Widok

Co jest sztuką?

Byłam wczoraj na ciekawej imprezie, która skończyła się jeszcze ciekawszą dyskisją. Nie zgadzaliśmy się w tym, że jedni z nas uważali za sztukę na przykład wystawy typu obieranie ziemniaków po srodku muzeum, a inni nie. Zaczęliśmy więc zastanawiać się nad definicją sztuki. Każdy powiedział swoje zdanie i raczej nikt nikogo do swojego nie przekonał. Moja zdanie jest takie, ze sztuką jest cos nowatorskiego w swoich czasach, ale jednoczesnie tak genialnego, że nikt nie potrafi tego naśladować. I dla tego długa kreska na scianie jako jedyny element wystawy nie bedzie dla mnie sztuką. Cos nowatorskiego, ale każdy może to zrobić i nie potrzebny jest tu żaden talent.

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Nie każdy potrafi zrobic ładną kreskę.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Uwierz mi ze nie kazdy..kiedys chcialam isc na architekture...i sa takie cwiczenia z robienia zwyklej kreski....wazne zeby byla prosciutkai polaczyla 2 pkt.....no i zrezygnowalam z tego kierunku po jakims czasie meczenia sie nad kreskami=P

ola
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Gwisia,ja bym tam za coś nowatorskiego nie uważała obierania ziemniaków na środku muzeum.To jakaś bzdura!!!Robienie z niczego czegoś.Co w tym takiego nadzwyczajnego???

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
A to ze np obrazy chinskie....zwykla kropka na tle....niektorzy uwazaja to za wspaniala sztuke..ale tutaj taka sztuke doceni sie tylko gdy zobaczy sie nazwisko artysty...

ola
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Moim zdaniem.
Sztuką jest takie dzieło, które ma z założenia dostarczyć wrażeń estetycznych. Ma poruszyć i wywołać emocje. Kiedyś tylko pozytywne emocje, a teraz różnego rodzaju.
Według mnie najważniejsze jest w sztuce JAK jest coś przedstawione i co wyzwala w człowieku, a nie co jest przedmiotem. Chłop na polu nie jest dziełem sztuki, a w wykonaniu Chełmońskiego mnie wzrusza. Obieranie ziemniaków w moim wykonaniu nie jest sztuką (chociaż obieram bardzo szybko), ale nie zarzekam się, że ktoś z tej czynności artyzmu nie wydobędzie. Kreatywność ludzka nie zna granic :)
lubię cyfry i litery
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
sztuką jest to co nazwiesz sztuką. dla kazdego co innego. dzisiaj nie ma na to stalej definicji.

Zimowe zumky yeah
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Jakiś czas temu w jakimś tam muzeum w europie ekipa sprzątająca wyrzuciła takie "DZIEŁO SZTUKI" bo składało sie z kilku papierków- tłumacząc sie ze niewiedzieli ze to sztuka
Poprostu buhahaha
MOże jestem prostym człowiekiem ale obraz ma być taki na którym coś widze a nie czarny kwadrat na białlym tle albo na odwrót


