Widok

Gdzie będzie pierwszy PK? - wariacje na temat

Analizując od paru dni mapy zakładam, że zarówno dla pieszych, jak i dla rowerowych harpaganowców, pierwszy PK Organizatorzy przygotowali w kierunku zachodnim w okolicach miejscowości Leśniewo-Domatowo lub też w pobliżu Mechowa (to już jest Puszcza Darżlubska). Organizatorzy cały czas wspominają, że tym razem większa część punktów będzie w lasach, a ten kierunek jest najbliższy puszczy i tam będzie mogło nastąpić rozproszenie grupy. To po pierwsze. Po drugie tylko w tym kierunku można bezpiecznie wyprowadzić pod eskortą rzesze startujących (policyjne zabezpieczenie skrzyżowania z drogą 216 z drogą na Połczyno). Kierunek północny i północno-wschodni odpada - Puckie Błota, rzeka Płutnica, jedno wielkie bagno - znam ten teren. Kierunek Żelistrzewo też raczej odpada, bo nie gwarantuje szybkiego rozproszenia zwartej grupy startujących.
Ważne przyjrzeć się mapie Pucka. Znajomość ulic bardzo się przydaje. Przed H20 i H21 zjechałem okolicę i miasto samochodem. Dzięki temu na H21 jako pierwszy wybiegłem z rynku i dopiero za miastem zostałem przegoniony przez piątkę biegaczy. Na pierwszy PK dotarłem po kilkunastu minutach. Większość (jakieś dwieście osób)startujących uległa kilku mniej zorientowanym w topografii i poszła/pobiegła w zupełnie innym kierunku, klucząc po mieście lub okrążając miasto od północy. Wcześniejsza znajomość mapy, a i okolicy jest bardzo ważna. Polecam studiowanie map! Korkoracz
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
A moim zdaniem pierwszy PK będzie na wschód od Pucka. Ruch pojazdów mechanicznych w tej części jest znikomy a wysoka fala najlepiej rozproszy startujących
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
wirek napisał(a):

> A moim zdaniem pierwszy PK będzie na wschód od Pucka. Ruch
> pojazdów mechanicznych w tej części jest znikomy a wysoka fala
> najlepiej rozproszy startujących

To wobec tego, jak mówią w Rosji, żełaju uspiechow...
Korkoracz
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Wodę lejecie, Koledzy... i to słoną :))) Nic tak nie rozprasza tłumu jak bagna. I punktowi będą mieli mniej roboty.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Wesoły Jędruś napisał(a):

> Wodę lejecie, Koledzy... i to słoną :))) Nic tak nie rozprasza
> tłumu jak bagna. I punktowi będą mieli mniej roboty.

No to jeśli na pierwszy punkt najkrótsza droga będzie prowadziła przez Puckie Błota, to straty wśród pieszych Harpaganowców będą jak w desancie. Jakieś 30-40%... :)))
Korkoracz
PS. Ale to mnie nie tyczy tą razą. Jadę bowiem na rowerze... :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
ja ci dobrze radzę, rób jak uważasz. Ale ja bym wziął rower wodny
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
wirek napisał(a):

> ja ci dobrze radzę, rób jak uważasz. Ale ja bym wziął rower
> wodny

Biorę nadmuchiwane kółko. Powinno wystarczyć. Korkoracz
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Byłbym zapomniał. Jeśli chodzi o mapy topograficzne, to należy pamiętać, że mapy cywilne opracowane na podstawie wojskowych map topograficznych zawierają szereg c e l o w y c h błędów. Dzieje się tak w myśl rozporządzeń Zarządu Topograficznego Sztabu Generalnego WP. I tak dla przykładu na mapie N-34-37/38 wydanej przez PPG-K z 1994 (wyd. I) w kwadracie 32-68 widniejące na mapie most drogowy i wiadukt nigdy nie istniały i nie istnieją w rzeczywistości (sic!). Tego typu celowe przekłamania związane są w tym przypadku, że są to jedyne drogi dojazdowe do Rejonu Umocnionego Hel. Takich drobnych "pomyłek" kartogarficznych jest jeszcze trochę, ale wiele punktów orientacyjnych jest niezmiennych (rzeki, drogi, jeziora itp itd). O tym też należy pamiętać.
Korkoracz
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
mapy cywilne opracowane na podstawie wojskowych
> map topograficznych zawierają szereg c e l o w y c h błędów.

"Ziemia Kaszubska" PPWK też? A wygląda wiarygodnie...
Rekordy przekłamania bije chyba "Beskid Niski i Pogórze" tejże oficyny. Jest tam nawet kilka strumyków płynących do góry :)))
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
k napisał(a):

> "Ziemia Kaszubska" PPWK też? A wygląda wiarygodnie...

