze potrzebny jest swistek potwierdzenie od ksiedza ze cos tam mamy zaliczone bierzmowanie ,komunie czy inne, to jedno sprobojcie nie bedac katolikiem dostac sie na teologie tez jest wymagane..

co do tego ze nie mieli prawa wynosci danych..i co z tym zrobi sie..NIC
wyhodowalismy sobie wlasna swieta czarna krowe...
za komuny donoszono do ub sb i kryto sie z tym teraz nikt sie nie kryje bo i tak nic nikt im nie zrobi..
nie zwolni z pracy nie obciazy kara finansowa nie wsadzi do pierdla.
przykro to powiedziec ale zostanie ksiedzem zaznaczam katolickim(rzymsko) to najlepszy biznes i sposob na zapewnienie sobi nietykalnosci mozna palic gwalcic sprzedawac narkotyki pieprzyc dzieci i nikt nic z tym NIE ZROBI

SAMI SOBIE WYHODOWALISMY TA ZMIJE...
tylko u mnie za cos takiego ksiadz by dostal popysku bo to czlowiek i powinien wg tego co naucza miec jakies zasady a ze je lamie i nie przestrzega to swinia ktorej nalezy sie w dziub.

a i jeszcze jedna kwestia bo ktos tu podnosil kwestie ze to pomowienia michnika i spolki ..a czy to ma znaczenie czy o tym donosi glos niedzielny czy trybuna ludu ..fakt jest ten sam , zlamano prawo ukradziono bezprawnie dane osobowe zlamano przepisy o wolnosci wyboru i zachowaniu tajemnicy danych osobowych oglaszajac je publicznie.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 5

Ale do czego Ci świstek od proboszcza? Po co nie będąc katolikiem chcesz studiować na teologii, gdzie wykładają księża? Ślub kościelny też Ci nie potrzebny, a jak umrzesz to chyba jest Ci bez różnicy, czy czarny pokropi Twój grób wodą i pomodli się, czy tylko zakopie Cię jakiś grabaż, więc o co chodzi z tymi świstkami?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Czarnuchy

Pewnie zamało im władzy,jak nie odzyskiwanie jakiś ziem to teraz zabrali się za inwigilacje ludzi,to nie te czasy gdzie ludzi się straszyło piekłem sekciarze jedni.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 4

religia

od jutra zabraniam moim dzieciom chodzenia na religie
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 5

Z takimi poglądami nie nalezało w ogole zaczynac edukacji.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3

A jacy słabi i podatni na manipulacje ludzie.
Wypisz dziecko z religii, bedzie lepiej i dla dziecka i dlaa kościoła.
Po co w kosciele tacy katolicy?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4

Prawdziwy z ciebie katolik?

Znam takich do kościoła a po kościele na piwo i k u r wy
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

decyzja należy do ciebie

Żyjemy w ciągłym kłamstwie. Co znaczy wierzący, ale niepraktykujący? Trzeba mieć odwagę cywilną i samookreślić się. Jestem członkiem Kościoła Katolickiego czy nie. Kościół to nie park do którego można chodzić gdy przyjdzie na to ochota. Deklaracja przynależności to zobowiązanie do czynnego uczestnictwa i w tym do pobierania nauk. Źle stało się, że nauczanie religii odbywa się w szkołach. Bardziej stosowne miejsce to jednak pomieszczenia przykościelne. Sakramenty święte stały się obyczajowością de fakto świecką. Ludzie nie uczestniczący w praktykach religijnych zgłaszają się do proboszczów o zaświadczenie o czynnym uczestniczeniu w życiu parafii, że będą właściwymi rodzicami chrzestnymi. Cóż o nich wiadomo? Nic! Jaką rekomendację ma dać proboszcz. A jaką Ty byś dał komuś kogo nie znasz, czy podżerowałbyś kredyt? NIE!! i słusznie! Zarzucamy księżom hipokryzję, ale czy nie jesteśmy sami hipokrytami deklaryjąc przynależność do KK? Może przynależność do KK. zadeklarowały np. 40%, ale nie byłoby problemów z frekwencją na lekcjach religii i nabożeństwach. Hierarchowie kościelni nie mieliby prawa tak głośno i autoratywnie, bo w imieniu 95% Polaków, zabierać głos w sprawach odległych od czysto religijnych problemów.
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 2

za dużo w Polsce ciemnoty

sterowanej przez kler, aby można było bezkarnie olać tę czarną bandę. Szczególnie na wsi i w małych miasteczkach.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

pierwsi chrześcijanie oddawali życie za swoje poglądy, dzisiejszych ateistów przeraża "co ludzie powiedzą" hehe
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

pierwsi chrześcijanie oddawali życie za swoje poglądy...

a DZISIEJSI katolicy (zwłaszcza z sekty radyjnej) chcą odbierać CUDZE życia za swoje poglądy...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

pytanie tylko: jakim prawem kk przyznał sobie nieomylność i rację w zakresie nauk Jezusa?
I jakim prawem nie mogę uważać siebie za katolika i uważać zarazem, że takie rzeczy, jak np. spowiedź czy celibat, nie mają nic wspólnego z naukami Chrystusa?
Bo xxx lat temu ktoś tak stwierdził? I co z tego - on był człowiekiem, ja jestem człowiekiem. Pan Bóg nikomu z nas swoich opinii na piśmie nie przekazał - a wielu z rzeczy obowiązujących w kk z Biblii wywnioskować nijak się nie da...
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

możesz uważać siebie za Chrześcijanina

i podążać za nauką Jezusa, natomiast katolicyzm jest nieodłącznie związany z watykańską ...
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

masz rację

hipokryzja to nasza druga natura, zawsze byłam przeciwniczką religii w szkole - kontakt z kościołem dzieci i młodzierzy jest wówczas zerowy, a przecież wiara to nie tylko kontakt z księżmi, katechetami i katechetkami. Jak głośno o tym mówiłam to byłam największym wrogiem wśród rodziny i znajomych. W szkole można uczyć religioznawstwa ale nie uczyć odczuwać wiarę..
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Prawidłowo

O czym tu sie pisze!Parafia powinna wiedziec kto uczeszcza na religie a kto udaje,ze jest katolikiem.Tak powstaja fikcyjne statystyki.Mowi sie katolicki narod a jest innaczej.Jaki problem nie chodzisz wykreslasz sie z listy lekcji religii a co za tym idzie,ze wspolnoty parafialnej-tak przynajmiej powinno byc.Czego uczy sie teraz młodzież w szkołach-cwaniactwa i to od pedagogow.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 2

Rodzicu drobna poprawka

Parafia wie a jesli niewie to kiego grzyba ksieza wedruja z kolenda przeciez tak min kuria uzasadia kolede spisem osob przyjmujacych itd
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie religii w szkole państwowej.

Nie rozumię tego dlaczego w szkole wprowadzono religię. Ja też nie chciałem chodzić na religię w liceum w małej miejscowości, ale chodziłem tylko dlatego, że znałem poglądy nauczycieli, którzy byli wierzący i bałem się, że to odbije się na moich ocenach.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 4

księża donosy...

..jak widać mają we krwi..czyż nie byli najbardziej wartościowymi TW SB?
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 1

kościół to rodzaj władzy

a władze stosują różne metody celem wymuszenia posłuszeństwa. Im bardziej prymitywni ludzie sprawuję władzę, tym prymitywniejsze metody stosują.
Komuniści mieji ZOMO, kościół - wywołuje naciski bardziej zacofanej części społeczeństwa.
Zapewne w kurii wzdychają za inkwizycją...
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 2

pierwszy intelektualista wolnej Polski się odezwał. :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

W dobie kryzysu zlikwidujmy religie w szkole, a dla potrzebujących wzorem szkół talmudzkich przenieśmi ją do salek

przykościelnych. Bo powoli nauka udowadnia, że tak naprawdę to Bóg jest urojony. Więc pozostaje pytanie, o genezę religii? Bo naukowcy cały czas spierają się o to. Problem był rozważany od bardzo dawna (swoje teorie formułowali m.in. Wolter, Freud, Durkheim, ....), ale dopiero narodziny teorii ewolucji i spojrzenie na człowieka z perspektywy jego biologicznego (a więc przede wszystkim genetycznego jak fizjologicznego i psychicznego) dziedzictwa wydawało się dawać do ręki narzędzia pozwalające rozwikłać zagadkę religii. Okazuje się jednak, że problem jej genezy to twardy orzech do zgryzienia, na którym również Dawkins połamał sobie zęby.
Religijne "geny-memy" wykorzystują pewien umysłowy mechanizm. A dobór naturalny wbudował w dziecięcy mózg skłonność do wierzenia w to, co mówią rodzice,... i starszyzna plemienna. Takie posłuszeństwo oparte na zaufaniu sprzyja przeżyciu. Od posłuszeństwa opartego na zaufaniu blisko jednak do bezwarunkowego podporządkowania, a skutkiem tego jest podatność na zarażenie umysłowym wirusem. (...) czy ideą:)) A, co wielce prawdopodobne, dziecko, gdy dorośnie i samo dorobi się potomka, przekaże mu (lub jej) to wszystko, co samo wie – i wiadomości pożyteczne, i bzdury – z tą samą zaraźliwą powagą i wiarą.

Dlaczego w szkołach publicznych nie możemy wykorzystać we właściwym celu użytecznej łatwowierności dziecięcych umysłów?
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 2

Ale właściwie, pomimo ze pomysł nie jest dobry, sam tytuł artykułu jest bardzo manipulujacy :
"Katecheci donoszą o wagarujących z religii"
Z tresci nie wynika, azeby jakikolwiek katecheta donosił,a juz tym bardziej katecheci jako ogół.
jest tylko mowa o pismie.
Jątrzy to i rozbudza emocje, ale rzetelnych informacji w tym niewiele
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 5

Nieważne jaki tytuł

ważne że temat jest żeby te czorty na bicze wziąść ,węcej takich tematów!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

a Może ETYKA?

jak są problemy z religią - to może wart na etykę się przepisać. Nikt nikogo nie straszy a i jest ciekawie :)
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Masakra

To rodzice zmuszają dzieci do chodzenia na lekcje religii, ponieważ sądzą, że licealiści to jeszcze dzieci, ktore nie są w stanie zadecydować o swoim losie, a księża to wykorzystują, żeby się mścić na biedakach. Rodzice! Pójdźcie w koncu po rozum do głowy! Ja na szczęście mam już liceum za sobą, ale miałam podobną sytuację, bo takie zdażają się w całej Polsce. Przesyłam wyrazy wspłółczucia dla gnębionych narzucaniem swojego niemądrego toku myślenia przez opikunów!!!
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 2

kolejna wypowiedź w stylu "oczywiście to JA wiem wszystko najlepiej".
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

obdzwoń jeszcze znajomych żeby zanegowali moją opinię... i tak będziesz błaznem. ;)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Haha

Jakby księża nie przynudzali i potrafili zainteresować uczniów, to by nie było takich rzeczy. Najpierw niech pójdą na przeszkolenie pedegogiczne, a potem do szkoły!!! Kto w ogóle pozwolił im uczyć, przecież większość z nich trafia do wariatkowa po kilku latach bycia duchownym!!!
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2

czy km to Pani Katarzyna Moritz z gazety wyborczej? czy już wszystko jasne?

czy km to Pani Katarzyna Moritz z gazety wyborczej? czy już wszystko jasne? tok - fm -- gazeta wyborcza -- trojmiasto.pl jedni i ci sami ludzie jeden światopoglad daleki od światopoglądu typowego polaka bardziej bliski żydom którzy wyobcowani od własnych wartości przez lata komunizmu stali się ... no właśnie kim?
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 9

hahaha

nie długo będzie lista obecności w kościele :) a jak nie będzie kogoś to będa wzywani rodzice do kościoła jak na wywiadówkach. ŻENADA!!!!!!!!
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 2

Do sądu oddać !