Tekst jest własnoscią jego twórcy.
Tekst został zamieszczony jedynie w celach edukacyjnych.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Heh, ja tez jestem prosta. Postanowilam wiec kiedys sie odchamic (a co) i poszlam na wystawe Picassa. Nie bylo tam slynnych obrazowa, ale szkice. Ludzie dookola zachwyceni (albo dobrze udawali) a ja...hmmm;). Te "dziela sztuki" przewaznie skladaly sie z kropki + kreski + ewentualnie jakiejsc czarnej plamy..:/// tak, zdecydowanie jestem prosta i nieczula na sztuke:)))
A caly problem chyba polega na tym, ze danemu dzielu ludzie przypisuja "wielkosc" ze wgledu na slawe jego wykonawcy, nie wazne ze to badziewie jakich malo:P
Dla mnie sztuką bedzie cos, co mnie poruszy, wywola odpowiednie emocje. Nawet gdyby to byla szklana butelka pomalowana farbą do szkla.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Zeby sztuke podziwiac trzeba ja znac i chociaz miec mierne pojecie na temat historii sztuki. Bo wiadomo picasso- ekspresjonizm- czyli chodzi glownie o grube kreski i plamokropy emocjonalnie naniesione na kartke/plotno czy co tam. A jesli sie nei ma o tym pojecia to lepiej sie nie wypowiadac. Ja mam jeszcze minimalne pojecie ktore na szczecie nadrabiam i nadrabiac bede.
poza tym dzisiaj sztuka jest tez performance itp.- sa rozne jej pojecia i bytnosci w czasie w sensie "trwania".
A jesliktos nie uwaza czarnego kwadratu na bialym tle za sztuke to niech lepiej poczyta o zalozeniach i historii kubizmu- moze wtedymu sie rozjasni czemu akurat w tamtym czasie i dlaczego takie nie inne dziela powstawaly. Bo tu historia i to co sie dzieje w swiecie w owym czasie-laczy sie ze sztuka bo sztuka jest czyms co w jakis sposob oddzialowuje na zdarzenia swiata. Tyle.
A jesli ktos mysli ze "sztuka"w tym momencie jest szitowy pejzazyk ktory mozna nawet zobaczyc jako "dzielo dla turystow" na dlugiej czy pod zurawiem no to sorry. ale w tym momencie ta osoba sie osmiesza.bo jest widocznie z innej bajki.

Zimowe zumky yeah
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
wiesz, dziekuje Ci za krotkie podsumowanie mojego pojecia o sztuce. Tak sie sklada ze wiem czym jest kubizm. Do mnie on nie przemawia, i moge to wlasnie stwierdzic z calą odpowiedzialnoscia majac jakies wlasnie pojecie o nim. Inaczej bym nie przedstawiala swojego zdania. Znac kierunki w malarswie, wiedziec w jakim czasie i okolicznosciach powstawaly to jedno-podziwiac-drugie. Odbior sztuki jest chyba najbardziej indywiadualna i subiektywna sprawa. I nie ma co o tym dyskutowac, bo rozne są gusta. Tak samo czytamy rozne ksiazki, i nie mam zamiaru wmawiac komus ze czyta badziewie tylko dlatego ze ja wole co innego. chore. ani tez nie powiem mu 'ZE SIE OSMIESZA'....................
....................................................................................................................
ps-forum chyba jest po to zeby sie wypowiadac. Nawet jesli uwazasz ze ktos jest zbyt ograniczony zeby zabierac glos. Jakos bedziesz musiala to przebolec:] powodzenia
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Tak sie składa, ze znam troszke historię sztuki, nie jestem laikiem i nie uważam pejzażyków za sztukę. Ale i tak czarnego kwadrata nie rozumiem i nie będę się nim zachwycać. I smieszy mnie gdy ludzie zachwycają się byle czym, wmawiając sobie jakieś symbole tylko dlatego, że znają nazwisko artysty. ale to jest tylko moje zdanie, nie musisz się zgadzać. Z tym, że tak się składa, że znam podstawowe założenia kubizmu i innych kierunków sztuki podobnie jak i performance.
zimzum napisał(a):

> Zeby sztuke podziwiac trzeba ja znac i chociaz miec mierne
> pojecie na temat historii sztuki. Bo wiadomo picasso- ekspresjonizm- czyli chodzi glownie o grube kreski i
> plamokropy emocjonalnie naniesione na kartke/plotno czy co tam.
> A jesli sie nei ma o tym pojecia to lepiej sie nie wypowiadac.
> Ja mam jeszcze minimalne pojecie ktore na szczecie nadrabiam i
> nadrabiac bede.
> poza tym dzisiaj sztuka jest tez performance itp.- sa rozne jej
> pojecia i bytnosci w czasie w sensie "trwania".
> A jesliktos nie uwaza czarnego kwadratu na bialym tle za sztuke
> to niech lepiej poczyta o zalozeniach i historii kubizmu- moze
> wtedymu sie rozjasni czemu akurat w tamtym czasie i dlaczego
> takie nie inne dziela powstawaly. Bo tu historia i to co sie
> dzieje w swiecie w owym czasie-laczy sie ze sztuka
> bo sztuka jest czyms co w jakis sposob oddzialowuje na
> zdarzenia swiata. Tyle.
> A jesli ktos mysli ze "sztuka"w tym momencie jest szitowy
> pejzazyk ktory mozna nawet zobaczyc jako "dzielo dla turystow"
> na dlugiej czy pod zurawiem no to sorry. ale w tym momencie ta
> osoba sie osmiesza.bo jest widocznie z innej bajki.
>
>

