Widok

Spraw by Twój podatek dochodowy zasilił budżet gminy Żukowo

Meldunek nie jest konieczny aby Twoje pieniądze trafiły tu gdzie mieszkasz Głównym źródłem dochodów budżetu gminy Żukowo są comiesięczne wpłaty dokonywane z budżetu państwa. Mieszkańcy płacąc podatki często nie zdają sobie sprawy z tego jaką drogę przemierzają ich pieniądze. A przecież część podatków trafia ponownie z budżetu państwa do budżetu jednostki samorządowej odpowiedniej do miejsca zameldowania lub deklarowanego miejsca zamieszkania podatnika.

Meldunek nie jest konieczny aby Twoje pieniądze zasiliły budżet gminy Żukowo

Obecnie w gminie Żukowo zameldowanych jest ponad 32 tys. osób. Wiadomo jednak, że mamy tu więcej mieszkańców. Wszyscy korzystamy z gminnych dróg, komunikacji, usług zdrowotnych, edukacyjnych, kulturalnych i sportowych, jednak nie wszyscy bierzemy udział w kosztach utrzymania tej infrastruktury. Niezameldowani mieszkańcy, którzy chcą by płacone przez nich podatki zasiliły budżet gminy Żukowo mogą zrobić to w dwojaki sposób: meldując się w gminie Żukowo lub rozliczając podatek dochodowy ze wskazaniem miejsca zamieszkania w gminie Żukowo.

Powiedz - Ja tu mieszkam!

Nie trzeba zmieniać miejsca zameldowania. Wystarczy wypełnić formularz CEIDG-1 (gdy podatnik prowadzi działalność gospodarczą) lub NIP-3 (gdy podatnik jest osobą fizyczną i nie prowadzi działalności gospodarczej). W formularzach należy wpisać adres zamieszkania w Gminie Żukowo (inny niż adres zameldowania). Formularze te są dostępne w Urzędach Skarbowych. Można je też otrzymać w Urzędzie Gminy Żukowo: formularze CEIDG-1 są dostępne w Dziale Księgowości a formularze NIP-3 w Referacie Spraw Obywatelskich. Formularze te można pobrać też ze stron Internetowych. Wypełniony formularz CEIDG-1 należy złożyć w Urzędzie Gminy Żukowo. Formularz NIP-3 należy dostarczyć do Urzędu Skarbowego w Kartuzach lub dołączyć do rocznego zeznania podatkowego PIT za 2014 r. i razem złożyć w Urzędzie Skarbowym do 30 kwietnia 2015 r.

Zgłoszenie zmiany miejsca zamieszkania nie podlega żadnej opłacie.

Urząd Skarbowy w Kartuzach
ul. Kościerska 13
83-300 Kartuzy
tel. 58 685 28 00
fax 58 685 28 01

poniedziałek: 08:00-15:00
wtorek: 08:00-15:00
środa: 08:00-18:00
czwartek: 08:00-15:00
piątek: 08:00-15:00

Inicjatywa Rady Sołeckiej sołectwa Banino
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 1
" Wszyscy korzystamy z gminnych dróg, komunikacji, usług zdrowotnych, edukacyjnych, kulturalnych i sportowych, jednak nie wszyscy bierzemy udział w kosztach utrzymania tej infrastruktury."

Każdy podatnik bierze udział w kosztach utrzymania tej infrastruktury nie zależnie gdzie mieszka i gdzie jest zameldowany. Świadomie lub nie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 8
A niby w jakiej formie bierze udział w kosztach utrzymania???Skoro jest to infrastruktura gminna.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
W podatkach, czy to pośrednich, czy dochodowym. Wszystko trafia do jednego worka i dopiero jest rozdzielane przez rząd. Twoje pieniądze nie są znaczone więc nie można powiedzieć że idą konkretnie tu czy tam.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 3
A właśnie, że się mylisz.