Nie patyczkować się. Może wreszcie ktoś się za ...weźmie. Ludzi od małego się zapisuje bez ich wiedzy (chrzest), później inwigiluje i pierze mózgi (podsawy sekty zwane potocznie religią), a na koniec wyciąga łapy po ciężko zarobione pieniądze (dotacje dla kościołów z budżetu państwa, opłaty za ślub, chrzest itp.). Dlaczego kraje rozwinięte nie mają tego problemu (sekty katolickiej)? Zauważcie, że tam gdzie sekta katolicka pcha się do polityki i ma duże wpływy jest bieda i zacofanie! "Kraju Polan powstań z kolan", ponieważ naprawdę nie ma przed kim klękać! JKsięża to zazwyczaj złodzieje, oszuści, zboczeńcy czy chorzy psychicznie ludzie... Przed takim czymś klękać chcecie?!
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 4

Co Ci do tego kto jak wychowuje swoje dzieci?
Ja swoje wychowam na katolika, Ty swoje na europejczyka, który odda cię do domu starców albo eutanuje.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 5

nie wiem w czym rzecz...?

wszak zapisując się na religię, sami uczniowie decydują się na oddanie się w (lepkie) ręce sutanniarzy.. a że ta organizacja stosuje ubeckie metody, to wiadomo chyba nie od dziś.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 2

www.apostazja.pl

Dla tych, co nie chodzą i nie mają takiego zamiaru: www.apostazja.pl. Sęk w tym, że kościelna administracja naprawdę utrudnia wypisanie się z tej instytucji.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 1

jak zwykle słynne VI LO tak samo jak słynne GIMNAZJUM VI
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

jeżeli smark jest zapisany to jego obowiązkiem jest uczęszczać. nie musi się na to zgadzać, ani nawet być wierzący... do 18 roku życia decydują rodzice - koniec dyskusji. :P miałem w klasie zatwardziałą ateistkę, która miała same piątki z religii, potrafiła uszanować wolę rodziców, była kulturalna wobec księży itd... dzisiejszy obraz ateisty to cham i wulgarny prostak (poczytajcie komentarze) - co się stało z ludźmi? :(
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 8

pomyłka koleś z tym "koniec dyskusji".
W myśl konstytucji wolę dzieci też trzeba uwzględniać. Rosnąco do wieku i dojrzałości.

W ogóle ciekaw jestem twojej mentalności, skoro w sprawach wiary lubisz takie bolszewickie metody...
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

bolszewickie?! :) prawo jest prawem, nie podoba się to dojdź na samą górę i je zmień. :P
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

w ramach uzupełnienia... dodam, że decyzja o tym czy dziecko ma uczęszczać na zajęcia zapada "za zamkniętymi drzwiami" i nikomu nic do tego - jest to prywatna sprawa każdej rodziny. Z tego co czytam właśnie tu większość widzi problem. żeby było jasne.. ogłaszania wagarowiczów na ambonie nie popieram. ;)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

:P

niedlugo do walki z wagarowiczami wysla armie moherowych beretow:P
WAGAROWICZE STRZEZCIE SIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:p:p:p:p
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 3

KRADZIEZ DANYCH OSOBOWYCH !!!

To jest kradzież danych osobowych !!
Jak mógł on sobie spisać dane i adres oraz gdzieś to przekazać?!
Przed sąd takich i nauczą się moresu !!

Do sekretariatu czy kancelari z pismem o wyslanie informacji!

Niech się nie robwy wezmą do roboty a nie auta zmieniają co rok !!
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

niech sie mlodziez uczy...

Eeee tam, a ja uwazam, co nastepuje:
fakt - nikt ani z ambony, ani nigdzie indziej nie powinien nazwiskami rzucac, jednakze prawda jest taka, ze mlodziez powinna uczeszczac na religie, jesli sie na nia zapisala. W koncu powinni sie uczyc poczucia obowiazku i wiedziec, ze w przypadku jego niedopelnienia - wyciagane sa konsekwencje... Mi tez sie czasem na religii nudzilo, ale zawsze byla jakas praca dom.do odrobienia, spisania itp. Religia to lekcja jak kazda inna... A jak ktos nie chce - moze sie zawsze na etyke przeniesc. W czym problem???
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 5

widzę, że gówniarzeria daje sobie upust na trójmieście. :) poszlibyście na podwórko w nogę pograć, a nie przed kompami gnijecie. :)
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 3

A ty spir.... do kościoła na msze:D

gówniarze tak sobie tłumacz idioto.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

hahhaha

permanentna inwigilacja...hahhahahahah....strach się bać....
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

no ale lewactwo..

wszelkiej maści , i to owsiakowe i te inne, ma swoje pięć minut aby napluć, na..ać , na(wymiotować) na księży , na kościół na Boga.... No ...do roboty. Lepiej to zróbcie tu, na tym POrtalu niż sprayem brudzić ściany świątyń.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 13

no tak dla ciebie ktoś kto nie jest katolikiem, to:
lewak;
żyd;
mason;
poparaniec;
dewiant;
ogólnie dziadostwo najgorszej maści.

Wyobraź sobie, że to ateiści stworzyli podstawy humaniszmu, które kościół latami zwalczał, paląc na stosach,
a teraz się do nich przytulił i traktuje jak swoje.

Jakim prawem zwolenniku organizacji , która ma na swoim sumieniu miliony istnień ludzkich, spalonych za brak "twojej" wiary śmiesz obrażać innych.
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 4

o wlasnie, gdyby nie ta sekta to dzisiaj bylaby technologia rodem ze Star Treka :)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

a ileż to wojen ateiści wywołali ! choćby ostatnią światową

a ileż to chrześcijan rzucili lwom na pożarcie... Jakim prawem hipokrytko kogoś pouczasz !
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 3

no, uważaj

bo w ostatniej światowej kościółek popierał Gott mit Uns...
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

przykłady, przykłady kolego....

naucz się historii a potem dyskutuj...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

teee katol

a gdzie twoja pokora? nie słyszałeś na religi że jak rz dostaniesz w pysk to masz nastawić drugi policzek????? taki to z ciebie katolik buahahahaa
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1

to jest jego interes i jego sumienie... nic ci to tego. równie dobrze Ty możesz dostać od niego w pysk.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

lewactwo???

mój dziadek zawsze powiadał że żyd najszybciej odnajdzie żyda i jeszcze szybciej pierwszy rzuci kamieniem publicznie aby się wyprzeć że żydem nie jest
więc następnym razem jak się podpisujesz katol to się upewnij że ci pejsy po klawiaturze nie dyndają
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

no pewnie

Dziwnym nie jest że kościół od zawsze chciał mieć pełną kontrolę nad społeczeństwem, zaczynając na zlanych krwią misjach krystianizacyjnych na takich jak ta sytuacjach kończywszy. Prywatną sprawą dzieci jest to czy na te zajęcia czy nie. Kwestia absencji to nieciekawy sposób prowadzenia zajęc i zbyt dogmatyczna tematyka. urozmaicając zajęcia mieli by lepszą frekwencję ;p.
jak to kiedys powiedziano - permanentna inwigilacja :)

http://grajo100.pl/?t=18509731
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 1

skad ta fotka

chyba robiona spod rozpietej marynarki. czyzby Kuria nie zyczyla sobie???
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 3

niech sie...a nie sprawdzaja, lepiej niech swoje finanse sprawdza!

niech sie...a nie sprawdzaja, lepiej niech swoje finanse sprawdza!
a nie beda ludzi rozliczac jezeli ktos wierzy(ja nie) to jest jego indiwidualna sprawa i wcale nie musi sie upubliczniac w kosciele lub na katechezie by rozmawiac z bogiem
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 6

Zgadzam się z Tobą. Religia nie jest obowiązkowa i nikt nie musi na nią uczęszczać, tak jak nie są obowiązkowe wszystkie inne sakramenty. Jeżeli nie wierzysz nikt Cię do niczego nie zmusza. Ale jeżeli uważasz się za katolika i chcesz "brać udział" we wszystkich sakramentach, na zasadzie bo ci się należy, to wybacz....zapisałeś się na religię, to masz obowiązek chodzić!!
Drugą sprawą jest tu donosicielstwo!! To potępiam zdecydowanie!!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zbierane są jedynie informacje statystyczne, a nie żadne adresy. Kolejna prymitywna prowokacja dziennikarska, ludzie nie dajcie sobą manipulować. Im chodzi o to żeby zniszczyc Koscioł
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 5

zniszczyc kosciol, ahh marzenie, niestety sie nie spelni w tym ciemniackim kraju pelnym ciemniakow takich jak ty :((
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

pomyłkowo poparłem Twoją opinię. nie ciesz się.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Oczywiście że kuria ma dość zajęć, żeby jeszcze zbierac nazwiska wagarujących smarkaczy.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

nie tłumacz sie bo wiesz że to prawda co piszą

Włos się jezy kiedy widzi sie jakie informacje zbierają kuriewni.
Dlaczego nikt im tego nie zabroni. Te dane jeszcze nikomu nie pomogły, a nie wiadomo ilu firmomje sprzedali. Za dobre pieniażki jak ich znam.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

A nie raczyles ...

anonimie , wymieniles wszystko , co podpowiedzial Ci dyzurny podpowiadacz Ojca Dyr z Torunia . A zapomniales o najwazniejszym. Czyli o przedstawicielach krk. usadzonych w szkolach publicznych, pod postacia nauczycieli religii - katechetow . A caly temat artykulu, to wlasnie sposob dzialania tychze przedstawicieli krk. I niesty , trzeba liczyc sie z tym , ze nie beda to jednostkowe dzialania . To jest tylko ,, balon probny ,,- o czym juz wspominalem , przy okazji cenzurowania ksiazek w bibliotece szkolnej przez... no jak myslisz.? Tak zgadles , przez przedstawicielki krk - katechetki . Resumujac: ludzie nie wlacza z wiara ( ja jako ateista tez nie ) , nie wlacza z wierzacymi ( jak na razie tylko na argumenty ) , ale daja swoj wyraz niezadowoleniu z dzialan Kosciola , jako calosci . A ten artykul dotyczy tylko niewielkiego fragmentem tejze dzialalnosci . I ludzie - tu na forum - neguja tez niecne sposoby , majace zastraszyc mlodych ludzi , nie godzacych sie na takie - wobec nich - dzialania . Wiec oglaszanie przez Ciebie ,, URBI ET ORBI ,, ze innowiercy , ateisci , bolszewia , komuchy , satanisci i rozna inna holota - jak to juz ktos slicznie ujal wczesciej - walczy z wierzacymi i ich wiara jest balamutne i MOCNOOOOOOOOO NACIAGAAAAAAAAANE. !!!pozdrawiam...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

najlepsze ze banda lewaków wbije sobie do łba ze ma rację

bo jeden lewak powiedział a inni dostali dowód
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 5

zapomniales w podpisisie wpisac NIE przed myslacy panie nie-myslacy :D heheh lol
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Ale z tego co ja wiem to chodzi o katecheze przy parafii do bierzmowania a nie o lekcje religii.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

hahahahaha

Opinia została zablokowana przez moderatora
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 2

oni sa jeszcze gorsi od mafii ~~
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

a kto poinformuje nas o dzieciach księzy??

