Widok

Gdański pastor o filmie "Tylko nie mów nikomu"

Obejrzałem film red. Tomasza Sekielskiego. Oto kilka refleksji:

1. Mocny obraz ukazujący poranionych, skrzywdzonych ludzi, za którymi nikt się nie ujął; nikt nie prosił o wybaczenie; nikt stanął w obronie. Dramat potęguje fakt, że skrzywdzenia doświadczyli od tych, którzy powinni być pasterzami, zaś okazali się być krwiożerczymi, wyrafinowanymi wilkami.

I jest to jeden z dwóch głównych wątków przebijających z filmu: samotność ofiar, które szukają sprawiedliwości, reakcji tych, którzy powinni zareagować: Kościoła Katolickiego.

2. Drugi wątek to nie tyle przestępstwa poszczególnych drapieżników seksualnych. Owszem, pedofile znajdą się w wielu innych grupach mających do czynienia z dziećmi: wśród nauczycieli, terapeutów, komendantów, wychowawców... W filmie najbardziej zatrważające były wypowiedzi przedstawicieli Episkopatu Polski, ale również reakcje przedstawicieli Kościoła, z których wyłania się obraz szczelnej, niedostępnej pancernej Twierdzy, z tablicą: nieupoważnionym Wstęp wzbroniony.

I to jest najbardziej dramatyczne. Kościół, którego Pan Jezus posłał na świat z poselstwem: Idźcie, w filmie ukazany jest jako organizacja chroniąca przestępców z poselstwem: Nie przychodźcie. Dla was jest Msza, zaś to, co dzieje się na plebanii, pozostaje na plebanii.

Kościół, który został posłany na świat z poselstwem: W imię jego ma być głoszone wszystkim narodom upamiętanie dla odpuszczenia grzechów. (Łk 24:47) okazuje się być kompletnie impotentny jeśli chodzi o wyznanie win swoich przedstawicieli. Lecz nie tylko impotentny. Jest również wyrafinowany w ich celowym ukrywaniu, przenoszeniu przestępców do innej parafii itd. Na pytanie dziennikarza: Ile przypadków przestępstw pedofiliskich zostało zgłoszonych do organów ścigania przez diecezje? - pada odpowiedź "Nie mamy takich danych". Czytaj: nic takiego nie miało miejsca.

3. Nie chcę dołączać do głosu tych, którzy krytykują Kościół bo teraz "tak wypada", bo w końcu można dokopać "czarnym" i osłabić wpływ Kościoła w walce z misyjnym lewactwem. Zależy mi na tym, by w Kościele Katolickim była głoszona czysta Ewangelia, by zostało przywrócone należne miejsce Pisma Świętego ponad Tradycją i Urzędem Nauczycielskim Kościoła. Zależy mi na bezpieczeństwie i zdrowym rozwoju duchowym dzieci w Kościele Katolickim, na nawróconych księżach, publicznym świadectwie Kościoła wobec świata: nie akceptujemy przestępstwa pedofilii wśród kapłanów. Świadectwie wyrażonym nie w słowach, lecz w transparentnym działaniu.

4. Jak w Boży sposób z grzechami pedofilii wśród duchownych powinien rozprawić się Kościół? Jakie przesłanie powinno wybrzmieć ze strony Episkopatu? Jak powinno wyglądać wyznanie winy w takiej sytuacji? Np. tak:

"Szanowni Państwo, drodzy Bracia i Siostry,

Jesteśmy wdzięczni za ujawnianie przypadków skandali pedofilskich wśród księży Kościoła Katolickiego. O wielu/niektórych z nich wiedzieliśmy, lecz milczeliśmy, lub nie zajęliśmy właściwej postawy. Ubolewamy, że przestępstwa seksualne wobec dzieci nie spotkały się z naszą zdecydowaną reakcją.

W pierwszej kolejności chcemy wyznać naszą winę przed Bogiem oraz ofiarami przemocy seksualnej dokonywanej przez reprezentantów naszego Kościoła. Płaczemy wraz z Wami i łączymy się w Waszym bólu, w zranieniach ciała i duszy. Modlimy się, by łaskawy Bóg leczył Wasze rany i zachował w wierze. Wiemy, że jest to trudne po tym, co Was spotkało ze strony tych, którzy zamiast wskazywać dobroć Chrystusa, okazali się być wilkami w owczych skórach.