Droga Gminna w rozumieniu ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (.....) jest drogą publiczną. W myśl art. 2a ust. 2 u.d.p.: ...drogi gminne stanowią własność samorządu gminy. W myśl art. 20 u.d.p. do zarządcy drogi należy w szczególności pełnienie funkcji inwestora...

Koszty utrzymania dróg gminnych leżą wyłącznie po stronie gminy i są pokrywane wyłącznie ze środków własnych np. z podatku od nieruchomości.

Koniec, kropka.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2
A jeszcze jedno rząd nie ma nic do dochodu gminy!!!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3
Do budżetu gminy trafia dokładnie 37,53% podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) zamieszkałych na terenie gminy. Jeśli więc mieszkasz na terenie gminy i w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-37) wyjdzie Ci 10.000 zł podatku należnego, to z tej kwoty do budżetu gminy trafi 3.753 zł.

Przykładowo: w budżecie Gminy Żukowo na 2014 r. kwota dochodów z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych to przeszło 23 mln zł (czyli ok. 23% dochodów gminy). To właśnie z naszych PIT-ów przychodzi.

Dlatego też tak istotne jest meldowanie się w gminie Żukowo lub wypełnienie NIP-3 ze wskazaniem miejsca zamieszkania w tej gminie.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0
Andrew a pozostale ok 65% to skad się bierze z nieba spada?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3
Nie wiem, czy Ci wiadomo, ale dochody gminy nie pochodzą tylko z PIT.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Tak PIT nie jest jedyna forma podatku. Pozostaje jeszcze 113 innych. Gmina nie produkuje niczego, nie generuje zysku jest utrzymywana przez podatnika.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
mieszkaniec teraz to mnie rozbawiłeś do łez. Szerz dalej patologie patologicznego systemu.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4
No widzisz dla Ciebie to są patologie, a dla mnie nie.

Andrew ma rację część kwoty z podatku dochodowego trafia do budżetu gminy - ale tylko od osób zamieszkałych w tej, że gminie - co do zasady!!!

Na pozostała częśc składają się:
- podatek od nieruchomości, rolny, leśny, od środków transportowych, od spadków i darowizn, posiadania psów, od czynności cywilnoprawnych, dochodowy od działalności gospodarczej osób fizycznych opłacony w formie karty podatkowej,
- wpływy z samoopodatkowania mieszkańców gminy, opłata skarbowa, targowa, miejscowa, uzdrowiskowa,
- spadki, zapisy i darowizny, odszkodowania, kary i grzywny, wpłaty zakładów budżetowych, dochody pobierane przez jednostki budżetowe, dochody z majątku (ze sprzedaży, dzierżawy, najmu), odsetki na rachunkach i od lokat bankowych, odsetki od udzielonych pożyczek, odsetki od nieterminowo regulowanych należności, odsetki i dywidendy od kapitału wniesionego do spółek, 5% dochodów uzyskiwanych przez gminy i powiaty przy realizacji zadań zleconych z zakresu administracji rządowej oraz innych zleconych ustawami,

Wystarczająco długo drogi obywatelu 01 przepracowałem w Urzędzie gminy, aby wiedzieć co szerze:)

Pozdrawiam
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
I właśnie dlatego że tak długo przepracowałeś w UG to powinieneś wiedzieć najlepiej jak chory jest to system w naszym kraju. Jeżeli tego nie dostrzegasz i obecny system jest dla Ciebie normalny to jest mi przykro. Płaćmy dalej coraz wyższe podatki i się cieszmy jak bieda się szerzy.

Właśnie po to jest tyle tych podatków, danin i kar, żebyś nie widział ile rzeczywiście ludzie wpłacają pieniędzy na utrzymanie całej tej struktury państwowej i infrastruktury, a nie tylko podatek dochodowy. Podatek dochodowy to tylko około 1/5 PKB. Więc nie prawdą jest to co napisała Pani Sołtys w cytowanym w pierwszym poście przeze mnie zdaniu, że ktoś niezameldowany w Baninie nie bierze udziału w utrzymywaniu infrastruktury.