a kiedy nas poinformuja ktorzy ksieza maja dzieci??:D
albo ktorzy nie maja..........
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 1

a ja postanowiłem złamać polskie katolickie zakłamanie

nie wysyłam dzieciaków na religię, w liceum same zdecydują co chcą, nie mam zamiaru owczym pędem wysyłać dzieciaków w ich ręce, w polsce tak naprawdę so kołsciołą chodzi 40-45% obywateli ale wszywscy by nie mieć czarnych kartotek posyłają swoje potomstwo na religię itd...
może czas aby większość wyszła z ukrycie i jasno powiedziała co sądzi o katolandzie
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 3

prawda jest taka ze

ksiadz i biskupi do kiedy walczyli o posiadlosci i ziemie to sie zajmowali mlodzieza a teraz ich zostawili wstyd oddajcie majatki Chrystus i boso chodzil to nie mlodzi ludzie sa zli
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

żałosny to kraj

katolicki zaścianek
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 3

nareszcie dość obłudy w VI LO

miałem okazję zobaczyć zachowanie uczniów tej szkoły w kościele w Matki Boskiej Bolesnej podczas mszy...skandal!!! Nie dziwie się księżom takim reakcjom.Nauczyciele udają ,że nie widzą jak ich młodzież się zachowuje.Wstyd.Porażka szkoły!!A rodzice niech wypiszą swoje pociechy z religii i po problemie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4

to nie szkoły porażka tylko ksieży

od przedszkola ich nauczali a jakie efekty? Nie byłoby takiego problrmu, gdyby od katechety wymagano tyle co od innych nauczycieli. A dyrektorzy to nie sa winni? ten w VI LO napewno wiedział co toza ziółko ten katecheta i jak to klęcznikowy kuriewny udawał ze nie ma problemu. To teraz dyrektor razem z klechami niech karnie odpowiada za udostepnienie danych personalnych uczniów i ich rodzin, prokuratorzy gdzie jestescie, oni juz powinni być przesłuchani.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

hiszpańską gruszkę każdemu katolowi zapodać

i diabeła ma załatwionego na amen.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

Czy ten tekst jest o prześladowaniach?

Kto by mnie miał prześladować? Banda kmiotów którzy utkneli mentalnie w średniowieczu?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

religia

religia nie jest nauką -religioznawstwo jest nauką (nauka o wszystkich religiach świata) więc nie powinno być religii w szkole tylko w salce katechetycznej przy kościele, a pensje powinni wypłacać
członkowie danego kościoła. Zresztą co to za nauczanie wiary za pieniądze to takie bardzo nieszczere.
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 1

Mój dziwny kraj i jego dziwna religia...

http://liberte.pl/nowy-numer/aktualne-komentarze/161.html
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

esh.. nie rozumieja nas xD

oni nie rozumieja nas... ;p przeciez religia to nie jest taki wazny przedmiot.. ;d religie mamy na mszy w kosciele w niedziele... ;d
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

non coments

tylko salwa śmiechu w kościele podczas mszy,to wasza religia.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Prawo?

Moje dziecko w połowie roku szkolnego przechodziło kryzys. Ksiądz z którym jesteśmy w kontakcie poradził wypisanie z religii, nic na siłę. Tak też uczyniliśmy. Ostatnio się dowiaduję, że pismo przyszło na parafię. Co to za procedura? Czy ktoś tu nie przekroczył kompetencji?
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 0

też mnie ten problem interesuje

może ktoś odpowie
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

religia na parafie!

uważam ,że religia powinna wrócić do parafii. Wymiar godzinowy w LO to po dwie godziny przez trzy lata (czyli trzy w cyklu), a na przykład wymiar przedmiotów maturalnych jak geografia, wos czy biologia na poziomie podstawowym to aż dwa razy mniej (jedna godzina rocznie!)
kpina...nie mam nic przeciwko temu przedmiotowi, ale nie powinien on być w szkole.
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 2

korekta

oczywiście 6 w cyklu nie 3;) przepraszam;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

wyprowadzić religię

RELIGIA WON ZE SZKÓŁ !!!
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 3

według mnie kościoł boi się ze coraz mniej młodych ludzi chodzi do kościola. Na mszach widac tylko starszych ludzi i rodziny z małymi dziecmi. Ale zmuszanie tylko zniechęca.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 2

.

bzdura
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

religia do kościoła jak było dawniej
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 3

HEHE

Ja regularnie wagarowałem z religii ,a potem się wypisałem.Jak ktoś tak zanudza nie umiejąc prowadzić i zaciekawić przedmiotem jak ks G.Leszczyński to trudno się dziwić memu postępowaniu.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

ksieza to istni biznesmeni i fakt faktem boja sie o ilosc wiernych ktorzy uczeszczaja do kosciola...bo i kto na ofiare da...a szczegolnie teraz gdy niż demograficzny jest i bedzie ....,mlodzi ludzie maja wiele ciekawszych zajec niz chodzenie do kosciola bo i na mszach wieje nuda...chodzimy do kosciola jedynie na sluby komunie pogrzeby itp...
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

najbardziej chore sa katolickie szkoly...podstawowki, gimnazja czy licea...
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 2

zaaarąbista fota jak zwykle!!!!

niech spojrze...fotograf lekko na amfie ..ale to niewazne bo i tak to nie on tylko aparat robi fote...dystorsja beczkowata...hmmm...nieskorygowana aberracja chromatyczna....słowo daje world press photo w zasięgu ręki ...jak zwykle ten portal hehe
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

akurat fotka nie jest zla, widac pewien zamysl i szukanie kompozycji, chociaz moznaby troche lepiej wykadrowac. A zeby zobaczyc aberacje na takim malym obrazku to trezeba by sie naprawde przyczepic
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nadchodzi Iranpol

A się ta rzymsko-pedofilska hałastra rozbisurmaniła - od zaglądania pod kołdry do inwigilacji wagarowiczów...
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Popieram.

No i dobrze. Skoro jest się zapisanym na religie, to na te religie powinno się chodzić. Jeżeli coś komuś nie odpowiada, to może łatwiej po prostu się wypisać. O ile dobrze się orientuję, nie jest to przedmiot obowiązkowy, wiec wystarczy jedna karteczka i problem z głowy. Jednak z religią w szkołach wszystko jest źle zorganizowane. Uczeń powinien zapisywać się na nią sam z własnej woli, a nie chodzić "bo rodzice każą" lub "bo nie zostanę dopuszczony do bierzmowania".
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Kto jest za tym żeby nauka religii wróciła do parafii

Niech się dopisze
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 1

RADIO GÓRĄ

Idę po beret,pewno się przyda
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

miałam dość kościoła

Ja zakończyłam moją przygodę z religią na pierwszym roku liceum. Byłam pełnoletnia, oczywiście nie obyło się bez dyskusji z mamą ale generalnie przeszło. Lekcje były nudne, źle prowadzone, generalnie strata czasu. Do kościoła też przestałam chodzić, nie brakuje mi tego. Nie odczuwam takie potrzeby. Kazania są nudne, za długie, smutne. Zamiast wychodzić z pozytywną energią na nowy tydzień człowiek wychodzi zdołowany i przygnębiony. Jak tak dalej pójdzie kościół samo sobie wychowa pokolenie ateistów.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 1

historia part1 - znalezione w internecie...

