Widok

Body Worlds Vital - wystawa human body

Rozrywka Temat dostępny też na forum:
[lead]BODY WORLDS - najliczniej odwiedzana wystawa świata po prawie 5 latach powraca do Gdańska z nową ekspozycją - VITAL! Wystawa będzie otwarta dla widzów od 15 grudnia 2023r. do 11 marca 2024r., w Amber EXPO, w Hali A, przy ul. Żaglowej 11. Wystawa autorstwa słynnego anatoma wynalazcy plastynacji dr. Gunthera von Hagensa zdecydowanie wyróżnia się w historii stając się najliczniej odwiedzaną ...
więcej
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

To nie jest chore

To pierwszy odruch. 2 razy mi proponowano, poszedłem dopiero za trzecim. I to była jedna z najważniejszych wystaw jakie widziałem. Ktoś dobrze zauważył, to nie jest wystawa o śmierci, to wystawa o życiu. Dopiero kiedy się z niej wychodzi rozumie się te słowa. Pozdrawiam
popieram tę opinię 35 nie zgadzam się z tą opinią 24

Chcesz zobaczyć prawdziwą wystawę o życiu?

Jedź do Oświęcimia lub chociażby do Stutthofu.. obejrzyj też sobie jak wyglądają rozczłonkowane ciała nienarodzonych dzieci po aborcji chirurgicznej. Potem wróć na tą właśnie wystawę. Gwarantuję Ci, że poznasz wtedy co to znaczy wstyd ze swojego dotychczasowego spojrzenia.
popieram tę opinię 29 nie zgadzam się z tą opinią 49

Nie ma takich "eksponatów" -

ani w Auschwitz ani w Stutthofie.
popieram tę opinię 18 nie zgadzam się z tą opinią 6

Zgadzam się z Tobą...

chore ponieważ mottem jest szokowanie a nie nauka. W czasach powszechnej dygitalizacji doskonałej i drukowania 3D jest to działanie całkowicie zbędne. Dodatkowo w społeczeństwach w których karmienie piersią jest tematem tabu i nieetycznym zachowaniem a mordowanie z flakami na wierzchu (w tym nienarodzonych dzieci) bożyszczem - temat ten nabiera nowego wydźwięku. Takie nastały czasy, podeptać i zniszczyć wszystko co przejawia jakąkolwiek wartość cywilizacyjną i wywrócić na lewą stronę dotychczasowy porządek.
popieram tę opinię 29 nie zgadzam się z tą opinią 22

nie, nie jest zbedne

bo wiekszosc ludzi nie wie jak wyglada ludzki organizm. To jest wlasnie w opozycji do "wywalania flakow"
popieram tę opinię 14 nie zgadzam się z tą opinią 14

mi się podoba
popieram tę opinię 45 nie zgadzam się z tą opinią 45

kupa flaków po śmierci

czemu nie pooglądać?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

gościu brał zwłoki osób straconych w egzekucjach w chinach. obrzydliwe pokazywanie ciał nieżyjących

dno
popieram tę opinię 71 nie zgadzam się z tą opinią 46

Czy aby na pewno ?

Nie zgodzę się z tym. Byłam w tym roku w jego ośrodku Guben i jasno było powiedziane, że ciała oddają ludzie z własnej woli podpisując za życia zgodę.
Pierwsze próby plastynacji były robione na zwierzętach.
popieram tę opinię 25 nie zgadzam się z tą opinią 12

doktor śmierć

W 2017 r. córka Berty Stuebler-Tatz zobaczyła wypreparowane ciało swojej matki na wystawie w Berlinie. W miłosnej pozie z wypreparowanymi zwłokami nieznanego mężczyzny...tyle w temacie. biletowanie czyjejś śmierci
popieram tę opinię 59 nie zgadzam się z tą opinią 28

Jak twoja matka nie oddała swego ciała do plastynacji, to chyba nie masz się czym przejmować?
popieram tę opinię 21 nie zgadzam się z tą opinią 14