Dziel i rządź tak działa system.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 5
Wiesz, cztajac ostatnią Twoją wypowiedź już sam nie wiem co chcesz udowodnić. Przeczysz sam sobie. Z mojej strony temat uważam za zamknięty.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
" Wszyscy korzystamy z gminnych dróg, komunikacji, usług zdrowotnych, edukacyjnych, kulturalnych i sportowych, jednak nie wszyscy bierzemy udział w kosztach utrzymania tej infrastruktury."

Faktycznie drogi, komunikacja itp. są w Baninie na świetnym poziomie i widać stały progres wynikajacy z rozległych inwestycji gm. Żukowo.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3
Gmina Żukowo rozrasta się w bardzo dużym tempie. Banino obecnie rozrasta się również dzięki deweloperom. Dlaczego to oni nie robią dróg dojazdowych do osiedli? Przynajmniej nie partycypują w kosztach ich wykonania. Owszem może byłyby większe koszty zakupu takich mieszkań/domków ale teraz mieszkańcy nie mieliby większych powodów do narzekań. Oczywiście to nie jest wina dewelopera ale gminy i powiatu ( wydaje pozwolenie na budowę) ,że dopuszczają do takich sytuacji. Wystarczy tylko chcieć.....
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
A dopóki gmina nic z tym nie robi, sens przenoszenia podatków jest marginalny, bo czy utrzymujemy tyłki na fotelach w Gdańsku czy w Żukowie nie ma znaczenia..
Jak to się zacznie przekładać właśnie na drogi czy inny rozwój infrastruktury to znajdzie się sens, na razie w Baninie buduje się parki w lesie, więc "heloł" :]
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 3
Wybory samorządowe za miesiąc. Lepszej okazji do zmiany nie będzie :)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Wiem, czekam :)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
bo wszystko idzie na PENSJE ŻUJRAWICZA I SKARBNIK GMINY CO ZARABIAJĄ PO 15 000 ZŁ MIESIECZNIE-SPRAWDZCIE OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE TYCH KNURÓW
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Popieram incjatywe- jezeli chcemy miec drogi i oswietlenie trzeba pokazac ze stanowimy duza sile w postaci ilosci mieszkancow .
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Pozornie nie na temat, ale czy ktoś z Państwa widział już latarnie na Pszennej (ujęte w tegorocznym budżecie), albo wie coś na temat terminu ich postawienia?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ja widziałam, a zaraz potem się obudziłam :)
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
No właśnie, i tyle pożytku z tego naszego meldowania się tutaj. Ja już żałuję zbędnego pośpiechu, bo wolałbym się dokładać się do Air Show w Gdyni niż do asfaltowego duktu dla okolicznego plebana. Chcecie, drodzy urzędnicy, żebyśmy pozwalali Wam gospodarować naszymi podatkami, to najpierw pokażcie, że potraficie. Postawcie znaki drogowe, które będą 'działały', a nie tylko szpeciły krajobraz. To WY macie służyć NAM, a nie odwrotnie.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 1
To ja tak może troszkę obok tematu.
Jak ma się miejsce zamieszkania do możliwości głosowania. Już niedługo wybory na burmistrza więc można i tę kwestię poruszyć.
U mnie sytuacja wygląda tak, że mam mieszkanie w Baninie, w którym mieszkam. Zgłoszone do UG (ustawa śmieciowa) i US odpowiednim drukiem jednak zameldowana jestem dalej w Gdańsku.
Nie mam żadnego potwierdzenia, że złożyłam w US druk odnośnie zmiany zamieszkania. Jedynym potwierdzeniem, że mam coś wspólnego z Baninem jest akt notarialny i rachunki opłacane za mieszkanie.
I tu pytanie. Czy mogę głosować w wyborach na burmistrza? Jeśli tak to co muszę zrobić?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
A nie możesz się zameldować w Baninie?