120 r. - Wynalezienie wody święconej, pierwsze wzmianki o używaniu wody święconej do "wypędzania duchów" nieczystych
157 r. - Wprowadzenie kar kościelnych i klątw, czyli zamordyzmu. Była to skuteczna broń Kościoła w walce z własnymi wiernymi Po raz pierwszy zastosowano formy pokuty, II wiek - Święty Klemens z Aleksandrii pisał, "Każda kobieta powinna być przepełniona wstydem przez samo tylko myślenie, że jest kobieta". - Rzymski filozof Celsus poświadcza fałszowanie pism chrześcijańskich, mówiąc o rewizjonistach: "przerabiali Pisma Święte z ich pierwotnej postaci i usunęli wszystko, co pozwalało im na odparcie skierowanych przeciwko nim zarzutów." - (Pomimo zakazania przez Kościół prowadzenia jakichkolwiek dalszych badań dotyczących pochodzenia Ewangelii, uczeni wykazali, że wszystkie cztery uznane przez Kościół Ewangelie zostały przerobione i poprawione)III wiek. Aż do III wieku wyznawcy chrystianizmu nie słyszeli o wieczystym dziewictwie Maryi.Ewangelia Mateusza informuje, iż Józef "nie zbliżał się do Maryi, aż porodziła Syna". ("Zbliżenie sie"oznacza w Bibli malżenskie współżycie.)200 r. - Ustanowiono "stan duchowny" przez wprowadzenie ordynacji. Chrześcijanie zostali podzieleni na duchownych i laików - przedtem wszyscy byli na równi, jednocześnie będąc braćmi i kapłanami przed Bogiem.
220 r. - Przyjęto dogmat o konieczności pewnych czynności kościelnych, niezbędnych do zbawienia.
250 r. - Wprowadzono naukę o wiecznych mękach.
312 - Według legendy, cesarz Konstantyn przed bitwą przy Moście Mulwijskim ujrzał na niebie krzyż z napisem `Tym zwyciężysz'. Miało to tłumaczyć późniejszy życzliwy stosunek Konstantyna do chrześcijan Bitwa pod mostem Mulwijskim (według innej wersji przegrana bitwa kandydata na cesarza Konstantyna z Maksencjuszem -pobożnym poganinem. Wizje krzyża miał po wiadomości że skarbiec jest pusty !!! ... nie było to nic innego jak zwykła gierka polityczna na zatkanie gęby żołdakom i wmówienie że widział krzyż - żeby uniknąć wypłaty żołdu). Chrześcijaństwo staje się jedną z religii państwowych pogańskiego Rzymu. Powstanie Instytucji Kościoła Katolickiego. Początek prześladowania i mordowania niechrześcijan.
313 r. - edykt w Mediolanie wydany przez Konstantyna i Licyniusza, przyznający chrześcijanom wolność wyznania. Konstanty dopiero na łożu śmierci przyjął chrzest.
321 r. - Cesarz Konstantyn nakazuje święcić niedzielę zamiast dotychczasowej soboty. (na pamiątkę zmartwychwstałego rzymskiego boga Mitry)
325 r. W Nicei odbył się pierwszy powszechny sobór biskupów chrześcijańskich z całego cesarstwa. Sobór przyjął zwięzłe sformułowania dogmatów chrześcijańskich (tzw. nicejski symbol wiary). Potępiono naukę Ariusza, który był kapłanem chrześcijańskim w Aleksandrii, a na początku IV wieku wystąpił z nauką podważającą dogmat Trójcy Świętej i zaprzeczał boskiej naturze Chrystusa. Zyskał rzesze zwolenników. Na soborze skazano Ariusza na wygnanie, a jego księgi spalono. Cesarz Konstantyn na soborze nicejskim ustanawia kanon pisma "świętego" i "dwójce świętą" awansując Jezusa do miana Boga. Jezus z Betlejem ma zastąpić dotychczas czczonego Mitrę. W I wieku kult Mitry (mitraizm) zaczął szerzyć się w Rzymie (mitreum) w podziemiach obecnej bazyliki św. Klemensa (San Clemente). W III i IV wieku mitraizm został włączony do państwowego kanonu religijnego w Rzymie. Mitrę przedstawiano jako młodzieńca w tunice, w czapce frygijskiej na głowie, zabijającego byka. Dzień narodzin Mitry, czyli 25 grudnia został w IV wieku przyjęty jako dzień narodzin Chrystusa - obecnie, jak wiadomo, pokrywa się z chrześcijańskim świętem `Bożego Narodzenia'. Warto nadmienić iż w tradycji chrześcijańskiej pierwszym który pisał o narodzinach Jezusa 25 grudnia był już w II wieku Hipolit Rzymski, natomiast święto narodzin Mitry nie było świętem państwowym, a przyjęcie tej daty za datę narodzin Jezusa może się wiązać z chęcią wyrugowania pogańskiego kultu. Dogmat boskości Jezusa na Soborze Nicejskim przyjęto przez głosowanie stosunkiem 270 do 3 głosów sprzeciwu. Tam też ustalono kryteria w/g których przyszłe księgi Nowego Testamentu miały być wybrane (odrzucono ewangelie tzw. gnostyczne (27 ewangelii). Ostateczna wersja Nowego Testamentu została przyjęta na Soborze w Kartaginie. Pierwszą ofiarą herezji przeciw doktrynie kościelnej, skazaną i zamordowaną był biskup Avilii(dzisiejsza Hiszpania) Prescillian w 386 r.
330 r. - Wprowadzenie czczenia zmarłych"świętych" i ich relikwii.
Ok. 339 - 397 r. - św. Ambroży, biskup mediolański, jeden z ojców Kościoła zachodniego. Zreformował liturgię i śpiew kościelny. Spowodował usunięcie z gmachu senatu rzymskiego posągu bogini Victorii, ostatniego świadectwa dawnej religii w Rzymie.
348 r. - uznanie życia klasztornego za święte. Jak ta `świętość' wyglądała, nie ma potrzeby się rozwodzić.
360 r. - Wprowadzenie zwyczaju czczenia aniołów.
375 - 383 r. - cesarz Flawiusz Gracjan zaczął stosować represje przeciw poganom i nieortodoksyjnym chrześcijanom. Zrzekając się tytułu rzymskiego najwyższego kapłana (pontifex maximus), pozbawił pogańską religię poparcia państwowego.
381r. - Do obowiązującej dotychczas konstantyńskiej "Dwójcy Świętej" cesarz Teodozjusz dołączył trzecią osobę tzw." Ducha Świętego". Działo się to na soborze w Konstantynopolu.
391 r.- 78 lat po uznaniu chrześcijaństwa za religię tolerowaną, a nawet uprzywilejowaną przez cesarza Konstantyna Wielkiego, Chrześcijanie podburzeni przez biskupa Aleksandrii, Teofila, spalili miejscową największą na świecie bibliotekę, gromadzącą 600 - 700 tysięcy zwojów - bezcennych skarbów starożytnej literatury grecko-rzymskiej. Przypisywanie tego barbarzyństwa kalifowi Omarowi I jest nieusprawiedliwione, bowiem kiedy ten zdobył Aleksandrię, nie było już czego niszczyć. Zamknięto starożytne akademie, skończyło się nauczanie kogokolwiek poza murami kościołów.
431r. - Wyrażenie Xristo Tokos - Matka Chrystusa zostało zastąpione na Teo Tokos - Boga Rodzica.
449 r. - Papież Leon I wprowadza prymat biskupa Rzymu.
539 r. - Ustanowiono władzę papieży oraz ofiarę mszy świętej VI wiek. Chrześcijański filozof Boethius, pisał "Kobieta jest świątynią zbudowaną na bagnie". W VI wieku na soborze w Macon biskupi głosowali nad problemem, czy kobiety maja duszę,a w X wieku Odo z Cluny głosił, że "Obejmować kobietę to tak jak obejmować wór gnoju..."
593 r. - Papież Grzegorz I wprowadził wiarę w czyściec, dla uzdrowienia finansów kurii rzymskiej poprzez sprzedaż odpustów od kar czyśćcowych.
600 r. - Wprowadzenie "godzinki" do M.B. oraz łacinę do liturgii.
715 r. - Wprowadzono modlitwy do Marii Panny oraz świętych.
726 r. - W Rzymie zaczęto czcić obrazy.- Kościół rzymski z Dziesięciu Boskich Przykazań usunął drugie, które brzmi:"Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach, pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał ani służył" - Otwarło to drogę do handlu medalikami, obrazami, szkaplerzami, krzyżykami, posągami itp . Przykazań jednak musiało pozostać dziesięć. Podzielił więc kościół ostatnie przykazanie, mówiące o niepożądaniu ani żony, ani osła, ani wołu, na dwie części i odtąd katolicy mają też Dziesięć Przykazań, tak jak i Żydzi.
783 r. - Nastał zwyczaj całowania nóg papieża.
800 r. - Papież rzymski stał się świeckim księciem.
813 r. - Ustanowiono Święto Wniebowzięcia N.M.P.
850 r. - Zniszczenie autonomii biskupów (podporządkowanie ich Rzymowi) przez fałszywe dekretalia rzekomego Izydora.
993. r. - Papież Leon III zaczął kanonizować zmarłych, mianuje się pierwszych świętych i rozpowszechnia kult matki Jezusa jako Matki Boga.Szczególny to zaszczyt dla paulinów, bowiem napędza im wypłacalną klientelę. Kult świętych,to dla Kościoła prawdziwa żyła złota. X wiek .Cała Europa znalazła się pod panowaniem papieży. 95 procent ludności nie umiało ani czytać, ani pisać; ludzie żyli w ciemnocie i brudzie; wodę uważano za szkodliwą dla zdrowia; kwitły przesądy i gusła.Załamuje się aktywność na polu medycyny, techniki, nauki, edukacji, sztuki i handlu. Rozpoczyna się mroczny okres w historii Europy.
1000 r. -Ustanowiono Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

historia part2

1000 r. -Ustanowiono Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.
1015 r. - Wprowadzono przymusowy celibat dla duchownych aby rozwiązać problem przejmowania spadków przez ich rodziny. (Przedtem duchowni mieli żony i dzieci)
1054 r. - Schizma. Kościelne imperium rozpadło się na Kościół zachodni (uznający zwierzchnośćpapieża) i na Kościół wschodni, odrzucający jego władzę. Katolicyzm, odchodząc od rdzenia chrześcijaństwa, staje się najliczniejsza sektą w jego łonie.
1073 - 1085 r. - Pontyfikat papieża Grzegorza VII. Wprowadził zasadę kanonicznego wyboru papieży przez kardynałów (conclave). Grzegorz VII wydał dekret o zniesieniu świeckiej inwestytury (prawo nadawania godności kościelnych). Odtąd nadawanie godności osobom duchownym miało być dokonywane wyłącznie przez papieża. A w 1077 Papież Grzegorz VII ustanowił "klątwę".
1079 r. - Zdrajca i renegat biskup Stanisław Szczepanowski staje po stronie zbuntowanych mieszczan przeciwko królowi Bolesławowi Śmiałemu (ok. 1043 - ok. 1082). Kiedy biskup poniósł zasłużoną śmierć za zdradę majestatu, Kościół ogłosił go `świętym' i patronem Polski; leży w sarkofagu na Wawelu.
1095 r. -Sobór w Clermont: Papież Urban II wezwał rycerzy Europy do zjednoczenia i marszu na Jerozolimę i oswobodzenie grobu Chrystusa w Jerozolimie. Zainicjował w ten sposób pierwszą wyprawę krzyżową. Wezwanie, połączone z zapowiedzią odpuszczenia grzechów uczestnikom wyprawy i nadzieją zdobycia bogactwa Wschodu, znalazło żywy oddźwięk wśród feudalnego rycerstwa.
1096 - 1099 r. - Pierwsza wyprawa krzyżowa rycerstwa przede wszystkim francuskiego,włoskiego i niemieckiego z Gotfrydem de Bouillon, księciem Lotaryngii na czele. Utworzyli feudalne państwo - Królestwo Jerozolimskie, którego pierwszym władcą został Gotfryd de Bouillon z tytułem obrońcy Grobu Świętego.
1099 r. - Krzyżowcy po długim oblężeniu zdobyli Jerozolimę, splądrowali miasto i wymordowali mieszkańców Muzułmanów i Żydów. Kronikarz Rajmund pisał: "Na ulicach leżały sterty głów, rąk i stóp. Jedni zginęli od strzał lub zrzucono ich z wież; inni torturowani przez kilka dni zostali w końcu żywcem spaleni. To był prawdziwy, zdumiewający wyrok Boga nakazujący, aby miejsce to wypełnione było krwią niewiernych."Utworzono feudalne państwo- Królestwo Jerozolimskie, którego pierwszym władcą został Gotfryd de Bouillon z tytułem obrońcy Grobu Świętego. XII wiek. Uczony i filozof, święty Tomasz z Akwinu głosił, że zwierzęta nie maja życia po śmierci ani wrodzonych praw, oraz że "przez nieodwołalny nakaz Stwórcy ich życie i śmierć należą do nas".
1116 r. - Sobór Laterański ustanowił spowiedź "na ucho"
1140 r. - Ułożono i przyjęto 7 sakramentów świętych.
1143 r. - za Celestyna II (1143 - 1144) w Rzymie wybuchł bunt przeciwko władzy papieża. Jego następca, Lucjusz II (1144 - 1145), ginie podczas ataku na Kapitol.
1147 - 1149 r. - Druga całkowicie nieudana wyprawa krzyżowa z królem francuskim Ludwikiem VII i cesarzem niemieckim Konradem III na czele. W wyniki niepowodzeń tej wyprawy (Turcy skutecznie zatrzymali i rozgromili krzyżowców) ruch krucjatowy przygasł w Europie na długi czas.
1180 r. - Synod w Łęczycy czyni ustępstwa dla kleru. Dobra zmarłych biskupów pozostają własnością duchowieństwa pod karą śmierci dla rodziny lub panów, którzy odważyliby się je zająć, bowiem `Bóg z siebie drwić nie pozwala'.
1189 - 1192 r. - Trzecia wyprawa krzyżowa z udziałem cesarza niemieckiego Fryderyka I Barbarossy, króla francuskiego Filipa II Augusta i króla angielskiego Ryszarda Lwie Serce. Kiedy cesarz utonął w jednej z rzek syryjskich, wojska niemieckie wróciły do Europy. Francuzi również zarządzili odwrót i na placu pozostał tylko Ryszard III z Anglikami. Najistotniejszym osiągnięciem trzeciej wyprawy krzyżowej było zdobycie przez Anglików Cypru, który pozostał w ręku krzyżowców przez mniej więcej 250 lat.
1202 r. - Panowanie Władysława Laskonogiego (ok. 1164 - 1231) to okres walki z nieposłusznymklerem rzymskim, który chwyta się rozpaczliwie papieskich roszczeń do panowania nad światem.
1204 r. - Zaczęła działać Święta Inkwizycja.Słudzy kościoła zamęczyli lub spalili żywcem setki tysięcy ludzi. Piece służące do palenia ludzi, takie jakie były budowane w XX wieku przez nazistowskich Niemców, po raz pierwszy stosowane były przez chrześcijańska inkwizycję "Encyklopedia katolicka" twierdzi , że inkwizycja "dużo zdziałała dla cywilizacji".
1204 r. - Papież Innocenty III wysłał armię krzyżowców do Konstantynopola, czwarta wyprawa krzyżowa: Żołnierze Chrystusa zdobyli Konstantynopol, z zaciekłością grabiąc i mordując mieszkańców. Następnie plądrują i palą miasto. Według relacji kronikarza Geoffrey'a Villehardeuin'a, nigdy przedtem, od stworzenia świata, nie wywieziono z miasta tylu bogactw. Krzyżowcy założyli w południowej części Półwyspu Bałkańskiego tzw. Cesarstwo Łacińskie, które przetrwało do roku 1261, kiedy to cesarz Michał VIII Paleolog usunął rycerstwo zachodnie i odbudował państwo bizantyńskie.
1208 r. - Innocenty III zaoferował każdemu, kto chwyci za broń, oprócz prolongaty spłat i boskiego zbawienia, również ziemię i majątek heretyków i ich sprzymierzeńców, rozpoczęła się Krucjata Albigeńska, której celem było wymordowanie Katarów. Szacuje się, że Krucjata Albigezjańska pochłonęła milion istnień ludzkich, nie tylko katarów, ale dotknęła większą cześć populacji południowej Francji. - Przeor, dowodzący wojskami krucjaty, gdy mu się skarżono, że trudno jest
odróżnić wiernych od heretyków, odpowiedział: "Zabijać wszystkich. Bóg ich odróżni". ( Wedługinnych źródeł był to kardynał-legat papieski, opat klasztoru w Citeaux o nazwisku Arnaud-Amaury, a jego słowa brzmiały "Zabijajcie ich wszystkich, Pan swoich rozpozna" ).
1212 r. - jedna z większych zbrodni papieskich: wyprawa krzyżowa dzieci z Francji i Niemiec. Dzieci, przewiezione do Aleksandrii przez nieuczciwych właścicieli okrętów, zostały sprzedane w niewolę, głównie do domów publicznych.
1217 - 1270 r. - kolejne wyprawy krzyżowe, które ogniem i mieczem próbowały przenieść chrześcijaństwo do niewiernych, kończą się fiaskiem. Kiedy podczas siódmej wyprawy wybucha wśród krzyżowców epidemia dżumy (Ludwik IX, dowódca wyprawy, również pada jej ofiarą), resztki armii wracają do Europy. Od tego czasu posiadłości krzyżowców przechodzą stopniowo w ręce muzułmańskie.
1229 r. - Papież Grzegorz IX zakazał czytania Biblii pod sankcją kar inkwizycyjnych.
1231 r. - Nakaz papieski zalecał palenie heretyków na stosie. Pod względem technicznym pozwalało to uniknąć rozpryskiwania się krwi.
1235 r. - Inkwizytor Robert Bougre rozpoczął na nowo masowe palenie na stosie (m.in. 29 maja 1239 doprowadził do spalenia 180 heretyków, w tym jednego biskupa)" Konrad z Marburga, który w samymtylko Strasburgu spalił ponad 80 osób. Konrad
Dorso, który deklarował: "Spaliłbym i stu niewinnych, gdyby między nimi znalazł się choć jeden winny" w XIIIw podporządkowana już władzy świeckiej Inkwizycja często była wykorzystywana do procesów politycznych czego najbardziej znanymi przykładem jest sfingowany proces templariuszy toczący się w latach 1305 - 1314. 1244 r. - Na soborze w Narbonne zdecydowano, aby przy skazywaniu heretyków nie oszczędzano mężów ze względu na ich żony, ani żon ze względu na męża, ani też rodziców ze względu na dzieci. "Wyrok nie powinien być łagodzony ze względu na chorobę czy podeszły wiek . Każdy wyrok powinien obejmować biczowanie."
1252 r. - Tortury zostają prawnie dozwolone przez Kościół (zostały usankcjonowane przez papieża Innocentego IV) - Tortury obejmowały : łamanie na kole, wieszanie za ręce z ciężarami u nóg, ściskanie czułych części ciała, sadzanie na rozżarzonych węglach lub żelazie, wyłamywanie stawów, gotowanie żywcem itp. Była to "ludzka" - jak zapewniał kościół - metoda badań
1263 r. - Zatwierdzono przyjmowanie komunii pod jedną postacą.
1264 r. - Ustanowiono uroczystość Bożego Ciała
1275 r. - Pojawiły się dyskusje na temat płacenia daniny. W odpowiedzi papież ekskomunikował całe miasto, Florencję. XIV wiek - Wybucha epidemia czarnej śmierci, Kościół wyjaśniał, że winę za ten stan rzeczy ponoszą Żydzi, zachęcając przy tym do napaści na nich
1311 r. - Papież Klemens V jako pierwszy ukoronował się potrójną koroną władcy.
1326 r. - Niezgodność przesadnie bogatej organizacji Kościoła z głoszonymi przez nią ideami Jezusa Chrystusa ,doprowadziła do ogłoszenia bulli papieskiej Cum inter nonnullos, w której uważano za herezje twierdzenia, jakoby Jezus i Jego apostołowie nie posiadali żadnej własności w postaci dóbr materialnych.
1377 r. - Robert z Genewy wynajął bandę najemników, którzy po zdobyciu Bolonii ruszyli na Cessne. Przez trzy dni i noce, począwszy od 3 lutego 1377 roku, przy zamkniętych bramach miasta, żołnierze dokonali rzezi jego mieszkańców. W 1378 roku, Robert z Genewy został papieżem i przyjął imię Klemensa VII.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

