Co warto wiedzieć o dezynfekcji wykonywanej metodą ozonowania?
Ozonowanie, jako nowoczesna i skuteczna metoda dezynfekcji.
Ozon większości z nas kojarzy się przede wszystkim z dziurą ozonową lub z efektem rześkiego powietrza po burzy, o...
rozwiń
Ozonowanie, jako nowoczesna i skuteczna metoda dezynfekcji.
Ozon większości z nas kojarzy się przede wszystkim z dziurą ozonową lub z efektem rześkiego powietrza po burzy, o charakterystycznym zapachu. Niemniej jednak warto wiedzieć, że jest on stosowany także do przeprowadzania dezynfekcji różnego rodzaju pomieszczeń użytkowych, domów, biur itp. Jest przy tym jednym z najsilniejszych oraz najskuteczniejszych środków odkażających, działający efektywniej niż konwencjonalne środki dezynfekcyjne.
Czym jest ozon
Ozon to gaz, nazywany niekiedy „aktywnym tlenem”. W naturze powstaje on pod wpływem promieniowania UV (reakcja fotochemiczna) oraz wyładowań elektrycznych w trakcie burz (reakcja bioelektryczna). Istnieją dwa sposoby sztucznego wytwarzania ozonu:
•za pomocą promieni ultrafioletowych,
•przy użyciu wyładowań koronowych, które wytwarzają ozon przez przyłożenie wysokiego napięcia do metalowej siatki umieszczonej pomiędzy dwoma dielektrykami.
Oba te procesy, poprzez dodanie energii do cząsteczek tlenu, rozszczepiają je na pojedyncze atomy tlenu (O), które łączą się z innymi cząsteczkami tlenu (O2) wytwarzając ozon (O3). Warto jednak pamiętać, że ozon w stosunkowo szybko ponownie przekształca się w tlen,
a co za tym idzie nie może być przechowywany i dostarczany w jakimś zbiorniku lub butli. Niemniej jednak ozon może być wytworzony na miejscu odkażania i służy do tego specjalne urządzenie, tzw. generator ozonu. Powstały w ten sposób gaz jest tak samo skuteczny jak występujący naturalnie, pod warunkiem dokładnej kontroli jego stężenia.
Samo działanie ozonu polega przede wszystkim na gwałtownym utlenianiu. Napotykając na różne zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu ozon wchodzi z nimi w reakcję chemiczną, powodując ich utlenienie, rozkłada je na mniej złożone i zwykle mniej szkodliwe cząsteczki. Pozostały ozon samoczynnie rozpada się z powrotem do tlenu, co sprawia, że jest on bardzo przyjazny środowisku.
zobacz wątek