Re: Bezrobocie - i co dalej?
Osoby poszkujące pracy boją się mówić wprost, że pytania, które zadają im pracodawcy w ogóle nie powinny być zadane. Takie praktyki od razu powinny być zgłaszane do PIP a firmy powinny być karane....
rozwiń
Osoby poszkujące pracy boją się mówić wprost, że pytania, które zadają im pracodawcy w ogóle nie powinny być zadane. Takie praktyki od razu powinny być zgłaszane do PIP a firmy powinny być karane.
"Art. 33 par. 2 konstytucji RP stanowi, że kobieta i mężczyzna mają w szczególności równe prawo do kształcenia, zatrudnienia i awansów, do jednakowego wynagradzania za pracę jednakowej wartości, do zabezpieczenia społecznego oraz do zajmowania stanowisk, pełnienia funkcji oraz uzyskiwania godności publicznych i odznaczeń".
Podstawowym zbiorem przepisów w zakresie równouprawnienia kobiet i mężczyzn w miejscu pracy jest Kodeks Pracy. Do tego dodajmy prawo UE w postaci dyrektyw i rozporządzeń oraz szereg, ratyfikowanych przez Polskę, konwencji międzynarodowych odnoszących się m.in. do kwestii równouprawnienia na rynku pracy. Najważniejsze z nich to :
- Konwencja w sprawie dyskryminacji w zatrudnieniu
- Konwencja w sprawie równych szans i jednakowego traktowania pracowników obu płci
- Konwencja ONZ w sprawie eliminacji wszelkich form dyskryminacji kobiet
- Europejska Karta Społeczna
- Pakty praw człowieka Narodów Zjednoczonych
zobacz wątek