historia part3

1378 - 1417 r. -Wielka schizma zachodnia. Po powrocie do Rzymu (1337 r.) siódmego z kolei papieża awiniońskiego - Grzegorza XI - i jego rychłej śmierci w 1378 r. kardynałowie włoscy wybrali papieżem Włocha - Urbana VI, natomiast kardynałowie francuscy Francuza - Klemensa VII (rezydował w Awinionie). Ten stan rzeczy (dwóch papieży), dowodzący głębokiego kryzysu w Kościele katolickim, utrzymał się do roku 1417, kiedy to sobór w Konstancji (1414 - 1418) zlikwidował rozłam w Kościele. Na papieża został wybrany Marcin V (1417 - 1431) i od tej pory siedzibą papieży ponownie stał się Rzym.
1444 r. Warna-złamano rozejm z Turkami na życzenie legata papieskiego, który pod warną również zginął.
1450-1750 r. - Okres polowania na czarownice. Straszliwymi torturami zamęczono setki tysięcykobiet posądzanych o czary. - Dzieci można było również oskarżać o czary: dziewczynki po ukończeniu 9,5 lat, chłopców po ukończeniu 10 lat. Młodsze dzieci torturowano w celu uzyskania zeznań obciążających rodziców. W procesach o czary brane były pod uwagę "zeznania" dwulatków.
1484 r. - Papież Innocenty VIII oficjalnie nakazał palenie na stosach kotów domowych razem z czarownicami. Zwyczaj ten był praktykowany przez trwający setki lat okres polowań na czarownice. - Wiara, że zwierzęta są pośrednikami diabła, doprowadziła do załamania się naturalnej kontroli liczebności populacji gryzoni. Celem ataku gorliwych chrześcijan najczęściej były koty, wilki,węże, lisy, i białe koguty. Ponieważ wiele z tych zwierząt polowało na roznoszące choroby
gryzonie, ich eliminacja wzmogła wybuchy epidemii 1487 r. - W obronie interesów papieża i jego religii ginie pod Warną królewicz Władysław III Warneńczyk Klęska oręża polskiego. Niemczech wydano `Młot na czarownice' autorstwa dwóch dominikańskich inkwizytorów: Henryka Institorisa i Jakuba Sprengera.
1492 r. - Kolumb odkrył Amerykę. Inkwizycja szybko postępuje śladami odkrywców. Tubylców, którzy nie chcieli nawrócić się na wiarę chrześcijańską, palono na stosach. Hiszpanie natychmiast rozpoczęli kolonizację Ameryki oraz jej chrystianizację. W wyniku nawracania orężem na katolicyzm całkowicie wyginęły wielkie narody i cywilizacje: Majów oraz Inków. Większość świątyń i wspaniałych budowli została zburzona. Na ich ruinach wzniesiono kościoły chrześcijańskie.
Katoliccy rycerze pod przewodem kapelanów czynili z `pogan' niewolników lub mordowali całe wioski. Nieszczęśnicy ginęli w okrutnych torturach, jeśli nie chcieli uznać `panów krzyża'. Hiszpanie opatentowali np. wymyślny sposób użyźniania gleby pod zasiewy - Indianom, a zwłaszcza mniej przydatnym w pracy kobietom i dzieciom, otwierano szablami trzewia, a ich wnętrzności były nawozem... Warto dodać, że wspaniała kultura Inków czy Azteków swym dobrobytem i wspaniałością dorównywała krajom ówczesnej Europy. Krzyż jednak zwyciężył.
1493 r. - Bulla papieska uprawomocniła deklaracje wojny przeciwko wszystkim narodom w Ameryce Południowej, które odmówiły przyjęcia chrześcijaństwa. - Kobiety i mężczyzn szczuto psami karmionymi ludzkim mięsem i ćwiartowanymi żywcem indiańskimi niemowlętami. Wbijano ciężarne kobiety na pale, przywiązywano ofiary do luf armatnich i puszczano je z dymem. Mordowano, gwałcono, ucinano ręce, nosy, wargi, piersi. - Jezuita José de Anchieta twierdził: `Miecz i żelazny pręt to najlepsi kaznodzieje'. Tego oto barbarzyńce, Jan Paweł II beatyfikował w 1980 r., nazywając go `apostołem Brazylii,
wzorem dla całej generacji misjonarzy'. - Gdy katoliccy "misjonarze" zawitali do Meksyku, żyło tam około 11 milionów Indian, a po stu latach już tylko półtora miliona. Słowo Boże zawiezione w tamte rejony `pięknie zaowocowało. - "Papież tysiąclecia J.P.II' podczas pobytu na tamtych ziemiach mówił o "zwycięstwie fundamentalnych praw człowieka'' i ''dziele ewangelizacji i pokoju"
1513-1521 Lata panowania `nieomylnego' papieża Leona X który oświadczył ''Świat dobrze wie, jak wspaniale bajka o Chrystusie przysłużyła się nam''.
1517 r. - Marcin Luter pali publicznie bullę papieską w Wittenberdze. Luter odrzuca instytucję kościelną oraz całą hierarchię i większość katolickich obrzędów. W swoich pismach atakuje papiestwo i wzywa do uwolnienia się spod zależności Rzymu.
1542 r. - Papież Paweł III zreorganizował inkwizycję. Powołał Kongregację Kardynalską Świętej Rzymskiej i Powszechnej Inkwizycji, tzw. Święte Oficjum (Sacrum Officium). Z inkwizytorów rzymskich szczególną bezwzględnością i okrucieństwem wyróżniał się Gian Pietro Carafa (późniejszy papież Paweł IV), który deklarował: "Gdyby mój własny ojciec popadł w najmniejszą choćby herezję, własnoręcznie zebrałbym drewno na stos dla niego" to są słowa następcy na tronie piotrowym.
1550 - 1600 r. - Giordano Bruno, filozof włoski i kontynuator dzieła Kopernika. Prześladowany za filozoficzne i religijne poglądy dostał się w ręce inkwizycji i zginął w Rzymie spalony na stosie.
1563 r. - Ustalono, że tradycja Kościoła jest ważniejszym źródłem objawienia od Słowa Bożego.
1559 r. Papież Paweł VI (1555 - 1559) wydałpierwszy indeks ksiąg zakazanych, na którym znalazły się najdonioślejsze dzieła myśli ludzkiej.
1562 - 1598 r. - Krwawe wojny religijne we Francji między katolickim obozem królewskim a hugenotami.
1572 r. - Noc z 23 na 24 sierpnia, znana jako `noc św. Bartłomieja', w Paryżu i nie tylko. Za podpuszczeniem papieża i jego nuncjusza Salvatiego, katolicka królowa Katarzyna Medici, matka Karola IX, króla Francji, namawia do pogromu hugenotów. Trzy dni i noce trwała rzeź, katolicy podżegani przez księży zamordowali ok. 70 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci. Papież Grzegorz XIII napisał potem do króla Francji Karola IX: "Cieszymy się razem z tobą, że z Boską pomocą uwolniłeś świat od tych podłych heretyków"
1609 r. - Utworzenie Ligi Katolickiej z księciem bawarskim Maksymilianem na czele. Liga zawiązana została, aby dać odpór protestantom. W krótkim czasie doprowadziło to do wyniszczającej wojny trzydziestoletniej (1618), systematycznego niszczenia protestanckiej literatury, morderstw i pogłębienia ucisku religijnego.
1650 r. - W Nowej Anglii prawnie zakazano noszenia ubrań z "krótkimi rękawami, gdyż mogłyby zostać odsłonięte nagie ramiona". Chrześcijanie zaczęli uważać, że wszystko, co zwraca uwagę na świat fizyczny jest bezbożne. - Galileusz próbuje
rozpowszechniać teorię heliocentryczną. Zostaje zatrzymany przez Inkwizycję. - Poglądy świętego Augustyna odzwierciedlały "naukowe" podejście Kościoła do świata: "Jest to niemożliwe, aby po przeciwnej stronie Ziemi znajdowali sie ludzie, gdyż w Piśmie Świętym nie ma wzmianki o takim rodzie wśród potomków Adama."
1766 r. - Na wolnym sejmie ordynaryjnym w Warszawie biskupi Sołtyk i Załuski, wspierani przez intryganta - papieskiego nuncjusza Antoniego Eugeniusza Viscontiego - w iście katolickim duchu apelowali do zebranych, aby nie czynić żadnych ustępstw na rzecz innowierców. `Prowadzi was- przekonywał Visconti - jedna wiara, jedna siła, jedna idea. Winniście we wrogów waszych uderzyć jedną gromadą, zuchwalstwo ich odeprzeć wspólnym naporem'. Wpływ watykańskiego dygnitarza na przebieg obrad był absolutny.
1793 r. - 7 listopada biskup Paryża, Gobel, staje przed konwentem, zdejmuje krzyż z piersi oraz pierścień z palca i oświadcza, że wraz z 11 kanonikami i kilkunastoma księżmi wyrzekają się `przestarzałego zabobonu'.
1823 - 1830 r. - W państwie Kościelnym za rządów Leona XII i Piusa VIII odbywały się liczne protesty przeciwko uczestnikom tajnych stowarzyszeń rewolucyjnych. I tak na przykład tylko w 1825 roku wydano 508 wyroków skazujących.
1832 r. - Encyklika papieża Grzegorza XVI `Cum Primus' do wyższego duchowieństwa polskiego, potępiająca powstanie w 1830 roku.
1850 r. - Papież Pius IX (1846 - 1878) wrócił do Rzymu i objął ponownie rządy nad Państwem Kościelnym (jego głównym współpracownikiem był znany udziałowiec różnych afer, kard. Antonelli). W `Państwie Kościelnym' w latach 1850 - 1855 wykonano ponad 90 wyroków śmierci na politycznych skazańcach. Natomiast w Bolonii w latach 1849 - 1855 aż 276.
1852 r. - Wprowadzono nabożeństwo majowe do N. M. P.
1854 r. - Wprowadzono dogmat o tzw. Niepokalanym Poczęciu N.M.P.
1855 r. - Sprzeciw Kościoła wobec Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Kościół głosił iż "wolność to bluźnierstwo, wolność to odwodzenie innych od prawdziwego Boga. Wolność to mówienie kłamstw w imię Boga". Wcześniej, do Kongresu Stanów Zjednoczonych kościół wniósł projekt ustawy zabraniającej wydobywania z łona ziemi ropy naftowej, którą Bóg tam umieścił, aby czarci w piekle mieli czym pod kotlami palić.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

