Widok

Ceny ofertowe mieszkań a ceny transakcyjne

Cześć wszystkim. Zamierzam kupić swoje 4 kąty. ( Rynek wtórny) To, że ceny ofertowe mieszkań są kosmiczne to chyba każdy wie ;) Ja chciałbym zapytać jak maja się ceny ofertowe to cen transakcyjnych. Ile można wynegocjować przy mieszkaniach , które sa wystawione za 300-400 tys ? Chodzi mi najbardziej o dzielnice Przymorze, Zaspa. Może ktoś kupował nie dawno i może podpowiedzieć?
Pozdrawiam :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

> Ile można wynegocjować przy mieszkaniach , które sa wystawione za 300-400 tys ?

Niewiele.
Sprawdzaj interesującą cię lokalizację i metraż co kilka dni. Jeśli ogłoszenie szybko znika, to jest to cena w miarę transakcyjna.
Jeśli się utrzymuje, to jest za wysoka, ale właściciel nie jest chętny do jej spuszczenia. Nie zależy mu na czasie i wychodzi z założenia, że prędzej czy później i tak zejdzie a jeśli go w końcu przypili, to ewentualnie wówczas wystawi z niższą ceną..
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ostatnio czytałem artykuł o rynku nieruchomości i sytuacji w różnych miastach na bankierze, podawali, że w Gdańsku na wtórnym różnice pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi dochodzą do 30%.
Tyle, że moim zdaniem nie oznacza to, że tyle wynegocjujesz. Po prostu musisz znaleź ofertę, która na starcie jest niższa od większości ogłoszeń. Jeśli chodzi o zaspę, przymorzu i mieszkania 2 pok ok 45m2 nowe budownictwo, to ceny transakcykne są w granichach 10k/m2, jeśli mieszkanie ma coś ekstra np nasłonecznienie, widok i ktoś kupuje dla siebie to cena może być wyższa , ale np te mieszkania powystawiane za 12k/m2 zupełnie się nie sprzedają bez względu co na to co w nich jest.
Jeśli chodzi o wielką płytę to się za bardzo nie znam, ale myślę, że ceny transakcykne mogą oscylować w granicach 7k/m2 ale ja za stare nie dałbym nawet tyle.

Oczywiście mowa o małych mieszkaniach bo takie 60m2 + to w praktyce nowe za 10k/m2 nie schodzą.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

A wiesz na jakiej podstawie wyciągnęli takie wnioski? Ano na takiej że skoro średnia cena ofertowa to 8500 a transakcyjna 6700 to znaczy że sprzedający opuszczali ceny o 30%, zaiste niesamowita logika.
Nie pomyśleli że jak były 3 mieszkania, po 7000, 8000 i 12 000zł/m2 (średnia cena ofertowa = 9 000zł) to mogły się sprzedać dwa pierwsze - za 7000 i za 8000zł, no może 5-10% mniej (średnia cena transakcyjna 7500zł)
W praktyce jest po prostu tak jak piszesz - sprzedają się tańsze, mniej przestrzelone mieszkania - wystarczy poobserwować rynek jakiś czas. Różnica przy konkretnym mieszkaniu między ceną oferowaną a ostateczną transakcyjną mieści się w przedziale 2-10%, sporadycznie więcej.
Nikt nie da ofertowej 30% wyższej bo nikt wtedy nawet o mieszkanie nie zapyta. Droższe mieszkania np za 10-12 tys zł/m2 "wiszą" nie zawsze dlatego że przestrzelone ceny a dlatego że na takie mieszkania jest mniej chętnych i/lub w mieszkanie jest wsadzony kosztowny remont który już nie każdemu przypasuje: sprzedający musi szukać, czasami długo, drugiego takiego który za specyficzny wystrój zapłaci. Inaczej mówiąc: mieszkanie i to do remontu sprzedasz szybko, jest bardziej płynne, mieszkanie droższe już trudniej - tak samo dom, czasami nie jest przestrzelony - po prostu dom to nieruchomość mniej płynna, trzeba więcej czasu by znaleźć kupca który też doceni (i zapłaci) za poszczególne elementy, lokalizację.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Wiosną mam zamiar kupić mieszkanie na dolnym trasie. Mam kilka nowych apartamentowców na Zaspie i Przymorzu na oku. Jeżeli oferowane mieszkanie mi się spodoba, to zamierzam wydać 12 tys zł za m2. Jeżeli dzisiaj w stanie deweloperskim mieszkanie kosztuje 10tys zł za m2, to odpowiednio wykończone, oczywiście w moim guście, prawdopodobnie będzie tyle warte. Zamierzam kupić gotowe mieszkanie, bo chcę oszczędzić czas i kłopoty związane z robotami wykończeniowymi. Wiem, że właściciel, który włożył w wykończenie mieszkania stosunkowo dużo kasy, nie będzie nikomu robił prezentów. Ja również nie zamierzam nikogo oszukiwać i uważam, że cena 12 tys. za m2 w upatrzonych przeze mnie budynkach, będzie uczciwa.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Sprzedajesz wykończone mieszkanie na dolnym tarasie?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Tak jak napisałem, zamierzam kupić.
Zapewne będą negocjacje ze sprzedającym, ale jestem przygotowany na dosyć duży wydatek i jestem gotów zapłacić taką cenę. Nie zamierzam tracić kolejnych lat w oczekiwaniu na spadki cen. Życie jest krótkie, a ja chcę zdążyć pomieszkać w jednej z wymienionych dzielnic Gdańska :)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Znalezienie mieszkania bez śladów użytkowania (czyli max 2-3 letnie) , które ktoś kupił i wykańczał porządnie i dla siebie w racjonalnej cenie porównałbym do znalezienia 2-3 letniego auta z małym przebiegiem, czyli w praktyce prawie niemożliwe. Po prostu takich mieszkań nikt nie sprzedaje. Te świeże, które są w ofertach to zakupione inwestycyjnie, a takie rzadko spełniają kryteria osób szukających dla siebie i jest w nich doliczony niemały zysk właściciela, prowizja pośrenika, podatek od zysku. Do opłacenia jeszcze PCC.
Kolejna sprawa, co prawda zupełnie subiektywna, ale mając budżet na 2 pokoje z garażem rzędu 600 tys nawet teraz na górce cenowej można kupić bardziej prestiżowe lokalizacje niż zaspa czy przymorze.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

"Bardziej prestiżowe" nie jest równoważne z "bardziej przyjazne do mieszkania" . Bliżej morza, (Jelitkowo), to dalej od infrastruktury miejskiej, Blisko starego miasta, to duży ruch turystyczny. Zaspa i Przymorze są to lokalizacje łączące w sobie dużo pozytywnych cech, które nie mają inne dzielnice.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Dom i mieszkanie

Meble kuchenne z salonu czy od stolarza? (132 odpowiedzi)

Witam, Jakieś 4 lata temu urządzałem pierwszą w życiu kuchnię w moim własnym, nowym mieszkaniu....

rośliny do ogrodu, gdzie kupić? (28 odpowiedzi)

Witam, szukam porządnego punktu ogrodniczego w okolicach Gdanska, gdzie moglabym zakupic rosliny...

nnt. mieszkanie na parterze (71 odpowiedzi)

Zastanawiam się nad kupnem mieszkania na parterze właśnie i proszę Was kobitki byście napisały...

do góry