Jako przełożeni i zwierzchnicy kapłanów, którzy dopuszczali się tych haniebnych czynów oraz proboszczów, biskupów, którzy wiedząc o nich, ukrywali przestępców seksualnych przenosząc ich w inne miejsca posługi lub posyłali do pracy z dziećmi - prosimy wiernych w naszym Kościele o wybaczenie za zachwianie Waszego zaufania wobec Kościoła Katolickiego. Prosimy osoby spoza Kościoła Katolickiego o wybaczenie za złe świadectwo wobec skandali, które nie powinny mieć miejsca w naszych szeregach.

Wiemy, że żadne słowa nie są w stanie cofnąć czasu i zmienić tego, co się stało. Szczerze żałujemy i zobowiązujemy się do zmiany w naszej reakcji na przestępstwa pedofilskie i skandale seksualne kapłanów. Prosimy wszystkie ofiary pedofilii w Kościele o zgłaszanie takich spraw. Powołaliśmy w tym celu służbę, której celem jest pomoc ofiarom pedofilii oraz zgłaszanie organom ścigania przestępców seksualnych. Kontakt z jej przedstawicielami jest możliwy przez kilka godzin dziennie od poniedziałku do piątku osobiście lub telefonicznie. Z naszej inicjatywy rozpoczęliśmy bliższą współpracę z policją i prokuraturą. Każdy znany nam przypadek pedofilii zobowiązujemy się przed Bogiem i przed Państwem zgłaszać organom ścigania: bądź to poprzez nakaz wobec samych kapłanów, którzy złamali prawo, bądź bezpośrednio. Będziemy również oczekiwać wyznania grzechów winnych wobec pokrzywdzonych. W przypadku braku opamiętania taka osoba będzie ekskomunikowana ze wspólnoty kościoła i wezwana do nawrócenia.

Prosimy jednocześnie o modlitwę o nasz Kościół, kapłanów, wiernych, a w szczególności o wszystkie dzieci w naszej wspólnocie".

5. Czy tego rodzaju wyznanie to nie przesada? Nie, ponieważ potworność i obecność pedofilii w Kościele Katolickim nie jest przesadą. Wyznanie grzechu oznacza, że nazywamy go za Bogiem, zgadzamy się z Bożą definicją i szczerze żałujemy popełnienia go, szukając przebaczenia w dziele Chrystusa. Gdy tego brakuje - nie możemy mówić o biblijnym wyznaniu grzechu. Wyznanie: "jeśli kogoś skrzywdziliśmy - to przepraszamy" - nie jest biblijnym wyznaniem grzechu. Jest niekonkretnym, politycznym zaklęciem, które ma na celu zakończyć sprawę. Jednak niczego nie kończy.

Zaprzeczanie realności ukrywania przez przedstawicieli Kościoła przypadków pedofilii jest odsuwaniem się od łaski. Chrześcijanin nie chce zrozumienia dla grzechu, wyjaśniania grzechów. Szukanie zrozumienia to ucieczka od przebaczenia. Chrześcijanin powinien chcieć wyznania grzechu, by cieszyć się wolnością czystego sumienia i z czasem również odbudowanym zaufaniem.

6. Dla wielu ludzi rozczarowanie Kościołem Katolickim oznacza odejście od Boga. Chciałbym zwrócić się do Was: jest Chrystus i jest Jego Kościół poza Kościołem Rzymskokatolickim. Są sakramenty i pasterze Chrystusowi poza Kościołem Rzymskokatolickim. Jeśli sądziłeś, że znajdziesz Boga tam, gdzie odnalazłeś grzech i jego ukrywanie - proszę nie zniechęcaj się, nie opuszczaj rąk. Miej nadzieję w Bogu, a nie w ludziach. Szukaj Chrystusa w Piśmie Świętym i szukaj Bożej wspólnoty, która wiernie je wykłada i nim żyje.

Czy seksualne nadużycia duchownych są dobrym powodem, by szukać innego kościoła i miejsca wzrostu? Niekoniecznie. Dobrym powodem dla takiej zmiany jest akceptacja i brak dyscypliny kościelnej, a więc pozostawianie na urzędzie takiej osoby i ukrywanie jej w innym miejscu służby. Praktyka jest lepszym wyrazem danej teologii niż słowa.

7. Jeśli oburza nas molestowanie seksualne dzieci, z pewnością oburza nas również mordowanie nienarodzonych dzieci. Skoro domagamy się ścigania i karania sprawców pedofilii, domagamy się również ścigania i karania sprawców aborcji, a więc przede wszystkim lekarzy, którzy świadomie jej dokonują. Jeśli oburza nas grzech gwałtu wobec 7-letniego dziecka, to z pewnością oburza nas grzech zabójstwa 7-miesięcznego dziecka. Prawda?