Każda mapa oparta na wojskowych mapach topograficznych Wojskowych Zakładów Kartograficznych m u s i posiadać niezgodności. Są to najczęściej drobiazgi, ale trzeba o tym pamiętać kiedy np. ktoś wyjdzie się z lasu w nocy i będzie szukał dla zorientowania się w terenie np. wiaduktu albo przepustu pod drogą, którego de facto nie ma w rzeczywistości. To naprawdę bzdety i dla kogoś ktoś kto radzi sobie nieźle w terenie z mapą, nie będzie to problemem. Gorzej jeśli ktoś nie umie czytać mapy... Korkoracz
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Korkoracz napisał(a):


>
> No to jeśli na pierwszy punkt najkrótsza droga będzie
> prowadziła przez Puckie Błota, to straty wśród pieszych
> Harpaganowców będą jak w desancie. Jakieś 30-40%... :)))
> Korkoracz


hmm, Korkoracz w Twoich postach widać nutkę militaryzmu. tylko mi się wydaje? czy mam rację? Jesteś może wojskowym, czy tylko miłośnikiem?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
crow napisał(a):

> hmm, Korkoracz w Twoich postach widać nutkę militaryzmu. tylko
> mi się wydaje? czy mam rację? Jesteś może wojskowym, czy tylko
> miłośnikiem?

Powiedzmy, że ex-wojskowy. Ale mimo to nie mam zwyczaju w sportowej, jakby nie było, imprezie, startować w wojskowych ciuchach i sprzęcie :) Pozdrawiam. Korkoracz
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
spocznij
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Korkoracz napisał(a):

> crow napisał(a):
>
> > hmm, Korkoracz w Twoich postach widać nutkę militaryzmu.
> tylko
> > mi się wydaje? czy mam rację? Jesteś może wojskowym, czy
> tylko
> > miłośnikiem?
>
> Powiedzmy, że ex-wojskowy. Ale mimo to nie mam zwyczaju w
> sportowej, jakby nie było, imprezie, startować w wojskowych
> ciuchach i sprzęcie :) Pozdrawiam. Korkoracz

Korkoracz, nie dziwię się, że nie startujesz na wojskowym sprzęcie. Amfibie i czołgi to chyba sprzęt niedozwolony na Harpaganie?..
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
> Korkoracz, nie dziwię się, że nie startujesz na wojskowym
> sprzęcie. Amfibie i czołgi to chyba sprzęt niedozwolony na
> Harpaganie?..

Pisząc "sprzęt wojskowy" miałem na myśli plecaki wojskowe, pasy, latarki itp itd. A widziałem już na trasie różnych "komandosów" z plecakami ALICE na stelażu, wojskową karimatą i takimż śpiworem... Korkoracz
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Korkoracz napisał(a):

> > Korkoracz, nie dziwię się, że nie startujesz na wojskowym
> > sprzęcie. Amfibie i czołgi to chyba sprzęt niedozwolony na
> > Harpaganie?..
>
> Pisząc "sprzęt wojskowy" miałem na myśli plecaki wojskowe,
> pasy, latarki itp itd. A widziałem już na trasie różnych
> "komandosów" z plecakami ALICE na stelażu, wojskową karimatą i
> takimż śpiworem... Korkoracz


Plecaki ALICE są niczego sobie, ale nie na takie wyprawy, a na jakieś survivalowo-kondycyjne imprezy conajmniej parodniowe, gdzie trzeba zabrać trochę sprzętu, np. selekcja ŻP.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
crow napisał(a):

>> Plecaki ALICE są niczego sobie, ale nie na takie wyprawy, a na
> jakieś survivalowo-kondycyjne imprezy conajmniej parodniowe,
> gdzie trzeba zabrać trochę sprzętu, np. selekcja ŻP.

Obładowywanie się sprzętem wojskowym na modłę US Army idąc w maratonie Harpagan to conajmniej lekka pomyłka i dlatego o tym wspominam. A jeśli chodzi o plecak ALICE to znam znacznie lepszy sprzęt (Alicję np. na Selekcję bym odradzał), też wojskowy i który ewentualnie warto wziąść na Harpa. Ale to kwestia wyboru. Jak startowałem w pieszym to miałem na sobie tylko strój sportowy i mały plecaczek rowerowy z prowiantem, piciem itp. Zresztą nie inaczej będzie teraz, kiedy będę startował na trasie bicyklowej. Korkoracz
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Korkoracz napisał(a):

> Analizując od paru dni mapy zakładam, że zarówno dla pieszych,
> jak i dla rowerowych harpaganowców, pierwszy PK Organizatorzy
> przygotowali w kierunku zachodnim w okolicach miejscowości
> Leśniewo-Domatowo lub też w pobliżu Mechowa (to już jest
> Puszcza Darżlubska).

Zgadzam się, choć jak na mój gust co najmniej równie dobry jest kierunek południowy przez Moście Błota. Tym bardziej że gdzieś czytałem że trasa ma być mokra i to niezależnie od pogody. Sądzę, że Puszcza Darżlubska pójdzie na drugą pętelkę, kiedy większość (wśród nich i ja) będzie zamęczona błądzeniem po bagnach.


> Organizatorzy cały czas wspominają, że tym
> razem większa część punktów będzie w lasach, a ten kierunek
> jest najbliższy puszczy i tam będzie mogło nastąpić
> rozproszenie grupy.

Może robią to dla zmyłki.


> tylko w tym
> kierunku można bezpiecznie wyprowadzić pod eskortą rzesze
> startujących (policyjne zabezpieczenie skrzyżowania z drogą 216
> z drogą na Połczyno).