historia part4

1866 r. - Alokucja `Luctnosum et monquam' wygłoszona na tajnym konsystorzu jeszcze raz potępiła polski ruch powstańczy w 1863 roku.
1870 r. - Wprowadzono dogmat o nieomylności papieża w lipcu papież Pius IX (1846 - 1878) na zwołanym przez siebie soborze Watykanie uroił sobie (o tym szczególnym `przywileju' papieży mówiono już w XVI wieku na soborze trydenckim), że papieże są `nieomylni' i `fakt' ten został ogłoszony światu katolickiemu w formie dogmatu. Początek XIX wieku. - Papież Leon XIII nadal udowadnia, że najwyższa kara daje się uzasadnić następująco: "Kara śmierci jest niezbędnym i skutecznym środkiem dla osiągnięcia celu Kościoła, gdy buntownicy wystąpią przeciw niemu i narusza jedność duchową" 1870 r. w sierpniu wybuchło powstanie w Rzymie przeciwko władzy papieskiej. Niebawem przeprowadzone w Wiecznym Mieście referendum o przyłączenie go do państwa włoskiego wykazało, jakim szacunkiem i autorytetem wśród rzymian cieszył się `Namiestnik Chrystusa'. Za odebraniem Rzymu `Nieomylnemu' głosowało 40 785 mieszkańców stolicy, natomiast za papieżem opowiedziało się `aż' 46 osób. Natomiast w całej prowincji rzymskiej przeciwko opowiedziało się 133 681 osób, a za papieżem - tylko 1057.
1891 r. - W sierpniu wystawiono w Trewirze `święte odzienie' (szatę), rzekomo należące do Chrystusa. Przez dwa miesiące przybyło ponad milion pielgrzymów, by oglądać `najdroższą pamiątkę' po Zbawicielu i napełnić setki skarbon.
1917 r. - Tortury były prawnie dozwolone przez Kościół od roku 1252, w którym zostały usankcjonowane przez papieża Innocentego IV, aż do roku 1917, w którym to zaczął obowiązywać nowy Codex Juris Canonici.
1925 r. - W lipcu Watykan bezczelnie skierował do rządu Czechosłowacji ostry protest przeciwko narodowym obchodom pamięci Jana Husa, którego Kościół spalił na soborze w Konstancji 6 lipca 1415 roku.
1929 r. - Papież Pius XI (1922 - 1939) po podpisaniu przez Stolicę Apostolską układów laterańskich z faszystowskimi Włochami oświadczył, że dla dobra Kościoła `gotów jest sprzymierzyć się nawet z diabłem'.
1930 r. - według oficjalnych statystyk, na 565 stałych obywateli państwa Watykan aż 220 było pod bronią w służbie papieża. Stanowi to prawie 50 proc. stanu osobowego miasta. Statystyki przerażające, zważywszy, że zmilitaryzowane Niemcy w czasie I wojny światowej miały pod bronią tylko 12 proc. ogółu ludności!, co by było gdyby Watykan miał 50 milionów ludzi?
1933 - 1939 r. - Kardynał tysiąclecia, Wyszyński, jeszcze jako zwykły ksiądz i teolog był orędownikiem nazizmu i samego Hitlera, co znajdowało wyraz w redagowanych przez niego publikacjach.
1939 r.- Zmaltretowana przez Stalina Cerkiew rosyjska ufundowała (na swój koszt) dywizję czołgów do walki z Niemcami po ich napaści na ZSRR (21 VI 1941), a polski Kościół ustami swoich biskupów: Kaczmarka, Sokołowskiego i Adamskiego
wezwał ludność polską (jesień 1939) do podporządkowania się władzy niemieckiej.. bo "wszelka władza jaka jest, od Boga pochodzi i winniśmy jej bezwzględne posłuszeństwo"
1939 - 1945 r. - Papież Pius XII (1939 - 1958) zachował `taktyczne' milczenie w sprawie zbrodni hitlerowskich w czasie II wojny światowej. Wydał m.in. specjalne orędzie do mieszkańców stolicy Anglii, aby nie mścili się na Niemcach za naloty Luftwaffe oraz bombardowania pociskami V - 1 i V - 2. Jego obłuda przekraczała wszelkie granice, bowiem niektóre części do rakiet V - 2 były produkowane we Włoszech przez należące do salezjanów wytwórnie broni `Rasetti'. Poza tym Watykan był właścicielem m. in. zakładów materiałów wybuchowych Montecatini, a książę Giulio Pacelli, bratanek papieża Piusa XII, zarządzał zakładami Sogene di Roma, produkującymi gazy trujące i bomby napalmowe. O ukrywania zbrodniarzy hitlerowskich po zakończeniu wojny, zaopatrywaniu ich w fałszywe dokumenty, a następnie - przerzucaniu kościelnymi kanałami do krajów Ameryki Południowej, Watykan także nie pamięta.
1943 r. - Watykan udziela błogosławieństwa ukraińskim formacjom SS Galizien, pacyfikującym w czasie wojny wschodnie rubieże Polski.
1948 r. - Wybucha wielka afera finansowa z udziałem najwyższych dygnitarzy Watykanu, którzy zarobili miliony dolarów na dostawach z UNRRA. Mózgiem tego przedsięwzięcia był prałat Cipicco, złodziej, defraudant i oszust. Policja włoska ustaliła, że Watykan był największą centralą handlu zagraniczną walutą, a lewe transakcjeprzeprowadzono za pośrednictwem zakonów, główniez terenów Szwajcarii.
1950 r. - W petycji do Watykanu, katolicy proszą o dogmatyzację fizycznego wniebowzięcia Maryi. W odpowiedzi Watykan uchwala dogmat o wniebowzięciu N. M. P.( w Ewangeliach nie ma słowa o tym). W Monachium przy Dachaustrasse otwarto kasyno pod nazwą Chrześcijańskie Kasyno Gry. Była to pierwsza niemiecka filia międzynarodowego holdingu Pacellich, rodziny prohitlerowskiego papieża Piusa XII.
1952 - 1957 r. - wielki skandal walutowy związany ze spekulacją cukrem sprowadzanym z Kuby. Głównym akcjonariuszem był zakon franciszkanów, ślubujący dobrowolne ubóstwo. Ci `biedacy' zainwestowali w to dochodowe przedsięwzięcie 4, 5 mln dolarów żywej gotówki.
1957 r. - Prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński w dniu 22 maja 1957 roku w Ołtarzewie tak przemówił do wyświęconych młodych kapłanów: `Kapłan to drugi Chrystus. Otrzymaliście w tej chwili straszliwą władzę. To jest władza nie tylko nad szatanem, nie tylko nad znakami sakramentalnymi, ale przede wszystkim nad samym Bogiem! Jesteście przecież spirituales
imperatores (duchami nakazującymi), a jako tacy macie władzę rozkazywać nawet samemu Bogu. On tego zapragnął. On tego od was chciał. Będziecie mu rozkazywać, gdy na wasze słowa zstępować będzie na ołtarze - Bóg żywy.
1962r. - Watykan wydaje instrukcję `Crimen Solicitationis' w której nakazuje ukrywanie przestępstw seksualnych na dzieciach, nękane przez kościół mają być te osoby które będą mówić głośno o tych przestępstwach, a różne sposoby ofiary starano się "uciszać", żeby nie było afer. Oprawców przenoszono w inne miejsca, gdzie dalej oddawali się procederowi wykorzystywania dzieci. Pieczę nad instrukcją oraz koordynacją działań związanych z nią, przez 20 lat zajmował się kardynał Ratzinger ( który zresztą był autorem owej instrukcji ), czyli dzisiaj Benedykt XVI.
1965 r. Dopiero w 1965 roku Kościół rzymskokatolicki unieważnił potępienie Galileusza.
1970 - 1982 r. - Banco Ambrosiano, w którym udziały miał Watykan, był wielką pralnią pieniędzy pochodzących między innymi z prostytucji, dystrybucji narkotyków i związków z mafią sycylijską i amerykańską. W machlojkach miał udział arcybiskup Marcinku, szef Banku Watykańskiego. Przed pociągnięciem do odpowiedzialności przez włoski wymiar sprawiedliwości chronił go osobiście Jan Paweł II.
1977 r.- Papież Paweł VI wyjaśnia, że kobieta ma zakazany wstęp do stanu duchownego, "Ponieważ nasz Pan był mężczyzną"
1978 r. - po 33 dniach pontyfikatu został zamordowany papież Jan Paweł I. Za sprawców tej zbrodni uważa się katolicką mafię, czyli Opus Dei.
2002 r. - chorwacki zbrodniarz wojenny, ludobójca i osobisty przyjaciel Hitlera, arcybiskup Stepinac, zostaje kanonizowany przez Jana Pawła II.
2002 - 2004 r. - Światem wstrząsa afera pedofilska w USA. Przez 30 lat za wiedzą biskupa Lawa (przyjaciela papieża) i innych hierarchów gwałcone były dzieci. Law zostaje przeniesiony przez papieża do Watykanu, gdzie pełni ważną funkcję. Hipokryzja Watykanu przekroczyła wszelakie granice, ogromna część dochodów Watykanu płynęła (i wciąż płynie) z zysków uzyskanych ze sprzedaży środków antykoncepcyjnych, produkowanych przez pewien instytut farmakologiczny, który jest własnością Watykanu. A jednocześnie papież JP 2 oraz Benedykt XVI krytykują antykoncepcję. Żeby było ciekawiej, pigułkę antykoncepcyjna wynalazł Amerykanin, Stanley Rock (nomen omen skala, opoka!), praktykujący... katolik.