8. Film Tomasza Sekielskiego to tylko częściowy obraz Kościoła Katolickiego. Nie ukazuje dobra, które dzieje się poprzez Kościół na wielu płaszczyznach: budowa szpitali, sierocińców, Domów Samotnej Matki, akcje charytatywne, obrona rodziny, małżeństwa i życia nienarodzonego itd. Niemniej ten częściowy obraz Kościoła jest obrazem prawdziwym. Te rzeczy naprawdę się dzieją przy współudziale przełożonych.

Wstyd polega na tym, że sprawę obnażyli niechrześcijanie. Jeśli Kościół, jeśli Episkopat będzie milczał, kamienie wołać będą. Jeśli ja będę milczał, kamienie wołać będą. "Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie miało być ujawnione i nic nie pozostało utajone, co by nie wyszło na jaw" (Mk 4:22).

9. Kiedy słusznie oburzamy się na potworność cudzego przestępstwa, pamiętajmy jednak, że to nie siła oburzenia na cudzy grzech czyni nas sprawiedliwymi. Bardziej od cudzego grzechu powinien nas oburzać nasz własny grzech. Ksiądz pedofil odpowiada w 100% za swój grzech. Ja i ty odpowiadamy w 100% za swój własny grzech.

Pan Jezus powiedział, że jaką miarą mierzymy innych, taką nam odmierzą. Jak sądzimy, tak będziemy osądzeni. Te słowa nie mają służyć zniechęceniu do dokonywania ocen; to nie jest ucieczka od sądzenia, lecz zachęta do stosowania jednej miary. Jeśli tą miarą jest przejrzystość, transparentność, skrupulatność (a tak powinno być) - tą miarą chciałbym prześwietlić siebie, a ty powinieneś tego pragnąć wobec siebie. Zgadzamy się na to? Co ukazałaby ukryta kamera Tomasza Sekielskiego, gdyby miała prześwietlić naszą moralność i ukazać ją dla kilkunastu milionów widzów na YouTube?

cd. w komentarzu

pastor Paweł Bartosik
Ewangeliczny Kościół Reformowany w Gdańsku
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

10. Kilka portali pisało, że księża pedofile przedstawieni w filmie byli współpracownikami SB. Nie wiemy, czy ich przestępstwa stały się przyczyną szantażu, a w konsekwencji współpracy. Jeśli tak było, oznacza to, że nie tylko przedstawiciele Kościoła wiedzieli o nich, ale również przedstawiciele i oficerowie państwa. Mam nadzieję na kontynuację śledztwa red. Tomasza Sekielskiego w tym kierunku.

11. W filmie była ukazana jedna kobieta, która była wykorzystywana seksualnie jako dziewczynka. Pozostałe ofiary to mężczyźni (wówczas chłopcy). Wygląda na to, że film zachował odpowiednie proporcje płci jeśli chodzi o ofiary księży. Oznacza to, że nie tylko pedofilia, lecz i homoseksualizm kapłanów wyraża się w seksualnym molestowaniu chłopców. Sądzę, że to kolejny wątek, który warto, aby red. Sekielski zbadał: homoseksualnego lobby w Kościele Katolickim.

12. I na koniec o nadziei. Przy całym moim poparciu dla producentów filmu - brakuje w nim jednej rzeczy. I to brakuje ze zrozumiałych powodów. Chodzi mianowicie o poselstwo przebaczenia i nadziei dla tych starszych księży pedofilów, z którymi udało się spotkać. Owszem, Biblia niesie poselstwo sądu i sprawiedliwości, która dosięgnie każdego przestępcę. Jeśli nie w tym życiu, to w przyszłym. Bóg jednak przynosi w Chrystusie poselstwo przebaczenia i pokoju. Każdy z nagranych kapłanów-pedofilów może zwrócić się do Chrystusa i ofiar swojej potworności z błaganiem o łaskę - i może, niczym łotr na krzyżu, dostąpić przebaczenia oraz odejść w pokoju sumienia.

Producenci filmu nie byli w stanie niczego takiego zaoferować tym ludziom i nie to było ich celem. Poselstwo: "popełniłeś obrzydliwość i potworność, zniszczyłeś życie człowiekowi. Zasługujesz na karę doczesną i wieczną" - jest słusznym wołaniem o sprawiedliwość. Jednak dla chrześcijanina nie jest wystarczające, ponieważ pozostawia człowieka w rozpaczy.