Kiedyś trzeba było zgłosić odpowiednio wcześniej i można było głosować w miejscu zamieszkania. Zadzwoń do urzędu.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Zameldować się już raczej nie zdąży do czasu wyborów.
Swoją drogą, co z osobami które mają np.: dwa mieszkania, mogą głosować w dwóch różnych miejscowościach ?
Znając życie nie, a przeciez rządzący w obu miejscowościach mają na nich wpływ, a zameldowanym nie muszą być nigdzie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Z oficjalnej strony MSWIA:
" Definicja obowiązku meldunkowego
Obowiązek meldunkowy ciąży na osobie i polega na:
zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego
wymeldowaniu się z miejsca pobytu stałego lub czasowego,
zameldowaniu o urodzeniu dziecka,
zameldowaniu o zmianie stanu cywilnego,
zameldowaniu o zgonie osoby.

Zameldowanie osoby w lokalu jest czynnością rejestracyjną, potwierdzającą wyłącznie fakt pobytu osoby w tym lokalu i następuje pod oznaczonym adresem. Adres określa się przez podanie:

w gminach, które uzyskały status miasta - nazwy miasta (dzielnicy), ulicy, numeru domu i lokalu, nazwy województwa oraz kodu pocztowego,
innych gminach - nazwy miejscowości, numeru domu i lokalu, nazwy gminy, nazwy województwa, kodu pocztowego oraz nazwy ulicy, jeżeli w miejscowości występuje podział na ulice.

W tym samym czasie można mieć tylko jedno miejsce pobytu stałego oraz pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące.

Osoba przebywająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązana zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące najpóźniej w 30. dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca. Zameldowania na pobyt czasowy dokonuje się w miejscu tego pobytu, z jednoczesnym zgłoszeniem zamierzonego czasu jego trwania.

Dokonując zameldowania na pobyt stały lub pobyt czasowy trwający ponad 3 miesiące z równoczesnym wymeldowaniem się z dotychczasowego miejsca pobytu stałego albo pobytu stałego i pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące albo pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące osoba wypełnia i podpisuje formularz Zgłoszenie pobytu stałego albo Zgłoszenie pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące zgłaszając w organie gminy dane wymagane ustawą i wskazując adres lub adresy z których ma zostać wymeldowana."
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Spoko.. a jakiś wniosek wpływający na opisywany przeze mnie problem ?
Bo tu jest tylko informacja odnośnie meldunków, a nie ma nic związanego z prawami wyborczymi.

Dzwoniłem do urzędu i żeby zagłosować, wystarczy wypełnić wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
Jest się jednak wówczas skreślanym z listy w miejscu zameldowania, więc nie ma możliwości wpływania na samorządy jeśli zamieszkujemy połowę roku w 1 miejscu, połowę w innym.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
~ja
"Od 1 stycznia 2013 roku zmieni się zakres danych gromadzonych w rejestrze PESEL - zakłada podpisana przez prezydenta nowela ustawy o ewidencji ludności. Ta ustawa zakłada też, że od 2014 r. zniesiony zostanie obowiązek meldunkowy."
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Czemu nie zdąży? Meldunek załatwiany jest od ręki, a jeżeli lista wyborców już została wydrukowana, delikwent trafia na listę dodatkową. A ponieważ produkcja dowodu osobistego (oczywiście niezbędny jest osobny wniosek) trwa około miesiąca, na ten czas dostaje poświadczenie zameldowania na pobyt stały.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Banino

Szambo - wywóz (43 odpowiedzi)

Hej ile płacicie za wywóz szamba 10m? U Richerta kolejna podwyżka (140pln) i zastanawiam się nad...

Kominek czy koza? (72 odpowiedzi)

Hej, wahamy się czy kupować kominek czy koze. Jakie widzicie plusy i minusy jednego i drugiego?...

Odzież bhp (35 odpowiedzi)

Czy ktoś coś wie, że hurtownia odzieży i akcesoriów bhp przy lotniczej w Baninie już otwarta?...

do góry