Widok

Dzwony w Kościele na Olsztyńskiej Parafia Św Alberta

Pytanie do mieszkańców tej okolicy- co sądzicie o tym,że dzwony dzwonią co 3 h? Czy Was to denerwuje? Być może wcale nie przeszkadza? Czy nie sądzicie, że nie każdy w tej okolicy jest Katolikiem i może mu to po prostu przeszkadzać?
Od razu uprzedzę ataki zwolenników - proszę nie atakować tylko napisać obiektywnie
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 3
Ja jestem katoliczka i tez mi to przeszkadza, mieszkam na osiedlu "Trzy Żagle" czyli b. blisko kościoła mam pobudkę co niedziela o 7.30. Chetnie podpisałabym sie pod jakims pismem do Proboszcza o zaniechanie dzwonienia w godzinach porannych i wieczornych, melodyjka w ciagu dnia mi nie przeszkadza, nie widze tez problemu aby w niedziele, czy święto o godz. 12 zabiły dzwony.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 1
No wlaśnie ja też jestem katoliczką,ale mieszkam w niebieskim bloku nr 50 przy samym kościele i szczerze mówiąć już mam dość tego dzwonienia. Przecież to nie jest normalne,że w niedizle dzownią od rana co 3h. W niedziele to wiekszość ludzi odpoczywa po tygodniu pracy a tu te dzowny... Przecież nie ma szans aby się nie obudzić.
Czy da sie coś z tym zrobić?
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1
pisanie do proboszcza nic nie da. zawsze tak dzwonily i beda dzwonic. juz bylo wiele pusm do nich i nic. jak trzeba to da sie przyzwyczaic. ja przywyklam
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
Dokładnie. Melodyjki są cichsze od dzwonów które były poprzednio.
Ale szczerze mówiąc to się dziwię ,bo na Zaspie-Młyńcu
można było to załatwić.
Nowe ufundowane przez parafian dzwony ,podzwoniły 2 tygodnie.
Od ok 4 lat nie ma żadnych i jest super.
BAJKOWO ,przebrania, zabawa i rozrywka dla dzieci i dorosłych.
Pilotów 3 ,Gdańsk-Zaspa , www.jolka-fasolka.pl
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
Moim zdaniem po prostu trzeba coś z tym zrobić, nie wierze ,że sie nie da . Trzeba dopytać ile podpisów nalezy zebrac , przecież to jest dziwne,że oni dzwonią kiedy chca a jak my zapuścimy muzykę po 22 to Policja od razu przyjedzie. Chociaż nie dzwonia podczas ciszy nocnej to zakłocają spokój normalnych ludzi.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1
I ja jestem za ich "uciszeniem" :) Niestety nie bardzo mam czas by osobiście się tym zająć,ale jesli ktoś będzie zbierał jakieś podpisy lub tp.to z ORGOMNĄ(!) chęcią się na listę wpiszę!!!Mieszkam co prawa po drugiej stronie(za ulicą blok za boiskiem)ale wkurzają mnie te dzwony niemiłosiernie!Szczerze współczuję mieszkańcom tego niebieskiego bloku zaraz przy kościele-im to chyba w czasie dzwonienia szkło drży na stołach :/
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1
Może wystarczy jak dźwięk zostanie przyciszony, to niech wtedy sobie dzwonią ale nie z taką siłą. Ja mogę pismo przygotować, natomiast potrzeba chętnego do zbierania podpisów :-) Jeśli mam napisać pismo poprosze o podanie konkretnych argumentów typu właśnie drżenie szkła na stole ;-)
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0
Wg przepisow prawa :
Art. 114. KC Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Do immisji należą m.in. dymy, pary, gazy, hałas etc. Wytwarzanie hałasu należy do tzw. immisji pośrednich. Naruszenie art. 144 k.c. rodzi dla właściciela gruntu sąsiedniego roszczenie negatoryjne o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i zaniechanie naruszeń - art. 222 § 2 kodeksu cywilnego.