Ten tekst znalazłem w internecie, czy coś z tego jest kłamstwem??
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 2

klechy je 99.9 %..ne sekta pazernosci i pedofili czy wy wg wierzycie w boga

to was zamiast zydow powinni hitlerowcy puscic z dymem
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

No cóż, jeśli ktoś godzi się być owcą, to niech się nie dziwi

że będą go popędzać kijem i strzyc. Przecież to takie oczywiste. Jednak jest coś, co odróżnia człowieka od owcy. Nazywa się to wolna wola, jednak potrzeba rozumu i odwagi aby z niej skorzystać.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

napisalem: czarne skur.... i co? wycięli
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Nie znacie - to poczytajcie

Naprawdę - nie wiecie, do czego Rzymskopedofilskiej Instytutce Powszechnej Odwiecznej Inwigilacji (dla niepoznaki nazwanej Kościołem, Poza Którym Nie Ma Zbawienia) potrzebne są informacje o wagarowiczach? A o tzw. "terrorze rabinackim", i jego polskiej odmianie - "terrorze parafialnym" - słyszeliście, a?! Toż to czystej postaci info nie tyle o samym fakcie wagarowania, bo ten jest wprost oczywisty, ale wagarowanie to przede wszystkim "wyraz nieprawomyślności" parafianina, jego "pogardy" dla raz na zawsze ustanowionego porządku katolickiego świata - jak wiadomo, a jeśli nie wiadomo, to już wiadomo - najlepszego ze światów!! I co chyba najgorsze - sianie złego przykłądu, mogącego pociągnąć do "obcego stada" inne baranki!! W tym najlepszym ze światów boskim porządkiem świata owieczki się strawą kościelną (nie ważne, kogo to obchodzi, że daaawno, przed wiekami przeterminowaną) pasą i krynicą kościelnych prawd poją, a "juhasowie" i "bacowie" w zamian za "dobre słowo" je rżną, golą, doją i p....lą, teraz - i na wieki wieków, amen! I nawet fala katopedofilii i procesów o odszkodowania (jak każda fala - przychodzi, chwilowo "średni stan kato-wody" zaburzy, paliusze zmoczy, potem - spoko - o twardogłowe, kościelne "bałwany" się rozbije, wygaśnie - i można dalej "robić swoje"!!) na wiele się nie zda, bo "tego Kościoła bramy piekielne", a cóż dopiero jakieś własne szambo - "na pewno nie przemogą"!! Jedyne, czego hieNrarchowie kat.się boją, to... przywracającej owieczkom mózgowie (wcześniej podczas chrztu zatrzaśnięte na pljebalniach) właśnie w szkole najgroźniejszej rejterady baranków z "pastwisk i wodopojów" K-kat. do innych "pastwisk i hal"!! Wiejcie uowiecki ba(u)com - juz wom d.... nie zawrócom, haaaj!
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Księga pierwsza

http://antyklerykalisz.pl/artykuly/wierszrszyki/ksiega1.htm

Księga pierwsza

W Baranowie chrzczą barany, więc Baranek mądra głowa,
pragnąc dostać się do Nieba, dotarł aż do Baranowa.

Przy parafii w Baranowie mieszka teraz z Baranową.
On jest starym, biednym capem, ona smutną, tłustą krową.

Harowali życie całe. Ile? Żadne nie pamięta.
Często głodni, oszczędzając, płodząc dzieci. Niebożęta.

Zamieszkują w izbie ciasnej, wśród bachorów jedenastu
- chudych, chorych i w łachmanach - ale myślą o dwunastu.

Obok mieszka pasterz dobry, co ma pałac. Czasem żonę.
On pilnuje by bachory, te baranie….. były chrzczone.

Chrzty baranów, to tradycja. Dobry pasterz kasę zbija.
Nie tradycją prohibicja, więc Matołek się upija.

Upojony tłucze babę. Tłustą gębę jej rozkwasza.
Potem grzecznie na spowiedzi, odpuszczenia się doprasza.

Lecz pasterza nie obchodzi życie trzody. Szare, głodne.
Jego dręczy myśl radosna, by mieć nowe auto. Modne.

Mieć wakacje na Kajmanach, rój chłopaczków lub dziewczynek,
złoto, ciuchy, klimę w aucie. To najlepsze, co ma rynek.

Tak więc nasz bohater głupek, leje wodę na łeb dzidzi.
Płaci smacznie, beczy grzecznie, schyla kark.Wszak sąsiad widzi.

Nie buntuje się Matołek. Wizja Piekła go przeraża.
Klepie biedę, cierpi skrycie, słucha głupot sprzed ołtarza.

Pasterz czuwa, grożnie mruczy, Piekłem straszy, ciągnie kasę.
Jak król żyje i pomnaża…….. durną tę baranią rasę.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Księga druga

Księga druga

Raz Matołek chcący Nieba, w celu duszy swej odnowy, zabrał worek, parę gaci. Wybrał się do Rzadkochowy.

Maszerował, było ciężko. Wiatry, słońce, pot na skroni.
A do tego wredny pasterz, całą trzodę kijem gonił.

Ale nocą na sianeczku, był alkohol i dziewczyny.
Potem marsz, sikanie, śpiewy. W korkach busy, limuzyny.

Dla zwiększenia pobożności, pasterz czasem łyknął z trzodą.
Zaś Matołek patrzył, dumał, jak do nieba drogi wiodą.

W Rzadkochowie najważniejsze… Czarna Góra z jej świętością.
Choć mieszkańcom ten przybytek, często w gardle staje ością.

Lecz dziś święto!! Są barany!!!!! Atmosfera, jak na wczasach.
Wkoło tłumy, smród, brud, wrzaski. Wszędzie handel. Rządzi kasa.

Tutaj kupić można wszystko. Świętych śmieci moc…. Jedzenie.
Milion figur i obrazków. Najważniejsze zaś………Zbawienie!!!!

Spotkał Baran też gliniarzy, co miast chronić lud przed zgrają,
Sami klęcząc jak barany……. pod obronę się oddają.

Tłum pasterzy z Czarnej Góry, bacznie czuwa. Trochę krzyczy,
A sam baca zachwycony, na pokojach kasę liczy.

Liczy przypływ tych milionów, bez podatku. Ot, na czarno.
Cieszy się, że tak sprzedaje wizję Raju. Dosyć marną.

Wreszcie show się rozpoczyna. Złoto, trąby już od rana.
Wota, cuda i omdlenia. Tłum baranów na kolanach.

Nasz Matołek popadł w zachwyt. Ujrzał obraz czarnej Donny.
Oddał kasę, wrócił do dom…….. Głupszy, smutny, zabobonny.

Wrócił do dom, walnął babę, wściekły na baranią rasę.
Nie mógł pojąć, jak pasterze, mogą ciągnąć t a k ą k a s ę.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Księga trzecia(strona www z tymi wierszami przez Inkwizycję Kat została oficjalnie zablokowana!!

Księga trzecia

Raz Matołek w środku lata, wybrał się do centrum miasta.
A tu nagle przed tym durniem, tłum baranów mu wyrasta.

I zadziwił się nasz głupek, widząc braci w takiej masie.
Tłumnej, zgodnej, na kolanach. W całej swej baraniej krasie.

Pośród nich szedł pochód dziwny. Baby, dziady, w sukniach chłopy.
A w około smętne gęby i modlące się jełopy.

Matoł zdębiał, klęknął kornie. Oto dziadu w śmiesznej czapie.
Wkoło czterech smutnych typów, dźwiga namiot. Dumnie człapie.

Grupa dziewic kwiatki rzuca, dziadu złote słońce trzyma.
Dziewki śmiecą, baby klęczą. Tłum baranów się nadyma.

Idzie pochód, baby wyją, samochody w korkach stoją.
Setki gapiów się dziwują, milcząc patrzą. Trochę boją.

Baby wyją, tak rozkwita, ta barania elegancja,
a Matołek jest zdumiony, jak się rodzi tolerancja.

Jak rozwija zrozumienie, dla baranów biednych, smutnych
i skazanych na pasterzy….. Bezlitosnych i okrutnych.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Księga czwarta

Księga czwarta

Po przeżyciu części życia, Baran poszedł się spowiadać.
Klęknął grzecznie, w pierś się walnął i głupoty zaczął gadać.

O romansie z własną ręką, srogo onanizmem zwanym.
O wypiciu, o balangach i o seksie wyuzdanym.

O sprośnościach własnych myśli, co to na manowce wiodą
i dla osiągnięcia Raju, wielką mogą być przeszkodą.

Pasterz słuchał, drzemkę uciął, o swych grzechach się rozmarzył.
Potem grzecznie obudzony, do Matołka tekst wysmażył.

Módl się, pracuj i żyj skromnie, mój Matołku dobry, miły.
Bacz, by twoje pokolenia, zawsze wiernie nam służyły.

Aby nigdy nie zabrakło jadła na pasterza stole,
aby zawsze pełno było, zboża w pasterskiej stodole.

By miał pałac, auto nowe i wakacje na Korsyce.
by miał - kiedy go przyciśnie - najcudniejsze we wsi cyce.

Zmów paciorek i różaniec, wyrzuć z serca zgubną pychę.
Zanim pójdziesz przyjąć Bozię, zostaw tę ostatnią dychę.

Nasz Baranek go posłuchał, klęknął i zjadł Bozię smacznie.
Beknął sobie, poszedł czekać, kiedy się zbawienie zacznie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Księga piąta

Księga piąta

Skończył życie nasz Matołek i przed Piotrem jęknął cienko.
Piotruś palcem mu pogroził……A czytałeś ty Pisemko???

Czyżeś słuchał głupich bajek, rozgłaszanych przez pasterzy.
Gadaj szczerze! Nie kłam durniu!! Bo od tego Raj zależy.

Spuścił Baran łeb swój durny i tak doń pokornie rzecze.
Nie czytałem, byłem głupcem. Chyba w Piekle mnie upieczesz.