Każdy z tych eksponatów to był żywy człowiek

Miał rodziców, bliskich, znajomych, plany, marzenia, troski, radości i smutki. Był taki jak ty, teraz jest eksponatem. Zastanów się za co płacisz i czy chciałbyś podobnie skończyć.
popieram tę opinię 57 nie zgadzam się z tą opinią 57

Ale nauczysz się na wystawie jak zbudowane jest wnętrze. Jak próchnieje w trumnie to korzyści nie ma żadnych. Nauka jest ważna, nie zamykaj się na nią.
popieram tę opinię 27 nie zgadzam się z tą opinią 12

To jest nauka

To są ludzie, którzy z własnej woli chcieli oddać ciało w imię nauki.
Pomyśl sobie ile lekarzy uczy się anatomii tylko z książek ? Ile pielęgniarek robi po kilka razy wkucia nie mając pojęcia jak bięgną żyły ? Ile błędów lekarskich jest przez to, że lekarze o wielu rzeczach nie mają pojęcia ?
Moim zdaniem każdy z lekarzy powinien spędzić minimum rok przy pracy nad plastynacją. Wtedy mieliby pojęcie jak jest ciało zbudowane i możnaby uniknąć wielu błędów....
popieram tę opinię 30 nie zgadzam się z tą opinią 12

Ty serio uważasz, że lekarze nie uczą się anatomii na zwłokach? Nie słyszałaś o zakładzie anatomii? Różnica jest taka, że w zakładzie anatomii rzeczywiście ludzie się uczą, a taka wystawa służy tylko zarabianiu pieniędzy na wystawianiu ciał, które uzyskane zostały prawdopodobnie niekoniecznie w etyczny sposób.
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 4

Hmmm...

"prawdopodobnie, niekoniecznie"... czyli nie wiem, ale coś słyszałam, wydaje mi się, więc zabiorę głos. Tak się rodzą fejki. Tak ludzie udają pseudomądrych.
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 3

A jak miałbym się dowiedzieć o tym, że tak skończyłem?
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 1

Staroświecka

No i ..? Jaki masz z tym problem? Ludzie po śmierci oddają swoje organy, a tu ci ludzie podpisali zgodę. Co za staroświeckie podejście...
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 5

Tak, z chęcią

Planuję zapisać moje ciało po śmierci do takich celów a co?
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 2

no i?

pewnie, zostanie zjedzonym przez robaki to o wiele szlachetniejszy koniec
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie znasz zasad widac

Każdą z tych osób, które dziś są eksponatem musiała wcześniej wyrazić na to zgodę, żadne ciało nie może być użyte nawet do celów naukowych bez zgody krewnych lub bezpośrednio osoby zmarłej. To może nie jest wystawa dla kazdego ,ale przecież warto przemyśleć i zapoznać się z przedmiotem wystawy zanim się na nią udajemy .

Sprzedali

swoje ciało w zamian pomocy dla rodziny
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

"Do grona zachwyconych widzów należą m.in.: Demi Moore, Andre Agassi, Jean-Paul Gaultier, Gary Oldman, Steffi Graf, Dustin Hoffman, Tony Hawk czy Nicole Kidman."

A co na to Krzysztof Krawczyk i Maryla Rodowicz?
popieram tę opinię 38 nie zgadzam się z tą opinią 3

Maryla od lat korzysta z usług pana Guntera i bardzo sobie chwali.

Potomek faszystowskiego oprawcy zamawia zwłoki w Chinach - koszmar!

Ten zwyrol zamawia zwłoki specjalnie na wystawy. Egzekucje odbywają się wcześniej, aby termin był zgodny z wystawa. Ciekawość to pierwszy stopień do piekła. To jest piekło! W Polsce tez chciał zrobić takie rzeczy. Nie wspierajcie to nie jest sztuka- to patologia!
popieram tę opinię 48 nie zgadzam się z tą opinią 35

Bo to nie sztuka, to nauka.

