Widok

Zakaz niedzielnego handlu

Ja, niżej podpisany, sadyl, abnegat, ateista, konsumpcjonista i hedonista, tobie Zetjocie, dedykuję poniższe słowa.
A co mądrzejsi Forumowicze zrozumieją je właściwie ;)

"Czy katolicyzm może przeciwstawiać się idei wolności? Wiemy, że nie. Gdzie więc leży problem, z którego bierze się pozorna sprzeczność religii i wolności? Problem ten tkwi w założeniu, że niepopieranie handlu w niedzielę jest jednoznaczne z popieraniem prawnego jego zakazu.
(...)
Należy być ostrożnym w zbyt entuzjastycznym przyjmowaniu rozwiązać prawnych mających regulować moralność człowieka. Moralność rodzi się w sumieniu człowieka, dlatego właśnie należy przede wszystkim kształtować sumienia."

Źródło: Gość Niedzielny ! ;)
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 4

Z Frontu Jedności Przekazu wyłamał się niedawno Jan Wróbel stając się autorem głośnej parafrazy, która wieńczy trumnę układu postkomunistycznego:

"Nienawidź i czyń co chcesz. Nienawiść cię wyzwoli."

Rzetelna dyskusja wymaga patrzenia na fakty w ich pełnym, szerokim kontekście. Tak więc mówiąc o ludzkich zachowaniach, musimy rozważać jak się one mają do pakietu stanowiącego podstawę ludzkiej natury czyli do relacji najkrócej ujmowanych jako triada - >>prawda, wolność, miłość
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Znam tylko "kochaj i rób co chcesz". Pomiędzy "kochaj" a "nienawidź" nie ma różnicy? Wszystko równa się wszystkiemu i jednocześnie niczemu? Prawda jest gwarancją wolności i miłości? Dlaczego nie jesteście w zakładce polityka?
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

łowca nie wspomniał o nieodzownym "dysonansie poznawczym" ?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

W umyśle nie ma zakładki "polityka".
Chyba że komuś wszczepili czipa.

A cytat jest parafrazą, czytaj dokladnie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

A co to zżarło najważniejszą część mego poprzedniego komentarza, bez której całość traci sens?

Brak pełnego pakietu i poslugiwanie się tylko jedną wartością np. wolnością, wyrwaną z kontekstu, prowadzi do patologii spolecznych, opisanych tą parafrazą, których realizację widzimy w totalitaryzmach czy marszach czarnej sotni lorda Vadera. Bo żeby stół stał stabilnie to musi mieć trzy punkty podparcia, czyli trzy nogi.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Tak mi się pomyślało o tych trzech nogach-niektórym starszym wyrasta taka trzecia sztuczna i metalowa noga. Taki czip. Dla mnie pomiędzy "kochaj" a "nienawidź" JEST różnica. Dlatego zdanie napisałam w trybie przypuszczającym i zakończyłam znakiem zapytania. Tak jak jest różnica pomiędzy tymi słowami tak jest różnica pomiędzy "prawdą" rozumianą jako byt idealny i wtedy i tylko wtedy jest gwarancją wolności i miłości. Ale to jest idea.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

my, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł, równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego - Polski ustanawiamy Konstytucję.

Konstytucja szanuje wszystkie religie : zarówno te chrześcijańskie, dla których istotny jest Wielki Piątek, Zesłanie Ducha Świetego, Boże Narodzenie, Dzien Zmartwychwstania, jak i te smoleńskie, dla których ważny jest dziesiąty dzień miesiąca, albo osiemnasty ale tylko na Wawelu, jak i postawy pozareligijne : hedonistyczne, a także otwarcie ateistyczne.

Każdy ma swoje miejsce, w którym w spokoju umysłu, ciszy i we własnym sumieniu może oddawać się praktykom, które uznaje za najodpowiedniejsze w przeżywaniu głębi doznań religijnych.
Nie są mi znane przypadki aby placówki handlowe ingerowały bądź zawłaszczały te miejsca uniemożliwiając obywatelom Rzeczypospolitej oddawanie się praktykom religijnym.
A skoro tak, to nie widzę związku pomiędzy zakazem handlu w niedzielę, w piątek, 10-go dnia miesiąca a wolnością praktykowania dowolnej formy kultu.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Coś tam chyba było wczesniej mówione o ograniczeniu aktów prawnych a nacisku na kształtowanie moralności...idee ją kształtują.
A tak w ogóle ja znam placówkę handlową, która skutecznie uniemożliwiała mi chwile refleksji nad problemami moralnymi i egzystencjalnymi związanymi z przeżyciami religijnymi i ogólnorozwojowymi. I sprawdza się to co mówiłam, że idee powinny pozostać wśród bytów idealnych i mają się nijak do placówek handlowych i lepkiej, obślizgłej rzeczywistości.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

???
Ciekawostka.
Przecież wiadomo, że idee mają konsekwencje - komunizm miał konsekwencje idące w miliony ofiar.
Konsumpcjonizm z kolei jako połączenie idei chciejstwa i swoiście rozumianej wolności też ma fatalne konsekwencje. Np, praca w trybie 24/7.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4

>idee powinny pozostać wśród bytów idealnych i mają się nijak do placówek handlowych i lepkiej, obślizgłej rzeczywistości.