I zamyślił się Pietrucha…..Cóż mam począć z tym baranem?
Przecież on już tam na ziemi, miał to życie przerąbane.

Poznał smaczek życia w Pieklę, które w Piśmie nie jest znane.
Ogłupiany przez pasterzy, miał naprawdę przechlapane.

Dobra – rzekł mu Piotr z powagą – ja dam szansę ci kolego,
lecz, gdy któryś pasterz zemrze…. poczekamy tu na niego.

I nie będzie już litości. Straszny łomot on dostanie.
Będzie tutaj wieki cierpieć …… za baranów ogłupianie.

KONIEC
I stała się zieloność wielka, a wkoło zapachniało sieczką
i sianem. I ujrzał Pan pustkę i głupotę we łbach
baranków swoich……. Amen.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Najwłaściwsza dla barana.

Najwłaściwsza dla barana jest pozycja "na kolanach"
w niej jedyny światopogląd i najszerszy świata ogląd...
A gdy nie daj Boże Panie taki baran z kolan wstanie
i na własne oczy zoczy jakim "kręgiem" świat się toczy -
wpada taki baran w stres - w mig wstępuje w niego Bies!

Swemu księdzu jegomości jest baranem bez wartości!
Do tej pory był golony każdej mszy równo strzyżony
Bo porządny baran boży stówkę na tacę położy!!
Śpiewał karnie na roratach, powinności płacił w ratach
Nagle baranek hardzieje i szyderczo,"cienko" pieje!

W czas kolędy już nie płaci, nie zaglądniesz mu do gaci,
prześcieradeł w czas przeglądu nie przynosi do oglądu!
Jednym słowem: Diabeł, Bies, że jechał-że jego pies!!

Ten od rana aż do nocy bez bożego wsparcia, mocy,
i od nocy aż do rana jest strapieniem dla plebana!
Ni takiego nie nawrócić, co mu Diabeł "łeb przewróci"!
Ni z powrotem w kierdel stada zagnać tego zdrajcę-gada!

Mąk piekielnych się nie lęka, furda mu czyśćcowa męka!
Niebo ma najgłębiej w d...ie, ni obrazka we w chałupie!
Nigdzie też krzyża świętego, za to - moc przykładu złego!

Boć każdego przecie rana patrzy kierdel na barana
Ten - z kierdelem nie chce pasać, i pod pastorałem hasać!
Baców taki wręcz ma za nic - zły to przykład dla baranic!!
Znaczy się - dla owiec Pana, co baranów z Watykana
Społem wszystkich zda się wieść, na... Boga chwałę i cześć!

Bóg tę "chwałę" i tę "cześć" nie musi na złocie jeść!
Jako jedzą słudzy jego..."zwały sadła" baraniego!!!
Daj im dziś, baranom odpuść, a baranią wierność - dopuść
możliwie stuprocentową:Barana i Baranową!
I ich liczne, głodne dzieci, niech ich beeek pod Niebo leci!

Zbuntowanych tych Baranów wróć pod lagę Czarnych Panów!
Błagam słowem psalmu tego...Boga w Trójcy Je...nego!
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2

Napisalem dwa razy: Czarne skur... i co? wycieli
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Polscy uczniowie , mamy wzorce do naśladowania ...

A może by tak , coś na wzór Wrześni, jak za niemieckiego okupanta . I po kłopocie . !!!!
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Cud Wam się - jak irlandzki, czy choćby hiszpański - zamarzył, gdzie społeczeństwa, wieki gnębione i szatkowane kościelnym terrorem parafialnym posłuchały hasła "nie klękajcie się" płynącego wcześniej wyprostowanej Europy - wzięły się za samodzielne myślenie i wreszcie wstały z kolan??! Spoko - dłuuugo jeszcze nie nad Wisłą takie numery!! Tu musi zdechnąć pokolenie post-PZPR-owskich pokutników (że o moherach nie wspomnę...), co to I sekretarzom KPZR wylazłszy spomiędzy pośladków polecieli "s****a do Watykana" po nowe "wskazówki", by"nowyje czasyyy" pokazywały im "słuszne, watykan'skoje wremia"!! Wylazłszy tow. radzieckim z pomiędzy pośladków natychmiast wleźli pod sutannę obejmującym właśnie "kierowniczą rolę i posady" politrukom w sutannach i z zapałem godnym lepszej sprawy nuże się tam wlizywać, a wazelinować, by tam i tylko tam pobić Zieloną Budkę i Algidę w robieniu lodów!

Oni - dawni lektorzy WUML, sekretarze POP, marksistowsko-leninowscy politrucy zrywający żołnierzom szkaplerzyki, kapusie, prowokatorzy, ORMO-wcy i TW(dziś donoszą księżom i biskupkom) - znów brylują na salonach i stołkach "wadzy", i rwą ciężki pieniądz na stanowiskach dyrektorów szkół, katechetów(tak, tak!), kuratorów w "Kuriatoriach" czy... dowódców jednostek powalonego totalnie na kolana i w tej pozycji prowadzącego ćwiczenia i co śmieszniejsze - wojenki - naszego dumnego z dyndającego na chorągwiach Boga(?), Honoru(?!) i zaprzedanej Brukselii Ojczyzny(!!!)...Wojska Parafialnego, bo przecież nie Polskiego!

Gdy wyzdychają (daj im panie boże w trójniku jedyny jak najdłuższe życie, jak najkrótszą kadencję), gdy przestaną wreszcie zaśmiecać listy wyborcze i stanowiska nomenklaturowe czy obieralne - może wreszcie się coś ruszy, i nie będzie już choćby takich Struzików, walących budżetowe miliony w "opaczne mury" kolejnego fanaberycznego bastionu polskiej obediencji rzymskopedofilskiej władzy absolutnej tylko dlatego, że rodzony brat Struzika jest klechą wspomnianego Kościoła Rzymo-pedo!!! Jeśli nie doszło tu do złamania prawa, nepotyzmu i jawnej, panastruzikowej prywaty - to chyba dobitniejszego przykładu takowych trudno będzie w ogóle na świecie znaleźć!! Tymczasem Bezmiar Polskiej Sprawiedliwości podkurczył togi, wlazł kościelnym i ich akolitom "między nogi"... i milczy, jak milczał, gdy lat kilka temu toruński tuz zdefraudował setki milionów zbieranych na ratowanie pewnej kolebki przed zjedzeniem jej przez system, który... w owej Kolebce Narodowi Polskiemu wystrajkowano na bezmiar jego zdrowia, szczęścia i wszelakiej pomyślności, teraz - i po wsze czasy!!! I choć trudno sobie dziś wyobrazić czasy bardziej wsze, niż są obecnie, przecież nigdy nie ma tak źle, by nie mogło być jeszcze gorzej - władza polska ciągle klęczy, a Naród wciąż w biedzie jęczy! Kraju Polan - powstań z kolan, weź w garści bierwiona polan!
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Cud wam się zamarzył?

Cud Wam się - jak irlandzki, czy choćby hiszpański - zamarzył, gdzie społeczeństwa, wieki gnębione i szatkowane kościelnym terrorem parafialnym posłuchały hasła "nie klękajcie się" płynącego wcześniej wyprostowanej Europy - wzięły się za samodzielne myślenie i wreszcie wstały z kolan??! Spoko - dłuuugo jeszcze nie nad Wisłą takie numery!! Tu musi zdechnąć pokolenie post-PZPR-owskich pokutników (że o moherach nie wspomnę...), co to I sekretarzom KPZR wylazłszy spomiędzy pośladków polecieli "s****a do Watykana" po nowe "wskazówki", by"nowyje czasyyy" pokazywały im "słuszne, watykan'skoje wremia"!! Wylazłszy tow. radzieckim z pomiędzy pośladków natychmiast wleźli pod sutannę obejmującym właśnie "kierowniczą rolę i posady" politrukom w sutannach i z zapałem godnym lepszej sprawy nuże się tam wlizywać, a wazelinować, by tam i tylko tam pobić Zieloną Budkę i Algidę w robieniu lodów!

Oni - dawni lektorzy WUML, sekretarze POP, marksistowsko-leninowscy politrucy zrywający żołnierzom szkaplerzyki, kapusie, prowokatorzy, ORMO-wcy i TW(dziś donoszą księżom i biskupkom) - znów brylują na salonach i stołkach "wadzy", i rwą ciężki pieniądz na stanowiskach dyrektorów szkół, katechetów(tak, tak!), kuratorów w "Kuriatoriach" czy... dowódców jednostek powalonego totalnie na kolana i w tej pozycji prowadzącego ćwiczenia i co śmieszniejsze - wojenki - naszego dumnego z dyndającego na chorągwiach Boga(?), Honoru(?!) i zaprzedanej Brukselii Ojczyzny(!!!)...Wojska Parafialnego, bo przecież nie Polskiego!

Gdy wyzdychają (daj im panie boże w trójniku jedyny jak najdłuższe życie, jak najkrótszą kadencję), gdy przestaną wreszcie zaśmiecać listy wyborcze i stanowiska nomenklaturowe czy obieralne - może wreszcie się coś ruszy, i nie będzie już choćby takich Struzików, walących budżetowe miliony w "opaczne mury" kolejnego fanaberycznego bastionu polskiej obediencji rzymskopedofilskiej władzy absolutnej tylko dlatego, że rodzony brat Struzika jest klechą wspomnianego Kościoła Rzymo-pedo!!! Jeśli nie doszło tu do złamania prawa, nepotyzmu i jawnej, panastruzikowej prywaty - to chyba dobitniejszego przykładu takowych trudno będzie w ogóle na świecie znaleźć!! Tymczasem Bezmiar Polskiej Sprawiedliwości podkurczył togi, wlazł kościelnym i ich akolitom "między nogi"... i milczy, jak milczał, gdy lat kilka temu toruński tuz zdefraudował setki milionów zbieranych na ratowanie pewnej kolebki przed zjedzeniem jej przez system, który... w owej Kolebce Narodowi Polskiemu wystrajkowano na bezmiar jego zdrowia, szczęścia i wszelakiej pomyślności, teraz - i po wsze czasy!!! I choć trudno sobie dziś wyobrazić czasy bardziej wsze, niż są obecnie, przecież nigdy nie ma tak źle, by nie mogło być jeszcze gorzej - władza polska ciągle klęczy, a Naród wciąż w biedzie jęczy! Kraju Polan - powstań z kolan, weź w garści bierwiona polan!
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Katecheci tworzą system represji

Donosicielstwo jest paskudne.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Czy Urząd Ochrony Danych Osobowych coś z tym zrobił?

Takie działania kurii i księży, to inkwizycja.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Zbierski Tomasz - dyrektor-współpracownik SB?

Czy przypadkiem Pan Dyrektor w "dobrych" czasach komunistycznych nie zajmował się wydawaniem swoich uczniów, tych najbardziej mężnych, walczących z totalitarnym systemem, SB ?Może warto byłoby przyjrzeć się przeszłości tego pana?Pamietacie bulwersującą środowisko Trójmiasta historię wydania ubekom w jego gabinecie w LO nr 6 uczennicy którą komunistyczne władze skazały na 3 lata więzienia.Rok temu ta dzielna kobieta otrzymała odznaczenie państwowe za odwagę w walce o niepodległą Polskę.Szkoda że dzisiaj pozwala się takim osobom mieć wpływ na wychowanie młodzieży.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
no to pamiętający może coś na pamięć by ci się przydało. a potem sprawdź kto był dyrektorem VI LO i w jakich latach i dopiero wtedy opluwaj wszystkich po kolei. a z tego co pamiętam to Zbierski został dyrektorem w latach 90.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
do góry