I ja chcę z tego skorzystać.
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 9

Patologię to ty masz na nowym porcie, stogach, oruni, przeróbce i letnicy
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 8

tam to nawet bezpańskie psy jedzą

pieką je na ogniskach z kradzionych opon, pomiędzy blokami

Trochę głupie to co piszesz. Proces olastynavji zajmuje około rok, nie wiedziałem tam plastynatow pochodzenia azjatyckiego. Więc skąd wziąłeś te swoje rewelacje?
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

Aleś ty zacofany.....

ciemnota 21 wieku
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4

Dziękuję, zainteresowałeś mnie tematem: wybiorę się i obejrzę to piekło osobiście.

"Ciała pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. W instytucie tym od lat 80-tych prowadzony jest specjalny program dawców ciał na potrzeby plastynacji."

A w filmie: wszystkie eksponaty są z chin, z uniwerku Dalian i (uwaga) są legalne.
popieram tę opinię 30 nie zgadzam się z tą opinią 9

Piece krematoryjne też były legalne.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 1

Określenie tej wystawy mianem "niemieckiej" nie podoba się cenzorowi?

A kto jest jej autorem?
popieram tę opinię 42 nie zgadzam się z tą opinią 4

Ohydztwo

Nie zamierzam tego oglądać.
popieram tę opinię 19 nie zgadzam się z tą opinią 3

Maria

Ciala ludzi z Chin skazańców i biedaków,,kupowane za miskę ryżu. Demoniczna wystawa .
popieram tę opinię 27 nie zgadzam się z tą opinią 3

Nie za tą cenę...

Nie ukrywam, że miałem wielką ochotę wybrać się do tego "Muzeum", które od kilku lat "krąży" po Polsce...
W Katowicach bilet normalny kosztował ~ 100 zł.
Niestety za 190 zł to jednak wolę wybrać się do Teatru Muzycznego w Gdyni!
popieram tę opinię 16 nie zgadzam się z tą opinią 6

.

No to idź, jaki problem. Czy jak kogoś nie stać to trzeba wylewać swoje żale w internecie.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 5

Zgadzam się w 100%

Z tą opinią. "Stówę" bym dał, bo lubię robić zdjęcia, a tam podobno można je robić...
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Rewelacja,jestesmy tylko mięsem,taka prawda
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 15

To jest pop gwno dla gawiedzi

Nikt normalny tam nie pojdzie, zaraz zrobia tak ze za niewielką doplatą bedziesz mogl dotknac to mięsko. Niegodziwe i obrzydliwe, w czasach modeli 3d mozesz zobaczyc cala anatomie w intenecie, jak chcesz wiecej szczegolow to sa rowniez zdjecia. Jak jestes lekarzem to masz anatomie na trupach.
popieram tę opinię 16 nie zgadzam się z tą opinią 11

Żadne 3D w internecie nie dorówna oryginałowi na żywo
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 4

Po co Ci ogladac

'Oryginal na zywo', jak jestes piekarzem mechanikiem informatykiem? Jezeli jestes lekarzem to to widziales natomiast jezeli jestes hydraulikiem to do czeo Ci ta wiedza i co z nia zrobisz?

Co ma do rzeczy kim jestem? Idę tam prywatnie, a nie służbowo. Są ludzie których interesuje otaczający świat i chcą wiedzieć jak wygląda i działa. Dzięki takim ludziom nie siedzimy dziś nadal w jaskiniach, bo nie słuchali jak ktoś taki jak ty mówił im - a co cię obchodzi co jest za tamtym wzgórzem albo za tamtą rzeką.
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 2

Niektorych ludzi w historii

Interesowalo rownież przeszczepianie ludzkich glow do ciał zwierzą i sprawdzanie jak dlugo takie hybrydy żyją. Czy uwazasz ze kazda 'ciekawość' jest wartościowa? Nazwales mnie -nie wprost - ciemnogrodem, stad te pytanie
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie jestem lekarzem, ale

byłam na takiej wystawie w 2014 z klasą. Była na biolchemie i uważam, że była to najlepsza wystawa na której byłam. Zobaczenie preparatów na żywo, albo organów w formalinie dla osoby, która się tym interesuje, a nie koniecznie musi być lekarzem jest wysoce edukacyjnym przeżyciem. Wole to niż oglądanie pato gwna w internece jak połowa młodzieży teraz

Akademia Medyczna

To są ci z Akademii M. ,o którycz pisała Eliza Orzeszkowa w "Medalionach" ?