Owszem, nic nie jest w stanie zmienić przeszłości ofiar. Bóg jednak może przynieść cud pojednania, cud zabliźnionych ran. Rany Chrystusa pozostały nawet po zmartwychwstaniu, ale cud nowego życia uczynił je znakami człowieka, który przeszedł zwycięsko przez krzyż. W rzeczywistości myślę, że tego własnie szukały ofiary w tym filmie: spotkania z przestępcami i przedstawicielami Kościoła, by usłyszeć: błagamy o wybaczenie. Szczere wyznanie win jest drogą do pojednania i przywrócenia radości przebaczenia. Poza Chrystusem, poza Jego krzyżem i łaską pozostaje nam rozpacz i brak nadziei.

pastor Paweł Bartosik
Ewangeliczny Kościół Reformowany w Gdańsku
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ja wohl. W sumie racja. Tylko, że wy nie zrozumiecie, iż w Kościele mamy sakramenty. Zostawiliście sobie chrzest, dzięki Bogu. I ta zabawa polega na tym, że one są ważne zupełnie neizależnie od kaplana, który ich udziela. Aczkolwiek bardzo się paradoksalnie cieszę, że będąc raz w zyciu na Mszy u księdza Cybuli wiodłem jeszcze życie głęboko niesakramentalne i nie przyjąłem Komunii Świętej z jego rąk.
Jak już nadmieniłem, Kościół to jest to:

https://www.cda.pl/video/125576950

Obejrzałem wczoraj i postanowiłem karmić się dobrymi obrazami. Jak widzę link, ze ktoś psa podpalił to nigdy, przenigdy w niego nie klikam. Nie był to więc do końca dobry pomysł, że w film Sekielskiego kliknąłem, aczkolwiek ciekawość zwyciężyła.
Wieczorem chciałbym zobaczyć Szare Anioły, ale nie wiem, czy zdobędę. Poecam w ciemno. Słyuszałem, ze samo dobro i w ogóle rewelacja. To jest Kościół. Misja Martina Scorseze też jest niezła. Spadam, pa

https://www.youtube.com/watch?v=VIGQ-vfP8QE
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1

Z pozoru Pismo Swiete powinno być ponad Tradycja. Sęk w tym, ze Tradycja jest starsza a Pismo Święte jest wynikiem dzialania Tradycji. Jezus nie utworzył kanonu biblijnego. To się kształtowało przez wieki, a spory teologiczne trwają do dziś. Jest też wiele apokryfów. Ktoś musiał zdecydować, że one nie są obowiązujące w nauczaniu. Pismo i Tradycja to zbiory nierozlaczne.
A życzenie zeby redaktor zajął się uczciwie lustracja i zwiazkami sodomii z pedofilia to pewnie celowe epatowanie niewinna ignorancja. Jednym zajmuje się ks. Isakowicz Zaleski i prof. Zaryn, a drugim ks prof. Oko. Wiele o pederastach, naduzyciach i złej postawie biskupów jest też w książce i nw stronie Jacka Miedlara, ale ten chłopak mnie osobiście smuci, bo dużo w nim agresji i moze też nienawiści, choć on sam się odżegnuje od nienawiści.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1

Wyznania protestanckie podlegały ewolucji jako instytucje przejęte przez państwo i z tego względu utraciły swoją niezależność, religijną tożsamość, a następnie wiarygodność. Typowe jest dla nich powtarzanie tych samych świeckich dogmatów mieszczących się w ramach politpoprawności i przepraszanie za grzechy Krzysztofa Kolumba i kogo tam jeszcze.

Film to film, można go skonstruować na rozmaite sposoby i dawkować informacje wedle upodobania. Kawałek prawdy to żadna prawda. To że są w nim obrazki i słowa w języku polskim nie gwarantuje zgodności z rzeczywstością.

Fiim jest komunikatem, a wiarygodność komunikatu musi być udowodniona, i należy umieścić go w ramach przyjętego przez media systemowe kontekstu, który wskazuje cel jego prezentacji. Na pewno nie jest celem ukazanie prawdy, bo prawdą zajmują się naukowcy, a reżyser tego filmu naukowcem przecież nie jest. Celem jest mamona i oglądalność, naiwni ludzie zachowują się jak dzieci we mgle i kupią głupotę. W szerszym komtekście, film wpisuje się w wojnę lewicy z Kościołem i nie ma w tym nic dziwnego.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 3

To nie ma co gadać. Lewica różne wojny prowadzi, ale logiki to nie uświadczysz zwykle. Była jakaś akcja femenu w którejś z różowych dzielnic, gdzie dziewczyny do r******ia stoją w oknach jak kurczaki w mięsnym? No nie było bo to przecież Kościół kobiety upokarza, bo na abrocję nie pozwala. Nie pozwala... Mówi, że coś jest złem i grzechem, co jest przecież równoznaczne z torturami i paleniem na stosie. To nie są ludzie otwarci na argumenty. Chyba ze z tłumu się ich powyławia.

