Odpowiadasz na:

Re: 1ALO w niebezpieczeństwie!!!!!

Nieletnim nie sprzedajemy
(27 Stycznia 2005)

Ruszyła społeczna kampania "Alkohol - nieletnim dostęp wzbroniony". Jej inauguracja miała miejsce w sopockim ratuszu.

... rozwiń

Nieletnim nie sprzedajemy
(27 Stycznia 2005)

Ruszyła społeczna kampania "Alkohol - nieletnim dostęp wzbroniony". Jej inauguracja miała miejsce w sopockim ratuszu.

BadaniaM
Sopocka Pracownia Badań Społecznych przeprowadziła badania mające określić skalę zjawiska sprzedaży alkoholu nieletnim. Skontrolowano 818 wybranych losowo punktów sprzedaży napojów alkoholowych w całej Polsce. 77 procent sprzedawców gotowych było sprzedać wódkę albo piwo dzieciom. Te proporcje są stałe. Nieletnim równie łatwo kupić alkohol na wsi i wielkim mieście; w osiedlowym sklepiku i hipermarkecie.

Akcja
Reakcją na te badania jest koordynowana przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych kampania "Alkohol - nieletnim dostęp wzbroniony". Czytelnicy "Głosu" zapewne już się z nią zetknęli. Od pewnego czasu radio i telewizja emitują spoty popularyzujące "Linię Nieobojętnych" - specjalny telefon (0-801-188-288), na który można zgłosić zaobserwowane przypadki sprzedaży alkoholu nieletnim. W niektórych sklepach można spotkać materiały informujące o akcji, już wkrótce na ulicach mają się pojawić billboardy. Każdy sygnał zostanie sprawdzony przez zespoły "tajnych klientów". W takim zespole będą pracować dwie osoby - jedna wyglądająca na małoletnią i druga, w stu procentach dorosła. Jeśli sprzedawca będzie gotów sprzedać alkohol, druga osoba ma mu zwrócić uwagę. Jeśli do sprzedaży nie dojdzie, tzw. zespół kontrolno-interwencyjny wnioskuje o przyznanie "certyfikatu rzetelnego sprzedawcy". Jeśli subiekt zgodzi się na sprzedaż - może liczyć na "żółtą kartkę". O fakcie przyznania certyfikatu albo kartki jest informowana gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych, która opiniuje wnioski o przyznanie i cofnięcie koncesji na sprzedaż alkoholu.

Obudzić aktywność
Przeprowadzone przez PBS badania dowiodły, że w przypadku interwencji klienta, chęć sprzedaży alkoholu dzieciom bardzo często sprzedawcom mijała. Jeśli bez interwencji 77 proc. subiektów było gotowych sprzedać alkohol, po zwróceniu uwagi gotowość sprzedaży wyrażało już tylko 48 proc. kupców. Stąd hasło akcji "Twoja interwencja ma znaczenie". Niestety aktywność społeczna jest u nas niewielka. Tylko 4 proc. klientów spoza zespołów kontrolnych interweniowało widząc nieletniego kupującego alkohol! W 0,6 proc. interwencja ta jednak była niepożądana (np. po wyjściu ze sklepu dorosły proponował dzieciakowi, że kupi mu wymarzoną butelkę).
Jednym ze sposobów budzenia społecznej aktywności jest tworzenie dla niej ram organizacyjnych. Już powstało Stowarzyszenie RopSAN (Rodzice przeciw Sprzedaży Alkoholu Nieletnim), które zamierza wystąpić z inicjatywą ustawodawczą. Członkowie stowarzyszenia zamierzają zbierać podpisy pod projektem ustawy nakładającą na sprzedających alkohol obowiązek legitymowania wszystkich (nie tylko tych, którzy wyglądają na niepełnoletnich) klientów.

Szkolenie
Inauguracja kampanii połączona była ze szkoleniem zespołów "tajnych klientów". Omawiano scenariusze zachowań członków zespołów, rodzaje sklepów, podano kontakty do organizatorów akcji, a także wzory dokumentów, jakie "audytorzy" powinni wypełnić po wizycie w sklepie. Najwięcej wątpliwości szkolonych budził brak jakiejkolwiek sankcji na opornych sprzedawców. Ponieważ akcja ma charakter społeczny, żaden sprzedawca nie musi się obawiać "żółtych kartek". Nie są one równoznaczne z mandatem, czy odebraniem koncesji.

- Nie chciałbym, by nasza kampania poszła w stronę policyjną - powiedział omawiający akcję Bogusław Prajsner z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. - Jednak nie mogę wykluczyć, że nasza akcja będzie bezskuteczna. Sprzedawca może "mieć układy" w gminnej komisji. Dlatego jeśli dostanie trzy takie kartki i nie zaobserwujemy poprawy, rozpatrujemy możliwość zwrócenia się do policji, by przeprowadziła własną kontrolę. Policja ma prawne możliwości "przyznania kartki czerwonej". Mam jednak nadzieję, że do takiej ostateczności nie będzie dochodziło.

zobacz wątek
19 lat temu
~zyta

Odpowiedź

Autor

Polityka prywatności
do góry