Nie.

To ci z "Krzyżaków" Czesława Miłosza...
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

ohyda

coś skrajnie niemoralnego
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 7

To jest chore

Jak pokaże się plakat z rozebrana do rosolu panienką - to jest raban. Jak jw przestrzeni miejskiej pojawiaja sie plakaty, bilbordy z odartym ze skóry człowiekiem - to media nie reaguja. Mony,mony,mony....
popieram tę opinię 16 nie zgadzam się z tą opinią 5

Trzeba być patolem pokroju dr Mengele żeby iść to oglądać.

Kurczę. Żeby to bie były prawdziwe zwłoki

Ale wydrukowane ..
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1

Byłem ok. 10 lat temu

Wystawa budzi kontrowersje? Z pewnościa.
Dla mnie najbardziej kontrowersyjna jest jednak nie sama idea prezentowania ludzkich szczątków a sposób pozyskiwania "materiału". Ale... spójrzmy w lustro. Kupujemy chińską elektronike czy odzież, tym samym wspierając totalitarny chiński reżim. Zatem bez hipokryzji, plijzzz...
Czy wystawa ma walory edukacyjne - niewąpliwie. Jeśli nie traktuje się jej jako panopticum, można wpaść w zachwyt nad perfekcją Natury, bądź - jak kto woli - boskim dziełem.
Jednak mnie osobiście najbardziej "ruszyła" kolekcja słoików z płodami w róznych etapach rozwoju.
Co innego czytać czy oglądać zdjęcia - a co innego na własne oczy zobaczyć, że są to jednak mali ludzie a nie narośla na macicy, jak sobie i innym tłumaczą wyroby lempartopodobne.
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 3

Tak, od pierwszego dnia zapłodnienia jajo zamienia się w miniaturowego człowieczka.

byłem

piszesz o reżimie w chinach a jak nazwiesz wyłączenie amerykanskich zołnierzy spod polskich sądów
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

A gdzie szacunek dla ludzkiego ciała ?

A ciała abortowanych dzieci nikt jakoś nie chce oglądać - CZEMU ?
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 1

Ulgowy i normalny

140 zł zobaczyć można ale za 25-30 od osoby

Vouchery

Chcieliśmy zakupić voucher w prezencie dla emerytki gdzie cena biletu to ok 57 a vouchery są za 85zł. Słabe to jest
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

O krok za daleko

Sądzę, że to nie jest moralne. W naszej kulturze istnieje kult ciała osoby zmarłej - należy się zmarłemu szacunek i godny pogrzeb, a nie profanacja w postaci pseudo-wystawy promującej pseudo kult ciała.
Proponowane 'wydmuszki' to moim zdaniem profanacja - dziwię się, że państwo wyraża na to zgodę.
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 1

Wszystko to samo

Kłamstwo, że to jest coś nowego. To samo było poprzednim razem, a nawet wrażenie, że wtedy było więcej
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Recenzja Body Worlds

Mam 14 lat i taka wystawa mnie zaskoczyła (nie mówiąc o zachwyceniu matki), bardzo ciekawy był tzw. focus na ciałach które zostały wykorzystane w celach edukacyjnych i są prawdziwe.
Dużo było tekstu i filmików.
(Na początku wystawy był tekst o zgodach właścicieli na wykorzystanie ich ciał w celach naukowych)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Czy dla dzieci?

Dzień dobry, czy na wystawę można pójść z dziećmi 10-12lat? W szkole organizowane jest wyjście klasowe.
do góry