- Jak Kościół wpłynął na Pani życie i wybory w ostatnich 10 latach?

- Eeee, noo.... dziecko musiałam ochrzcić!!!

Ahahahahahhahah

To jest walka lewicy z Kościołem. Tak to ma być i jakieś korki ze spokoju i pokory można zacząć już brać. Jak będzie trzeba to będzie trzeba. Aczkolwiek nasza ziemia dużo krwi męczeńskiej już wchłonęła i pewne sprawy powinny nam być oszczędzone.



https://youtu.be/7lSThRTRSoc
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1

>Wyznania protestanckie podlegały ewolucji .... Typowe jest dla nich powtarzanie tych samych świeckich dogmatów mieszczących się w ramach politpoprawności i przepraszanie za grzechy Krzysztofa Kolumba i kogo tam jeszcze.

Katolicy z tym przepraszaniem są jeszcze daleko w mrokach historii.
Dopiero co przeprosili za mordowanie ludzi przez inkwizycję.

>Film jest komunikatem, a wiarygodność komunikatu musi być udowodniona,

Tak zwany Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk tym się zajmował.
Jak widać niektórzy z komuny jeszcze nie wyszli, homo sovieticus musi wymrzeć, nie widzę dla ciebie ratunku.

>Na pewno nie jest celem ukazanie prawdy, bo prawdą zajmują się naukowcy, a reżyser tego filmu naukowcem przecież nie jest.

Reżyser pokazuje prawdę tworząc dokument. Nie musi być naukowcem.

>Celem jest mamona i oglądalność,

Ten film powstał z publicznej zrzutki, wiec kto niby na jego rozpowszechnianiu zarabia ?
Celem tego filmu nie jest przychód, bo film nie jest dystrybuowany odpłatnie, tylko na bezpłatnym kanale na youtubie.
Co do emisji w telewizji Sekielscy zadeklarowali bezpłatną zgodę.
Tak wiec argument z dooopy

Ratlerek, Jak zwykle dużo literek, ale zero sensu.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4

Pies po treningu ślini się na dźwięk dzwonka. Komuna czy postkomuna na hasło Kościół, warczy: inkwizycja, choć przeciwnicy inkwizycji wymordowali znacznie więcej ludzi, a inkwizycja powołana została do ucywilizowania odpowiednich procedur sądowych. Teraz wymyślili hasło dodatkowe: pedofilia.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1

łowco, stary komuchu, w twoim raju PRLowskim pedofilia nie była aż tak powszechna. Jak to możliwe, że ciebie czarni dopadali tyle razy?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 5

>Pies po treningu ślini się na dźwięk dzwonka.

Jako Ratlerek masz w tym zakresie własne doświadczenie, więc pewnie tak jest jak mówisz
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 5

Złote myśli Zetjota. Przeczytałem to kilka razy w poszukiwaniu śladu sarkazmu, ironii....ni chu...chu. On to napisal z przekonaniem :" inkwizycja powołana została do ucywilizowania odpowiednich procedur sądowych."
Jeżeli ludzie PIS wierzą w takie bzdury, to nie dziwi mnie ich "cywilizowanie " Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i reszty struktury prawa w Polsce. Z przyjemnością poddam łowce próbie wody.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 6

https://www.youtube.com/watch?v=zDwbXl6dpuo
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

Do tego wideo można dodać książkę socjologa Rodneya Starka 'Nie mów fałszywego świadectwa". Obala mity rozpowszechniane w Europie przez ostatnie kilkaset lat ze względów propagandowo-politycznych.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1

Komuchu stary, dlaczego nie uznajesz WP za bohatera?
Czy w tym temacie też będziesz tchórzliwym starcem?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 5

Żałosny starzec niea nawet odwagi zeby sie wypowiedziec w takim waznym temacie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 5

Inne tematy z forum Hydepark

Emerytura -Ale chce być komuś potrzebny (4 odpowiedzi)

Jestem na szybszej emeryturze .Mam hobby ,zainteresowania nie nudzę się .Pracowałem w jednym...

Gadżety reklamowe (27 odpowiedzi)

Gdzie w Gdańsku można kupić gadżety reklamowe? Jest jakaś hurtownia?

słodko, część druga ;) (542 odpowiedzi)

Zakładam nowy wątek, słodycze stały się niemożebnie długie i nie mam już do nich cierpliwości ;)...

do góry