Jako facet, który ma za sobą siedem krzyżyków życia ośmielam się zainteresowanych oświecić, że na siłę nikogo nie uszczęśliwiam a z durniami nie jest mi po drodze.
Tym zaś, którzy zechcą...
rozwiń
Jako facet, który ma za sobą siedem krzyżyków życia ośmielam się zainteresowanych oświecić, że na siłę nikogo nie uszczęśliwiam a z durniami nie jest mi po drodze.
Tym zaś, którzy zechcą stworzyć portal dla Bojana polecam pod rozwagę mój wstępniak, który zamierzałem tam umieścić jako pierwszy tekst. Podkreślam też: nie ma obowiązku czytania.
Mój wstępniak pod tytułem: KASZTEL BOJANO.
Bojano to malutki punkt na Ziemi. Ale tu jest mój dom! I to jest mój pępek Świata!
Archeologowie na podstawie własnych prac wykopaliskowych twierdzą, że miejsce to było zasiedlane od ponad 10.000 lat z czym nie zgadzają się kreacjoniści. Najstarsze pisemne źródła o Bojanie (zrazu Bojan) pochodzą z XIV w. To dowodzi, że Bojano jest bardzo dobrym położeniem w całym Świecie, gdzie warto świadomie i na stałe scementować się z rdzenną ludnością i z tą ziemią.
Jedni są tu z dziada i pradziada zasiedzeni od wieków. Z tego tytułu wielki szacunek należy się Kaszubom. Kaszubi zachowali swoje ojcowizny i język. Ich zbiorową mądrości skwitował Hieronim Derdowski - urodził się 9 marca 1852 r. w Wielu, powiat Chojnice a zmarł 13 sierpnia 1902 r. w Winonie, Minnesota w USA - „Nie ma Polski bez Kaszub, i Kaszub bez Polonii.” Z takiego to powodu nie udało się przetrwać, na przykład Prusom. Rdzenną ludność Prus wymordowano przed wiekami a ich ziemie i dobra przejęli najeźdźcy. No i jesteśmy my, tak zwany element napływowy. Tu w Bojanie, my jako rodzina, nabyliśmy na własność maleńki kawałeczek Polski ponad dwadzieścia lat temu. Z niemałym mozołem zbudowaliśmy nasz dom i na stałe mieszkamy tu od ładnych kliku lat.
Kasztel Bojano!? Jest to moje celowe i świadome odwołanie się do historii Polski, bo historia jest najlepszą nauczycielką życia. Zaliczam się też do krzewicieli punktu widzenia: kto nie pamięta historii, musi zepsuć teraźniejszość. Nie można bowiem bez końca tłumaczyć się: Polak mądry po szkodzie.
W języku polskim kasztel ma dwa znaczenia. Kasztel, to staropolska nazwa grodu, nieduża twierdza, warowny zamek, który zajmował przedstawiciel władzy lub pan feudalny; warownia, forteca. Kasztel, to też wysoka nadbudówka na dziobie i rufie dawnych żaglowców, gdzie były kabiny dla oficerów oraz stanowiska lekkich dział.
I to jest mój ostatni wpis na tym forum.
Amen.
zobacz wątek