Natomiast odszkodowania za szkodę wyrządzoną immisjami dochodzić można tylko na zasadach ogólnych zawartych w przepisach o czynach niedozwolonych art. 415 i następne kodeksu cywilnego. W grę może wchodzić zadośćuczynienie za naruszenie dobra osobistego, jakim jest np. prawo do wypoczynku.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
na odszkodowanie to bym nie liczyła-ile kościół musiałby wydać,a przecież księża "BIEDNI" są ;))) wystarczy mi jak dzwony ucichną.
Szczerze mówiąc dziwię się mieszkańcom tych bloków bezpośrednio sąsiadujących,że od tylu lat jak stoi ten kościół i dzwony walą,że nie postawili się.A może się poddali bo jakiś nieudanych próbach?
ps.droga imienniczko-podoba mi się Twoje "prawnicze"podejście do sprawy-konkretne! Super :) jestes prawnikiem?(jeśli wolno wiedzieć oczywiście!) :D
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1
Dziękuję za uznanie. Prawnikiem z zawodu nie jestem, ale współpracuję z prawnikami :-) martwi mnie, że od piatku, kiedy zamieściłam ten wpis, tylko jedna osoba to skomentowała, a sprawa uważam jest wazna i trzeba walczyć o swoje prawo do spokoju i odpoczynku :-( mam jeszcze taki pomysł, że napisze to pismo w sposob delikatny i taktowny z prosba nie groźbą ale przytaczając jednoczesnie własciwe przepisy prawne i ten tekst przekopiuje na forum, a następnie kazdy, kto sie z tym zgadza mógłby to wydrukować, podpisać, włożyć do koperty i wyslać do proboszcza. Pytanie na forum, czy oprócz mnie ktos jeszcze wysle ten list? Czy moja praca ma sens?
Uważam, że pisanie na forum o problemach ma moim zdaniem sens jesli podejmuje się próby ich rozwiązania, bo narzekanie niestety ich nie rozwiąże.....
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1
Małgorzata

masz bardzo dobry pomysł, myślę,że warto tą sprawą w końcu się zająć.
Proponuje też nagłośnić tą sprawę w mediach, bo w końcu to "normalne" nie jest. Być może faktycznie trzeba iść na poczatek do Proboszcza i porozmawiać. Chociaż sądzę,że nie my pierwsi poruszamy ten temat.
Ja jestem gotowa się w to zaangazować.
nie bez powodu założyłam ten wątek
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
hahaha :)
ludzie nie macie większych problemów ??
nakręcacie się jak te babcie co siedzą pod blokiem na ławce i obgadują wszystkich po kolei
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 8
To jest problem wcale nie mały, pomieszkaj przy tym kosciele to wtedy zobaczymy jak fajnie Ci sie bedzie mieszkało i spało, jak Ciebie huk dzwonów w niedziele o 7.30 postawi na równe nogi ignorancie.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 0
dokładnie, a ostatnimi czasy dzwonią jakoś wiecej i już mnie to zirytowało na maksa
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Zatem pytam raz jeszcze, kto jest zdecydowany na wysłanie pisma do proboszcza? I czy mam je przygotowywać?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ja jestem zdecydowana. Proszę o przygotowanie.Uważam ,że czas zakończyć tą "samowolkę"
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
mieszkam przy tym kościele, i jakoś te dzwony mi nie przeszkadzają.
bardziej przeszkadza mi chołota która wydziera sie w nocy, no ale im nikt nie zwróci uwagi ;]
bo po co...
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 3
W dniu dzisiejszym przesłalam mail do parafii o treści:
"Ks. Grzegorzu

Pisze do księdza w nietypowej i dość delikatnej sprawie. Jestem katoliczka i osobą wierzacą, podobnie jak wierni mieszkajacy w poblizu Kościoła pw. Św. Brata Alberta i chciałam naświetlić problem, który być może Księdzu jest już znany. Mieszkam na osiedlu od niedawna i jestem z tego bardzo zadowolona, a jedyna rzecz, (która utrudnia zycie mnie i moim sąsiadom i w imieniu ich i swoim chciałm zwrócić się z ogromną prosba) a która dotyczy bijących dzwonów kościelnych , które biją zbyt często, ze zbyt duzym natężeniem dźwieku, który odbijając się od pobliskich blokow nabiera jeszcze większej mocy, co powoduje obniżenie komfortu życia mieszkańców pobliskich bloków, w tym równiez mojego. Nie chodzi o to, aby dzwony nie biły wcale, ale o to, aby nie biły tak głośno i często, szczególnie w niedzielę (co 1,5 godz.), poczynajac juz o 7.30 rano. Prosze Księdza, prosze miec na wzgledzie fakt, że w obecnych czasach pracujemy cięzko i długo, a także w nocy i w wekendy i czasem niedziela jest jedynym dniem, kiedy można wypocząć i pospac trochę dlużej, co przeciez nie odbija sie na uczestnictwie w Mszy Św., ani tez nie powoduje odejścia od wiary. Gdyby Ksiądz zgodził się na to, aby dzwony biły ciszej, a w niedzielę rozpoczynały od godz 9.00, zrobiłby Ksiądz duża przysługę swoim wiernym i wykazał poszanowanie dla ich potrzeby wypoczynku i co za tym idzie dobrego samopoczucia.

Pozdrawiam
Małgorzata Czyżewska w imieniu swoim i sąsiadów z okolicznych bloków."