Pod tym względem jeszcze lepszy jest kierunek południowy i to niezależnie, czy start będzie z rynku, czy spod bazy (mniej uczęszczana droga na Żelistrzewo lub kierunek Rzucewo brzegiem morza).


> Kierunek północny i północno-wschodni
> odpada - Puckie Błota, rzeka Płutnica, jedno wielkie bagno -

Północno-wschodni na pewno, chyba, że w akwalungu.


> Kierunek Żelistrzewo też raczej odpada, bo nie
> gwarantuje szybkiego rozproszenia zwartej grupy startujących.

Rozproszenie nie jest konieczne. Zwykle i tak przez pierwsze 2-3 punkty idzie się "kupą mości panowie".

> Polecam studiowanie map! Korkoracz

Potwierdzam
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Piotrek J. napisał(a):

> Północno-wschodni na pewno, chyba, że w akwalungu.

Widzisz Piotrek jakiego babola walnąłem :) Ale na ten kierunek też jestem przygotowany, bo jak pisałem biorę nadmuchiwane kółko ;) Korkoracz
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Najlepiej jakby trasa z Pucka szła na Błądzikowo :) Mrzezino itd. bo tylko tam nie ma dużego ruchu samochodowego który zagraża początkowej grupie. Tak wogóle to wszystko jedno.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Widze dużo różnych pomysłów na piewszy PK. Mogę donieść że na pierwszy PK nie będzie trzeba iść przez bagna za dużo osób trzeba ratować naraz :))) Lecz bagna będą dość częstym elementem H24
Pozdrawiam
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
To znaczy, że pierwszy PK tuż przed bagnami?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
wirek napisał(a):

> To znaczy, że pierwszy PK tuż przed bagnami?

To znaczy, że kierunek zachodni albo ewentualnie na Rzucewo i później Puszcza Darżlubska, tak jak pisałem wcześniej. Korkoracz
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Korkoracz napisał(a):

> To znaczy, że kierunek zachodni albo ewentualnie na Rzucewo i
> później Puszcza Darżlubska, tak jak pisałem wcześniej.
> Korkoracz

Zdaje się, że maiłem rację, bo dla rowerowych najbliższy punkt był w Rzucewie, a piesi chyba walili na Puszczę Darżlubską. Korkoracz
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
ja za to sobie przejrzalem pukty na mapach z ostatnich 4 harpaganow i po przejrzeniu topografii okolic pucka wytypowalem3 miejsca gdzie moze byc pierwszy PK - i w dwoch trafilem (punkt nr 18, krzyz na skrzyzowaniu drog - bardzo czesty przypadek :) i pk 17.
dokladnie zapamietalem droge do nich, wiec kiedy tylko dostalem mape, od razu na pamiec uderzalem na pk 17
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
nicholas napisał(a):

> ja za to sobie przejrzalem pukty na mapach z ostatnich 4
> harpaganow i po przejrzeniu topografii okolic pucka
> wytypowalem3 miejsca gdzie moze byc pierwszy PK - i w dwoch
> trafilem (punkt nr 18, krzyz na skrzyzowaniu drog - bardzo
> czesty przypadek :) i pk 17.
> dokladnie zapamietalem droge do nich, wiec kiedy tylko dostalem
> mape, od razu na pamiec uderzalem na pk 17

Chociaż tyle naszego, że NAM - w przeciwieństwie do organizatorów - coś się chociaż zgadzało :))) Z tego co ja typowałem przed H24, to sprawdził się zbiornik wodny koło Gniewina, chociaż było to w zasadzie Gniewino :) Oraz PK4 i PK13, z tym że ja charakteryzowałem potencjalne punkty w kwadratach, a nie jako konkretne obiekty lub punkty topograficzne typu skrzyżowanie przecinek itp. Zakładałem też, że będzie jakiś PK nad samym morzem, ale PK19 był daleko od tego miejsca, które ja brałem pod uwagę (Plaża Białogórska). Tym większe uznanie dla Ciebie, że trafiłeś tak precyzyjnie. Korkoracz pozdrawia.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
pozdrawiam wytrawnego strzelacza :)

co do plazy bialogorskiej to tez sie spodziewalem PK bo byl tam punkt kontrolny na H21.
ale morze bylo - punkt na mostku u ujscia piasnicy do morza. przeszedlem sie te 100 metrow na plaze i strzelilem fotke roweru na tle fal :)
jutro bedzie relacja z fotkami :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
nicholas napisał(a):

> przeszedlem sie te 100 metrow na plaze i strzelilem fotke
> roweru na tle fal :)
> jutro bedzie relacja z fotkami :)

No to git! :) Czekam z niecierpliwością na relację. Sam niestety fotki żadnej nie będę miał, a szkoda, bo dawno tak ugnojonego roweru nie miałem :) Miałbym co wspominać.
Jak piesi wrócą do domów i dojdą do siebie po tym syfie na H24, to jutro zasypią forum swoimi niezbyt pozytywnymi dla organizatorów przemyśleniami. Ciekawym ich uwag. Korkoracz
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0