Dopóki człowiek pozostanie mieszanką bytu duchowego i cielesnego, dopóty jego potrzeby będą dwojakiej natury.
Jedną zaspokaja w kościele, meczecie, lub na Krakowskim Przedmieściu a drugą w sklepie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Idee powinny być w centrum człowieka, one go kształtują i wg nich trzeba się orientować przez całe życie. Są czystą prawdą, dobrem a więc pięknem. Ale nie wolno wg nich żyć. Można się pogubić. Konsumpcjonizm to złapanie oddechu.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Uprawiasz misz-masz
Idee mają być jednocześnie w centrum czlowieka, a jednocześnie nie można według nich żyć? Sprzeczność, wywołana niezrozumieniem ludzkiej natury. Konsumpcjonizm też jest przecież efektem propagaowania i to bardzo intensywnego propagowania w mediach ideoi chciejstwa i zakupoholizmu.
"Jesteś wolny dzięki zakupom, oferta handlowa poszerza twoją wolność wyboru."
Wolność ma przede wszystkim charakter polityczny, a nie komercyjny, - oznacza wpływ na kształtowanie warunków bytu. Komercja oznacza wpływ propagandy konsumpcjonistycznej, manipulującej pragnieniami odbiorcy, a więc odbiera mu wolny wybór.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Ja patrzę na idee przez pryzmat duchowego kształtowania człowieka Ty przez pryzmat postrzegania realnego, takiego tu i teraz. Ot i cały misz-masz.
Tak, idee mają być w centrum człowieka jako coś co go stworzyło. I są zbyt czyste by wg nich żyć i mieszać je do realności.
Z pewnością moje rozumienie ludzkiej natury, polityki, handlu, nauki odbiega od doskonałości i nawet świadomie nie aspiruję do bycia alfą i omegą. Jestem tego tak pewna jak jestem pewna, może i niemądrych wg Ciebie słów, które wypowiedziałam wyżej.
Konsumpcjonizm czy nawet hedonizm jest niezbędny w życiu. Jest oparty na marketingu, postanowieniach prawnych itp.Ale wg mnie, nie warto mieszać moralności i idei do "tu i teraz". Przynajmniej tak nie robię od jakiegoś czasu.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

@ łowco...(znawco ludzkiej natury)

"wolność ma przede wszystkim charakter polityczny". Jestem w szoku...
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Czy ktoś, kto ma obsesję konsumpcjonizmu odzwierciedlającą się natręctwem powracającym w co drugim poście jest niewolnikiem czy człowiekiem wolnym ? Czy raczej jego umysł wpadł w schemat myślowy taką wolność wykluczający ?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Kształtowanie człowieka jest wyłącznie duchowe, bo organizm kształtuje się sam w oparciu o program genetyczny. A cechy uzyskane przez to kształtowanie muszą być zarejestrowane w mózgu i w umyśle ukształowanym w mózgu a następnie objawiają się w zachowaniu codziennym. Jeżeli duchowośc oddzielasz od realności, to opowiadasz banialuki, jako że kształtowanie nie odbywa się w abstrakcyjnej próżni i daje namacalne efekty.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

To ja jestem w szoku, że można tak abstrahować od realiów.
Nie słyszałaś o walce o wolność ?
Nie słyszałaś o niewolnikach czy chłopach pańszczyźnianych pozbawionych wolności, którzy uzyskiwali wolność poprzez ustawodawstwo ?
Taka nieświadomość jest źródłem nowego niewolnictwa.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

...i teraz powinna nastąpić dłuższa chwila milczenia. Racjonalnie myślący człowiek, nie robocop, maszyna, automat powinien, po powyższych postach, dyskretnie zwinąć manatki. Miłego świątecznego czasu, bogatego w refleksje i odpoczynek!
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Bzdury. Zatrzymałeś się Ratlerku na etapie średniowiecznych doktryn filozoficznych o wyższości roli ducha nad ciałem. Spróbuj przejść przez dalsze rozdziały.

>organizm kształtuje się sam w oparciu o program genetyczny.

Bzdura. To nasz umysł ma wpływ na to jak kształtuje się organizm. I odwrotnie, organizm ma wpływ ma umysł.
Czy np. śmiertelna choroba trawiąca ciało nie jest bez wpływu na umysł ?

Człowiek jest mieszanką cielesności i duchowości i jako taka struktura jest w pełni człowiekiem. Każda inna teoria jest błędna, ponieważ jest pół-teorią.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

"Bzdura. To nasz umysł ma wpływ na to jak kształtuje się organizm. I odwrotnie, organizm ma wpływ ma umysł.
Czy np. śmiertelna choroba trawiąca ciało nie jest bez wpływu na umysł ?"

Ktoś tu się zapędził w maliny. Śmierć miałaby być przykladem jak kształtuje się życie ? Śmierć ma to do siebie, że kasuje i ciało i umysł. Kasuje ciało, więc kasuje nośnik na którym umysł jest umieszczony. Śmierć nie pokazuje żadnych mechanizmów rozwoju ciała ani ducha.
Organizm biologiczny rozwija się wg programu genetycznego i stopniowo pod wpływem bodźców środowiska spolecznego kształtuje się jego umysł realizując też stopniowo potencjał genetyczny mózgu.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Oj, będzie się działo...
Mam gęsią skórkę na bazyliszkowym pancerzu

http://m.youtube.com/watch?v=qFLhGq0060w

Ps
Pysiek, szykuj biodro
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Można już poczynić pewne refleksje. Świat się nie skończył
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ale widać, na forum, że skończył się tydzień roboczy a zaczął weekend.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Hydepark

muza na dziś (770 odpowiedzi)

Wrzuć link do YouTube z muzą, która dziś Ci wyjątkowo dobrze się słuchała. A może jakaś nowa...

Gadżety reklamowe (27 odpowiedzi)

Gdzie w Gdańsku można kupić gadżety reklamowe? Jest jakaś hurtownia?

a to na rano ;) (344 odpowiedzi)

tiaaa...a to na rano. jakie szczęście, że nikt wcześniej na to nie wpadł :)...

do góry