Zobaczymy, jaki bedzie odzew.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 1
~Małgorzata

świetna robota!
Czekamy na reakcję
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
zainwestować w stopery w uszy i po problemie ;]
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 4
Ignorantom na tym forum dziękujemy.

Oto odpowiedź od Ks. Grzegorza:
"Szczęść Boże Pani Małgorzato
Z uwagą przeczytalm Pani meila. Oczywiście nie jest naszym (Wspólnoty Parafialnej) celem utrudnianie komukolwiek życia, odpoczynku, codziennego funkcjonowania. Do tej pory nie spotykałem się z podobnymi uwagami poza jednym wyjątkiem (wulgarnym w swojej treści telefonem) na który nie zareagowałem. Nie był to poziom, na którym można dialogować. Chętnie pochylę się nad uwagami i przedstawię je na spotkaniu Rady Parafialnej. Malutki problem polega na tym, iż nasze osiedle zamieszkują w większości ludzie starsi (20 ślubów w ciągu roku i 120 pogrzebów). Dla nich dzwony to swoisty rytm życia. Zrezygnowaliśmy już z używania dzwonów o 6.00 rano w dni powszednie. Wielu parafian nie było zachwyconych z tego powodu. Są to tego typu dylematy.
Podsumowując - na pewno temat podejmę i zorientuję się czy można dzwony nieco przyciszyć (szczerze mówiąc nie mam takiej wiedzy).
Z uszanowanie i życzliwością Ks. Grzegorz "
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0
No bardzo ładnie ks Grzegorz odpisał ale raczej nic to do sprawy nie wniesie. Prawda jest taka,że jak sam ksiądz wspomniał jest 120 pogrzebów rocznie co również świadczy o tym,że liczba osób starszym szybko maleje. Więc dlaczego my młodzi ludzie, mieszkancy tej dzielnicy musimy tego słuchać? w mojej ocenie jest to brak szacunku dla drugiego człowieka, jego spokoju, nie wspomnę o tym,że nie wszyscy są katolikami. Czy gdybym ja o tych wlasnie godzinach pusciła muze na cały regulator to inni by mieli coś przeciwko? Mieszkam na 4 piętrze , wystawie głosniki na balkon i heja, bo niby czemu nie?
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1
Dzięki CI o dobra kobieto - od dwóch lat nie mogę wytrzymać, a od początku czerwca mam wrażenia że biją jeszcze głośniej!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
wiecie, napisałam dzisiaj do parafii - przez stronę internetową. napisali mi dokładnie to co Małgorzacie - a to już kłamstwo (nikt nie zgłaszał poza jednym wulgarnym tel.)... :(
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Mysle ,że to niewiele nam da, moze to trzeba w mediach nagłośnić,że zakłucają ludziom spokój? Przeciez oni raczej grają coraz czesciej i glosniej.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Myślę że Ks. Grzegorz opracował sobie formułkę i ja przesyła każdemu, kto napisze do niego w tej sprawie. Jeśli jednak ma to na celu poinformowanie, że sprawa się zajmie to ok. Jeśli jednak tak się nie stanie i to zignoruje za jakiś czas wyślemy pismo zbiorowe, jest inicjatywa mieszkańców Trzech Żagli na Olsztyńskiej 3(na osiedlowym forum), jeśli to nie pomoże to pozostaje pozew zbiorowy. Nie pozwólmy się ignorować, połączny siły, mamy prawo do spokoju i wypoczynku we własnym domu!!
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Mam to samo zdanie, trzeba sie ty zajac.
Proponuje poczekac do konca czerwca i wtedy juz dzialac na dobre, bo nie ma juz na co czekac.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Czy mamy na forum prawnika?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
O rany... Starsi ludzie niech sobie zegarki pokupuja i ustawia budziki co 3 godziny!
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
haha ja mieszkam na Obr. Wybrzeża blisko MC Donald's i też co wieczór słyszę te dzwony, a jaka odległość :) Moja koleżanka mieszkała w tym niebieskim bloku, tuż przy kościele i jak u niej byłam, to myślałam, że zwariuję. W życiu nie chciałabym tam mieszkać :/ Współczuję Wam :/
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
mnie również dzwonienie wyprowadza z równowagi, więc przyłączam się do grona zainteresowanych rozwiązaniem problemu i czekam na instrukcje ;)
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
I co z tym wszystkim dalej robimy? Mam nadzieje,że nie odpuścimy, bo chyba warto powalczyć o święty spokój.
Kończy się czerwiec,więc warto zacząć coś robic.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Witam, od jakiegoś czasu jestem zainteresowany kupnem mieszkania w czwartym żaglu. Mam do Państwa pytanie czy problem dzwonów jest wciąż aktualny czy jednak udało się coś wskórać w tej sprawie?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
ja mieszkam w bloku nr 54 i osobiście nie słyszę dzwonów a jeśli nawet to nie przeszkadzają mi one :)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3
Problem nie został rozwiązany.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
Nawet w dni powszednie o 6 rano dzwonią. Ja mieszkam na Piastowskiej i nie muszę nastawiać budzika bo punkt 6 rano dzwony biją.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 0
to jest nie do zniesienia. od dwóch tygodni, mam wrażenie, znowu jest głośniej (z okazji nowych melodyjek). czy są tu w ogóle osoby, które będą chciały coś działać w tym kierunku?
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1
Ja mam ten sam problem z okrąglakiem. Mieszkam w wiezowcu kolo kosciola na ostatnim pietrze i te dzwony sa ju nie do wytrzymania ,polbiedy w tygodniu bo i tak musze wstać, gorzej jest w dni wolne. Dzwonilam pare razy na plebanie to mam wrazenie ze te dzwony bija glosniej i dluzej,
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1
Też mi się wydaje że głośniej,niedawno szedłem i się dziwiłem,jak można to wytrzymać w bloku na przeciwko.Tylko że oni chyba mają to gdzieś,bo temat był już poruszany z w parafii.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
A ja z Jagiellońską! Mieszkam w falowcu (kl.F - centralnie naprzeciwko kościoła p.w.Św.Józefa) i mamy, jestem pewna, że gorzej niż piszący tu o innych parafiach. Tak się składa,że falowiec od strony ulicy (a więc kościoła) ma małe pokoje, które są pokojami dziecięcymi albo sypialniami i tu dopiero można szału dostać! Dzwony na maksa o godz. 6:00 przez prawie 10 min bez względu na dzień tygodnia i co godzinę!!! Bez względu na mieszkańców, bez względu na protesty i prośby! Z proboszczem nie mediacji! Na "odważnych" dawał upust od ołtarza na mszach wyklinając ich brak wiary! Może więc całe Przymorze, które jest hojnie obdarzone parafiami, powinno zorganizować pospolite ruszenie w obronie swoich praw? Szkoda, że dopiero teraz znalazłam tą stronę, bo Walne Zebranie Członków Sp-ni "Przymorze" odbywa się co roku w czerwcu i można wywrzeć nacisk na parafie poprzez swoje Sp-nie Mieszkan. i Wspólnoty Mieszkańców. W masie siła...
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1
co to teraz ma być??! o 17:20 bębnienie, 17:29 kolejne bębienie, a o 18:00 znowu! te sztuczne melodyjki są nie do zniesienia, głowa mi pęka!