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
wiesz kiedys czytałam o takim amerykańskim eksperymencie,
dano małpom farby, sztalugi, pokazano jak się trzyma pędzel
no i one coś tam namalowały.
Następnie małpie malarstwo wymieszano z obrazami (czytaj: bohomazami) znanych nowoczesnych malarzy i poproszono ekspertów o interpretację i ocenę, no ijaki był tego efekt, pewnie się domyślacie:
małpy okazały się najbardziej utalentowane wizjonerskie.
pozdrawiam
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Buehehehe heheh
gajka napisał(a):

> wiesz kiedys czytałam o takim amerykańskim eksperymencie,
> dano małpom farby, sztalugi, pokazano jak się trzyma pędzel
> no i one coś tam namalowały.
> Następnie małpie malarstwo wymieszano z obrazami (czytaj:
> bohomazami) znanych nowoczesnych malarzy i poproszono ekspertów
> o interpretację i ocenę, no ijaki był tego efekt, pewnie się
> domyślacie:
> małpy okazały się najbardziej utalentowane wizjonerskie.
> pozdrawiam
Gajkia czy ty czasem nie studiowałaś na ug na oceanografii?

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
dla mnie sztuka jest to co mi sie podoba, to co wywze na mnmie jakies wrazenie i kiedy powiem o autorze, ze ma talent.

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
mam na mysli pozytywne wrazenie.

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Odkąd Duchamp wystawił swoją "Fontannę" zatarła się granica pomiędzy sztuką a zwyczajnymi przedmiotami. Teraz sztuką jest to, co uznajemy za sztukę. Niestety sztuka współczesna coraz bardziej oddala sie od zwykłych odbiorców, staje się niezrozumiała. Jednocześnie każdy może być artystą. Taki konceptualizm np. polega tylko na pomyśle; nie trzeba tworzyc dzieła, wystarczy tylko coś wymyślić. Czy to trochę nie pójście na łatwiznę?...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

To nie jest pójście na łatwiznę. A koncept znany był w sztuce setki lat temu. Z tym, że faktycznie teraz przybiera inne formy wyrazu - ale nie może byc inaczej - czasy sie zmieniły, zmieniła się sztuka.
Prawdziwi artyści i tak zapiszą się na kartach historii, a o drobnych skandalistach słuch zaginie.(Papież przygnieciony kamlotem, co to ma byc?:P)

Pozdrawiam.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Czy według Was dzieła sztuki, rzezby, obrazy mogą być dobrym pomysłem na prezent dla kogoś bliskiego? Jestem osobą, które uwielbia sztukę współczesną, dlatego regularnie odwiedzam moją ulubioną galerię sztuki - https://galeriam.com/ .
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Myślę, że to pozycjonowanie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Towarzyskie

a gdzie jedziecie na wakacje? (32 odpowiedzi)

no cóż ,pogoda za oknem fatalna,marzy nam się południe Europy ,ale powiedzcie gdzie jedziecie na...

Facet z Albani (39 odpowiedzi)

Od niedawna spotykam się z Albańczykiem. Wydaje sie na bardzo rodzinnego, ciepłego i szczerego...

Feromony na pierwszej randce (44 odpowiedzi)

Poznałem jakiś czas temu sympatyczną dziewczyne, na której bardzo mi zalezy oraz umówiliśmy się...

do góry