a jeżeli księżulki nie reagują to właśnie się przejawia chrześcijańska dobroć. w d*pie mają to, że ludzie po pracy wracają i głowa im pęka.

temat idealny do telewizji. skoro to przekracza dopuszczalne decybele, w takim razie można byłoby ich pozwać.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 2
Słychać głośniej, bo liście z drzew spadają i niesie się dalej i donośniej dobra nowina :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
10 lat minęło a problem wciąż ten sam... Czy naprawdę nie można nic z tym zrobić? Zdarza się że dzwony dzwonią o 12, 15, 17, 20, 21 oraz w innych godzinach okazjonalnie. To jest zaśmiecanie przestrzeni publicznej.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

mieszkam tuż obok, znacznie bliżej niż 3 Żagle (blok przy samym kościele i to raczej na skraju), dzwony mi totalnie nie przeszkadzają, a po regulacji okien w ogóle ich nie słyszę (przy zamkniętych oknach), Przed zakupem mieszkania pytałam sąsiadów o opinię i mieli podobne zdanie... dużo bardziej słyszę przejeżdżające samochody .... Jak melodia dzwonów może być zaśmiecaniem?!? Zazdroszczę Wam problemów...
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Nie słyszę dzwonów, czasami o 6 i bardzo lubię ten dźwięk. Ale ja wstaję 5.30 i szykuję się do pracy. W niedzielę też wstaję rano.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Przymorze

Nowa Lęborska - opinie i oceny (27 odpowiedzi)

Inwestycja powstaje w lokalizacji zapewniającej dostęp do infrastruktury centralnej, rozbudowanej...

Szukam Xero na Przymorzu (4 odpowiedzi)

Witam gdzie znajdę Xero na Gdańsk Przymorze?

Kto ma problem z sasiadami??? (293 odpowiedzi)

Dzień Dobry :) Zacznę od tego, że mieszkam w bloku 4 piętrowym i obok mnie mieszka stary dziad z...

do góry